Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 29-11-2012 10:38
I o to chodzi, żeby ta atmosfera była, była i była :) Dlatego jak dzieje się coś niepokojącego, nawyki z innych portali zaczynają do nas napływać falkami, reagujemy, żeby zapobiec sztormom. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.
To sypnęłam mądrościami ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 29-11-2012 10:52
dobrze, że mamy sobie takie przypomnienie na forum. niech ludziki wchodzą i czytają. ważne jest, by się rozwijać zarówno w pisaniu jak i komentowaniu.
PP zawsze było takie samo. dużo się tu nie zmienia. i to właśnie zatrzymuje użytkowników,
apel tylko podkreśla zasady i wydaje się, że jest skierowany do tych, którzy nic sobie z regulaminu nie robią.

Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2012 12:03
Do apeli podchodzę dosyć ambiwalentnie. Apele są zawsze dowodem bezsilności.
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2012 13:11
To nie jest apel, a informacja :)
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 29-11-2012 14:01
Zgadzam się z wytycznymi regulaminu, aby komentarzami nie mącić ogólnie tu panującej dobrej atmosfery. Tym bardziej, że żaden Zoil nie ma moralnego prawa znęcać się nad tekstem, który komuś mógł się mniej udać, ale autor czuł potrzebę wykrzyczenia światu jakiejś prawdy. Nie oczekujmy zaraz, że przyszły noblista rodzi się od pierwszego tekstu wspaniały. Z biografii wielkich wynika, że niemal każdemu w początkach odradzano pisanie. I naszemu Prusowi, i Proustowi i.... Ktoś dopomógł złamać pióro A.Fredrze.
Chyba współczesni krytycy zawodowi są jednak w swych sądach oględniejsi, bo nie słyszy się, by ferowali wyroki aż tak surowe. My na PP nie bądźmy surowsi. Nie ośmieszajmy się, potępiając kogoś, gdy sami nie mamy nic lepszego do pokazania. A jeśli mamy, to tym bardziej.
Inna sprawa to komentarze niefachowców. Np ja. Nie jestem polonistą, ale zwykłym czytelnikiem, który przeczytał dużo książek - z literatury pięknej oraz fachowej z teorii literatury i biografii twórców. Trochę też znam się na psychologii postaci literackich i samego autora oraz jego pracy twórczej. Mam nadzieję, że moje niepolonistyczne komentarze mogą być przydatne. Staram się nie poprzestawać na komplementach czy kręceniu nosem, a podpowiadać inne spojrzenie na tekst. Ale komentator to też człowiek.
Sok
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
creep Użytkownik
  • Postów: 614
  • Skąd: Stąd
Dodane dnia 29-11-2012 14:49
Sokol:

Cytat:
Staram się nie poprzestawać na komplementach czy kręceniu nosem, a podpowiadać inne spojrzenie na tekst.


grejt! i o to chodzi ;)

mozets:

Cytat:
Apele są zawsze dowodem bezsilności.


dowodem na bezsilność jest bierność i brak działania/reakcji/aktywności - syndromowi wyuczonej bezradności mówimy stanowcze "nie" :)

- i o
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-11-2012 22:13
Popierając te wszystkie mądre rzeczy, które napisali ci - o - wyżej, użytkownicy naszego kochanego PP :), dopowiem, że - Deklaracja Ideowa Portalu Pisarskiego to rzecz bardzo dobra, jako taka, z założenia. :) Systematyzuje - i o to chodzi! - poglądy. Przedstawia nas w lepszym świetle - umiemy określić siebie, prawda?

