Kącik porad z języka polskiego
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 11-12-2012 21:59
Mąż może już nie pamiętać ostatnich przypadków priapizmum, zaś ona-żona-brakiem uciech ciemiężona nader często zgrywa wyświechtany winyl z singlem "Like a Virgin" Madonny. ;)
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 20-12-2012 03:12
Magicu napisała:
Pytanie trochę z innej beczki. Czy można nazywac "dziewczyną" trzydziestoletnią bohaterkę? ;)

Jakie przedziały wiekowe pasują do poniższych określeń?
- dziewczynka,
- nastolatka,
- dziewczyna,
- młoda kobieta,
- kobieta w podeszłym wieku


Wiek biologiczny nie ma żadnego znaczenia. Wszystko jest zależne od kontekstu.

Natomiast ja mam inne pytanie.

Cytat:
Nie było tego dużo; do połowy wypalona świeczka, staromodna pozytywka, pojedyncza kartka z kalendarza, blaszana trąbka z pękniętym ustnikiem i mały woreczek pomarszczonych ze starości nasion.


Czy po "Nie było tego dużo" bardziej właściwy byłby zwyczajny dwukropek?
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Magicu Użytkownik
  • Postów: 222
  • Skąd: Leverkusen
Dodane dnia 05-04-2013 21:37
Moje komórki mózgowe dostały właśnie gramatycznej czkawki i zupełnie się pogubiłam. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jak będzie poprawnie?
Tak:
„ Roman sięgał właśnie po ociekający tłuszczem, ogromny kotlet schabowy, gdy...”
czy tak:
„ Roman sięgał właśnie po ociekającego tłuszczem, ogromnego kotleta schabowego, gdy...”
Nie jest naj­ważniej­sze, byś był lep­szy od in­nych. Naj­ważniej­sze jest, byś był lep­szy od sa­mego siebie z dnia wczorajszego. - Mahatma Gandhi
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
pablovsky Użytkownik
  • Postów: 431
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 05-04-2013 21:53
Magicu, wybrałbym druga wersję, chociaż może być tak, że obie są poprawne. Każda brzmi wiarygodnie, ale nawiasem mówiąc, narobiłaś mi niezłego apetytu! ;)
pablo pablovsky vel Zły Zaskroniec - człowiek o niewielu twarzach.
Redaktor naczelny kwartalnika "No czytaj mi, ciociu!"
Publicysta miesięcznika "Jak zostać gangsterem"
Prezes stowarzyszenia "Klub WeSZołego SZampona"
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 06-04-2013 00:17
Witaj, z tego co wiem, obie formy są poprawne; druga jest potoczna, ale poprawna. No chyba, że kotleta już nie będę jadł.
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 06-04-2013 00:22
Magicu, zapytaj Silvusa, on lubi podobne wyzwania :) Ja też za drugą.
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 06-04-2013 03:14
Ale co, Stefan, ja przecież nic...

(Kiler)

Oj, zajacanko, żebym kiedyś podołał tym wyzwaniom, wtedy mi rób renomę. ;)

Intuicja - i przyzwyczajenie - pewnie jak większości - mówi mi, że właśnie biernik jest odpowiedni. ;)



Ale jeśli chcesz(cie?) dokładniej, to coś takiego znalazłem; tu jest to - według mnie - bardzo dobrze (choć zawile) wyjaśnione:
http://grzegorj.w.interia.pl/gram/.../skladnia06.html

Cytat, jeśli chodzi o to, kiedy używa się biernika:

"Biernik jest typowym przypadkiem najczęściej spotykanym w roli dopełnienia bliższego. Sygnalizuje, że przedmiot akcji jest traktowany jako całość (...). Dopełnienie bliższe w bierniku oznacza także osobę, której część ciała jest przedmiotem akcji innej osoby: Uderzyłem go w nogę (...)."

