Co ostatnio oglądaliście?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 20-10-2016 23:35
Z obejrzanych przeze mnie filmów chciałabym wspomnieć o dwóch produkcjach, obejrzanych w telewizji na początku września tego roku. Są bardzo różne, w obu akcja toczy się na początku lat 80.XX wieku.
"80 milionów"- prawdziwa historia trzech działaczy wrocławskiej Solidarności(choć w filmie show kradnie Piotr Głowacki jako kapitan Sobczak), którzy wypłacają z banku tytułowe 80 milionów. Jest to kino sensacyjne z dość wyraźnie zaznaczonym klimatem epoki(wygląd samochodów i ulic, w pierwszej scenie tłumy z biało-czerwonymi flagami na moście). A na koniec słyszymy kultowe "Chcemy być sobą".
"Jack Strong"- choć to film biograficzny, nie dowiemy się z niego, jakim człowiekiem był pułkownik Ryszard Kukliński. Nic dziwnego, w końcu mówimy tutaj o szpiegowsko-politycznym thrillerze. Trochę w stylu "Tożsamości Bourne`a", trochę w stylu szpiegowskich powieści Kena Folletta. Charakteryzacja świetna(w wielu scenach trudno rozpoznać skądinąd bardzo dobrze grającego Dorocińskiego!), kostiumy(widać inspirację modą lat 70.). Realizacja dynamiczna, nieco w amerykańskim stylu. Dobrze ogląda się nawet ludziom, którzy nie mają pogłębionej wiedzy historycznej(stąd tak duży komercyjny sukces filmu- ponad milion widzów w kinach).
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
Nalka31 Użytkownik
  • Postów: 879
  • Skąd: Syreni Gród
Dodane dnia 20-10-2016 23:52
"Wołyń" Tuż po seansie, trudno zebrać myśli. Tyle obrazów, emocji. Bardzo realistyczne, mocne, dobre kino. Z czystym sumieniem, warto obejrzeć.
Wiatr kroczy moim śladem. Nie, nie kroczy. To ja jestem Wiatr.

Nie mam na imię NATALIA ;)

http://zwiatrem-podwiatr.blogspot.com/

www.e-gify.pl/gify/lokomocja/statki/statki7.gif
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
Niczyja Użytkownik
  • Postów: 52
  • Skąd: Waterworld
Dodane dnia 10-11-2016 22:43
A ja byłam ostatnio na "Służącej". Polecam, nie tylko panom;)
Film azjatycki, dziki, nieprzewidywalny, tajemniczy, wciagający jak erotyczna gra kochanków. Świetna fabuła, intryga, niejasna do samego końca. I tło, krajobrazy, muzyka, kultura wschodnia, która tak fascynuje.
I można dowiedzieć się...wielu innych rzeczy z przeróżnych dziedzin. Człowiek uczy się całe życie, i każda wiedza kiedyś potrzebną okazać się może.
Szczerze zachęcam do obejrzenia "Służącej"!
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 11-11-2016 11:40
9 i pół tygodnia. Film klasyki uwodzenia. Pięknie uchwycone zdobywanie kobiety i przywiązanie do siebie drugiej osoby. Tylko czy można się nie godzić na uwiązanie? Powiedzieć "nie", gdy zakochanie podpowiada trwanie w wyuzdanej namiętności? Kto siebie zatraca, kto traci drogą sobie osobę? Granicą w erotycznych fantazjach staje się (dys)komfort emocjonalny. Pewność wzajemnej miłości nie nadbuduje braku szacunku w seksie...
Piękny film, do polecenia.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 17-11-2016 20:17
Wesele Wojtka Smarzowskiego, czyli obecnie mistrza polskiego kina :)
Rewelacyjnie ukazany polski grajdół, a w nim tytułowe wesele.
Totalne obnażenie naszych narodowych przywar odnośnie właśnie wesel i jak wyglądać powinny.
Jak dla mnie bomba!
Film a la kompletna wiocha działa na wszystkie zmysły, możecie mi zaufać.
Naturalizm doprowadzony do szczytów.
Reżyser szczytuje w swej najlepszej formie, czyli kinie przaśnym, mrocznym, brudnym, wulgarnym i... ?
Właśnie - w czym tkwi tajemnica sukcesu Wojtka i jego każdego filmu?
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
Bernierdh Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 18-11-2016 04:26
Zgadzam się, "Wesele" jest genialne.
Też nie wiem na czym dokładnie polega sukces Smarzowskiego, ale doskonale pamiętam jak oglądając "Wesele" po raz pierwszy, zachwycając się przy okazji aktorstwem i naturalizmem, kiwałem cały czas głową, myśląc "cholera, facet na rację".

