Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 02-07-2013 22:05
Kochani moi!
Od Was zależy, kto znajdzie się w finale dzięki opowieściom z trzeciego etapu. Działajcie, głosujcie, a już za trzy dni wiedzieć będziemy niemal wszystko :).

Zasady są takie:
1. Głosować mogą wszyscy oprócz mnie i Uczestników konkursu.
2. Każdy ma do dyspozycji trzy głosy na wybrane przez siebie trzy historie; punktacja 1-3, można wykorzystywać połówki i remisy (wybieracie trzy najlepsze według Was opowieści i głosujecie od 1-3).
3. Dwoje z Was, z najmniejszą liczbą punktów, nie przejdzie do kolejnego etapu , choć może się zdarzyć, że punktacja zdecyduje inaczej – w przypadku remisu.
4. Głosujemy do piątku, do g. 21.00.
5. Uprasza się wdzięcznie, by nie zakładać konta tylko w celu zagłosowania na znajomego. Jeśli zachowanie jakiegoś Głosującego wzbudzi wątpliwości, głos zostanie poddany dyskusji redakcji i unieważniony (o ile znajdą się ku temu przesłanki).
Stawiajmy na uczciwość i zabawę w atmosferze szlachetności i życzliwej rywalizacji.


Zawodnicy zmierzyli się z fotografią Jany Sojki:

www.portal-pisarski.pl/obrazki/galeria/pelne/1/8640651090_d152778036_b.jpg


http://www.portal-pisarski.pl/obrazki/galeria/pelne/1/8640651090_d152778036_b.jpg



A opowieści powstały takie:



HISTORIA PIERWSZA

„Klatka”

Przychodzi, jak co wieczór: czarno-biały efekt niemego kina. Zbliża się i oddala, jakby ktoś kręcił film i nakładał klatka na klatkę. Ale niedokładnie.

Boję się - tak bardzo, że paraliżuje mnie kiepska jakość obrazu i apokaliptyczne drgania - nieporównywalne z niczym, co znam.
Szmerzy, a zaduch narasta mocno, mocniej, zaciska obręcze - na stopach. Zapuszcza korzenie.
Świdruje, wwierca w głowę.
Nie uciekniesz – wydobywa się ze mnie głos. Śmieje się tak głośno. Histerycznie.
Chciałbym zatkać uszy. Nie mogę. Mam związane ręce. Nie umiem rozgryźć wstążek i punktów. Próbuję tylko rytmicznie się bujać.
Nie słyszeć. Schować głowę i nie widzieć, że nadejdzie ponownie.
Po cichu.
Nawet nie zdążę zaprotestować - zakłuje.
Rozprzestrzeni w żyłach, wypełni komórki. Uśnieży mnie, zaniemówi.
Potem powoli odwróci się z uśmiechem, jak zwykle poruszy ustami.
– Dobranoc – wyduka bezgłośnie. Otworzy drzwi i wyjdzie.
A ja?...
Gram w niemym filmie. Jestem drzewem. Zostanę tu. Na zawsze.

Jak co wieczór.



HISTORIA DRUGA

Rusałki cyklicznie spotykały się na polanie, by otulone mrokiem i dyskretną poświatą księżyca rozprawiać o umarłych bogach, tańcząc wokół drzewa, które nazwały Życiem.
Życie zaś umiejętnie zaskakiwało nimfy – nie postaciami, które (zdaniem niektórych) powinno przybierać, a tymi, które zdawało się pochłaniać.
W styczniu rusałki znalazły na drzewie martwego kota. Był gruby i rasowy – nie wyglądał na zagłodzonego. Jedna z nich przestraszyła się i uciekła jak najdalej od Życia, pozostałe uznały kota za ofiarę, wszak wszystkie bóstwa ich wymagały.
W noc świętojańską ukazał im się na drzewie Mesjasz, rozpięty jak na krzyżu. Do świtu bajał o tym, że niepokalane poczęcie to mit, o czym wie każdy, kto znał jego matkę. Z ran chłopaka broczyła krew – chyba ciut mocniej, gdy wspominał o ojczymie – zaś tuż nad ranem z lewego boku strumieniem popłynęła woda pełna tłustych, oślizgłych pijawek.
Nimfy tańczyły wokół drzewa w narkotycznym transie, nieświadome, jak daleko posunęły się wszystkie zaburzenia zdiagnozowane w ostatnich latach, oraz że każda z nich, choć tak bardzo różniły się kolorami oczu, jest tą samą Lorettą, która za bardzo kochała tabletki, a za mało siebie, swojego kota i nastoletniego sąsiada.
Życie rusałek toczyło się głównie na środku polany, bo tylko tam krew, która je otaczała, nie była krwią, którą przelały.



