Szaleństwo i sztuka
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Szaleństwo i sztuka
wiewioorka Użytkownik
  • Postów: 726
  • Skąd: Las iglasty, gdzieś na Pomorzu
Dodane dnia 30-10-2012 18:50
Czy uważacie, że najbardziej wybitnymi artystami, w tym pisarzami, zostają ludzie lekko lub bardziej stuknięci? Czy najlepsze dzieła rodzą się z cierpienia psychicznego?;)
Adwokat po sprawie, panna po zabawie - diabła warci...
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 30-10-2012 19:03
Coś w tym jest :) Mam wrażenie, że najlepiej pisze mi się w chwilach, gdy z moim nastrojem jest kiepsko.

Generalnie, artyści to ludzie o szczególnej wrażliwości. Trudno zmierzyć im się z brutalnością życia, więc łatwiej o stany depresyjne.

To moje zdanie, oczywiście :)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 30-10-2012 19:18
Pierwsze pytanie: co to jest najlepsze dzieło?
Odpowiadając: moje zdanie - tacy pisarze mogą tworzyć dzieła o cierpieniu psychicznym, i tyle. Czyżby do cierpienia ograniczały się nasze doznania?
Rozejrzyj się. Życie ma wiele barw, a konia z rzędem temu, kto ustali, który kolor jest najpiękniejszy.
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
Magicu Użytkownik
  • Postów: 222
  • Skąd: Leverkusen
Dodane dnia 30-10-2012 19:21
Artyści postrzegają świat inaczej niż "normalni" ludzie, chociaż nie wiem, czy można nazwac ich "stuknietymi". ;) Widzą, slyszą i czują wiecej, a co za tym idzie mają więcej do przetrawienia. Radzą sobie z tym przy pomocy tworzenia.
Nie jest naj­ważniej­sze, byś był lep­szy od in­nych. Naj­ważniej­sze jest, byś był lep­szy od sa­mego siebie z dnia wczorajszego. - Mahatma Gandhi
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 30-10-2012 19:32
Nie prawdą jest, że artyści, którzy mieli zaburzenia psychiczne mogą li tylko pisać o swoich zaburzeniach - to bzdura.
Weźmy Hemingway'a - choroba dwubiegunowa, w żadnym utworze nie ma o tym wzmianki, nigdy nie pisze o sobie, a o machos i bohaterach wszelakich.

Witkacy - choroba dwubiegunowa - żadnej wzmianki w jakimkolwiek utworze o wątkach autobiograficznych, nigdy o sobie nie pisał - kreował postacie zgoła wirtualne, surrealne.

Wielu malarzy schizofreników malowało w manierze realistycznej.
Nie było żadnych znaków psychozy w ich obrazach.

Nie prawdą jest więc, że ludzie chorzy psychicznie będą do bólu pisać o swym szaleństwie - wielu nauczyło się symulować zdrowie psychiczne, więc z ich prac bić będzie jeno normalność.

I w końcu wielki John Nash, genialny schizofrenik - noblista!

Einstein, jako kolega z tej samej parafii, klaszcze mu dziś w niebie :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 30-10-2012 19:34
dzieło jest tak wielkim słowem, że ciężko faktycznie się do niego odnieść w paru słowach. i wcale nie uważam, że wszystko, co mieści się w definicji dzieła miałoby być wskrzeszone z cierpienia, poplątania myśli czy innego zrozumienia świata. nie. bywa różnie. nie można uogólniać.
a najlepsze też nie jest obiektywne. kierowanie się listą najwyżej ocenianych pozycji, tych nagrodzonych, i tak nie rozstrzyga sprawy dla wszystkich.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-10-2012 20:06
Cytat:
Czy najlepsze dzieła rodzą się z cierpienia psychicznego?


Często zdarza mi się słyszeć, że "najlepsze rzeczy powstają z bólu" (to akurat słowa gitarzysty Al Di Meola). Dodałbym, że najgorsze powstaje w bólu ;)
Ja w to poniekąd wierzę i tłumaczę sobie, że skoro dzieło sztuki według popularnej definicji jest wyrazem emocji, to uczucie cierpienia stwarza wygodną okazję do odmalowania siebie. Trudno tworzyć w strachu, bo trzeba uciekać, trudno tworzyć w radości, bo się nie chce z nią rozstawać, natomiast nastroje minorowe nakłaniają wręcz do przekucia ich w coś, choćby w celu pozbycia się tychże. Złość i irytacja podobnie nakręcają felietonistów. Poza tym im większy ból, tym wyraźniejszy, przez to łatwiejszy do odtworzenia.

