Jak wydać książkę?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Jak wydać książkę?
witanet Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 23-08-2013 17:59
Cóż, Bereniko, nie sposób nie przyznać Ci racji. Ale taka jest prawda.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 23-08-2013 19:11
Moim zdaniem wszelkie self publishingi, obojętnie czy elektroniczne, czy papierowe psują rynek. Co innego, jak ktoś marzy o własnej książce, ale wie, że pisarzem nie będzie, niech sobie kupi wydanie małego nakładu, nie wiem 10 - 50 sztuk dla siebie i znajomych, ale nie zaśmieca tym rynku.
Tak, wiem, wiele perełek jest odrzucanych przez wydawców papierowych albo wcale nieczytanych. Myślę jednak, że samodzielne wydanie nie jest szansą, bo sprawa rozbija się o promocję i dystrybucję. Jak wydawca zapłaci, chce sprzedać, więc coś robi, a jak autor... To wydawca, czy też firma poligraficzna, nazywajmy sprawy po imieniu, ma wszystko w nosie...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 24-08-2013 09:58
Ekszyn Dupacycki napisał:


A czy ktoś z PePowników był tak bezczelny lub przeszło mu to przez myśl, żeby posłać książkę albo jakąś namiastkę poglądową, konkretnej, szanowanej przez siebie osobie ze świata literatury i okolic?

Oczywiście z ultra grzecznym listem pochwalno-proszącym.

Ma to sens?


Ekszyn, wysłałam fragmenty książki osobie znanej i cenionej w świecie literatury ( byłam na warsztatach i zapytałam grzecznie czy mogę). Szczerze, nie spodziewałam się odpowiedzi. Przyszła i to długa :) Otrzymałam pełną informację o mocnych i słabych stronach mojej książki, rady co powinna zmienić, co może zainteresować czytelnika. Byłam niezmiernie wdzięczna. Nie wiem czy pomoże mi to w wydaniu, ale lekcję odrobiłam :)

Co do samego wydania.
Cóż, z pierwszą książką zadanie miałam ułatwione, bo nie pisałam sama ( wiem o tym i nie twierdzę ze jest inaczej)
Teraz zobaczymy jak pójdzie z wydanie drugiej, czy mam choć trochę przetarte szlaki czy też obiję się o ścianę :)
Na razie mam sporo zapału ;)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
grusia Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 26-08-2013 00:57
Elwira napisała:
Moim zdaniem wszelkie self publishingi, obojętnie czy elektroniczne, czy papierowe psują rynek. Co innego, jak ktoś marzy o własnej książce, ale wie, że pisarzem nie będzie, niech sobie kupi wydanie małego nakładu, nie wiem 10 - 50 sztuk dla siebie i znajomych, ale nie zaśmieca tym rynku.

A ja uważam, że jest wręcz przeciwnie. Obecnie nie jestem w stanie wymienić żadnego żyjącego polskiego autora, którego książki są wydawane przez duże wydawnictwa, a które miałyby interesującą dla mnie fabułę, styl, treść. Rynek wydaje się być mało zróżnicowany i sądzę, że wszystko, co może go odmienić i wzbogacić nie może go zepsuć jeszcze bardziej :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-08-2013 08:24
Sprecyzuj "duże wydawnictwa" i dlaczego czytasz tylko książki wydane przez gigantów rynku, którzy idą za kasą, więc są nastawieni na publikację tego, co się sprzeda? Jest wiele wydawnictw i naprawdę wielu polskich autorów wartych poczytania. A sam rynek zróżnicowany bardziej niż myślisz. Wystarczy wejść do księgarni... Naprawdę.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
witanet Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 26-08-2013 08:56
"grusia" myślę, że ty postem naraziłaś się "gwiazdom" polskiego pisarstwa. Ich ego po przeczytaniu Twojego postu "kipi" z nienawiści. Rozszarpią Cię chyba na kawałki. Ale głowa do góry - jestem z Tobą! Też uważam, że trudno zepsuć coś czego nie ma. Jak można nazwać "rynkiem" coś gdzie większość ludzi (tak bynajmniej robi wielu z moich znajomych) czyta książki pożyczone z biblioteki, z "chomik.pl" lub zakładają "grupy" gdzie jedna osoba kupuje książkę i wszyscy po kolei czytają.

