Jak wydać książkę?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-11-2013 13:48
Właśnie, i to one + wysoka opłata sprawiły, że dałem sobie spokój.
I w tą ich dystrybucję też jakoś nie uwierzyłem.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 26-11-2013 16:37
Cytat:
Jednakże koszt publikacji w takim wydawnictwie zależy przede wszystkim od dystrybucji, pracy edytora, skład, oprawa graficzna, dystrybucja i ceny mogą sięgać od 3 tysięcy do 12. Zależy to wszystko oczywiście od danego wydawnictwa, a szczególnie uczulam na prawa autorskie i ów dystrybucję jaka dla nas, autorów jest przecież ważna. Do tego reklama i promocja... i oczywiście honorarium!

Do tego redakcja i korekta, OBOWIĄZKOWO. W normalnych porządnych wydawnictwach nie ma z tym problemu, ale krzaki potrafią całkowicie z tego zrezygnować albo zrobić jakąś cienką korektę na odwal.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Matinex93 Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 02-12-2013 17:25
Czyli sumując to wszystko możemy stwierdzić:
Że jeśli chesz napisać książkę to nie oczekuj że będziesz tak zarabiał na życie. Jeśli masz jakąś dobrze płatną pracę to możesz o tym myśleć
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
tabaluga0 Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 03-12-2013 12:08
Witajcie

Moze równiez zlecic wydrukowanie swojej ksiązki w drukarni i sprzedawać ja na własną rękę. Nie musi to byc od razu milion egzemplarzy, ale np 100? Jak sprzedaz ruszy, idziecie do wyadawcy i on wtedy pomoze w dalszym działaniu. Znam osoby ktore wlasnie tak robią.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 28-12-2013 10:49
Hej!
Dzieło się urodziło, ma trzydzieści stron i więcej nie będzie. Dlaczego? Nie umiem/nie lubię pisać dłuższych form. Po prostu mnie to męczy. Myślałam, czy nie napisać dwóch opowiadań i ich nie połączyć, ale stwierdziłam, że nie. Opowiadania mogą okazać się zbyt różne, żeby razem współgrały.
Teraz pytania do Was:
a) Które wydawnictwa polecacie?
B) Które wydawnictwa odradzacie?
Wykluczam dopłacanie do książki. Nie stać mnie na to.
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 28-12-2013 11:02
Życzę powodzenia, ale podchodzę sceptycznie do sprawy.
Trzeba chyba napisać coś naprawdę powalającego - może Tobie wyszło, piszesz naprawdę ciekawie, albo mieć wtyki. Tak mi się wydaje.

Może jakieś nieliczące się wydawnictwo wyda Ci to za free i pozwoli kupić parę egzemplarzy dla znajomych z lekkim rabatem.

Będziesz miała satysfakcję i numer ISBN.

To taka sztuka dla sztuki. Dla własnej satysfakcji.

Prościej chyba wydrukować w domu i obłożyć jak pracę magisterską, ale nie ma numeru ISBN, to satysfakcja mniejsza.

Szkoda, że za satysfakcję nie chcesz zapłacić, a dzisiaj kupić można wszystko, w tym wydanie książki, której nikt nie kupi.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 28-12-2013 14:50
Niewidoczna, 30 stron to jest za mało. Nikt Ci tego nie wyda, bo to się zwyczajnie nie opłaca. Koszty produkcji będą niewiele mniejsze niż przy książce 150 stronicowej, a cena w księgarniach winna być niższa, tak na zdrowy rozum, bo kto ku[i cieniznę za 30 zeta, kiedy może kupić za tyle książkę 3 albo i 4 razy grubszą?
Wiem, co piszę, bo moja Gra wróciła z wydawnictw z komentarzem: za mało, proszę dopisać jeszcze najmniej jeden arkusz, a najlepiej 2. Wtedy wydamy. A tekst miał chyba 80 stron. Dokładnie nie pamiętam, ale jakoś tak.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 28-12-2013 20:11
Hm... Jak jest z audiobookami? Też odrzucają przez liczbę stron? Łatwiej/trudniej wydać audiobooka?
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 28-12-2013 20:22
Nie wiem. Zawsze myślałam, że wersje audio się tworzy do tekstów już wydanych. Tym bardziej, że koszt też spory, redakcja, korekta to musi być i jeszcze nagranie... Ale musisz się dowiedzieć najlepiej u wydawców, którzy tworzą audiobooki.