Ja oglądałem dziś "Chappie" Neila Blomkampa. Polecam gorąco fanom sci-fi, ale z góry ostrzegam, że jest w jakiś dziwny sposób jednocześnie oryginalny i szampowy, więc nie każdemu przypadnie do gustu. Inna sprawa, że jest również bardzo efektowny i świetnie nakręcony, więc jak komuś nie spodoba się fabuła, może przynajmniej nacieszyć oczy :) Za to jeśli ktoś słucha zespołu Die Antwoord jest to dla niego pozycja obowiązkowa, bo grają tam główne role, w dodatku samych siebie.
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 18-11-2016 18:03
I znów Wojtek Smarzowski, tym razem w "Pod mocnym aniołem".
Świat alkoholików, ich przeżycia, uczucia, odloty...
Ponownie totalny naturalizm, zero ściemniania, czysta prawda o nich, o ich życiu.
Rewelacyjne kreacje aktorskie.
Zresztą stałej ekipy aktorskiej Smarzola :)
Kino przez wielkie K, pokazujące człeka odartego z godności, ale walczącego o jej resztki.
Polecam!
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 03-12-2016 01:28
"Bogowie"(obejrzany 25.11.2016)
Choć polscy filmowcy bardzo chętnie sięgają do czasów PRL, to chyba po raz pierwszy patrzymy w polskim kinie na PRL nie z perspektywy narodowego cierpienia, nie z perspektywy piramidalnych urzędniczych absurdów(jak u Barei), ale z perspektywy człowieka, który chce osiągnąć sukces. Polska rzeczywistość kładzie mu jednak kłody pod nogi.
Filmowy Religa najpierw musi walczyć ze swoim szefem, który nie zgadza się na przeszczepy serca. Obejmuje klinikę w Zabrzu. I znów musi walczyć- tym razem o pieniądze na remont kliniki. Trzy miliony dolarów w Polsce lat 80. to gigantyczne pieniądze(średnie zarobki w Polsce to było 20 dolarów). Musi spotykać się ze śląskimi notablami partyjnymi, urzędnikami z Ministerstwa Zdrowia. Klinika po remoncie- filmowy Religa znów musi walczyć. Tym razem z polskim kulturowym tabu. Jeszcze wtedy serce było zmitologizowane w świadomości Polaków. To nie był tylko organ i mięsień, ale symbol uczuć.
Nawet gdy udał się pierwszy przeszczep, pierwsi pacjenci zmarli(pierwszy po 6 dniach, drugi po miesiącu, trzeci zmarł podczas transplantacji) i filmowy Religa musiał zmagać się z nagonką medialną(jak wcześniej profesor Moll, który dokonał pierwszej próby przeszczepu serca w Polsce). Pytano, czy to nie eksperymentowanie na człowieku.
Bardzo polecam. Znakomite kino środka, które nie obraża inteligencji żadnego widza. Oby więcej takich filmów powstawało w Polsce.
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 05-12-2016 13:16
Oglądałem rozmowę Lisa z Religą tuż przed jego śmiercią - po czterech operacjach usuwania guzów. Wywróciło mi bebechy na drugą stronę i tego nigdy nie zapomnę. To tacy giganci jak Religa posuwają świat do przodu. Wbrew wszystkim przeciwnościom. Niezmordowani. To jest moja religia - wiara w gigantów. Na koniec odchodzą i znów pojawia się pytanie o sens...
