Portal - autor - komentator - czytelnik
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 17:19
Wiesz, Elwira, w życiu codziennym na pewno może być tak, jak mówisz.
Ale tylko tam, tak sądzę.
Portal i prawa, które się nim żądzą, wymagają wzajemnej aktywności i czegoś, co nazwałbym uczciwością wobec kogoś, kogo zamierzam skrytykować.
Mam mu dać MÓJ MATERIAŁ, aby odniósł się do niego, jeśli ja zamierzam odnieść się do jego twórczości - coś za coś.

A bycie krytykiem domowym to insza inszość, co pewnie rozumiesz.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
MRP Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 17:28
Mike, zdajesz sobie sprawę, że publikując na portalu tekst, automatycznie zgadzasz się na jego skomentowanie? Myślę, że to nie działa na zasadzie "ja ciebie skomentuje, gdy ty mnie skomentujesz" bo to szybko przerodziło się w kolesiostwo i kółka wzajemnej adoracji. Ponad to, zawsze myślałem, że nie ważnej, czyje imię jest przy tekście, tylko co w tekście jest zawarte.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 17:42
Wszystko zależy od rodzaju krytyki. Jeśli ktoś krytykuje np. styl kategoriami skuteczności, to zaglądam do niego, w celu nauki. Gdy komentator nie ma tekstów, jego uwaga przechodzi mimo "uszu".
Ja tak mam i teksty moich krytyków, są kluczem do odbioru ich komentów.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 17:49
Teraz, jeżeli kogoś obrażę, z góry przepraszam, bo intencję mam dobrą!
Byli i są tacy, którzy idą na polonistykę, uważając, że tam zrobią z nich pisarzy. Polonistyka kształci krytyków literatury, recenzentów teatralnych i filmowych – generalnie – poważnych analityków, a w 90% belfrów.
Przyjrzyjcie się wpisom oczekujących na dobre rady, czy to nie dalszy ciąg złudzeń, skądinąd podbudowanych „podręcznikami” – „Jak zostać genialnym pisarzem”.
Może mam spaczone spojrzenie na problem. Dla jasności wypowiedzi ponownie posłużę się przykładem z pędzlem w dłoni, który jest mi bliższy niż pióro. Gdyby ktoś mi się wtrącił z uwagami na temat dobieranej barwy, posadziłabym doradcę, dała pudło farb, pędzel, płótno i radę: maluj, a ode mnie z daleka, bo pobiję.
Bo... albo mam któryś tam zmysł, albo go nie mam.
A po przecinki to do słownika lub do pani nauczycielki!

Teraz zauważyłam."Portal i prawa".
Mike, a cóz to za wyjątkowe prawa? To dla kogo jest portal?
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 17:53
Nie mówiłem o prawach, tylko o wzajemności - chcesz zabawić się w krytyka, to daj swój materiał pod krytykę, tyle.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 25-06-2012 18:04
Cytat:
No i ostatni problem – CZYTELNIK. Kim on jest na portalu i co on tu robi? Jaką rolę mu przypisano? Dlaczego nie wolno mu odreagować po swojemu?

Jeśli "po swojemu" znaczy "jednym słowem/równoważnikiem zdania", to otrzymujemy sytuację w stylu: z jednej strony jest Czytelnik, który ma ochotę komentować wszystko krótko, bo po co się rozgadywać - tj. Czytelnik pod tekstem pisze "ciekawe", "ładne", "przecudne", "do dupy" etc., w zależności od tego, czy uważa tekst za ciekawy, ładny, przecudny czy do dupy. A z drugiej strony jest Autor, który chciałby usłyszeć rozbudowaną i uzasadnioną opinię o swoim tekście - wtedy komunikat wysyłany przez Czytelnika nic Autorowi nie mówi. Autor może czuć się lekceważony przez Czytelnika.


Cytat:
chcesz zabawić się w krytyka, to daj swój materiał pod krytykę, tyle.

A tego nie rozumiem i zapewne nie zrozumiem.
No ale młoda jestem, życia nie znam, ot.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 18:22
A co tu rozumieć?
Chcesz krytykować, to poddaj się krytyce, zamieszczając swoje utwory - tyle.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 25-06-2012 18:34
Cytat:
Chcesz krytykować, to poddaj się krytyce, zamieszczając swoje utwory - tyle.

Nie no, bo ja wyobrażam to sobie tak: idę do knajpy, zamawiam jajecznicę. Jajecznica mi nie smakuje. Idę do kucharza i mówię mu, że jajecznica mi nie smakowała, bo cośtam. A kucharz replikuje: "To dawaj, bierz fartuch i sama zrób jajecznicę, zobaczymy, czy będzie bardziej zajebista niż moja".
Uznałabym, że kucharz jest nadwrażliwy, nieprofesjonalny i przestałabym traktować go poważnie.


Dalej - ja ogółem całe komentowanie widzę tak, że wrzucam tekst, ludzie mówią, co o nim myślą, a ja ich uwagi przyjmuję bądź nie, w zależności od tego, na ile wydają mi się sensowne. Bez analizowania, czy skrytykował mnie Wencel, Mickiewicz czy pan Zdzisiu sprzedający jabłka w sklepiku na rogu.