Cytat:
Czy uważacie, że najbardziej wybitnymi artystami, w tym pisarzami, zostają ludzie lekko lub bardziej stuknięci?


Nie sposób obiektywnie stwierdzić kto jest stuknięty. Zawsze bardziej szalony będzie wydawał się człowiek, w jakimś sensie inny od większości i to on będzie miał szansę spłodzić coś, co pozostałych zadziwi. Powiedziałbym, że pod pojęciem "wybitny" kryje się "stuknięty", ale w żadnym wypadku odwrotnie.
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
Dagil Użytkownik
  • Postów: 119
  • Skąd:
Dodane dnia 30-10-2012 20:12
Prawdopodobnie wyraziłam się nazbyt skrótowo, przez to niejasno.
Cierpienie psychiczne zamyka nas w kręgu wywołującym cierpienie, co nie znaczy, że możemy pisać wyłącznie o stanie chorobowym. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że tacy ludzie mają ograniczone zainteresowanie, że ich ogląd świata nie jest wzbogacony, lecz zawęzony. Fizycy, matematycy itp. też widzą i opisują świat inaczej niż "normalni" ludzie. Czy widzą więcej? W swojej dziedzinie tak. Twórca też pewne sprawy, zdarzenia, stany widzi ostrzej, ale z tym widzeniem jest jak z okularami - jak powiększają, to równocześnie coś rozmywają.
Widzieć więcej, znaczy chcieć zobaczyć więcej, później należy to dobrze zapisać.
Mówiąc prosto: dla mnie nie ma ludzi w swoisty sposób naznaczonych, np. talentem, czy wyjątkowo uwrażliwionych. Każdy z nas w jakimś zakresie jest niedościgniony. Trzeba ten element odnaleźć nawet w menelu. Jeżeli się uda, będziesz kandydatem/tką na dobrego/rą twórcę literatury.
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
wiewioorka Użytkownik
  • Postów: 726
  • Skąd: Las iglasty, gdzieś na Pomorzu
Dodane dnia 30-10-2012 21:07
"(..)Przy okazji rozważań nad narcyzmem u psychopatów często poruszana bywa kwestia podobieństwa "bezuczuciowych" psychopatów z niektórymi ludźmi o niebywałej wręcz umiejętności wnikania w psychikę innego człowieka, co w połączeniu z żywością wyobraźni tych ludzi czyni ich artystami(...)"

K. Pospiszyl "Psychopatia";)
Adwokat po sprawie, panna po zabawie - diabła warci...
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2012 21:45
!
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
gorskey Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 27-12-2012 00:38
Pan u góry pisze bardzo ciekawie. Czy mógłby powiedzieć jeszcze, jak to jest w stronę odwrotną, tzn. jaką formę przybiera rekompensata u twórców z pałkami?
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 28-12-2012 05:25
Eh... Artyści są stuknięci, ale nikt w tych czasach nie jest do końca normalny. ;)
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-12-2012 13:41
O stukniętych dużo się mówi, a niech ktoś zdefiniuje normalnego.
Niewidzialna zacznij ;)
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 28-12-2012 16:27
Żyjący według wszystkich norm społecznych. Zachowuje ciszę nocną, po osiemnastej nie je, codziennie śpi w piżamce, na pościelonym łóżku. :p
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 28-12-2012 18:43
...a pod kołderką miast grubych piardów puszcza tylko cichacze lekkie niby anielskie tchnienia i, co pewne, bezwonne zupełnie.
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
cianciarska Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 28-12-2012 18:48
Myślę, że chodzi tu wyostrzoną wrażliwość. Wszystko inne jest tylko skutkiem owej wrażliwości.
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 28-12-2012 18:58
Shinobi, gazom da się zapobiegać, normalny, to robi. ;)
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-12-2012 19:02
Oby jak najmniej normalnych, toż to manekiny jakieś przewidywalne, przeciwieństwo wszelkiej wybitności.
Do góry
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 28-12-2012 19:18
Nie manekiny, choć mój facet mówi, że z wariatką, to przynajmniej jest ciekawie. :p
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szaleństwo i sztuka
cianciarska Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 28-12-2012 22:56
Mimo wszystko wariatom nie żyje się łatwo. Są zalety i są wady. Skoro jednak całkowicie człowiek nie może się zmienić, powinien to, kim jest zrozumieć i zaakceptować. Pisanie to jedna z form autoterapii.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.