Jak wydać książkę?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Ryszard Taxidriver Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 24-03-2014 07:23
niewidoczna - daj ogłoszenie, załóż temat na forum, naświetl o co chodzi i może się uda. :)
Zakładam drelich i idę na robotę,
ucieknę stąd kiedyś, narazie wciąż kopię...
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
pablovsky Użytkownik
  • Postów: 431
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-03-2014 12:05
Bądźmy poważni. W dzisiejszych czasach, jeśli nie masz pieniędzy, znajomości, jakiegoś niewiarygodnego farta, to możesz zapomnieć. Niech nikt mi nie mówi, że wszystko jest kwestią talentu.
Zobaczcie ile mamy osób na PP, które piszą znacznie lepsze teksty od "pisarzy", którzy się wydali. I co? Właśnie. I nic.
(Pierwszy przykład z brzegu, niejaka pani G. - jej książki się sprzedają, a poziom żałosny, ale jak się ma wujka redaktora w "poczytnej" gazecie, to wszytko można.)
pablo pablovsky vel Zły Zaskroniec - człowiek o niewielu twarzach.
Redaktor naczelny kwartalnika "No czytaj mi, ciociu!"
Publicysta miesięcznika "Jak zostać gangsterem"
Prezes stowarzyszenia "Klub WeSZołego SZampona"
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 24-03-2014 12:14
Może prócz "jak", warto też zapytać "po co".

Chodzi zapewne o ISBN i satysfakcję z niego płynącą.
Prócz tego nie widzę powodów do wydawania książki, której nikt nie kupi i nikt nie przeczyta - prócz paru osób z rodziny i kilku znajomych, którzy i tak uczynią to w ramach obowiązujących kanonów grzeczności.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
T.L.Anselmo Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-04-2014 13:01
Dzień Dobry.
Mam nieco inny spojrzenie na cały temat. Właśnie piszę książkę, która, bez cienia wątpliwości, zostanie wydana najpierw w Polsce, a potem przełożona na kilkanaście języków i rozpowszechniona w wielu krajach na świecie. Dokładnie tak samo stanie się z kolejnymi trzema, które już powstały w mojej głowie. Będę rozpoznawalny, bogaty i z pewnością moimi dobrymi kumplami zostaną Marcin Prokop i Kuba Wojewódzki. Selfies z połową Hollywood mam już zaplanowane.

Oczywiście, co najmniej, trzy duże wydawnictwa z Polski będą chciały wydać moje książki.

Czyż nie z takim założeniem siadamy przez komputerem, żeby przelać swoje pomysły literackie na wirtualny papier?

Kiedy wbijam kolejne słowa w dokument typu .doc, cały czas moje myśli są sfocusowane właśnie na to, co napisałem powyżej.

Wmawianie sobie, że piszę dla samego siebie, albo że chciałbym, ale na pewno się nie uda, bo rynek-srynek, złe wydawnictwa, protekcja, brak środków, Krym zabrany Ukrainie i brak Legii Warszawa w europejskich pucharach, jest tylko i wyłącznie okazywaniem własnej słabości, braku wiary w siebie i przede wszystkim strachu przed krytyką.

Dość uważnie przeczytałem wiele wątków na różnych forach na temat wydawania książek przez młodych autorów. Tak, wydawnictwa są złe, nie chcą wydawać, Grochola ma wujka UB-eka, a wszystko to wina Tuska. Naiwnie napiszę: Dobra książka, z dobrym pomysłem (nie wystarczy świetnie pisać, trzeba mieć pomysł - bo to pomysł buduje sukces), zawsze się obroni i sprzeda. Sorry, taki mam klimat.
When I die bury my in smoke.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 05-04-2014 16:45
Ta, najlepiej sam wydawaj swoje książki. Wtedy nikt Ci się nie będzie wtrącal a i cały zysk masz wyłącznie dla siebie.

DoCo.
Dobra Dobra - autor nieco surrealistycznych opowiadań - przez czysty życiowy przypadek realizuje w swojej twórczości motto: Życie stoi do każdego otworem. Ale nie do każdego tym samym.