A jeśli już o napominaniu mowa, jak Ekonomista zauważył, to, wg mnie, jest tak: dopóki nikt nie zacznie napominać na podstawie / w związku z tą Deklaracją Ideową, to będzie ona chwalebna i bardzo mile widziana. Tak, jakby nakrywać kogoś podczas snu - źle, że odkryty, ale po co go budzić? Delikatnie naciągnąć kołdrę, i wszystko będzie tak, jak powinno. :)
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 30-11-2012 08:42
Cytat:
mozets napisał/a:
Cytat:
[b] CREEP


dowodem na bezsilność jest bierność i brak działania/reakcji/aktywności - syndromowi wyuczonej bezradności mówimy stanowcze "nie" :)

- i o

******************************************
I słusznie - "PARÓWKOWYM SKRYTOŻERCOM MÓWIMY NASZE STANOWCZE NIE!!!"
:upset:
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 02-12-2012 18:22
Cytat:
Sokol napisał/a:
Zgadzam się z wytycznymi regulaminu, aby komentarzami nie mącić ogólnie tu panującej dobrej atmosfery. Tym bardziej, że żaden złośliwy Zoil nie ma moralnego prawa znęcać się nad tekstem, który komuś mógł się mniej udać, ale autor czuł potrzebę wykrzyczenia światu jakiejś prawdy. Nie oczekujmy zaraz, że przyszły noblista rodzi się od pierwszego tekstu wspaniały. Z biografii wielkich wynika, że niemal każdemu w początkach odradzano pisanie. I naszemu Prusowi, i Proustowi i.... Ktoś dopomógł złamać pióro A.Fredrze.
Chyba współcześni krytycy zawodowi są jednak w swych sądach oględniejsi, bo nie słyszy się, by ferowali wyroki aż tak surowe. My na PP nie bądźmy surowsi. Nie ośmieszajmy się, potępiając kogoś, gdy sami nie mamy nic lepszego do pokazania. A jeśli mamy, to tym bardziej.
Inna sprawa to komentarze niefachowców. Np ja. Nie jestem polonistą, ale zwykłym czytelnikiem, który przeczytał dużo książek - z literatury pięknej oraz fachowej z teorii literatury i biografii twórców. Trochę też znam się na psychologii postaci literackich i samego autora oraz jego pracy twórczej. Mam nadzieję, że moje niepolonistyczne komentarze mogą być przydatne. Staram się nie poprzestawać na komplementach czy kręceniu nosem, a podpowiadać inne spojrzenie na tekst. Ale komentator to też człowiek.
Sok
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
duzyksiaze Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd: Łódź/Kraków
Dodane dnia 09-12-2012 15:22
Każda zbiorowość musi posiadać jakiś kodeks obowiązujący w środowisku/miejscu, w jakim się ze sobą spotyka w celu dowolnym.
Oczywistym jest również fakt, iż wiarę na stworzenie przy tej okazji ideału należy umieścić w kategorii utopii. Każdy jest bowiem inny, toteż wypadkowa może być jedynie rodzajem średniej arytmetycznej.
Pytanie jakie się pojawia w tym miejscu brzmi: kto ma równać do reszty? Czy osoby z "lewej strony" zbioru mają obniżać loty? Czy też po stronie "prawostronnych" nieudaczników leży całą odpowiedzialność za dorównanie tym "super"? Najlepiej mają przeciętniacy, bowiem oni - lokując się pośrodku mogą pozwolić sobie na stanowisko neutralne.
Obserwując od blisko dwóch miesięcy PP ani nie wznoszę toastów, ani też nie potępiam w czambuł. To miejsce, jak wiele innych. Dobrze (o nienachalnie) moderowane, a jednocześnie kumulujące wielu tych, których przyciąga nie tylko chęć biernego czytania, ale też chęć wymiany poglądów.
Odnoszę jednak wrażenie, że osoby o dłuższym stażu pisania nabierają z czasem niepokojących manier.
Zaliczam do nich pogardliwe i w tonie wyższości, odnoszenie się do jakichkolwiek uwag stwarzajacych wrażenie, iż zamieszczony utwór odbiega od pojęcia "doskonałości" w odczuciu recenzenta.