Pozdrawiam
witanet
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-08-2013 09:24
Drogi Witanecie, dlaczego osądzasz społeczeństwo jedynie na podstawie tego, co robisz sam i co robią Twoi znajomi? Wybacz, ale ja kupuję książki, nie kradnę ich z chomika. Owszem, czasem wypożyczam, ale to jest akurat legalne. Podobnie jak pożyczenie od kogoś.
Ale chyba nie ma to wpływu na polski rynek. Instytucja biblioteki obejmuje też książki pisarzy zagranicznych, na chomiku zresztą też pewnie ich znajdziesz. Więc argument jak dla mnie od czapy.
Rynek to to, co jest dostępne w księgarniach. I tu oferta polskich pisarzy jest bardzo bogata. Jeśli tak nie uważasz, proszę, wskaż, czego brak. Twoim zdaniem. Konkretnie. Czego nie ma?

I powtórzę po raz setny: książki bez rzetelnej korekty, z babolami interpunkcyjnymi i ortograficznymi, bez redakcji, napisane niszową polszczyzną albo wręcz pseudo polszczyzną psują rynek. Jeśli uważasz inaczej, wytłumacz mi, dlaczego coś, co kaleczy język narodowy jest niezbędne na rynku?
Pisać każdy może. Ale nie każdy może być pisarzem. Podobnie jak każdy może malować, śpiewać, rzeźbić, ale nie każry jest malarzem, muzykiem, rzeźbiarzem.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 26-08-2013 09:36
Popieram Elwirę. Nigdy np. nie zostanę np. lekkoatletką czy znaną pływaczką - i co mam z tego powodu za swoją kasę zorganizować sobie mistrzostwa, w których będę mogła startować, no bo ja chcę?
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 26-08-2013 10:44
witanet napisał:
"grusia" myślę, że ty postem naraziłaś się "gwiazdom" polskiego pisarstwa. Ich ego po przeczytaniu Twojego postu "kipi" z nienawiści. Rozszarpią Cię chyba na kawałki. Ale głowa do góry - jestem z Tobą! Też uważam, że trudno zepsuć coś czego nie ma. Jak można nazwać "rynkiem" coś gdzie większość ludzi (tak bynajmniej robi wielu z moich znajomych) czyta książki pożyczone z biblioteki, z "chomik.pl" lub zakładają "grupy" gdzie jedna osoba kupuje książkę i wszyscy po kolei czytają.

Pozdrawiam
witanet

Witaj, czy możesz podać tytuły książek, wydanych przez Twoje wydawnictwo?
Wtedy ta dyskusja miałaby jakiś kontekst, zamiast dwóch teorii: "won z amatorszczyzną i małymi, początkującymi wydawnictwami" (tylko, że właśnie dla kilku początkujących to może być TA droga, bez mozolnego proszenia się i listów pochwalnych) kontra: "rynek jest do d... więc co za różnica".
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-08-2013 11:13
Sewerynie, ale ja nie mam nic przeciwko małym, początkującym wydawnictwom. O ile robią dobrą robotę, czyli mają kapitał, żeby zapłacić redaktorom, korektorom, grafikom za dobrą robotę. Podkreślam dobrą. Jeśli mają kapitał, żeby zapłacić autorom za ich pracę, zadbać o promocję książki i tak dalej. Kapitał jednak muszą zainwestować tak, żeby nie stracić, więc i wydawane pozycje muszą stać na odpowiednim poziomie. I o ten poziom muszą dbać. Muszą też się prężnie rozwijać, żeby coś znaczyć. Szanuję takich wydawców. Szanuję takich wydawców nie za ich wielkość (potentat na rynku), ale za profesjonalizm i uczciwość.
Natomiast gdzie profesjonalizm u kogoś, kto mówi: Zapłać, a ja cię wydam. Nigdzie. Ten ktoś nie wierzy w powodzenie książki, więc nie chce ryzykować własnych finansów. No, ale jeśli się uda i nakład zejdzie, przynajmniej w jakiejś części, wtedy zarobi, a jakże :) Wygląda to tak: autor przez kilka tygodni/miesięcy pisze. Później daje tekst firmie poligraficznej, która mu go drukuje. Autor płaci za to, musi sam zadbać o promocję, często książka jest dostępna jedynie w księgarniach internetowych, więc nawet handlować z walizki autor musi sam, a jeśli sprzeda, jemu się koszta zwracają częściowo, a firma zarabia na tym, co autor wypracował. Sam. Firma zaś nie nie ponosi żadnych kosztów, więc nic nie ryzykuje.