Oficjalna strona DoCo - https://www.dobracobra.pl

Zapraszam!
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-04-2014 18:03
Warto sprawdzić, jakie są warunki promocji i dystrybucji przyszłego dzieła, bez tego dupa martwa.
Jeśli wydawca W UMOWIE zobowiązuje się do akcji promocyjno-dystrybucyjnej, można mieć nadzieję, że pieniążki popłyną, a nazwisko autora pojawi się szeroko w necie.
Ale bez tego, pies z kulawą nogą nie dowie się, że ktoś tam wydał coś tam.
Zatem trza prześwietlić wydawcę, potem podjąć świadome kroki.
Może wypali, jeśli produkt znajdzie się np. w 50 księgarniach internetowych i tych pozostałych, stacjonarnych.

I dodam: warto rozsyłać zajawkę do bibliotek, często kupują nowe pozycje.

No i promo na własną rękę, a tu pole nieograniczone :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
pablovsky Użytkownik
  • Postów: 431
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 05-04-2014 20:01
T.L.Anselmo napisał:
Naiwnie napiszę: Dobra książka, z dobrym pomysłem (nie wystarczy świetnie pisać, trzeba mieć pomysł - bo to pomysł buduje sukces), zawsze się obroni i sprzeda.


Faktycznie. Naiwnie. Ale najważniejsze, że tak myślisz. Kiedyś podobnie sądziłem he he :)
Co do Legii, to zdecydowanie lepiej, że jest jak jest. I niech tak zostanie.
pablo pablovsky vel Zły Zaskroniec - człowiek o niewielu twarzach.
Redaktor naczelny kwartalnika "No czytaj mi, ciociu!"
Publicysta miesięcznika "Jak zostać gangsterem"
Prezes stowarzyszenia "Klub WeSZołego SZampona"
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 05-04-2014 20:15
Shinobi dobrze prawi!

DoCo
Dobra Dobra - autor nieco surrealistycznych opowiadań - przez czysty życiowy przypadek realizuje w swojej twórczości motto: Życie stoi do każdego otworem. Ale nie do każdego tym samym.

Oficjalna strona DoCo - https://www.dobracobra.pl

Zapraszam!
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
T.L.Anselmo Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-04-2014 20:18
Dobra Cobra napisał:
Ta, najlepiej sam wydawaj swoje książki. Wtedy nikt Ci się nie będzie wtrącal a i cały zysk masz wyłącznie dla siebie.

DoCo.


Przecież napisałem, że trzy duże wydawnictwa będą się biły o posiadanie tych pozycji w swoim portfelu. Zrobią i promocję i zysk będzie taki, jak być powinien.

pablovsky napisał:
Faktycznie. Naiwnie. Ale najważniejsze, że tak myślisz. Kiedyś podobnie sądziłem he he :)


Mam na to twarde dowody. serio. serio. :)
When I die bury my in smoke.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-04-2014 20:24
A mógłbyś, drogi Anzelmo, zdradzić nam nazwy tych wydawnictw i tytuły twoich dzieł?
Przecież masz to już w kieszeni, hm?
Może i my w swej skromności literackiej chcielibyśmy zostać wydanymi?
Zrobisz to dla braci po piórze, mój miły?
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
T.L.Anselmo Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-04-2014 21:14
Anselmo.
When I die bury my in smoke.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-04-2014 21:22
No więc jak, Anselmo, możemy liczyć na szczerość z twojej strony?
Nic nie tracisz, a zyskasz wdzięczność :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
T.L.Anselmo Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-04-2014 21:27
Królu złoty - ale ja już wszystko napisałem, co miało zostać napisane. Do zobaczenia za rok ;)
When I die bury my in smoke.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-04-2014 21:32
Rozumiem, więcej już dodawać nie musisz, rilli :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 06-04-2014 14:14
T.L.Anselmo napisał:
Królu złoty - ale ja już wszystko napisałem, co miało zostać napisane. Do zobaczenia za rok ;)