Prawo do megalomanii jest pewnie nieodłącznym dla artysty wartościowego, jednak w wielu przypadkach reakcja na komentarze bywa dla zamieszczającego opinię nie tylko przykra, ale - i to nierzadko - obraźliwa.
Moderatorzy łatwo przypominają recenzentom punkty regulaminu, które ci rzekomo naruszyli (najczęściej dotyczy to niewłaściwego wedle moderatora uzasadnienia własnego zdania) rzadziej jest to prośba o nie komentowanie komentarzy. To ostatnie uważam za błąd, bowiem polemika z przedmówcą jest niczym innym jak ścieraniem się opinii, z których także i autor publikacji, może wyciągnąć stosowne dla niego wnioski.
O ile tego typu interwencje są na porządku dziennym (sam doświadczyłem ich kilkukrotnie) o tyle brak równie stanowczych reakcji na posty, które można śmiało zaliczyc do chamskich.
Ze smutkiem stwierdzam, iż dotyczy to też osób uznanych za autorytety twórcze, którym (z tytułu talentu???, "zasiedziałości"???) wolno jakby więcej. Być może się mylę, ale te właśnie osoby są szczególnie wrażliwe na jakikolwiek brak akceptacji, że już nie wspomnę o opiniach krytycznych.
Uchodzi im to na sucho, a nawet jeśli dopuścili się inwektyw wobec innych uczestników forum, to poszukuje się winnych po drugiej stronie barykady. Owszem - może i X napisał coś obraźliwego wobec Y, ale i w drugą stronę znajdziemy podobne przykłady zachowań.
Czy to ma być usprawiedliwieniem dla chamstwa?
Na szczęście przykładów takich sytuacji nie jest zbyt wiele.
Podejrzewam, że rodzą się z faktu poczucia "misji poetyckiej", przyzwyczajenia do słów uznania (kolejne winny być czymś naturalnym?), wreszcie - i to jest najbardziej niepokojące - z pogardy wobec innych.
Wyjście?
Trzeba - niestety karac ostrzeżeniami każdego, kto swoja wypowiedzią obraża innych. I nie anonmowo, w sposób dostępny jedynie zalogowanemu "winowajcy", ale otwarcie na forum. Ukarano X za to, że użył takich to a takich określeń.
Publiczny wstyd jest dobrym kubłem zimnej wody na rozpalone poczuciem niepowtarzalności i niedościgłości głowy.
Warto tez zmobilizować autorów, których dotyczą recenzje do jasnego prezentowania polemik.
Stwierdzenia: preczytaj sobie raz jeszcze, wiersz nie został zrozumiany, ale - w domyśle - mnie to nie dziwi, boś jełop i bezmózgowiec, którego dzieli ode mnie wszechświat twej beznadziejnej niewiedzy, nie zachęcają do polemik konstruktywnych (o ile w ogóle zachęcają) oraz tworzą odruchowe i podświadome napięcie między dyskutantami.
W regulaminie warto tez chyba ustalić, iż albo autor - nawet wbrew swojemu poczuciu sensu dyskusji) rónie jasno wyraża swój pogląd, albo rezygnuje z polemiki.
Stwierdzenia "wiersz ma kształt ostateczny" "nie podlega zmianom","nie zmienię, gdyż stracę autorstwo wersji ostatecznej" winny być wzbronione.
Jeśli to portal dyskusyjny, to autor musi liczyć się z recenzją, a grzeczność wymaga taktownego jej przyjęcia.
Jeśli ktoś czuje się "autorem doskonałym", którego dzieła nie podlegają dyskusji i poprawkom, to albo niech uczestniczy wyłącznie w konkursach i zbiera należne doskonałości laury, albo ... zrezygnuje z zamieszczania utworów na portalu, bowiem w takim przypadku należy to uznać wyłącznie za popisy przed "gawiedzią".
Być może nasuną mi się jeszcze jakieś uwagi - oby polemiczne.
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
creep Użytkownik
  • Postów: 614
  • Skąd: Stąd
Dodane dnia 09-12-2012 15:35
Cytat:
rzadziej jest to prośba o nie komentowanie komentarzy. To ostatnie uważam za błąd, bowiem polemika z przedmówcą jest niczym innym jak ścieraniem się opinii, z których także i autor publikacji, może wyciągnąć stosowne dla niego wnioski.


