Szeroko rozumiany patos.
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Szeroko rozumiany patos.
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 09-04-2008 14:01
Założyłam ten temat zainspirowana komentarzem do mojej pracy na fabrica librorum. Zarzucono mi, że prace tracą na wartości przez końcowe dopowiedzenia (co uważam za charakterystyczne w mojej prozie) i PATOS. Zgadzam się, że przesadna wzniosłość może wpadać w kicz... Ale skoro piszę o Aniołach i chcę nadawać im religijny, poważny ton - czy to przesada? Czy to kicz?
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 09-04-2008 15:05
dzisiaj jest tak jak było i wcześniej, że przedawnione tematy, lub te wykorzystane wymagają świetnego pióra i odpowiedniej perspektywy autora, aby nadawały się do czytania, a tym bardziej by można je było uważać za świetne.
Często spotykam się z takim zdaniem, że anioł w dzisiejszej poezji to symbol kiczu. dlaczego? bo jest do bólu wykorzystywany w wierszach początkujących autorów, tak jak i inne słowa: "sen"; "deszcz", "ogień", miłość". Ponadto, oni nadużywają patosu, do którego podchodzą li tylko w burzy uczuć, tudzież mózgu. tymczasem na patos potrzeba, jak mi się zdaje, dużej rozwagi, by tej cienkiej granicy kiczu i piękna nie przekroczyć.
Poza tym - na fabrice jest dobry poziom, i trzeba coś naprawdę dobrze nabazgrać, chociażby na tą brunatną gwiazdkę.
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
isa Użytkownik
  • Postów: 518
  • Skąd: Legnica
Dodane dnia 09-04-2008 21:19
odrobina kiczu nie szkodzi, kicz jest sztuką szczęścia ;) ale zbyt rzucający się w oczy jest żałosny. Tematyka aniołkowa... no cóż zależy co chce przedstawić, ale fakt z wyniosłością trzeba uważać. Sama często na tym się łapie i wpadam w ślepe zaułki.
Może lepiej dać marzeniom żyć
zamiast zabijać je ich realizowaniem?
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2008 23:45
Samo użycie jakiegoś słowa, motywu, czy obrazu jeszcze nie świadczy, że coś jest kiczem. Na dobrą sprawę to każdy temat ma sobie ciut z kiczu.
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 10-04-2008 00:04
Co do patpsu powiem tak - odrobina umiejętnie wykorzystana tak, ale trzeba naprawdę bardzo uważać, bo łatwo przesadzić, przez co coś, co z zamierzenia miało byc podniosłe wywołuje komiczny i z lekka żenujący efekt. bardzo możliwe Pucka, że w swojej pracy właśnie przesadziłaś z patosem, nagromadziłas za duzo popularnych, wydumanych słów, przez co wywołałąs przesadzony efekt. Pracy nie czytałam, więc zaznaczam, że to jedynie moje hipotezy. Dlatego na twoim miejscu o temacie aniołów starałabym się tak pisac, by dac troszkę patosu, ale opisać to jakos tak w delikatny sposób. Wiem, łatwiej mówić niż zrobić... :)
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 10-04-2008 09:36
Pracę o której mowa, za niedługo będzie na portalu. Vanillivi nie wydaje mi się, żebym przesadzila z nagromadzeniem poprularnych słów... Całe opowiadanie jest abstraktem... No nie wiem... Przeczytajcie to opowiadanie.
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-04-2008 09:50
Myślę, że gdy przeczytamy pracę będziemy mogli konkretniej porozmawiać. Ale sam temat jako taki bardzo ciekawy. Patos najczęściej można zaobserwować u osób, które zaczynają pisać, lub są młode, bo wydaje im się wtedy, że brzmią bardzo poważnie i dojrzale.
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-04-2008 16:34
patos to jest dla mnie logiczny i prosty, nie czuję ryzyka, że balansuje on na pograniczu kiczu i sztuki
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 10-04-2008 22:38
Cytat:
Pucka napisał/a:
Pracę o której mowa, za niedługo będzie na portalu. Vanillivi nie wydaje mi się, żebym przesadzila z nagromadzeniem poprularnych słów... Całe opowiadanie jest abstraktem... No nie wiem... Przeczytajcie to opowiadanie.

Może zapodaj linka co? Bo tak to trudno szukać
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-04-2008 19:07
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
Patos najczęściej można zaobserwować u osób, które zaczynają pisać, lub są młode, bo wydaje im się wtedy, że brzmią bardzo poważnie i dojrzale.