I ponawiam pytanie: Jakich książek nie ma na polskim rynku? Dlaczego coś, co kaleczy język narodowy jest niezbędne na rynku? Dlaczego mówimy tak tym, których stać na zapłacenie za druk książki, a mówimy nie pisarzom może zdolnym, ale mniej zamożnym?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
witanet Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 26-08-2013 11:25
Nie miałem zamiaru wdawać się w jakieś polemiki, ale "Seweryn" swoim postem "wywołał mnie do tablicy"
Drogi "Sewerynie" zupełnie nie zrozumiałeś kontekstu mojego posta. Sam jestem małym wydawnictwem i pomagam debiutantom wydać swoją twórczość, za co przez "gwiazdy" polskiego pisarstwa jestem gnębiony, wyśmiewany i poniżany.
W moim poście przyznaję rację "grusi", że w Polsce nie ma rynku książki, gdyż statystki sprzedaży są zatrważające. W 38 milionowym kraju sprzedaje się tak mało książek, że aż strach. I tego właśnie dotyczyła moja uwaga, że co tu psuć skoro czegoś nie ma. A jeśli chodzi o "gwiazdy" polskiego pisarstwa, to są tak wrażliwe na jakiekolwiek zdanie krytyki, że rozszarpałyby na strzępy osoby śmiące powiedzieć na ich temat coś złego. Zresztą poczytajcie inne fora jak osoby śmiące przeciwstawić się "gwieździe" są mieszane z błotem i jak to jeden z "gwiazdorów" określił "glanowane".
A jeśli chodzi o wydane przeze mnie książki to zapraszam na stronę wydawnictwa, link w podpisie.
Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-08-2013 11:44
witanet napisał:
Zresztą poczytajcie inne fora jak osoby śmiące przeciwstawić się "gwieździe" są mieszane z błotem i jak to jeden z "gwiazdorów" określił "glanowane".

Możesz podać link? Chętnie przeczytam.

I chciałabym jeszcze, żebyś odpowiedział na moje pytania, bo na tym polega dyskusja.
Elwira napisała:
I ponawiam pytanie: Jakich książek nie ma na polskim rynku? Dlaczego coś, co kaleczy język narodowy jest niezbędne na rynku? Dlaczego mówimy tak tym, których stać na zapłacenie za druk książki, a mówimy nie pisarzom może zdolnym, ale mniej zamożnym?


