Blog a pisarstwo
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Blog a pisarstwo
Michael Tequila Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 13-01-2013 12:03
Wracam na forum omalże jako syn marnotrawny, który opuścił gościnny dom i wałęsał się po świecie dorabiając się jedynie pytań i wątpliwości. Liczę na to, że rozumni i skłonni do wybaczania zechcą oświetlić mnie swoimi przemyśleniami.

Prowadzę blog autorski. Jest on dla mnie ważny. Obciąża on jednak bardzo moją kulejącą (bo powolną) aktywność pisarską. Pisząc blog, poświęcam mniej czasu „właściwemu”pisaniu. Zbiór opowiadań, który rozpaczliwie usiłuję zakończyć, piszę już ponad rok. I tak to szarpię się między blogiem, który ma służyć promocji mojego pisarstwa a uprawianiem właściwie rozumianego pisarstwa (opowiadania, nowele, powieści).

Tu mam pytanie: Jakie znaczenie ma blog autorski dla twórczości pisarskiej? Czy prowadzenie blogu nie jest przypadkiem przeszkodą w rozwoju tej twórczości? Czy rosnąca popularność blogu ma sens, jeśli się nie publikuje się książek? Jak pogodzić pisanie blogów z pisaniem utworów literackich.

Szukając odpowiedzi eksperymentuję. Ostatnio rozpocząłem pisanie na blogu opowiadania w odcinkach. Chciałbym je później opublikować razem z innymi opowiadaniami w postaci ebooka. Jak taki blog jest oceniany? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w materii blogowania i pisarstwa na poważnie?

Pozdrawiam z ciepłej Adelajdy.[/size]
Michael Tequila
Strona autorska: www.MichaelTequila.com
Publikacje: www.virtualo.pl oraz www.smashwords.com
Facebook: www.facebook.com/MichaelTequila
Email: michal.wrzesinski@anciano.pl
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-01-2013 20:16
Ja też planowałem zagarnąć trochę miejsca w sieci dla siebie, ale z opcji blog zrezygnowałem, bo ma nieszczęśliwą zobowiązującą formę. Wiadomo o co chodzi, układ chronologiczny. Może lepsza byłaby strona www, którą można wzbogacać i przekonstruowywać.

Takie spostrzeżenie z punktu widzenia twórcy: blog posuwa się dalej, co wpływa na faworyzowanie nowości względem przecież równie istotnych starości, a stronę się rozszerza, wszystko jest w niej jakby na jednej płaszczyźnie/poziomie. Niby nic, ale moim zdaniem przez to blog wpisuje się swoją formą w nowinkarski, ciekawostkowy nurt, z którym twórczość poważniejsza nie powinna chyba chcieć się znać ;)
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Michael Tequila Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 14-01-2013 22:46
Nieco inaczej widzę blog i jego możliwości. Mój blog podzieliłem na przykład na cztery części tematyczne. Jeśli "poważniejsze" tematy chciałbym wyróżnić, to mogę je oznaczyć jako takie. Z drugiej strony to, co autor bloga uważa za wartościowszy lub poważniejszy temat, niekoniecznie jest tak widziane przez czytelnika.

Układ chronologiczny ma swoją logikę, która dominuje chyba nad wszystkimi innymi. Mianowicie taką, że najnowsze wiadomości są najbardziej poszukiwane, gdyż zawierają wypowiedzi autora i komentarze czytelników na to, co jest najbardziej aktualne. Chronologia zmusza jednak blogera do regularnego poświęcania czasu na blogowanie, ponieważ nikt nie czyta blogów, które pojawiają się się raz od wielkiego dzwonu, nieregularnie. Taki blog jest jak gazeta, która zawiera te same treści na początku, w środku i na końcu miesiąca.

Dla mnie największym wyzwaniem jest przedstawianie tematów na blogu, które są ważne dla czytelnika oraz zachowanie równowagi między czasem poświęcanym na pisanie blogu a czasem poświęcanym pisarstwu właściwemu.

