Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Autor
Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
pierzak Użytkownik
  • Postów: 704
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 25-11-2012 19:05
Cytat:
Portal Pisarski, jak każdy projekt, posiada konkretne założenia, które chciałby możliwie najlepiej i najrzetelniej realizować. Jakież to założenia? Otóż:

Portal jest miejscem dla wszystkich, którzy chcą uczyć się od siebie nawzajem, rozwijać i doskonalić szeroko pojęte umiejętności pisarskie poprzez dodawanie własnych tekstów i otrzymywanie opinii na ich temat, czytanie tekstów innych Użytkowników oraz komentarzy pod nimi, branie udziału w dyskusjach na forum etc. etc. etc. Stawiamy na przyjazną i życzliwą atmosferę, która sprzyja twórczemu myśleniu, stawiamy na szczere, rozbudowane komentarze, pisane na miarę naszych umiejętności i kompetencji, stawiamy na kulturę słowa i bycia.

To wszystko było zawsze mocą i esencją PP: wzajemna nauka, wymiana doświadczeń, oparta na regulaminowych zasadach oraz netykiecie, empatii, życzliwości, subtelności, odpowiedzialności za słowa, na wspieraniu się w rozwijaniu warsztatu, wskazywaniu ciekawych rozwiązań i zmian (szeroko pojęty twórczy ferment). Chcemy nadal tworzyć atmosferę sprzyjającą pracy twórczej i rozwojowi umiejętności pisania. Stawiamy więc na życzliwość. Nie obrażamy autorów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z pisaniem, a w konstruktywny, precyzyjny i rzeczowy sposób pokazujemy błędy oraz dajemy wskazówki, jak ich uniknąć w przyszłości.

Portal Pisarski jest naszym wspólnym dobrem, wspólną wartością!

W komentarzach nie podnośmy wątków personalnych, nie podsycajmy ewentualnych konfliktów osobistych, wynikających z innej percepcji rzeczywistości, wrażliwości lub poglądów na literaturę i jej funkcje, nie przenośmy ewentualnych zatargów z innych portali literackich na PP.

Zadbajmy wszyscy o merytoryczne wspieranie, pozytywne wzmacnianie, a nie krytykanctwo dla samego krytykanctwa albo wskazywania wyższości w swojej przygodzie z pisaniem. Zadbajmy o przyjazne wskazywanie mocnych i słabych stron w przedstawianych propozycjach Debiutantów, zachęcanie Autorów, którzy stawiają pierwsze kroki w pisaniu do odważnego eksperymentowania z formą i treścią.

Łączy nas wspólna pasja: Pasja Pisania!


Zapraszamy do dyskusji.
"...niewidzialni jak wiatr, pozbawieni rysów jak czas..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 25-11-2012 19:43
Wtrącę swoje dwa grosze, a może nawet pięć. PP to ryzykowny projekt i dlatego się udał (czy raczej: udaje). Ogólna filozofia polega na, powiedzmy wprost, wymuszaniu merytorycznych komentarzy. Dlaczego to się udaje i ludzie nie uciekają stąd na wieść, że oto trafili do miejsca w internecie, gdzie regulamin jest egzekwowany (o zgrozo!)? Wydaje mi się, że przeciwwagę dla reżimu komentarzy pod tekstami stanowi forum. Tutaj kręci się towarzyskie życie portalu.

Nie mówię, że racji nie mają Ci, według których policyjna rola administracji ogranicza możliwości wymiany myśli i jakiegoś twórczego fermentu. Dotyczy to jednak właściwie tych nieco bieglejszych umysłów, a na portal trafia mnóstwo świeżaków i to dla nich ważne, by nie mieć pod tekstem lukrowych ani chamskich wpisów. Bo takie wpisy mogą kompletnie uniemożliwiać rozwój i po prostu zatruwać atmosferę. Na pewno wiele osób zna to z innych portali, nie tylko literackich.

Puentą czy też podsumowaniem powyższych mych wypocin jest stwierdzenie, że chciałbym aby specyfika PP była jego znakiem rozpoznawczym, tym bardziej, że Portal dobrze na swojej polityce wychodzi. Nikt raczej nie powie, że umiera albo się wali. Jest stała filozofia, następuje wymiana użytkowników, roszady w administracji, ale to nie narusza porządku. Myślę, że kto tego chce notuje progres i znajduje miejsce do wymiany myśli.

Jest wiele miejsc w sieci bez żadnych zasad i niewiele się od siebie różnią. PP pod tym względem ma przewagę. Nie wszystkim się podoba, bo nie może wszystkim. Komu odpowiada klika przy rejestracji, że akceptuje regulamin.
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-11-2012 21:00
Ostatnio zapanowało tu ordynarne krytykanctwo, tudzież dziecinne czepialstwo, rodem z piaskownicy.
Autorzy są gnojeni w zarodku.
Wyśmiewani, poniżani, wyszydzani.
Przez kogo?
Fachowców?
A proszę pokazać glejty!

Razi buta, pycha i chęć dominacji nad biednym pismakiem.
Pismakiem, a może przyszłym poetą?