tu nie ma błędu, jeśli chodzi o komentowanie komentarza dotyczącego treści - jeśli Komentator odnosi się do komentarza w związku z formą/treścią/warsztatem - ale jeśli rozpętuje się dyskusja ad personam ni z gruszki, ni z pietruszki w odkomentarzach, to już nie bardzo - tego nie chcemy -

Cytat:
Uchodzi im to na sucho,


aczkolwiek nie zawsze, i nie od razu - w gronie nie decydujemy jednoosobowo, a i tak po wielu dyskusjach za i przeciw ostatecznie decyduje Szef, Założyciel, Twórca Portalu - i tu potrzeba czasu, analizy, obiektywizmu, zajmuje to sporo, naprawdę sporo, więc jeśli decyzji nie ma za 5 minut, nie znaczy, że może jej nie być za 3 dni (przykład hipotetyczny) - chodzi o to, aby rozważyć do maksimum ZA i PRZECIW, poza tym mamy swoje życie osobiste i codzienne zajęcia rodzinne i zawodowe

- bardzo ciekawy głos w dyskusji, obszerny i polemiczny - odniosłem się tylko do tych fragmentów, które wydały mi się subiektywnie najnajnajistotniejsze dla mnie
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-12-2012 19:33
Podpisuję się pod tym, co napisał dużyksiąze, bo jest to prawda.Bardzo podobał mi się panujący tu porządek i przyjazna atmosfera.Niestety od jakiegoś czasu nie jest już tak dobrze.To prawda, że niektóre WIELKIE POETKI odnoszą się z lekceważeniem do czytelnika.Jeśli ktoś uważa, że jego dzieła są doskonałe i nie podlegają krytyce, to nie powinien ich tu zamieszczać.Komentujący zostali już pouczeni, może teraz ktoś zwróci uwagę piszącym, że ich również obowiązuje grzeczność.
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
coca_monka Użytkownik
  • Postów: 1249
  • Skąd: Paris
Dodane dnia 09-12-2012 20:16
Cytat:
anetka napisał/a
To prawda, że niektóre WIELKIE POETKI odnoszą się z lekceważeniem do czytelnika.

a niektórzy czytelnicy odnoszą się z lekceważeniem do autorów. przy czym, to czylenik/krytyk wykonuje pierwszy krok swoim komentarzem pod tekstem.

Poza tym, anetko, które poetki? prosiłabym o powściągnięcie emocji i używanie innej retoryki. Ponieważ powyższe, niby nie jest atakiem personalnym, ale jednak nim jest i prowokacją owszem, również.

Pragnę zauważyć, że na PP nie ma obowiązku czytania wszystkiego i krytykowania wszystkiego. żaden czytelnik nie ma też obowiązku pisania komentarzy. ani też żaden autor nie ma obowiązku odnoszenia się do każdej krytyki zwłaszcza takiej: szmatławo wyszło, płycizny myślowe - które nie bezpośrednio, ale jednak, dotykają nie tekst, a autora.

poza tym co? wszyscy którzy są krytykowani mają nagle się ukorzyć i napisać: tak, jestem beznadziejny, beznadziejna? autor to nie ciele i ma prawo bronić swoich racji, bez względu na to czy słusznie, czy nie. pomysł, żeby na siłę miał autor coś zmieniać jest dla mnie jest kuriozalny.

inną sprawą jest jeszcze to, że z niektórymi komentarzami/krytyką nie da się polemizować w rzeczowy sposób, na przykład jeśli balansują na granicy prowokacji, albo są pouczatami i autor ma się zgodzić z rzuconym na siebie błotem bo: ja, krtytyk tak powiedziałem!


Cytat:

duży książe napisał/a
Jeśli ktoś czuje się "autorem doskonałym", którego dzieła nie podlegają dyskusji i poprawkom, to albo niech uczestniczy wyłącznie w konkursach i zbiera należne doskonałości laury, albo ... zrezygnuje z zamieszczania utworów na portalu, bowiem w takim przypadku należy to uznać wyłącznie za popisy przed "gawiedzią".

to samo można powiedzieć o "krytykach doskonałych". bo jakim to sposobem autor i jego wiersz( a przypominam, że zabroniona jest krytyka autorów) mogą być poddani krytyce, ale to co napisze krytyk, już poddane być krytyce nie może, zgodnie z zasadą: rzekłem!
wiersze, czy inne utwory, to nie tarcze do których można strzelać jak się komu podoba. poza tym nasza krytyka to tylko, albo aż opinie, wskazówki - z których autor może, ale nie musi korzystać.
fata nolentem trahunt
dla niektórych droga do domu prowadzi tylko przed siebie
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
duzyksiaze Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd: Łódź/Kraków
Dodane dnia 09-12-2012 22:24
Coca_Monko, zacytowałaś fragment mojej wypowiedzi, ale odnoszę wrażenie, że Twój komentarz w odpowiedzi trochę minął się z przytoczoną przez Ciebie treścią.