Chętnie zobaczyłbym tutaj komentarze, jak widziany jest mój blog w sensie jakości oraz znaczenia jego treści dla czytelnika.
Michael Tequila
Strona autorska: www.MichaelTequila.com
Publikacje: www.virtualo.pl oraz www.smashwords.com
Facebook: www.facebook.com/MichaelTequila
Email: michal.wrzesinski@anciano.pl
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
nightinparis Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 16-01-2013 19:20
Ja bym się raczej obawiała, że blog może wyczerpać z pomysłów. Wiadomo, jaka jest konwencja bloga- wpisy muszą być na tyle elektryzujące i ciekawe, a przy tym nie za długie, żeby nie zniechęcić czytelnika. Wiele pomysłów, które w trakcie pisania- jak Ty to nazywasz: właściwego :)- może się po prostu zmarnować, bo np. będziesz czuł przesycenie tematem. Blog to wygodna rzecz, wiem, bo sama prowadziłam, ale chyba jednak trochę rozleniwia, bo szybko można się przyzwyczaić do krótkiego, ale treściwego określenia czegoś, co kiedyś zajęłoby kilka stron :)
To jest moja ocena. Uważam, że przy zachowaniu proporcji i nie ulegania wygodzie bloga, to może być on ciekawą przygodą :)
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Agatonistka Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 16-01-2013 23:10
Nie zgodzę się, że na blogu powinny znajdować się krótkie wpisy (dobrym przykładem jest tutaj blog http://mamwatpliwosc.blog.pl - dziewczyna pisze świetnie i czyta się ją niezależnie od tego, czy napisze pół strony, czy kilkanaście) :) Jeżeli piszemy ciekawie i na początku zelektryzujemy czytelnika, to nie straszne mu będą kilkustronnicowe epopeje, czy dłuższe formy dzielone na części.
Sama prowadzę bloga i traktuję go jako formę autopromocji. Założyłam go w celu pokazania swojej osoby i tak od początku można było na nim znaleźć podstawowe informacje o mnie, razem z nazwiskiem. Wychodzę z założenia, że tego typu działanie w przyszłości pomoże w promocji mojej twórczości literackiej, choćby przez reklamę/recenzję na zaprzyjaźnionych blogach. Jest to też dla mnie pewien trening kontaktu z czytelnikami - to na blogach 5 lat temu uczyłam się przyjmować krytykę - a także niezła lekcja marketingu internetowego.
Inną sprawą jest, że blogowanie równocześnie jest moją pasją, więc może zaślepiona miłością do blogów nie widzę ich wad i ograniczeń ^^"
Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.
J. W. Goethe

Blog popkulturalny
http://www.balagankontrolowany.pl
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Michael Tequila Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 16-01-2013 23:16
Dziękuję Ekszynowi i Nightinparis za komentarze poszerzające mój sposób widzenia i oceny blogu.

Brak mi jednego elementu, który jest chyba szczególnie ważny. Skoro wielu autorów prowadzi swój blog autorski, to musi on mieć jakieś znaczące plusy, zalety. Plusy, które ja widzę to: rozwój umiejętności pisarskich, utrzymanie kontaktu z czytelnikami, informacja zwrotna od czytelników (jeśli jest i rozumienie ich punktu widzenia, potrzeb, gustów itp.), promocja własnej działalności pisarskiej, "tworzenie" czytelnika, który będzie przygotowany do kupna książki autora, kiedy ukaże sie ona na rynku w postaci drukowanej lub elektronicznej. Jaki jest cel waszego blogowania? Ale ten głęboki, rzeczywisty, prawdziwy.