Może w wersji elektronicznej spróbuj? Tam nie ma wyznaczników co do długości. Tylko w wydawnictwie, a nie jako selfer.

No i pozostaje pytanie o odbiorcę. Bo jeśli to tekst dla dzieci, to 30 stron jest ok.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 28-12-2013 20:40
Hm... Mogę zrobić z 30 stron góra siedemdziesiąt, więcej nie wyciągnę. Chyba, żebym zmieniła temperament, co raczej się nie zdarzy (nie umiem zbyt długo siedzieć przy jednym projekcie, on mnie zaczyna męczyć).
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
robgordon Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 11-01-2014 20:36
Przez mordęge szukania wydawcy przechodziłem jakieś 10 lat temu. I przyznam, że mimo tego, że udało mi się w końcu wydać moją powieść, a niedługo powinna wyjść trzecia, to w związku z brakiem spektakularnego sukcesu, wciąż czuje się jakbym debiutował. No i oczywiście potwierdzam, nie ma co liczyć na to, że da się na tym zarobić. Sukcesem będzie jeśli nie dopłacicie do interesu ;)
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Pegiz Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 22-01-2014 21:42
Zależy co się chce wydać i gdzie "uderzyć". Wydanie powieści jest nieco bardziej skomplikowane, niż np. publikacji naukowej (koniec końców też książka). Warto zainteresować się również fundacjami, które bardzo często wspierają tego typu projekty (działalność twórcza młodych ludzi). Trzeba tylko monitorować informacje, które pojawiają się chociażby w Internecie. Czasami można trafić na jakiś fajny konkurs poświęcony twórczości. Nagroda główna to bardzo często publikacja.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 17-03-2014 08:42
a co sądzicie o tej Pani:

http://natemat.pl/94491,kaja-malanowska-6800-zl-za-16-miesiecy-mojej-ciezkiej-pracy-mam-ochote-strzelic-sobie-w-leb-awantura-o-zarobki-pisarzy
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 17-03-2014 10:26
Berenika napisała:

Intencje pani ma szlachetne, bo z tego co wiem, dotacje na kulturę to rzeczywiście trochę śmiech na sali, a pani próbuje wywołać dyskusję, zasygnalizować, że helou, literatura się sama nie utrzyma, bo jest nierentowna i już. Ale mam wrażenie, że pani się trochę słabo wzięła za realizację tych szlachetnych intencji, trochę jak tamta pani od ostentacyjnego dokonywania aborcji w Wigilię.

Jeśli chodzi o "rozbudowany, rozsądny i właściwie kontrolowany system dotacji", to ja z automatu mam trochę wątpliwości - typu jak oceniać, kto zasługuje na dotację, a kto nie i co zrobić, żeby tych dotacji nie dostawali krewni-i-znajomi Królika. A nawet jeśli założyć, że nie krewni-i-znajomi, to mimo wszystko zapewne łatwiej będą mieli "modni" twórcy - co w takim razie z tymi, którzy nie celują w aktualnie modne pisanie? Mają pecha i już?

No ale ja młoda jestem, życia nie znam, nie wiem zbyt wiele o byciu pisarzem.