Pewne zasady muszą obejmować obie strony dzielące się uwagami, zatem tak wyrażający swą opinię (ale przecież nie "czysty krytyk" w sensie negatywnym tego słowa), jak i adresat uwag mają prawo do obrony swych racji. I ja w swej wypowiedzi takiego prawa autorowi prozy/poezji nie odbieram.

natomiast całkiem innym probleme jest ocena prawa obu stron do reakcji nie przystających do założeń, jakimi kieruje się PP - tzn. dzielenia się swoim dorobkiem (niekoniecznie z górnej półki) z różnych względów, jak uzyskania potwierdzenia/negacji własnego talentu, szlifowania warsztatu twórczego, czy - na przeciwnym biegunie - choćby żartu/zabawy.

Niezależnie od założeń, każdego musi obowiązywać szacunek dla autora, ale i komentującego.
Podzielam Twoje zdanie odnośnie logiki braku przymusu odpowiadania na każdą wypowiedź, gdyż i tak w większości przypadków komentujący nigdy nie wczuje się w warsztat twórczy na tyle dokładnie, by w sposób absolutny pojąć (a tym bardziej właściwie skomentować) co autor miał na myśli.

Zgodzisz się jednak z tezą, iż na PP pojawiło się niepokojące zjawisko polegające na traktowaniu komentatorów jako chłystków, którzy atkują spiżowe cokoły stojące trwale z przeznaczeniem dla nie podlegającego żadnej dyskusji geniuszu twórcy.
Skoro nikt nie zmusza (a i nie wymaga) autora pracy do odpowiedzi w formie postu, to tym bardziej nie zmusza go (a wręcz ostrzega przed tego typu praktyką w stosownym punkcie regulaminu) do inwektyw, lub stwierdzeń - to nie podlega zmianie, bo nie.
Jeśli od komentującego wymaga się na tyle jasnego formułowania wypowiedzi, by autor wiedział co i dlaczego podoba się lub nie podoba, to i "komntarz do komentarza" jako reakcja autora utworu winien być równie jasny dla prezentującego swoje odczucia związane z tymże.
Niestety - bardzo często jest to zdawkowe i coraz bardziej nerwowe wzruszanie ramionami przekładające się na niezbyt sympatyczne treści adresowane już ad personam.
Jestem przeciwnikiem nadużyć z obu stron i zachęcam do wyciagania konsekwencji bez względu na pozycję zajmowaną na barykadzie (autor czy komentator) jak i staż pisania czy też związek emocjonalny/osobisty z kimkolwiek.
Nie wszystko każdy musi rozumieć. Skoro - jak przeczytałem - PP ma szkolic umiejętność wypowiedzi, to wymiana zdań (zwłaszcza inicjowana przez aktywnego autora) będzie doskonałą szkołą dla tych, którzy nie są ani tak lotni, ani tak wyćwiczeniu w ciekawym przelewaniu myśli na ekran.
Czy zatem moje sugestie są nierealną i nierealizowalną mrzonką?
To, czy komentujący strzela - jak piszesz - do tarczy/utworu, czy też poszukuje innej drogi piękna zależeć może właśnie od zasad jakie się ustali.
Poeta/prozaik musi być trochę jak polityk.
Niekoniecznie za wszystko otrzyma laurowy wieniec. I to KAŻDY musi przyjąć do wiadomości.
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
coca_monka Użytkownik
  • Postów: 1249
  • Skąd: Paris
Dodane dnia 10-12-2012 10:09
temat tymczasowo zamykam, a użytkownikom zalecam ochłonąć.
fata nolentem trahunt
dla niektórych droga do domu prowadzi tylko przed siebie
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.