Leszek Brągiel - poeta wolny
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Czytelnia
Autor
Leszek Brągiel - poeta wolny
coca_monka Użytkownik
  • Postów: 1249
  • Skąd: Paris
Dodane dnia 24-02-2012 10:02
Leszek Brągiel - poeta, filozof, fotograf, animator kultury, opowiadacz i a przede wszystkim podróżnik. Wszystko, czego się dotyka, przesiąknięte jest pasją. Wędruje i smakuje. Poznaje Chiny, Himalaje, Centralną Azję, Indie, Bliski wschód, Armenię, Azerbejdżan, Norwegię, Wschodnią i Zachodnia Europę. Zakochany w Ukrainie, z którą wiążą go szczególne więzi. Jest zbieraczem podróży. Przywozi z nich serca, własne i poznanych ludzi i światów. Spisuje doświadczenia, wiersze i opowiadania. Z serii fotografii tworzy wystawy. Żyje pełnią życia. Na odpoczynki zatrzymuje się w Ogrodzie Górskiego Wiatru w Górach Złotych (Ziemia Kłodzka - wieś Jesionów (Orłowiec) niedaleko Lądka Zdroju), który założyli wraz z żoną i własnoręcznie zbudowali w 1989 roku. (jeśli ktoś będzie miał ochotę, okazję zachęcam do odwiedzenia azylu spokoju, poezji i ciszy.)

http://www.ogrodgorskiegowiatru.bnx.pl/news.php

Ogród, miejsce zderzeń kultur, prezentacji różnorakiej sztuki, światów ratowanych od zapomnienia. Zaglądają doń artyści z różnych stron świata. W Ogrodzie Leszek Brągiel organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i dzieli się nietypowymi spojrzeniami na dzisiejszy świat.
Żył dawniej zwyczajną historią, skończył prawnicze studia i dobrze sie zapowiadał, jednak Wrocław stał się dlań za ciasny. Kupił kawałek ziemi od znajomych i dał upust swojej miłości do gór. Tak się rozpoczął na nowo. Człowiek zupełnie wyjątkowy.

- "Ogród Górskiego Wiatru to okręt, który płynie przez czas i przestrzeń, i to jest mój okręt". – zwykł mawiać.


Pięć lat temu wydał pierwszy zbiór poezji, prozy i fotografii „Wędrówki po Ukrainie”. Poetycki zapis zdarzeń, obrazów i wspomnień związanych z licznymi wędrówkami po wspomnianej. O tomiku ma zwyczaj mawiać, że to pierwszy poetycki przewodnik w rytm pieśni, śmiechu, modlitw i szeptów.

W 2011 roku wydana została książka - kontynuacja „Wędrówek po Ukrainie” w języku polskim i ukraińskim. Szata graficzna, ilustracje i to, co nie zostało napisane między wersami czynią publikację jedną z tych, którą się ma zawsze w zasięgu ręki. Zwłaszcza dla kogoś, kto kocha wędrówkę i czuje powiew wiatru z dalekiej ziemi. Z tomiku pochodzi poniższy wiersz, jeden z moich ulubionych - hipnotyzujący, pełen emocji i wybrzmień bez odpowiedzi.

Miałam okazję i niebywałą przyjemność poznać pana Leszka i posłuchać opowieści. Jest jak pasjonująca książka, której nigdy nie brakuje słów. Całkiem niedawno dostałam zgodę na recytację poniższego. Spełniam po trosze swoje marzenie, ponieważ "Uderzenie" dzwonu od dłuższego czasu nie dawało mi spokoju, właściwie to od pierwszego czytania.

http://youtu.be/_mi0tTuj4vQ


Uderzenie dzwonu


z czołem opartym o krawędź
cerkiewnego dzwonu czekam

czoło moje przyłożone

serce przez powietrze leci

uderzyło serce

o spiż

cisza
cofnęło się morze

uderzył dzwon
w głowę moją
w czoło moje
w kości moje

w ciszy się wlała wibrująca fala
w środek mojej głowy

nadchodzi
nadchodzi
fala za falą nadchodzi
głos dzwonu

falami
do głowy głos wpływa

w kości mojej głowy uderzył głos dzwonu

rozedrgały się kości moje
w środku mojej głowy

wibrujące ściany
falujące oceany

w kości mojej głowy uderzył głos dzwonu

rozedrgały się kości moje

dźwięczą kości moje
grają kości moje

głosem
i drżeniem
wypełniła sie głowa moja

dźwięczą teraz kości moje
dźwięczy teraz moja głowa



A oto portret autora ze zbiorów prywatnych Zbigniewa Kresowatego:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/.../432px-Leszek_Br%C4%85giel.jpg
fata nolentem trahunt
dla niektórych droga do domu prowadzi tylko przed siebie
Do góry
Autor
RE: Leszek Brągiel - poeta wolny
Nalka31 Użytkownik
  • Postów: 879
  • Skąd: Syreni Gród
Dodane dnia 24-02-2012 10:39
Na pewno nietuzinkowa postać z tego pana. Popatrzyłam sobie na stronę, a i wiersz ma coś mocno intrygującego w sobie. Posłuchałam wykonania i tez się spodobało. :)
Wiatr kroczy moim śladem. Nie, nie kroczy. To ja jestem Wiatr.

Nie mam na imię NATALIA ;)

http://zwiatrem-podwiatr.blogspot.com/

www.e-gify.pl/gify/lokomocja/statki/statki7.gif
Do góry
Autor
RE: Leszek Brągiel - poeta wolny
coca_monka Użytkownik
  • Postów: 1249
  • Skąd: Paris
Dodane dnia 24-02-2012 22:50
Cytat:
Nalka31 napisał/a:
Na pewno nietuzinkowa postać z tego pana.

Owszem, niewielu takich ludzi się spotyka i jak widać spotkania zapamiętuje się na długo. Wydawałoby się, że rzucił wszystko dla gorszego świata. Wielkie miasto, możliwości. Ale świat tam jest najlepszy, gdzie jesteśmy szczęśliwi.

a od siebie po cichutku dziękuję :)
fata nolentem trahunt
dla niektórych droga do domu prowadzi tylko przed siebie
Do góry
Autor
RE: Leszek Brągiel - poeta wolny
starysta Użytkownik
  • Postów: 62
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2012 18:38
Poczytałem pooglądałem posłuchałem a recytuje taka pani z forum, a przejęta ooooooooo!
pozdrawiam
a mnie się podoba żyć, jeżeli nawet czasami życie mi się nie podoba
Do góry
Autor
RE: Leszek Brągiel - poeta wolny
coca_monka Użytkownik
  • Postów: 1249
  • Skąd: Paris
Dodane dnia 27-02-2012 19:40
A pewno, że przejęta.
Jak pracować nad czymś, to tak od a do z, z pełnym zaangażowaniem.

Niemniej, emocje to nie przypadek a zamierzony efekt Oraz nie moja to zasługa a samego wiersza i jego twórcy ;) ponieważ z wierszem się płynie.

dziękuję za poczytanie i posłuchanie, w imieniu autora zwłaszcza. ;)

starym zwyczajem odpozdrawiam.
fata nolentem trahunt
dla niektórych droga do domu prowadzi tylko przed siebie
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]