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 05-12-2016 18:20
Szczepan, oglądałeś "Bogów"? Lubisz w ogóle oglądać filmy?
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 12-12-2016 19:43
Fight Club - tytuł mów sam za siebie.
To nie pierwszy raz, kiedy oglądam ten film.
To już uzależnienie :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 21-12-2016 00:21
"Psy"
Opowieść o przejściu z jednej epoki w drugą. Z papiesko-solidarnościowej Polski lat 80. w kapitalistyczno-wolnościową lat 90. Widzimy sceny z paleniem esbeckich akt na wysypisku śmieci, pijanych byłych esbeków noszących na rękach równie pijanego kolegę śpiewających pieśń "Janek Wiśniewski padł" o ofiarach Grudnia 1970. Z drugiej widzimy już zachodnie samochody(w jednej ze scen widzimy nawet mercedesa).
Dialogi krwiste, pełno wulgaryzmów(często kilka pada w jednym zdaniu). Teraz jesteśmy przyzwyczajeni do wulgaryzmów w filmach czy literaturze(w "Ciemno prawie noc" Joanny Bator jest rozdział z prawie samymi obelgami, oszczerstwami i wulgaryzmami), ale wtedy...Dla polskich widzów, przyzwyczajonych do ładnych obrazków i sentymentalnych filmów, musiał to być szok.
Dużo mówi się w debacie publicznej o tym, jak dobrze w realiach III RP odnaleźli się byli esbecy. Franz Maurer akurat temu stereotypowi zaprzecza(za samowolne działanie zostaje wydalony z policji, za zabójstwo Ola i Grossa trafia do więzienia).
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
phoenixia Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2017 13:54
Bitwa o Wiedeń - Grafika tak sztuczna, że aż załamująca.
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 07-01-2017 16:29
"Dzień świra"
Gorzki komediodramat o Polsce, Polakach i polskich problemach.
Transmitowana w telewizji debata parlamentarna, w której pada zdanie: Moja racja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest najmojsza!
Modlitwa Polaka- kwintesencja polskiej nienawiści.
Scena odbierania pensji- symbol pauperyzacji polskiej inteligencji, która w latach 90. gwałtownie straciła na znaczeniu. Po latach można odczytać tę scenę jako metaforę wartości wykształcenia w Polsce. Jest niemal żadna.
Rozdzieranie polskiej flagi- wielokrotnie tak kończą się polskie awantury światopoglądowe.
Reklamy- po prostu kretyńskie, wręcz obrzydliwe. Dość wspomnieć, że Adaś Miauczyński ogląda reklamy...wibratorów.
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-01-2017 16:47
[b]Dawno temu w Ameryce[/b] - najlepszy film o mafii i byciu człowiekiem, dobrym, złym, ale jakimś tam, jaki kiedykolwiek nakręcono.