Ale jak mówiłam - młoda jestem. I średnio kompetentna zapewne.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 18:41
Widzisz, rozumiem, że młoda jesteś, ale skumaj, że na portalu literackim nie powinnaś zabierać głosu, dokąd nie uwiarygodnisz się własną twórczością - to nadaje sprawiedliwe proporcje - chcę komentować, muszę dać się skomentować, nie wiem, czego w tym nie kumasz.
To prawo podaży i popytu.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 25-06-2012 18:49
mike... pleciesz bzdury... ja się zgadzam Emily i Elwirą.

żeby być smakoszem wcale nie trzeba umieć gotować...
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 18:52
Mylisz pojęcia, kolego.
Ja mówię na temat, ty nie.
Mówię o sprawiedliwym komentowaniu, o tym, że każdy powinien mieć równe prawa i rozumieć, że skoro bawi się w krytyka, krytyka wróci zapewne do niego, skoro oczywiście zamieści jakieś swoje utwory :)

Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 25-06-2012 19:00
to niestety ty mylisz...
twierdzisz że prawo do komentowania i wyrażania opinii ma tylko twórca
a ja ci mówię że odbiorca ma takie samo prawo a nawet większe bo do niego właśnie ta twórczość jest kierowana...
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 19:05
Jaki twórca???
Kolego,czy ty czytasz ze zrozumieniem?
Piszę od kliku postów o tym, że komentować powinni wszyscy - i autorzy i komentujący, ale jeśli chce się mieć prawo do komentów, powinno się innym dać prawo do skomentowania swoich prac.
Czytaj uważnie, a zrozumiesz.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 25-06-2012 19:10
chyba sam nie wiesz co piszesz...
prawo komentowania dajesz tym którzy sami udostępniają swe twory a więc są twórcami... czytelnik który nie tworzy wg ciebie nie ma prawa się odzywać bo nie pisze i nie ma racji...
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-06-2012 19:13
Kolego, wszystko już powiedziałem, a ponieważ nie lubię się powtarzać, odsyłam cię do moich poprzednich postów, ahoy!
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
MRP Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 19:15
Myślę, że na dłuższą metę żadne argumenty nie mają najmniejszego sensu. Bo raz - ktoś kto będzie chciał komentować, i tak to zrobi, niezależnie od tego, czy sam coś swojego podesłał - dopóki nie stanie w regulaminie i nie będzie egzekwowane przez administrację, że każdy użytkownik MUSI podesłać swoją twórczość, nic się z tym nie zrobi (a jeżeli takie coś będzie miało miejsce, wtedy pora będzie się zbierać z tego portalu). Dwa - myślę że prędzej czy później, każdy z użytkowników coś swego podeśle, nikt tu nie jest bowiem tylko dlatego, żeby publikować, lub tylko, aby komentować. Każdy będzie miał szansę na komentarz i bycie skomentowanym.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 25-06-2012 19:23
Widzę, że trudno oderwać się od nawyków, a ja takich nie mam, więc powtórzę:
Gdzieś po drodze dyskusji Izolda zapytała, co poezją jest, a co nie jest? A ja poszerzę pytanie – co jest dziełem twórcy, jakiegokolwiek twórcy (np. muzyka, malarza)? Dalej – czym jest ten portal, komu służy? Jaki przyjął status (poza wdzięcznym określeniem „najlepszy”)? Czy ma ambicję być podpórką dla nauczycieli, poradnikiem dla początkujących, czy chce kształcić komentatorów zawodowych? A może artystów?
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 25-06-2012 19:29
Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że cała ta dyskusja to zbędne bicie piany.
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 25-06-2012 19:37
Dagil... odpowiem ci cytatem z Sagita z innego tematu:
"Na portalu masz się z zasady czegoś nauczyć, czyli portal jest swego rodzaju szkołą pisania."

shinobi... zdaje się że masz rację:)
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Portal - autor - komentator - czytelnik
Kaero Użytkownik
  • Postów: 864
  • Skąd: Wałcz/Poznań
Dodane dnia 25-06-2012 19:44
Cytat:
Czy ma ambicję być podpórką dla nauczycieli, poradnikiem dla początkujących, czy chce kształcić komentatorów zawodowych? A może artystów?


- A może to wszystko naraz? Bo są tu tacy, którzy wcześniej niczego nie napisali, ale na PP stawiali pierwsze kroki, rozwijali swój warsztat, a potem, w miarę nabierania doświadczenia, dają rady innym. Kształci też komentatorów, formułowania przez nich własnych opinii i myśli. I niewykluczone, że kształci też artystów. Nie wiemy przecież, jacy ludzie ukrywają się pod nickami, ani kim będą w przyszłości. Myślę, że funkcjonalność PP jest wielowymiarowa. Jestem tutaj od niedawna i nie wiem, jak portal wyglądał wcześniej. Widzę natomiast efekt jego sześcioletniej ewolucji i wiem, że znalazłam się w odpowiednim miejscu - miejscu, w którym mogę się uczyć i dzielić (niewielkim jeszcze) doświadczeniem z innymi, wymieniać się ciekawostkami i dyskutować.



Cytat:
shinobi napisał/a:
Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że cała ta dyskusja to zbędne bicie piany.


Może dla niektórych zbędne, ale innym widocznie potrzebne jest dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.
A ja leżę i leżę i leżę i nikomu nie ufam i nikomu nie wierzę.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.