Na marginesie i od czapy: pani wzruszyła mnie tym, że pisała doktorat z genetyki bakterii.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 17-03-2014 11:14
Myślę, że znam gościa, co lepi samoloty i domki z zapałek. Moc pracy w to wkłada, a nie dostaje nic.
Myślę, że tej pani się z poczucia mesjanizmu w dupie poprzewracało, niech złoży aplikację do Biedry na kasę, a nie płacze.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Ryszard Taxidriver Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 17-03-2014 11:52
Hah, pani chyba nie wie, że pisanie to dorobek, czasem całego życia. Z całym szacunkiem dla pracy, którą włożyła w swoje trzy książki, czasami trzeba napisać ich dwadzieścia, żeby zacząć z tego żyć.
Zakładam drelich i idę na robotę,
ucieknę stąd kiedyś, narazie wciąż kopię...
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
LucasTheWriterX Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Słupsk
Dodane dnia 20-03-2014 21:37
Dla mnie totalnym nieporozumieniem jest pisanie książki tego formatu i tematyki przez 16 miesięcy (ok, rok, odejmując pół roku na proces wydawniczy) nie robiąc przy tym nic innego, chwytając się tylko dorywczych prac. Żale Pani Malanowskiej wzbudziły konieczną w naszym kraju debatę o rynku i czytelnictwie w ogóle, ale wszystko rozbija się o to, że pisanie także wymaga pracy i poświęcenia znacznej ilości czasu. Dla mnie zawsze "motywatorem" była książka Kinga "Pamiętnik Rzemieślnika", zwłaszcza część biograficzna i część o rutynie pracy.

Jeśli ktoś myśli poważnie o pisaniu, to powinien też poważnie podchodzić do sprawy, takie moje zdanie ;)

A samo wydanie książki... cóż, jest to wykonalne, choć trudne. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. I nie trzeba mieć żadnych koneksji wbrew pozorom. Klucz jest dość prosty, choć brutalny... najwięcej zależy od tego (moim zdaniem), w jakim humorze będzie redaktor, przez którego ręce przewinie się praca i jaki był poziom prac, które czytał przed naszą.

Jeśli na jego biurku nad naszym manuskryptem piętrzył się stos gniotów, to szanse drastycznie spadają ;]
Pisarz wiecznie aspirujący.

facebook.com/aspirujacypisarz
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Abi-syn Użytkownik
  • Postów: 1458
  • Skąd: Mazowsze
Dodane dnia 21-03-2014 23:18
LucasTheWriterX napisał:
Dla mnie totalnym nieporozumieniem jest pisanie książki tego formatu i tematyki przez 16 miesięcy (ok, rok, odejmując pół roku na proces wydawniczy)


Bułchakow pisał "Mistrza i Małgorzatę" przez dziesięciolecia

LucasTheWriterX napisał:
A samo wydanie książki... cóż, jest to wykonalne, choć trudne. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. I nie trzeba mieć żadnych koneksji wbrew pozorom. Klucz jest dość prosty, choć brutalny...

KASA!

w Poezji wystarczy coś koło 2-óch tysięcy aby zaistnieć "na papierze", masz tyle - masz tomik, insza sprawa co z tym zrobisz, z reguły jest to, jeśli masz szczęście, trzysta egzemplarzy, są firmy, które wypuszczają dużo mniej. I bujaj się później autorze z dystrybucją, konsekwencji fiskusem (wydałeś - masz zysk).

Autorzy, nie miejcie złudzeń, pisanie to hobby, nielicznym udało się z tego wegetować.

PS:

ja swoje tomiki rozdałem najbliższym, czerpię z tego ogromną satysfakcję (są przeczytane)
Wadą ideału jest to, że jest ideałem, cóż, ja nim nie jestem, więc ..., jestem bez wad
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 23-03-2014 13:03
Hej,
jak znaleźć wspólników do czegoś zbiorowego? Potrzebuję ok. czterech osób, które by się zgodziły wspólnie wydać książkę. Tylko nie wiem skąd ich wytrzasnąć... :(
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2014 13:33
Abi-syn napisał:
Bułchakow pisał "Mistrza i Małgorzatę" przez dziesięciolecia

krócej niż 15 lat pisał (daję zapas 3 lat na myślenie ;> )
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.