Może z większym pochyleniem.

Podzielam koment Zoli spod jej wiersza.
O tym mówię.

Na tym portalu są utwory dobre lub bardzo dobre, kicha zdarza się rzadko, więc jak już krytykujemy, róbmy to z klasą i kulturą.
Po drugiej stronie też jest człowiek.



Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 25-11-2012 21:09
:) I niech tak pozostanie, jak jest. Dzięki temu - no, wiadomo, użytkownicy są ważniejsi ;) - Portal jest dla mnie tym, czym jest. Nie chcę zbyt radykalnych stwierdzeń, więc powiem tak: jest bardzo mała szansa, że stąd odejdę. Nie wyobrażam sobie teraz przypadku, bym przy owym zasadach chciał kiedykolwiek stąd odejść. :yes:
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 25-11-2012 21:12
Niestety internet ma w sobie coś takiego, że człowiekowi coś tam łatwiej puszcza i miewa dziką radość w mąceniu. Stąd na wszystkich forach, jakie odwiedziłem w życiu, występowali kolesie i kolesiówy, którym puszczało i mieszali z błotem wszystko i wszystkich.

Może nie dorośliśmy jeszcze w 100 procentach do odpowiedzialności za swoje słowa, nawet te pisane pod jakimś nickiem, czyli w domyśle bezkarnie???

Są jednak komentatorzy, którzy niosą kaganek oświaty i to napawa nadzieją.

Cobra Dobra
Dobra Dobra - autor nieco surrealistycznych opowiadań - przez czysty życiowy przypadek realizuje w swojej twórczości motto: Życie stoi do każdego otworem. Ale nie do każdego tym samym.

Oficjalna strona DoCo - https://www.dobracobra.pl

Zapraszam!
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Olaf Tumski Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 26-11-2012 09:48
Podpisuję się w 100% (albo i więcej). PP jest dla mnie czymś wyjątkowym w bezkresnym oceanie Internetu i niech tak zostanie.
http://olaftumski.blogspot.com/
Pisanie jest najlepszą odtrutką na wszystkie śmieci tego świata
https://www.facebook.com/tumskiolaf/
https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/olaf-tumski.html
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-11-2012 14:39
[hide]Być może anonimowość - występowanie pod nickiem - rozzuchwala niektórych użytkowników, jednak, gdyby podpisywali się prawdziwymi danymi, obligowałoby to do innej postawy. Jednak takie są prawa netu i można bezkarnie istnieć w sieci demonstrując brak kultury. Wielu użytkowników PP się jednak zna z portalowych spotkań, tu relacje wyglądają inaczej. Wiemy o sobie więcej, staramy się szanować. Może więcej zlotów, lub mniejszych spotkań, to ugruntowuje znajomość, buduje przyjaźń. :)[/hide]
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 26-11-2012 15:19
...
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-11-2012 15:35
Cytat:
mozets napisał/a:

Głupota łączy - inteligencja dzieli. To moje ulubione powiedzonko.


Moje też chyba będzie :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-11-2012 17:53
[hide]Nie znam powiedzenia, jakoś też nie znajduję na nie uzasadnienia.
Może myślę inaczej, zbyt idealistycznie, jakoś chyba nie umiem po nowemu, kurcze, odstaję od reszty. ;) Chodzi mi o to, że ludzie udają kogoś, kim nie są, podszywają się. Dlatego ma znaczenie, czy mam do czynienia z szesnastolatką, która udaje matkę dwójki dzieci, czy starca, podającego się za małolata. Dla mnie to ma znaczenie. :(

Co uradzicie, będzie słuszne. [/hide]
[hide]I jeszcze dopiszę, że to "podszywanie" dotyczy komentarzy, bo zgadzam się, że twórczość jest czym innym. Świetnie piszą czasem naprawdę młodzi autorzy, mądrze i dojrzale Tak więc wartością jest jakość tekstu, a nie autor, chociaż w praktyce pozwala się na pisanie bzdur z namaszczenia i tak mamy literaturę, na którą się włos jeży, ale nazwisko ma powodować przymrużenie oczu, a nawet ślepotę. [/hide]
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
mozets Użytkownik
  • Postów: 71
  • Skąd:
Dodane dnia 26-11-2012 20:35
...
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
julanda Użytkownik
  • Postów: 386
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-11-2012 22:19
[hide]Wierzę w nas! :)[/hide]
"Poezja jest snem śnionym w obecności rozumu." Tommaso Ceva

Dozgonnie wdzięczna Szaremu Kotu zza rzeki o imieniu Szakal...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2012 17:16
Mnie się podoba konsekwencja Sagita w utrzymywaniu neutralności portalu. Nie wiem na czym to polega, ale widzę, że nikt nie może tutaj czuć się nazbyt pewnie jako np. fachowiec, a i towarzystwa wzajemnej adoracji nie są w modzie. Zarządzanie jest więc centralne i mało widoczne, czyli dobre.

Nie mam na co narzekać, bo już mi PePe nie odrzuca tekstów.