Wszystko, czyli samo blablanie i zero konkretów :)
A ja bym chciała się dowiedzieć, który polski wydawca płaci godnie?
Co znaczy dobra książka? Bo jak czytam to, co wydają potentaci na polskim rynku, to się zastanawiam poważnie, dlaczego w księgarniach są książki z błędami wszelkimi. Merytorycznymi przede wszystkim, fabuła jest oparta na niewiedzy autora na przykład, a redaktor takie coś puścił, spec od promocji wypromował, durny czytelnik więc kupił. Bo? No właśnie, dlaczego kupił?
I jeszcze same odpowiedzi potencjalnych wydawców: Książka jest za poważna dla współczesnego czytelnika, on jej nie zrozumie. Czyli co? Piszesz pod publikę, wedle ściśle określonych przez wydawcę reguł, stąd gwarancja sukcesu? To "gratuluję", to nie jest praca twórcza.

Anselmo, śmiem twierdzić, że rynek wydawniczy znam lepiej od Ciebie. I nie wygląda on tak pięknie, jak uważasz. ;)

Ale sama postawa świadczy o osobie. Zero publikacji na koncie, zero komentarzy, tylko blablanie i tylko w jednym wątku. Mieliśmy tu już takiego Pana z Mediolanu. Może to Twój dobry znajomy?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
T.L.Anselmo Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 10-04-2014 14:32
Elwira napisała:


Wszystko, czyli samo blablanie i zero konkretów :)
A ja bym chciała się dowiedzieć, który polski wydawca płaci godnie?


Godnie płaci taki, który wie, że zarabia na autorze, gdyż jego książki świetnie się sprzedają.

Elwira napisała:
Co znaczy dobra książka? Bo jak czytam to, co wydają potentaci na polskim rynku, to się zastanawiam poważnie, dlaczego w księgarniach są książki z błędami wszelkimi. Merytorycznymi przede wszystkim, fabuła jest oparta na niewiedzy autora na przykład, a redaktor takie coś puścił, spec od promocji wypromował, durny czytelnik więc kupił. Bo? No właśnie, dlaczego kupił?


Elwiro, zakładam, że jesteś bystrą, oczytaną osobą. Czy na prawdę nie znasz odpowiedzi na powyższe? ;)


Elwira napisała:
I jeszcze same odpowiedzi potencjalnych wydawców: Książka jest za poważna dla współczesnego czytelnika, on jej nie zrozumie. Czyli co? Piszesz pod publikę, wedle ściśle określonych przez wydawcę reguł, stąd gwarancja sukcesu? To "gratuluję", to nie jest praca twórcza.


Nigdzie tak nie napisałem. Pomysł jest kluczem.

Elwira napisała:
Anselmo, śmiem twierdzić, że rynek wydawniczy znam lepiej od Ciebie. I nie wygląda on tak pięknie, jak uważasz. ;)


Droga Elwiro, wskaż miejsce, w którym napisałem, że rynek wydawniczy wygląda pięknie?

Elwira napisała:
Ale sama postawa świadczy o osobie. Zero publikacji na koncie, zero komentarzy, tylko blablanie i tylko w jednym wątku. Mieliśmy tu już takiego Pana z Mediolanu. Może to Twój dobry znajomy?


Odpowiedz proszę na pytanie - Czy jestem podejrzany tylko dlatego, że nie znasz moich publikacji, nie mam komentarzy na tym forum i piszę akurat w tym wątku? Tak szybko udało ci się mnie ocenić, scharakteryzować i wsadzić do szufladki z napisem "Pan z Mediolanu"? Gratuluję! :).