To, że czytelnictwo jest, jakie jest, nie oznacza, że nie istnieje rynek. Bo wciąż są wydawane nowe książki. Kłopoty są z przepływem gotówki, ale na to składa się wiele czynników, które, jak właściciel wydawnictwa, znać powinieneś. Rynek jest jaki jest i trzeba pomyśleć, jak go zmienić. Na pewno jednak nie przez wpuszczanie na niego bubli literackich. Wydawcy mają na to realny wpływ. Jednak nie tylko oni. Kurcze, ludzie nie kupują książek, bo ich po prostu nie stać. Naprawdę tak trudno to zrozumieć? Tak, niektórzy nie czytają z zasady, ale są też tacy, którzy czytają książki pożyczone albo spiratowane, bo nie mogą sobie pozwolić na zakup. Jak mają do wyboru książka albo obiad dla rodziny na dwa dni.
I jeszcze bym chciała się dowiedzieć, kto to "gwiazdki" i dlaczego podchodzisz do tych autorów tak ironicznie. Rzuć nazwiskami. Nie bój się. Mnie się cisną dwa nazwiska, ale jestem ciekawa, czy Twoje obserwacje są takie same.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
witanet Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 26-08-2013 12:51
"Elwiro" proszę, nie wciągaj mnie w polemiki. Jeśli chodzi o fora to obojętnie jakie czy golden-line czy np. weryfikatorium. Dobrze, że będą paragrafy na "hater'ów". A co do rynku - to dla mnie rynek oznacza całość czyli sprzedających i kupujących.
Skoro kupujący to jakiś nikły procent całości to dla mnie nie jest to rynek. Analogicznie sytuacja wygląda z samochodami. Rynek nowych samochodów jest ogromny. Możesz sobie kupić auto jakie tylko chcesz. Ale kupujących nowe auta jest mało. Podobnie z rynkiem książki - książek jest "mnóstwo", możesz sobie kupić jaką chcesz. Tylko niewiele osób je kupuje. I nie powinno się obwiniać małych wydawnictw, że psują rynek, bo one ten rynek wzbogacają swoją ofertą. I dzięki nim kupujący nie jest skazany na ofertę dużych wydawnictw, które wg własnego uznania wydają, tzn. "Ciebie wydamy" a "Ciebie nie".
Tacy "olani" przez "poważne" wydawnictwa autorzy mają możliwość wydania i tak swoich utworów. Podobnie z malarstwem - jak chcesz to wernisaż swoich prac zrobisz gdzie chcesz - nawet w galerii handlowej. Podobnie jest tu - chcesz wydać książkę to ją wydajesz z pomocą wydawnictwa i wydawnictwo dystrybuuje Twoją książkę. A "poważne" wydawnictwa niech sobie wydają "poważne" pozycje. Miejsce jest dla wszystkich a nie tylko dla wybrańców!!!
Z danych wynika, że w 2012 cały rynek księgarski w naszym kraju był szacowany na 2,7 mld zł. gdzie np. rynek kosmetyków 19 mld., wódki (samej wódki) - 10 mld. a kawy - ponad 3 mld zł.. A z tego 2,7 mld. nie podano jaki procent stanowią podręczniki. Ale ja szacuję, że ok. 75 - 80%.
Fakt, książki czy ebooki są drogie bo 50% ceny to marże hurtowników i księgarzy. Jeśli książka na półce kosztuje 20 zł. to wydawnictwo dostaje 10 zł. I do tego 23% VAT na ebooki!
A propos "gwiazd" to nie będę tu o nich pisał ale myślałem o np. Andrzej P., Romku P. czy Wiesławie Z.
Pozdrawiam i do widzenia.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 26-08-2013 13:09
witanet napisał:
"Elwiro" proszę, nie wciągaj mnie w polemiki.


Dlaczego? Przecież to jest forum dyskusyjne i jest do tego, żeby polemizować.

Nie dzielę wydawnictw na małe i duże. Nie ma takiej opcji. Z punktu widzenia czytelnika dzielę je na takie, których oferta mi odpowiada, a których nie. Oferta mi odpowiada, jeśli dostaję książkę dobrą, czyli dobrze napisaną, ciekawą (dla mnie tematycznie), z solidną korektą i redakcją, ładną graficznie, dobrze zrobioną (nie rozkleja się w połowie czytania).
Z punktu widzenia autora stawiam na uczciwość plus dobrze zrobiona książka. Czy płaci autorom, czy robi to regularnie, jak wydaje (wizualnie)...