Jeśli zaś chodzi o to, kiedy używa się dopełniacza:

"Dopełniacza używa się w następujących wypadkach:
- zawsze przy czasowniku w formie przeczącej, o ile forma twierdząca wymaga biernika lub dopełniacza: Michał nie ma książki (...);
- przy bezokoliczniku zależnym od czasownika w formie przeczącej: Nie lubię spotykać Gośki (...);
- przy czasowniku dającym się zastąpić przez synonim o postaci przeczącej: Odmówiono mi poparcia. (Nie udzielono mi poparcia.) (...) ;
- gdy dopełnienie wyraża tylko część substancji, a nie całość (...): Daj mi wina. Wlej kawy do termosu. (...);
- gdy chodzi o akcję tymczasową, na chwilę (w mowie potocznej): Pożycz mi ołówka. Podaj mi pilota od telewizora (...);
- przy czasownikach z przedrostkami na-, do-, wyrażających uzupełnianie, dodawanie, wykonanie czynności tylko w jakimś stopniu: (...) Nazbierałem jagód. (...);
- przy czasownikach oznaczających działanie stopniowe lub wieloetapowe: Będę bronił ojczyzny przed najeźdźcą. (...);
- przy czasownikach oznaczających życzenie (...): Ludzie oczekują zmian.;
- przy niektórych innych czasownikach: Szukam odpowiedniego komputera. (...) ;
- w niektórych znaczeniach czasowników wieloznacznych, poza tym łączących się z biernikiem: Piotr dotknął jej ręki. (...)"



No ale dla mnie to taka zabawa... pisz, Magicu, jak ci intuicja podpowiada. Przecież chodzi głównie o to, by język potrafił wypowiedzieć to, co pomyśli głowa. :)

(A najlepiej zadawaj sobie pytanie - ja tak zawsze robię, jak mam wątpliwości - co brzmi lepiej: sięgać po kogoś/coś, czy sięgać po kogoś/czegoś?)
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 06-04-2013 04:21
Silvus napisał:
ja tak zawsze robię, jak mam wątpliwości - co brzmi lepiej: sięgać po kogoś/coś, czy sięgać po kogoś/czegoś?)

Silvus ma rację - sięgamy po "kogo/co", a nie po "kogo/czego". :)

Czyli sięgamy po kotlet tak samo, jak sięgamy po befsztyk, surdut, żakiet, kaszkiet, krawat, dzbanek, budzik, zegarek, pasek, sweter, kapelusz czy cylinder. Lub też po kieliszek - bo są urodziny portalu. :)))
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Magicu Użytkownik
  • Postów: 222
  • Skąd: Leverkusen
Dodane dnia 06-04-2013 07:00
Dziękuję wam. Na was zawsze można liczyć :)
Nie jest naj­ważniej­sze, byś był lep­szy od in­nych. Naj­ważniej­sze jest, byś był lep­szy od sa­mego siebie z dnia wczorajszego. - Mahatma Gandhi
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 30-12-2013 12:28
To coś aktualnego:

życzymy szczęśliwego nowego roku (jako całego następnego roku), bądź szczęśliwego Nowego Roku (jako dnia 1 stycznia). Tak wczoraj zasłyszałem od pani językoznawcy.
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 30-12-2013 18:10
O, słuchaliśmy tej samej audycji na jedynce (z tym, że ja półuchem). ;)
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 31-12-2013 12:45
To tak, przyznaję. Audycja jest fajna, szkoda, że dużo pytań jest gatunku tych oczywistych.
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 01-01-2014 20:56
Proszę o radę w następującej kwestii:
jeżeli piszę tekst w cytacie i w tym tekście jest również cytat, który kończy ten tekst, to czy dopuszczalna jest sytuacja, że
" znajduje się obok "?
Czyli: "..................(tekst)..........."(cytat)"".
Szukałem na ten temat i znalazłem w starym słowniku takie rozwiązanie, że zamiast drugiego cudzysłowu jest >>.
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Michal Szulczewski Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 01-01-2014 22:24
Cytat:
problem powstaje zawsze, gdy jeden cudzysłów znajduje się wewnątrz drugiego. W takim wypadku na zewnątrz dajemy normalny polski cudzysłów apostrofowy („”), a wewnątrz cudzysłów ostrokątny – albo tzw. francuski («»), albo niemiecki (»«).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski


http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=14669

:)
Do góry
Autor
RE: Kącik porad z języka polskiego
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 02-01-2014 11:30
Ok, dziękuję tycenak.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.