Także dlatego, że dla osób młodych inspiracją bywają często lektury szkolne (głównie romantyzm), w których pełno patosu.
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 11-04-2008 22:11
No to prawda. Niestety, często program szkolny jest tak omawiany, że uczniowie są przekonani, że poezja musi byc pełna patosu i wydumana. Dlatego tez bardzo się ciesze, że mam polonistę, który nie prowadzi lekcji w ten sposób.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 23-04-2008 14:23
http://www.portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=2270



Sęk w tym, że nie chodzi o poezję, a prozę. Czytałam wiele tekstów od pierwszego wpisu. Jedne lepsze inne gorsze, wszystkie z patosem. Podobały mi się, czy coś ze mną nie tak ?
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-04-2008 14:26
Myślę, że poezja/proza rządzi się w kwestiach stylu czy smaku podobnymi prawami - w obu można popełniać te same błędy, w obu może pojawić się patos
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 23-04-2008 16:46
Patos nie zawsze jest wada ani bledem. Bywa, ze jest potrzebny i bez patosu tekst jest jak wyschnieta studnia - po prostu pusty i bez sensu. Ale nie nalezy przesadzac, jak zreszta we wszystkim. Odrobina patosu i to zrecznie wpleciona w tekst jest jak umiejetnie dobrana przyprawa do smaczku :p
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 23-04-2008 20:45
Miałem taki moment w swojej twórczości gdzie wszędzie był mrok, zło i ogólnie skandynawskie klimaty rodem z Rangnaroka ;) Teraz już wiem, że czasami to było sztuczne, a teraz wydaje mi się miejscami śmieszne. Obecnie staram się pisać to co dusza przyniesie bez zbędnego dbania o formę.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Corpseone Użytkownik
  • Postów: 61
  • Skąd: Zawiercie
Dodane dnia 16-05-2008 09:09
Patos jest przypadłością każdego młodego poety. Wydaje mi się, że każdy, gdy zaczynał pisać, pisał patetycznie i podniośle, bo inaczej w czasie dojrzewania chyba się nie da. Później gdy się wyjdzie z tego traumatycznego okresu, nabiera się ironicznego dystansu do rzeczywistości. Jak czytam swoje wytwory z początkowego okresu, to zastanawiam się mocno, czy nie skasować. Ale śladów przeszłości nie powinno się usuwać, więc są i wegetują.
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 16-05-2008 18:18
Gorzej, że niektórzy nie wychoza z tego okresu tylko piszatak przez całe życie...
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 26-06-2008 19:21

Nie podoba mi się, kiedy pseudo, wszechwiedzący, krytycy piszą swoje wywody dotyczące patosu pod wierszami, w których ja np. dostrzegam radośc. Poezja nie zna ograniczeń. Często widziałem złośliwe komentarze. Trzeba też pamiętac, że są rzemieślnicy i są poeci. Nie każdy rzemieślnik jest poetą. Zazwyczaj są to zadufani w sobie, często w sobie zakochani "poeci", którzy mają wiedzę, ale brak im iskry w oku i słońca w sercu. Poezja to nie produkt, który można sprzedac.
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 26-06-2008 19:25
mniejsza o rzemieslników i nie-rzemieślników, chodzi o to, że sttyl patetyczny został już w poezji dość zużyty - dzisiejsza poezja bardziej krąży wokół mowy potocznej, codziennej, sprozaizowaniu. i zeby ten patos nie brzmiał sztucznie, trzeba mieć świetne pióro.

p.s. - więc pewnie zostałem uznany za pseudo-krytyka (jakkolwiek i za krytyka się nie uważam), po komencie o "o miłości"? :p :)
Do góry
Autor
RE: Szeroko rozumiany patos.
Dominik Użytkownik
  • Postów: 86
  • Skąd: Pabianice
Dodane dnia 26-06-2008 19:51
dzisiejsza mowa potoczna w wierszach wynika z patologii intelektualnej i z lenistwa, które przejawiają się zwykle w bieli. Jest to skutek co raz większego debilizmu społecznego, który zaraża cały świat.


p.s; Proszę nie brac mnie własną miarą, a jeśli tak nie jest - nie oceniac pochopnie.
"Każda Twoja myśl jest czymś realnym - jest siłą" - Prentice Mulford
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.