Oddzielam natomiast wydawnictwo od firmy, która puszcza na rynek wszystko, jeśli autor zapłaci. Przepraszam, ale selekcja musi jednak jakaś być. Nie chodzi o widzimisia wydawcy czy redaktora, ale o poziom tekstu, a on nie jest zależny od czyjegoś uznania. I tu jest podział na poważne i niepoważne wydawnictwo. Wydawnictwo poważne robi weryfikacj publikowanych tekstów. Niepoważne nawet nie musi ich czytać.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Matinex93 Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 05-11-2013 18:20
Od jakiegoś roku pisze swoją powieść i jestem w połowie. Może to i długo ale w tych czasach nawet najdrobniejsze szczegóły mogą przesądzić o porażce albo wygranej. Mimo że jeszcze końca nie widać zacząłem szukać jakiegoś wydawnictawa. Oczywiście nie myślałem sobie -"dam im wszystko na pendrivie, oni wydrukują, oprawią i po problemie. Wiem że w Polsce jest wiele młodych talentów pisarskich i wiem że mają podobny problem - nie mogą znaleźć wydawcy. Powód jest prosty i każdemu znany - dołek czytelniczy, kryzys itd. Wydawnictwa nie chcą ryzykować i wdawać książki debiutantów wcale im się nie dziwie bo sam bym nie chciał tak ryzykować. Dlatego doszedłem do wniosku że są DWA sposoby najlepsze sposoby na wydanie książki: 1. Znajomości - zauwazyliście że"gwiazdy" nie mają problemu z wydaniem swoich "dzieł" ( wypocin nakreślonych w kilka dni ) bo są znani. A w znanych się inwestuje bo nie mogą bardzo rozczarować. Tak samo jest ze znajomościami - jak masz kogoś znanego za znajomego to z wydaniem książki nie masz problemu. 2. Płać sam. Czyli stwórz własne wydawnictwo. jest to najlepszy sposób ale kosztowny i ryzykowny. Oczywiście doszedłem do wniosku że z dobrą pracą i zarobkiem miesięcznie 3500zł. (w tej sprawie pozwoliłem sobie na optymizm) będę w stanie wydać sobie książkę. problem w tym że mając 15 lat muszę na taką pensję czekać co najmniej 5, a zanim uda mi się wydać 10. A poza tym Ryzyko jest podobne jak z dużymi wydawnictwami - może być strata. Dlatego pod koniec mego wywodu dochodzę do wniosku że rynek książkowy trzyma się nie najlepiej więc mamy male szanse na własne powieści, a za 30 lat sądzę że papierowa wersja książki będzie tylko wspomnieniem z dobrych lat. Dlatego mogę wam życzyć jedynie powodzenia, a ja spróbuje szczęścia. Kto wie może moi "Rycerze Stronholda" będą lepsi niż jakieś szwabskie sagi? ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-11-2013 18:57
Znany jest mi przypadek, gdzie pracownik wydawnictwa sam w nim wydaje, tylko problem polega na tym, że jest to literatura bardzo niskiej jakości, ale mając "plecy" pójdzie wszystko.
W swoim czasie o tej książce było "głośno", ale właśnie za sprawą jej lichoty.
Zjechano ją totalnie, więc i znajomości nie pomogą, jak nie ma się solidnego pióra :)

Podobne, cwaniackie "wydania" są w naszym pięknym kraju chyba raczej normą.
Zgadzam się z "książkami" celebów, które są stekiem bzdur, ale nazwisko robi swoje, a i te koneksje też.
W ten sposób produkuje się potworki-wynurzenia jakichś tam drugorzędnych aktorów i jednorazowych gwiazdek ekranu.

Bolesne jest to, że za wydanie trza płacić, i tego się nie ominie.
O debiutantach mowa.
Dobrze, że chociaż NIEKTÓRE wydawnictwa oferują solidną promocję i dystrybucję.
Miałem okazję, wydając mego ostatniego ebooka mieć przyjemność obcowania z profesjonalistami.
Radami służę na PW.
Ale nie jest tak zawsze: czasem wydawca życzy sobie wyłączność na sprzedaż, a więc udupia autora.

W Polsce na pisaniu się nie zarobi.
Mogą to być jakieś drobne na większe zakupy w markecie.
Wielkie pieniądze robią literaci typu Pilch.
Pojawia się pytanie: jak nawiązał kontakty?
Bo autentycznych literatów jest wśród nas multum i wielu w innych warunkach, w innych krajach, zwłaszcza w USA, zrobiliby kokosy, bo tam koło pisarza się chodzi.
U nas traktuje jak zło konieczne, jakby nie był dawcą kasy, którą można z niego wycisnąć, sprzedając w dużych nakładach jego dzieła.

I na koniec: bryndza z czytelnictwem...
Ile przeciętny Polak czyta w roku, to pewnie wiecie.
A ile kupuje, to można się domyśleć.