[Dodano 16-01-2013 23:30]
Moment przed zamieszczeniem mojego wpisu jak powyżej Agatonistka dodała swój. Bardzo ciekawe i wartościowe uwagi. Kwestia autopromocji. W Stanach Zjednoczonych, które reprezentują ogromny rynek czytelniczy bardzo zaawansowany technologicznie (ebooki, czytniki elektroniczne, selfpublication etc), wydawcy - jak czytam - oczekują od pisarza, który chce być przez nich wydany, aby miał własna platformę autorską tzn. przed wszystkim blog, Facebook, Twitter itp. Ich oczekiwaniem jest, że pisarz aktywnie przygotowuje swój rynek czytelniczy i utrzymuje kontakty z potencjalnymi czytelnikami. Blog jest do tego doskonałym narzędziem. Kwestia zasadnicza: czy autor błoga ma w ogóle ambicję być publikowanym? Jeśli nie, to blog może mieć dla niego zupełnie inne znaczenie niż na przykład dla mnie; blogując pokazuję siebie i mój styl pisania, ostatnio nawet publikuję opowiadanie w odcinkach (do późniejszego wydania w formie e-booka).
Michael Tequila
Strona autorska: www.MichaelTequila.com
Publikacje: www.virtualo.pl oraz www.smashwords.com
Facebook: www.facebook.com/MichaelTequila
Email: michal.wrzesinski@anciano.pl
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2013 23:45
Poruszyłeś sedno problemu. Faktycznie autor potrzebuje platformy, jak i w ogóle kontekstu jakiegokolwiek. Nie może być nikim (kimś nieznanym z niczego). Jak już wyżej napisałem, temat mnie również bardzo interesuje od dawna, ale rozwiązania do tej pory nie znalazłem. Obowiązujące wymagania względem autorów: autopromocja, marketing, konieczność dookreślenia się, wybrania miejsca w katalogu, uprzedmiotowienia twórczości (coś co z założenia powinno wyrastać poza wszelkie granice), upokarza i spłyca na starcie działalność.

Życzę powodzenia.
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Michael Tequila Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 19-01-2013 12:20
Dzięki za komentarz. Jestem szczęśliwy, że w końcu zdałem sobie sprawę, że dzisiejszy początkujący pisarz bez większego dorobku (nie ten, który jest już znany od lat) pełni trzy role: jest pisarzem, wydawcą (np. na platformie elektronicznej) oraz dystrybutorem swoich książek, w co włączam również reklamę i promocję. Nie czuję się tym upokorzony, jedynie przytłoczony wielością obowiązków. To zabiera czas na „właściwe pisanie”. Wychodzę z założenia, że jako pisarz nie istnieję tak długo, jak długo moje książki nie są publikowane albo w formie drukowanej, albo elektronicznej, a idealnie w jednej i drugiej. Jak to zrobić to temat do dyskusji. Wierzę głęboko, że pisać tylko do szuflady albo publikacji na forum dyskusyjnym to nie jest życie. Be published or not to be published – that is the question.
Michael Tequila
Strona autorska: www.MichaelTequila.com
Publikacje: www.virtualo.pl oraz www.smashwords.com
Facebook: www.facebook.com/MichaelTequila
Email: michal.wrzesinski@anciano.pl
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 22-01-2013 13:37
Cytat:
jest pisarzem, wydawcą (np. na platformie elektronicznej) oraz dystrybutorem swoich książek, w co włączam również reklamę i promocję
- z drugiej strony jest też tak, że w dzisiejszym świecie chcemy mieć wszystko na już, na teraz, zaraz, gotowe i najlepiej, żeby to zrobili za nas :)

czasem się tak zastanawiam, czy dzisiejsi autorzy mieliby tyle samozaparcia co pisarze współcześni, ale nie znający jeszcze internetu, ebooków, epublikacji, twitterów, facebooków, blogów, ewydawnictw... bywało przecież, że książki uchodzące dziś za klasykę wiele razy były odrzucane przez różnych wydawców, pracowano nad nimi całymi latami...