To epopeja.

To wiele dziesięcioleci uciekania przed zemstą, a potem chwila wybaczenia...
Zawsze przy niej wymiękam.

Pamiętam, jak wszedł w Warszawie do kin, seans był o 23.00, a obraz trwa 4 godziny.
Potem, z buta, waliliśmy z kolegami na chatę :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 07-01-2017 22:11
mike17 napisał:
To wiele dziesięcioleci uciekania przed zemstą, a potem chwila wybaczenia...
Zawsze przy niej wymiękam.


Sorry, ale jakie tam wybaczenie. To upływ czasu, zupełnie inna perspektywa. To już scena z Jurandem jest lepsza, kiedy bierze nóż i rozcina więzy oprawcy. Czas przedawnia, wymazuje, wybiela. Zemsta ma sens wtedy, kiedy choć tli się jeszcze jest ten żar. Potem już nie smakuje. De Niro w komentowanej scenie był wypalony i dobrze to zagrał. Wypalony. Ani nie przegrał, ani nie wygrał. Po prostu się wypalił do cna.

Ale wiesz co Mike.... można obudzić te emocje i wywołać wilka z lasu. Na przykład jakiś iluzjonista może wytłumaczyć ludziom, że Niemcy to hitlerowcy, bo wymordowali miliony naszych przodków i oni są nie pomszczeni. Nie chodzi o pieniądze, bo pieniądze niczego nie zwrócą. Chodzi i honor. O tę plamę na honorze nie zmytą. Czy można z tym żyć? Z taką plamą? Po tylu ofiarach, tylu krzywdach. Tym bardziej, że wielokrotnie byliśmy atakowani, choćby wspomnieć Grunwald... Byliśmy szykanowani, choćby wspomnieć Drzymałę, nasze dzieci były bite we Wrześni. Ileż krzywd... Czy to się da wybaczyć? Ja już nie będę poruszał drugiego sąsiada, nie wspomnę o niezliczonych sortach wewnętrznych ciemiężców. Życie jest brutalne i pełne powodów do zemsty. Prawda jest taka, że jak chcesz się zemścić, to zawsze się znajdzie ktoś, na kim będziesz mógł to zrobić.



Ostatnio oglądałem szopkę noworoczną. Muszę przyznać, że wypas. Najlepsze były fragmenty o rudym, bolku i muchołapie. Świetnie wyglądał pan sędzia z penisem zamiast ręki. Ja wiem, że to chodziło tylko o tego jednego sędziego, ale on był strojny w sędziowskie akcesoria, więc jakby reprezentował powagę sędziego. Piękna szopka, ale teraz to już wierzę głęboko, że kolejne będą jeszcze lepsze. Wyobrażam sobie jakby np Urban wyreżyserował szopkę. Bohaterami byliby księża, biskupi i papież. Sam Urban zagrałby Belzebuba, który tych księży dręczy i kusi, bo jest piekielnym rzecznikiem. A to raz przynosi worek pieniędzy i zwodzi, mami, a innym razem przebrany za chłopczyka siada księżom na kolana i lgnie do nich. Po takiej szopce, wielu ludzi uwierzyłoby, że Urban zasiada obecnie w piekle, zarządzając piekielną propagandą i dręcząc duchowieństwo.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-01-2017 00:46
Dałem się namówić na obejrzenie serialu i jestem pod wrażeniem.

"Black Mirror" - świetnie rozwinięte pomysły dotyczące konsekwencji rozwoju współczesnego stylu życia. Takie możliwe i nie całkiem odległe science fiction. Polecam, daje do myślenia.

Wszystkie odcinki: http://www.cda.pl/info/black_mirror
Mój ulubiony (na razie): http://www.cda.pl/video/17484865
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 10-01-2017 16:46
Po raz kolejny wróciłem do horroru z wczesnej młodości - ZEMSTA PO LATACH (1980).

Niesamowicie spójny scenariusz, który wręcz zakrawa o najwyższe laury.
Spokojna, oszczędna gra aktorów, zaskakujące zwroty akcji, no i główny motyw - zemsta, która czekała lata, by oblec się w ciało.

Gorąco polecam fanom dobrego kina, już nawet nie chodzi o grozę, ale o dobre kino.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 04-02-2017 18:46
Co się wydarzyło w Madison County (1995) - wzruszający, mądry i po prostu piękny film o złożoności miłości, jej rodzajach i sztuce dokonywania wyborów.
Film zaledwie dwóch aktorów, jednak aktorów przez wielkie A - Meryl Streep i Clint Eastwood. Aż dziw, że dopiero teraz natrafiłam na tę historię. Gorąco polecam!
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co ostatnio oglądaliście?
Niczyja Użytkownik
  • Postów: 52
  • Skąd: Waterworld
Dodane dnia 06-02-2017 19:27
To jest klasyka kina, faith, także należy do moich ulubionych filmów:)
Kreacje aktorskie, historia (ich) miłości, muzyka. I Bari gdzieś tylko wspomniane, jako tło wydarzeń. Bari, w którym byłam i chcę jeszcze powrócić.
Tak, życie to sztuka dokonywania wyborów, nie zawsze dobrych, nie zawsze łatwych...
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]