Pozytywnym zjawiskiem jest tłum w mojej bibliotece, jednej z największych w stolicy.
A więc czytamy!
Nie kupujemy, bo szkoda kasy, ale coś tam czytamy.

Jednak sytuacja początkujących jest tragiczna: trzeba wyłożyć od 3000 do nawet (sic!) 12000 tysia za wydanie.
Nigdy to się nie zwróci, nie mówiąc o zarobku, którego też nigdy nie będzie.

Amen.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
rysiufix Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 20-11-2013 21:27
Hej
przeczytałem to wszystko i w sumie nie ma odpowiedzi na to pytanie. Komuś się udało komuś nie. Może ktoś napisze od A do Z jak to zrobić bez znajomości, konkursów itd oraz małym nakładem finansowym?
-co i jak napisać?
-gdzie się z tym zgłosić?
-co potrzeba poza tekstem?
-i może coś o kosztach?
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 26-11-2013 13:08
rysiufix - zależy co piszesz, czyli fantasy, sensację, obyczaj, wiersze?
- Jak napisać?; Myślę, że tak do końca nikt nie wie jak się pisze, oczywiście uważam że trzeba zachować poprawność ortograficzną i gramatyczną, stylistykę... jednak trudno czasami samemu stwierdzić, czy dobrze nasz tekst się czyta... bo potrzebujemy po prostu obiektywnej opinii (najlepiej odpocząć od tekstu jakiś czas, bo później łatwiej jest znaleźć owe błędy)
- Zgłosić się z tekstem możesz do wydawnictwa, które w danym gatunku się specjalizuje. Warto zwrócić uwagę, co wydają. Bo wydawnictwo specjalizujące się w fantasy nie będzie interesować poezja, czy romanse i obyczaj. Następnie modlić się i liczyć, że ktoś przeczyta naszą powieść i zainteresują się jej wydaniem... a to już od nas niestety nie zależy.
- Poza tekstem? Hm... ja osobiście wysyłam im konspekt powieści (jakieś 1-2 strony), czasami streszczenie (tutaj mogę pozwolić sobie nawet na 12 stron), coś o mnie (jeżeli sobie życzą) i od 20 -30% tekstu. Niekiedy wydawnictwa mają swoje inne wymagania i zawsze warto znaleźć sobie rubrykę: Dla autorów, w którym wszystko jest wyjaśnione.
- Koszty? Dotyczy to małych wydawnictw, które owszem... potrzebują wsparcia finansowego - doszłam do wniosku, że za marzenia się płaci. Jednakże koszt publikacji w takim wydawnictwie zależy przede wszystkim od dystrybucji, pracy edytora, skład, oprawa graficzna, dystrybucja i ceny mogą sięgać od 3 tysięcy do 12. Zależy to wszystko oczywiście od danego wydawnictwa, a szczególnie uczulam na prawa autorskie i ów dystrybucję jaka dla nas, autorów jest przecież ważna. Do tego reklama i promocja... i oczywiście honorarium!

a tak z innej beczki: Czy ktoś z was współpracował z takim wydawnictwem jak Nowy Świat? A może próbował? Ktoś dysponuje jakąś opinią?
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-11-2013 13:36
Jeśli chodzi Ci o wydawnictwo NOWY ŚWIAT z Warszawy, ul. Kopernika ileś tam, to miałem wątpliwą przyjemność w kwietniu tam być na rozmowie z kimś, kto zajmuje się właśnie wydawaniem i całą tą robotą.
Wcześniej oczywiście wysłałem im parę moich opowiadań, byli zainteresowani, ale jak krzyknęli mi sumę, to mi szczena opadła...
W związku z powyższym jest to wydawnictwo słono każące sobie płacić, nie mające nawet porządnego biura, tylko nędzną kanciapę o powierzchni może 10 m2, gdzie siedzą w zaduchu trzy osoby.
Po wyjściu stamtąd poczułem ulgę :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 26-11-2013 13:42
No właśnie, cenkę też mi rzucili sporą za powieść. Powiedzieli, że książka będzie w empiku, matracie, honorarium 50%, nakład 500-1000... niby miód marzenie, ale jak zwykle ma się wątpliwości...
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]