czy to nie jest tak, że jednak ta technologia, pęd - autorów trochę rozleniwiła?
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Michael Tequila Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 23-01-2013 13:10
Myślę, że nowoczesna technologia komunikacji medialnej nie rozleniwia, raczej stwarza więcej możliwości i wymaga więcej czasu. Równocześnie dzięki tej technologii nieporównanie więcej osób pisze i stara się publikować; dzisiaj każdy może mieć aspiracje pisania poezji i prozy. Wielość podmiotów po stronie podaży poezji, opowiadań, nowel, powieści i innych form twórczości utrudnia przebicie się indywidualnemu autorowi, gdyż konkurencja jest ogromna. W USA jest 25 milionów ludzi parających się zawodowo pisaniem i tylko 8% z nich było publikowanych. Postawię nieco ryzykowną tezę: dzisiaj łatwiej jest napisać coś na dobrym/sensownym poziomie, niż to opublikować i sprzedać.
Michael Tequila
Strona autorska: www.MichaelTequila.com
Publikacje: www.virtualo.pl oraz www.smashwords.com
Facebook: www.facebook.com/MichaelTequila
Email: michal.wrzesinski@anciano.pl
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
historynKA Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 02-02-2013 11:43
Blog? A co, jeśli nie będzie popularny?
Ja, kiedy już wydam swoją pierwszą książkę, założę sobie stronę WWW i nie będę "pisała" owej strony w ogólnym znaczeniu - postawię na newsy, recenzje i wywiady. Tak, tak miałam mnóstwo blogów może któryś z nich dryfuje po Internetach, nie wiem. Myślę, że blog zabiera tylko czas, który powinien być przeznaczony na pisarstwo i dobry jest tylko dla ludzi, którzy zajmują się tylko tworzeniem opowiadań na bloga. Moim skromnym zdaniem lepsza jest strona internetowa, a jeśli komuś na blogu naprawdę zależy może po prostu dodawać notki rzadziej i więcej czasu poświęcać na pracę pisarską.
Zapraszam http://zakurzone-stronice.blogspot.com/ (blog własny z recenzjami)
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Michael Tequila Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 04-02-2013 12:05
Miło mi poznawać poglądy inne niż moje. Na pytanie „ A jeśli blog nie będzie popularny?” mam odpowiedź: To zależy od autora. Mnie się wiedzie, powoli, ale stopniowo pracą pisarską zdobywam coraz więcej stałych czytelników (subskrybentów). Pokazuje to statystyka, którą mam na blogu.

Mam chęć odwrócić Twoje pytanie: A jeśli książka, ta pisana bez blogu, nie okaże się popularna? Co wtedy z newsów, recenzji i wywiadów?

Blog i strona internetowa nie kłócą się ze sobą, nie sa sprzeczne. Adres mojego blogu jest równocześnie adresem mojej strony internetowej. Sam blog prowadzę w tym celu, aby udowodnić sobie i innym, że umiem pisać i jeśli opublikuję na przykład powieść w przyszłości, to czytelnicy mojego blogu mogą stać się jej nabywcami. Łatwiej jest kupować książkę, kiedy już zna się autora, jego styl pisania, tematy, które porusza, itp. Uznania czytelników nie zdobywa się jedna książką, trzeba mieć za sobą historię małych sukcesów.

Piszesz o newsach, recenzjach i wywiadach. Napisz o nich konkretnie: jakie, gdzie i kiedy będą ukazywać się te newsy, kto będzie pisać pozytywne recenzje? Wywiady. Napisz, kto będzie z Tobą prowadzić wywiady i gdzie będą się one ukazywać.

Najważniejsze: pokaż swój dorobek pisarski nawet w formie najkrótszego opowiadania. Chętnie przeczytam i przedstawię uwagi, chętnie pochwalę, jeśli będzie to coś dobrego. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Michael Tequila
Strona autorska: www.MichaelTequila.com
Publikacje: www.virtualo.pl oraz www.smashwords.com
Facebook: www.facebook.com/MichaelTequila
Email: michal.wrzesinski@anciano.pl
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
cukiereczek Użytkownik
  • Postów: 21
  • Skąd:
Dodane dnia 19-02-2013 11:03
Nie wiem dlaczego ale mnie jakoś nie kreci prowadzenia bloga.
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Alcydlo Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 21-02-2013 13:17
Witam, ja niczego złego w blogowaniu nie widzę:) Przeciwnie, od tego zaczęłam;)
Ważne, żeby pisać, jeśli się to lubi robić. Tyle. Czy na blogu, czy do szuflady, czy z myślą o wydaniu:)
Pozdrawiam!