HISTORIA TRZECIA

„O dobrej królewnie, której bały się korniki”

Całe nieszczęście zaczęło się, gdy zmarł sędziwy i mądry król krainy miodem płynącej, że aż strach, choć przesłanki odnajdujemy już niewątpliwie wcześniej w postaci martwego kota lub utopionej świnki morskiej.
Jak już się domyślamy, rządy przejęła córka. Urocza, schludna i dobra; dobra… aż cholera bierze na to wspomnienie. Jej anielskość była wszechogarniająca, jak też litość dla wszystkich i wszystkiego. Gdziekolwiek spojrzały oczy, łzawiły ze współczucia, a czyje - to dopowiecie sobie na koniec.
Mottem nowych rządów była przeurocza i jakże przeklinana później myśl: Nie może być normalnie, musi być cudownie. Oczywiście pospólstwo szukające rozrywek po karczmach i oberżach zaraz skandowało toasty, ale przed „cudownie”, wstawiając słowo "kurwa".
Królewna i jej zacność doprowadzały wszystkich i wszystko do rozpaczy. Unikały ich zwierzęta, psy kuliły ogony, a pająki wolały się nie mieszać. Ludzie chyłkiem umykali z zamku, ale najgorzej miały fruwaki. Władczyni, widząc ich niedolę pewnego burzowego wieczoru, wybudować szybko kazała wielką manufakturę, gdzie zaczęto szyć sztormiaczki dla ptaków. Pomimo szybkiego rozwiązania problemu spadających na oczy kapturków, biedactwa rozbijały się o drzewa, skały, i nawet drobnoustroje, choć to udowodniono dużo później.
Nie zdzierżył tego dłużej stary przyjaciel jej ojca, srogi czarodziej. Zarzucił długą brodę za ramię i pomaszerował dziarsko do panienki, a znając królewskiego serca ciche pragnienia, wprost zapytał, czy chce być długowieczna.
Dziewczyna, szlochając z wdzięczności, w drzewo zamieniać się poczęła.
Przez pięćset lat ni pożar, ni piorun męki nie skrócił, a korniki opuściły las. Drzewo odwiedzają już tylko młode kobiety przed zamążpójściem, by w dziewiczych całunach przestrogi zaznać, co nastanie, gdy mężów hołubić będą głupio, pomyślunkiem zbyt wielkim się nie wykazując.



HISTORIA CZWARTA

"Zamiana"

Promyk słońca, przebijając się przez liście potężnej lipy, wpadł otwartym oknem do dziecięcego pokoiku i wywołał uśmiech na buzi Krzysia.
- Ga, ga! – zawołało dziecko, wystawiając język i pozwalając, by solidna porcja śliny rozlała mu się po brodzie i szyi. W tym małym ciałku zebrało się tyle chorób, wypaczeń i błędów, że jedynym dla matki wyjaśnieniem, była chyba tylko kara za grzechy przodków.
Kasia smutno spojrzała na swoje zezowate szczęście. Nie miała już siły w pojedynkę zajmować się Krzysiem. Mąż, żałosny dupek, opuścił ją i dziecko, żądając rozwodu.
- Synku, zamieniłabym się z tobą. Żebyś był zdrowy, jak inne dzieci – załkała cicho. - Wszystko bym oddała…
- Da się zrobić! – Zabrzmiał zza okna tajemniczy głos.
- Kto to?! – krzyknęła Kasia. Wśród gałęzi lipy lewitowała kobieca postać okryta chustą, utkaną z białej mgiełki.
- No, co taka zdziwiona? Miałaś życzenie, to jestem. Nazywam się Alladyna. Mogę sprawić, że twój synek będzie zdrowy, ale ty weźmiesz jego chorobę na siebie. Dobrze zrozumiałam? Tego chciałaś?
- Tak...
- Piękne poświęcenie. Tylko matki tak potrafią. No, to jazda.
Mgiełka otaczająca Alladynę poczerniała i niczym szarańcza rzuciła się na Kasię. Coś strzeliło, coś błysnęło. Na podłodze leżała młoda kobieta. Zezem patrzyła tępo w ścianę, śliniąc się przy tym obficie. W łóżeczku siedział Krzyś, bawiący się brązowym misiem.