Serdecznie pozdrawiam, życząc miłego dnia, popołudnia, wieczoru.
When I die bury my in smoke.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 10-04-2014 19:57
Widzisz, kolego, my tu nie mamy tajemnic względem siebie.
Znamy swoje publikacje, można je łatwo namierzyć w necie, zatem nikt nie ściemnia, że coś wydał, a nie wydał.
Więc może powiesz wreszcie jakiś konkret?
Tytuł, wydawnictwo, ile Ci trzeba powtarzać, tajemniczość w tym wypadku równa się... wiesz czemu?
Więc śmiało, wal i pochwal się jak panisko!
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 11-04-2014 16:54
T.L.Anselmo napisał:
Godnie płaci taki, który wie, że zarabia na autorze, gdyż jego książki świetnie się sprzedają.


A konkretnie? Nazwa? Bo chyba rozmawiamy o jakimś rynku alternatywnym albo czarnym. Żeby nie powiedzieć, że o pchlim targu.

T.L.Anselmo napisał:
Elwiro, zakładam, że jesteś bystrą, oczytaną osobą. Czy na prawdę nie znasz odpowiedzi na powyższe?


Ja zapytałam Ciebie. Bo co człowiek, to inny gust, więc może się okazać, że każda lksiążka jest dobra, ale dla różnych osób.

T.L.Anselmo napisał:
Droga Elwiro, wskaż miejsce, w którym napisałem, że rynek wydawniczy wygląda pięknie?


Bardzo proszę:

Cytat:
Właśnie piszę książkę, która, bez cienia wątpliwości, zostanie wydana najpierw w Polsce, a potem przełożona na kilkanaście języków i rozpowszechniona w wielu krajach na świecie. Dokładnie tak samo stanie się z kolejnymi trzema, które już powstały w mojej głowie. Będę rozpoznawalny, bogaty


Cytat:
Oczywiście, co najmniej, trzy duże wydawnictwa z Polski będą chciały wydać moje książki.


Śmiem twierdzić, że to jedynie pobożne życzenia, bo na pisarstwie dziś nie da się zarobić na chleb od pierwszego do pierwszego, a wydawcy się o debiutantów raczej nie biją, wręcz przeciwnie. Debiutant jest dla wydawcy ryzykiem. Bo wydawca jest biznesmenem, a nie pasjonatem literatury. On musi kalkulować zyski i straty, a nie ryzykować inwestycję w nieznane nazwisko. Zapewniam Cię, że czytelnik kupi kolejną Łoniewską, choćby napisała gniota, niż pierwszego Anselmo, o którym nikt nie słyszał.

T.L.Anselmo napisał:
Czy jestem podejrzany tylko dlatego, że nie znasz moich publikacji, nie mam komentarzy na tym forum i piszę akurat w tym wątku? Tak szybko udało ci się mnie ocenić, scharakteryzować i wsadzić do szufladki z napisem "Pan z Mediolanu"?

Oczywiście, że nie tylko, bo, jak sam założyłeś, jestem osobą bystrą i oczytaną :p I mam jeszcze kobiecą intuicję.

mike17 napisał:
Więc może powiesz wreszcie jakiś konkret?Tytuł, wydawnictwo, ile Ci trzeba powtarzać, tajemniczość w tym wypadku równa się... wiesz czemu?Więc śmiało, wal i pochwal się jak panisko!

No własnie, żeby się pochwalić, to trzeba mieć czym i wyjść ze sfery pobożnych życzeń i nastycznych zachwytów. Jak widać Anselmo pousza się w świecie fikcji literackiej i nieco mu się zatarła granica z rzeczywistością ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak wydać książkę?
T.L.Anselmo Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 14-04-2014 20:15
Wszędzie tak samo i to samo.
When I die bury my in smoke.
Do góry
Autor
RE: Jak wydać książkę?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 03-05-2014 11:48
Hmm... poważna dyskusja się wywiązała, a ja wpadłam w necie przez przypadek na taką stronę:

http://wydacksiazke.pl/

Obczajcie sobie na spokojnie, choć ja nie jestem zwolenniczką wydawania na własną kasę bo takie coś już mam za sobą i jest "niesmaczne" płacić "łaskę" dla wydawcy, aby ci wydał książkę. Może jednak ktoś z was zaufa rządowemu projektowi i dotacją z UE i się skusi :@
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.