http://te-momenty.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 24-02-2013 18:49
Miałam kiedyś nieco inne zdanie na temat blogów... może dlatego, że kiedyś raczej jeśli na jakiś trafiałam były to blogi bez większych ambicji, coś w rodzaju dzienniczków/pamiętniczków, okraszone taką migającą pstrokacizną. Ale to się zmieniło, coraz więcej autorów się na to decyduje jak obserwuję od pewnego czasu (mówię tutaj o poezji głównie, bo w tym siedzę). Poezja dobrze nadaje się do publikacji na blogach, bo w przeciwieństwie do opowiadań wiersze są krótkie, szybko je można przeczytać, skomentować. I blog jest też jakąś moją wizytówką, gdy ktoś pyta co tworzę, gdzie może coś mojego przeczytać to zawsze mogę odesłać do bloga, jedno miejsce, a mogę tam wstawić wszelkie informacje, odnośniki do publikacji itp. Jest to wygodne. Mój blog to coś w rodzaju mojego poetyckiego "portfolio"
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Agatonistka Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Bochnia
Dodane dnia 24-02-2013 21:49
historynKA napisał/a:
Blog? A co, jeśli nie będzie popularny?

Po pierwsze, trzeba zdać sobie sprawę, że popularność bloga buduje się miesiącami, a nawet latami. Jeżeli ktoś chce zostać znanym i szanowanym blogerem w dwa miesiące, to niech się za to nie zabiera w ogóle.
Strona internetowa, jak najbardziej, ale (moim zdaniem) dla znanego już nazwiska. Dla mniej znanych, lepszą opcją są blogi z prostej przyczyny: łatwiej na nie trafić, choćby dzięki subskrypcjom innych blogerów. No i są prostsze w tworzeniu, przy stronie bez znajomości programowania (albo programistów) za dużo nie zadziałamy.
A pisanie bloga, wcale nie musi kłócić się z pisaniem książek. Wystarczy przytoczyć przykład Agnieszki Steur, która niedawno wydała książkę "Wojna w Jangblizji. W tamtym świecie", a prowadzi bloga: http://www.steuraj.blogspot.com Znana już była środowisku blogerskiemu i w pewnym momencie, trudno było spotkać blog literacki, który nie wspominał o tej książce.
Blog to nie strona internetowa, to prawda, ale swoje plusy ma :)
Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.
J. W. Goethe

Blog popkulturalny
http://www.balagankontrolowany.pl
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-03-2013 05:27
Blog to dla mnie zamknięty projekt/konwencja/produkt. Coś jak książka, do której ciągle się dopisuje małe rozdziały. Nie wyobrażam sobie bloga ogólnego jako tylko swojego, gdyż bardzo często zmieniam style/maski/role i wszystko to by było bardzo niespójne.
www.ojropa.blogspot.com
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 10-08-2013 18:03
A co sądzicie o zdobywaniu czytelników?
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 13-08-2013 21:28
Ja założyłem stronę, która w zamyśle ma prezentować moje wolne myśli; ma formę bloga, choć jest pod osobną domeną.
Prezentuję sobie takie tam swoje felietoniki, zabawę ze słowem, daje to wyjątkowo dużo satysfakcji... ale odnośnie zdobywania czytelników: myślę, iż dobrym pomysłem jest właśnie, po opublikowaniu powieści, założyć stronę ukierunkowaną na tą powieść i prezentującą newsy a propos. Prawda jest taka, iż pierwszą rzeczą, jaka została opublikowana spod mojego pióra, była powieść pisana na zamówienie - taka wprawka, pierwszy skalp, ku osobistej uciesze początkującego - facet, który to wydał pod pseudonimem, od razu stworzył prostą stronę z kilkoma zakładkami, reklamującą.
Nie mieszałbym bloga, w którym się pisze, i powoli tworzy własną firmę z taką właśnie stroną. Moim zdaniem blog, czy też o jedno pięterko bardziej wyrafinowana forma: własna strona, to coś co faktycznie buduje się przez dłuższy czas.
Do góry
Autor
RE: Blog a pisarstwo
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-05-2016 16:39
Przypomniałem sobie o tym temacie i że narzekałem w nim na formę bloga. Otóż udało mi się stworzyć w Wordpressie prostą stronę bez reżimu chronologicznego, czyli nowe wpisy nie są faworyzowane i dzięki temu treść wzrasta jak budowla. Mnie się to podoba, odzwierciedla moje myślenie twórcze, w którym nie ma nowości ani starości. Jeśli ktoś miał podobne rozterki związane z własnym miejscem w sieci, to niech zajrzy -> http://wicherlab.kylos.pl/wp/, może mu ta forma coś podpowie.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.