Szkoda tylko, że panuje tendencja poprawności i w zasadzie jak ktoś napisze coś bezbłędnie, to dostaje najwyższą ocenę, co tworzy iluzję, że o to w pisaniu chodzi. A przecież poprawność, to dopiero grunt, podstawa.
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 27-11-2012 19:26
wielu z nas bardzo osobiście podchodzi do portalowych rozmów czy to w komentarzach, czy na forum. znamy 'starych wyjadaczy' i te 'łyse konie'. i dobrze. ale o neutralności właśnie powinni przypominać nowi! bo chcąc nie chcąc, wtykamy w oceny subiektywne myśli często nafaszerowane sympatią (lub odwrotnie). i nie wydaje mi się, by tu były jakieś wyjątki...

chronić PP przed bandą pewnych siebie ludzi? nie... przed zbyt pewną grupą - to brzmi rozsądniej. ale ciężko to osądzić, gdy już się zaangażowaliśmy w problemy pod tekstami...

wszystko fajnie. ale jednak idealnie.

PP musi być jakie jest, bo inaczej będzie źle. to wiemy.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2012 01:37
A możecie podać listę tych "złych" komentujących? Sprawdzę czy na niej jestem.
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Agatonistka Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 28-11-2012 09:35
Cytat:
julanda napisał/a:
[hide]Być może anonimowość - występowanie pod nickiem - rozzuchwala niektórych użytkowników, jednak, gdyby podpisywali się prawdziwymi danymi, obligowałoby to do innej postawy. Jednak takie są prawa netu i można bezkarnie istnieć w sieci demonstrując brak kultury.[/hide]

Anonimowość jest tylko pozorna. Tak naprawdę można łatwo namierzyć tych ludzi, ale - powiedzmy sobie szczerze - komu się chce? A niewielu jest takich, którzy umieją i zabezpieczają się tak, że nie da się ich znaleźć. Reszcie się tylko wydaje, że jak nie ma imienia i nazwiska, to są anonimowi i mogą bluzgać na kogo chcą.
Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.
J. W. Goethe

Blog popkulturalny
http://www.balagankontrolowany.pl
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Marxxx Użytkownik
  • Postów: 47
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 28-11-2012 13:30
Pomimo, że trochę już śledzę losy portalu, nadal czuję się wspomnianym wcześniej "świeżakiem", berbeciem słowa pisanego. Pozwolę sobie na opinie.

Długo można się zastanawiać, co jest gorsze dla autora - przesadny protekcjonalizm, czy bezpośredniość w stylu Clinta Eastwooda. Jak dla mnie komentarz może być cierpki, albo słodki jak miód. Ważne żeby obok subiektywizmu pojawiło się jakieś uzasadnienie.

Mniej komentarzy "(nie)podobało mi się", więcej komentarzy "(nie)podobało mi się, bo..." Najlepiej, gdyby po tym "bo" znajdowało się coś, do czego autor może się odnieść, nad czym się zastanowi pisząc następny tekst. Według mnie czasami tego brakuje.

Co do anonimowości... znam chyba zbyt wielu ludzi, którzy potrafią chamstwo ozdobić swoim nazwiskiem, żeby wierzyć, że jej brak coś pomoże ; )

Cytat:
Razi buta, pycha i chęć dominacji nad biednym pismakiem


A niech razi, byleby delikwent jasno i konkretnie napisał, które części utworu doprowadzają go do spazmów i dlaczego ; )
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
ekonomista Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2012 14:30
To może należałoby stworzyć ze 30 szablonów komentarzy i komentujący mógłby wybrać je z zamkniętej listy. W ten sposób na pewno nie pojawi się żaden niepożądany komentarz.

Można też pozostawić prawo do komentowania tym, którzy wiedzą jak się zachować na portalu i piszą tylko to, co jest miłe i oczekiwane. Tutaj jednak trzeba liczyć się z tym, że czasem komuś odbije i napisze nagle dominujący komentarz. No jest takie ryzyko. Więc chyba jednak szablony bezpieczniejsze.
Do góry
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 28-11-2012 14:47
Cytat:
piszą tylko to, co jest miłe i oczekiwane.
Ależ nikt nie postuluje o komentarze miłe i oczekiwane. Postuluje się co najwyżej o odróżnianie konstruktywnej krytyki od niekonstruktywnego krytykanctwa.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Deklaracja ideowa Portalu Pisarskiego
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 28-11-2012 16:39
ekonomisto, wydaje mi się, że Administracja wychodzi z założenia, że jeśli ktoś wkleja tutaj tekst to oczekuje komentarzy zarówno pozytywnych jak i negatywnych, ale jednak podpartych czymś konkretnym, merytorycznym, choćby z odniesieniem do tekstu. Jeszcze nie widziałem aby komuś pomogło pisanie pod tekstem "OK" albo "Super" czy "Chwyta za serce". To jest nawet bardziej nauka dla komentujących przekazywania własnych myśli i spostrzeżeń przy pomocy słów - co jest umiejętnością zanikającą. Jak śpiewał Kazik - Taka jest moja koncepcja. Tak jak to widzę.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]