Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 26-06-2013 19:50
Ale, jak się tak przyjrzeć tym, co piszą fantastykę, choćby na PP, to mają oni dość specyficzne podejście - jakby dziedzina, którą uprawiają, była przez innych szykanowana - na zasadzie, że nie czyta się fantastyki (jako gatunku pogardzanego), skoro nie przeczytało się czy nie skomentowało ich tekstu, czy też że w ogóle nie jest to popularny gatunek. Ale o tym już pisałam.
A ja mam wrażenie, że właśnie wszędzie jest fantastyka i zaczyna przeważać :). Może dlatego tak mi się zrobiło, że teksty fantastyczne na PP są na ogół dłuuugie.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Ozar Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Skórzewo
Dodane dnia 27-06-2013 16:14
Shinobi mogę Ci coś polecić: Robert Jordan " Oko Świata". Problem polega na tym, że pierwszy tom powalił mnie na ziemię. To coś o klasie Tolkiena: pomysł, magia, droga intrygi itd., jednak niestety autor napłodził tego tyle że sam stanąłem chyba na 8 albo 9 tomie, a jest ich ponad 15 albo nawet więcej. jednak jeśli nie spodoba Ci się I tom to resztę możesz sobie darować. Dla mnie to klasyka fantasy w najlepszym wydaniu. Niestety autor już nie zdążył dokończyć swojego dzieła bo zmarł chyba w 2005 roku i ostatnie 2 czy 3 tomy "dopisał" jego syn na spółkę z jakimś gościem. natomiast ze starej SF polecam "Kosmodrom" Sniegowa, albo "Misja Międzyplanetarna" A.E. van Vogt (cała seria jest bardzo dobra), a także klasyka gatunku Sir Arthur Charles Clarke "Spotkanie z Ramą" i "Rama II".
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 27-06-2013 17:32
Ozar, dzięki, obadam którąś z propozycji.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Ozar Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Skórzewo
Dodane dnia 27-06-2013 21:12
Proponuje misję międzyplanetarną to coś innego, jakby trochę inne podejście do technicznej sf.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 19-07-2013 14:55
To że fantastyka nie jest czytana przez wszystkich to wiadomo. Wydaje się być specyficznym gatunkiem, który trzeba umieć stworzyć, czyli pisać, ale i trzeba umieć go czytać. Uważam, że to gatunek dla: Obiektywnych ludzi, nie mówiąc już, że dla ludzi z wyobraźnią. Gdy krytyk stara się (daną książkę fantasy) porównywać do świata realnego jest idiotą. Lubię pisarzy, i innych twórców mass medii, którzy maczają palce w tym gatunku, gdy starają się tworzyć coś nowego. Potrafią przedstawić elfy, krasnoludy, czy smoki w zupełnie inny, oryginalny sposób niż dotyczące ich stereotypy. Spotyka to się z negatywną odpowiedzią, ale dzięki takim osobom pojawiają sie ponadczasowe dzieła. Pamiętajmy (i będę to powtarzać do upadłego): Muzą Fantastyki jest Wyobraźnia.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 21-07-2013 23:56
Tak wpadłem na rzeczony temat po kilkunastu dniach i rozśmieszyła mnie ekstrapolacja dyskusji:)
Osoba, która ma najmniej do powiedzenia, i najbardziej zależy jej na narzuceniu swojej percepcji, narzuciła swój ton; nie ma to jak pisać elaboraty, zapewne jest ekspertem od Hawkinga...
Szkoda, że nie ma więcej postów od osób, które siedzą w temacie, ale cóż: pseudo-retoryka czasem zwyciężą na forach.
Fajnie by było, gdyby dyskusja rozgorzała miedzy rzeczywistymi pasjonatami; kimś kto pisze, wtedy byłby to zaczątek do dyskusji, fundament pod prawdziwą wymianę myśli i pomysłów...tak na przyszłość: jeśli się argumentuje, warto koncentrować się na konkretnych osobach i wątkach, Sonia:)
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 22-07-2013 04:45
Seweryn napisał:
(...) tak na przyszłość: jeśli się argumentuje, warto koncentrować się na konkretnych osobach i wątkach, Sonia:)


A co to? Już wyrażać się "dyplomatycznie" nie można? Nie miałam zamiaru na nikim się koncentrować i takie uwagi proszę zachowaj dla siebie Panie Seweryn.
A fantastykę piszę już od kiedy... zaczęłam pisać czyli od 13 roku życia, a więc jeżeli ty również zajmujesz się tym gatunkiem, to zapraszam może do innego wątku forum.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-07-2013 13:26
Sewerynie, przejrzałem dla pewności wszystkie Twoje posty w tej dyskusji i faktycznie, nic do tej pory nie napisałeś na temat. Wszystko ataki personalne i komentowanie komentarzy. Wpadaj częściej, jesteś lżejszy od znaczenia :)
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 30-07-2013 16:35
Seweryn
Pasjonatów w tym wątku pewnie nie znajdziesz, dyskusja jest zbyt agresywna.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
RebelMac Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Bielsko - Biała
Dodane dnia 31-07-2013 15:26
Mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich.

Skupiacie się na fantasy, a przecież mamy Lema, cykl Diuny i Endera. Chociażby dla tych książek warto sięgnąć po fantastykę. "Mistrz i Małgorzata" to podobno też już fantastyka. ;)
May The Force Be With You!
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 31-07-2013 17:28
Prawdziwej fantastyki nie da się skomentować. Jest zbyt...fantastyczna. I to jest jej prawdziwy urok, tym przyciąga do siebie, jak magnes kawałki żelaza. A do tego jeszcze jest nieograniczona, no bo cóż ją ograniczyć może?
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka - to dobre dla dzieci!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-07-2013 18:06
swistakos napisał:
Prawdziwej fantastyki nie da się skomentować. Jest zbyt...fantastyczna. I to jest jej prawdziwy urok, tym przyciąga do siebie, jak magnes kawałki żelaza. A do tego jeszcze jest nieograniczona, no bo cóż ją ograniczyć może?

Bo ci, którzy umieli by to zrobić, jej nie czytają.

Taki lokalny wniosek z całokształtu dyskusji.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]