Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
mateuszekf Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 14-10-2012 11:51
Wpadłem na moim zdaniem dobry pomysł pewnego opowiadania. Mam niestety problem z opisaniem realiów, słownictwem epokowym. Sam nie wiem jak to pisać, czy po prostu zwyczajnym naszym językiem czy od czasu do czasu wtrącać jakieś łacińskie powiedzenie?
Jak sobie z tym radzicie?
Pozdrawiam :)
Oto stał sam....
Patrzył gdzieś w dal i dziwił się dlaczego nie
jest Mistrzem i dlaczego na boga właśnie nie patrzy
na niego Małgorzata, nagle skończył czytać ostatnią
kartkę i znów był człowiekiem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 14-10-2012 13:50
Sienkiewicz sobie z tym nieźle poradził ;)
Do góry
Autor
RE: Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
Magicu Użytkownik
  • Postów: 222
  • Skąd: Leverkusen
Dodane dnia 14-10-2012 14:04
Jesli nie jestes mocny w "slownictwie epokowym" to na twoim miejscu nie stosowalabym go na sile. Dla tych, co znaja sie na epoce bedzie widac, ze nie wiesz o czym piszesz.
Nie jest naj­ważniej­sze, byś był lep­szy od in­nych. Naj­ważniej­sze jest, byś był lep­szy od sa­mego siebie z dnia wczorajszego. - Mahatma Gandhi
Do góry
Autor
RE: Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 14-10-2012 14:15
Osobiście lubię, jak klimat odzwierciedla się również poprzez język i prawdę epoki, ale tutaj potrzeba umiejętności i wiedzy, by brzmiało/wyglądało autentycznie.
Jednakowoż przecież nie trzeba znać nie wiadomo jakich realiów językowych, wystarczy posiłkować się składnią, sposobem/stylem wypowiadania się - jeśli chodzi o dialogi.
Świat pozadialogowy może być stworzony językiem współczesnym (choć można się pokusić o uśredniowiecznienie...), ale w klimacie średniowiecznym (czyli znającym tamtą epokę...).
Do góry
Autor
RE: Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 15-10-2012 08:08
Polecam trylogię husycką Sapkowskiego. Nawet jeśli nie fabularnie, to jako przykład świetnego odwzorowania epoki, również stylistycznie.
I jednocześnie zgadzam się z Magicu, że nic na siłę. Jeśli nie potrafisz stylizować języka, nie rób tego, albo ogranicz się do symbolicznej ilości wtrąceń. Zresztą, nawet jeśli potrafisz, też nie należy przegiąć, bo dla odmiany może się okazać, że czytelnik nie będzie potrafił tego rozszyfrować.
Co do realiów innych niż językowe warto poszperać po necie, poszukać starych map, może jakichś tekstów, warto poczytać jaka była w danym regionie i okresie architektura, znane postacie etc, etc, etc
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 15-10-2012 08:28
Stylizacja nie jest konieczna, ale atmosfera, która opiera się na np. realiach epoki - przyda się bardzo, żeby poczuć ten świat.
Do góry
Autor
RE: Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
efterlyst Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd:
Dodane dnia 15-10-2012 13:22
Jeśli piszesz dla mediewisty, to musisz zastosować słownictwo dość fachowe.
Jednak jeśli piszesz dla ogółu, to po co?
Przecież przeciętny czytelnik będzie miał poważne problemy z odszyfrowaniem dawnego kodu.
Pisarz będzie zaglądał do słownika aby napisać, a czytelnik będzie zaglądał do drugiego słownika aby odszyfrować tekst
Do góry
Autor
RE: Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-10-2012 14:09
Problemy są również natury epistemologicznej. Nie łatwo jest wejść w zakuty łeb rycerza ciemnogrodu.
Do góry
Autor
RE: Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 18-10-2012 01:03
Prawie we wszystkich filmach o Jezusie bohaterowie mówią po angielsku. To chyba znak, że można sobie pozwolić na obniżenie poprzeczki. Niektórzy są bardzo ambitni i jak Mel Gibson w "Pasji" odtwarzają oryginalne słowa. Ale to nie na dzisiaj, jak kiedyś, jako dojrzały autor zechcesz napisać arcydzieło to warto pomyśleć o średniowiecznych dialogach. Po co się męczyć tak z opowiadaniem, które nie pretenduje do miana arcydzieła?
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Jak pisać opowiadanie o czasach średniowiecznych
MarkgrafLu Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 19-01-2013 18:29
Przede wszystkim poznać realia czasów. Co do języka, mieszanie zwrotów przedawnionych i już nieużywanych ze zwrotami całkiem współczesnymi tworzy moim zdaniem dosyć śmieszny efekt. "Łacińskie zwroty" - w porządku, byle nie w ustach wieśniaka albo choćby pana ziemskiego, chyba, że jest kreowany na dewotkę i lubi się popisywać znajomością liturgii...
Piszę sporo rzeczy, których akcja jest osadzona w średniowieczu, bo bardzo mnie fascynuje ta epoka, ale porywania się na pełną stylizację językową nie praktykuję i raczej nie polecam... chyba, że lingwiście - mediewiście. Byłaby przede wszystkim dla dzisiejszego czytelnika niczym ogórek kiszony popity mlekiem, czyli niestrawna. Powodzenia w tworzeniu średniowiecznych ;)

Ekszyn Dupacycki napisał/a:
Nie łatwo jest wejść w zakuty łeb rycerza ciemnogrodu.

Właśnie tu przydaje się piszącemu pojęcie o epoce ; >
Kto znał łacinę a kto tylko fasolę i co było dla obu najważniejsze.
Patetyczny rycerzyk.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.