***
- No mówię panu. Żadnego płaczu żem nie słyszała. Dopiero jak mnie zaczęła zalewać, to zadzwoniłam do spółdzielni.
Aspirant Różycki zapisał zeznanie w notesiku.
- Podsumujmy: Podobno jeszcze tydzień temu mieszkała tu zdrowa kobieta z chorym dzieckiem. Dziś zastajemy ciężko chorą matkę, która zaniedbała i zagłodziła zdrowego syna na śmierć. Rozumiesz coś z tego? – zwrócił się do podwładnego.
- Nie bardzo.
- A ja rozumiem. Ze swoją eks miałem to samo. Potem media mówią, że procedury zawiodły. A co za stara kurwa w sądzie jej to dziecko dała? To zawsze lepiej dać matce, nawet upośledzonej, niż ojcu? Ja pierdolę...






Pora podjąć decyzję. Zapraszam :)
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 02-07-2013 22:30
3 - 3
4 - 1,5
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 02-07-2013 22:33
Zdecydowanie głosuję na historię nr 4 oddając całe 3 punkty. Zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Poczułam ją gdzieś pod mostkiem.
Resztę punktów rozdam jutro, bo muszę się zastanowić.
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Magicu Użytkownik
  • Postów: 222
  • Skąd: Leverkusen
Dodane dnia 02-07-2013 22:36
4 - 3p.
2 - 1p.
Nie jest naj­ważniej­sze, byś był lep­szy od in­nych. Naj­ważniej­sze jest, byś był lep­szy od sa­mego siebie z dnia wczorajszego. - Mahatma Gandhi
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Zola111 Recenzent
  • Postów: 1645
  • Skąd:
Dodane dnia 02-07-2013 23:21
1. - 3p.
4. - 2p.
zo
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Olaf Tumski Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 03-07-2013 08:53
historia pierwsza - 3 p.
historia trzecia - 1 p.
http://olaftumski.blogspot.com/
Pisanie jest najlepszą odtrutką na wszystkie śmieci tego świata
https://www.facebook.com/tumskiolaf/
https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/olaf-tumski.html
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
mizantrupia Użytkownik
  • Postów: 90
  • Skąd:
Dodane dnia 03-07-2013 19:37
3 - 3 pkt.
1 - 1 pkt.
2 - 1 pkt.
robię foteczki
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 03-07-2013 19:50
Historia nr 3 - 3 pkt.
Historia nr 4 - 2 pkt.
Historia nr 2 - 1 pkt.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Izolda Użytkownik
  • Postów: 300
  • Skąd: podgórska
Dodane dnia 03-07-2013 20:42
1 - 3pkt
4 - 1pkt
"Ludzie sobie żyją. Nie wiadomo po co. Nie wiadomo dlaczego. Wszystko jakoś samo się dzieje. Rozumiesz coś z tego?"
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 03-07-2013 21:16
historia 3 - 3 pkt.
historia 4 - 2 pkt.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-07-2013 22:07
Nr 1 - 2 pkt.
Nr 3 - 3 pkt.
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Kaero Użytkownik
  • Postów: 864
  • Skąd: Wałcz/Poznań
Dodane dnia 03-07-2013 22:43
3 - 3 pkt
4 - 1,5 pkt
A ja leżę i leżę i leżę i nikomu nie ufam i nikomu nie wierzę.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 04-07-2013 12:00
1 - 1 punkt
4 - 1 punkt
3 - 2 punkty
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-07-2013 14:14
4 - 3 punkty

[Dodano 04-07-2013 14:17]
4 - 3 punkty
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
kamyczek Użytkownik
  • Postów: 218
  • Skąd:
Dodane dnia 04-07-2013 17:02
1 - 3 p.
4 - 1 p.
Trudno uchwycić właściwy czas, lecz łatwo go przegapić. (Sima Qian)
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
anna nawrocka Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd: Zawidów
Dodane dnia 04-07-2013 20:01
historia pierwsza (1) - 3 punkty
historia druga (2) - 1 punkt

tym razem zdążyłam!
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 05-07-2013 00:30
1 - 1p
3 - 2p
4 - 3p
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
jasna69 Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 05-07-2013 09:43
4 - 3p
3 - 2p
1 - 2p
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-07-2013 10:12
1 - 3 pkty
2 - 2 pkty
4 - 2 pkty
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - głosowanie w etapie trzecim
czupurek Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 05-07-2013 18:50
4 - 3 punkty
1 - 1 punkt
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]