Czy warto kochać siebie?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Czy warto kochać siebie?
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 21-10-2013 18:18
Może tu pogadamy o miłości własnej? Czy ma sens kochanie siebie? Czy kochanie siebie to egoizm? Czy kochając siebie lekceważymy innych?
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-10-2013 18:24
Ja tam siebie kocham i to bardzo. Nie uważam się za egoistkę. To ma sens, bo kto nas pokocha tak bardzo jak my sami? Nikt. Trzeba kochać siebie :)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 21-10-2013 18:36
Mądre słowa. Nie kochając siebie, nie jestesmy w stanie pokochać prawdziwie nikogo innego. Będzie to uzależnienie, przywiązanie, namiętność, ale nie miłość.
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 21-10-2013 19:25
Nie wiem, nie zdążyłem siebie jeszcze nawet polubić, choć zdarza się, że siebie toleruję.
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
Druus Użytkownik
  • Postów: 211
  • Skąd: Tanger
Dodane dnia 21-10-2013 20:51
Lepiej nie ryzykować. Później może być zagwozdka, kocham bardziej siebie, czy swą lubą...
Straciłem kontakt z rozumem.
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 21-10-2013 23:11
A nie można równo kochać? Siebie i swoją wybrankę? Ponoć serce jest pojemne i wiele może :) Spróbujcie panowie. A tolerancja to już pierwszy krok, dalej będzie akceptacja, a potem to już z górki :)
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-10-2013 23:24
Nie przekonuje mnie pytanie. Ono wypływa z błędnego założenia, że się jest i ma się siebie. Tak, jakby to nie było to samo. Czym się różni bycie od posiadania siebie?

Wiem wiem, taki podział jest wyznawany w zachodniej cywilizacji, tak mamy sformatowane mózgi i dlatego sobie o tym dyskutujemy. Ale dla mnie problem już nie istnieje, cofnąłem się w rozwoju ;)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
mizantrupia Użytkownik
  • Postów: 90
  • Skąd:
Dodane dnia 21-10-2013 23:30
Za dużo czasu spędzam w swoim towarzystwie, żebym mogła się lubić.
robię foteczki
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 22-10-2013 00:30
Ekszynie, Ekszynie, filozof z Ciebie. Można być a siebie nie posiadać, czyli nie być sobą, nie być z sobą i dla siebie. tak uważam.
Twój tekst, Mizantrupio, jest niezwykle smutny. Choć być może tylko jak go tak odbieram. Myślę, że źle jest, gdy człowiek czuje się ze sobą źle. No, chyba, że jest mu z tym dobrze :)
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 22-10-2013 08:44
W "Kiedy umieram" Faulknera był zabawny cytat, nie pamiętam go dokładnie, ale przytoczę sens. Załóżmy, że ta postać miała na imię Anse, to prawdopodobne, że naprawdę tak miał na imię.

Sens był taki: "Ten Anse to naprawdę musi być nie lada twardy gość, żeby tak strzymać całymi dniami sam ze sobą."

To w klimacie tego, co napisała mizantrupia. Wytrzymanie samego siebie bywa ciężkie.
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
Norules Użytkownik
  • Postów: 284
  • Skąd: Cracow
Dodane dnia 22-10-2013 09:13
Ja lubię swój mózg, reszta ujdzie, ale raczej żadne rozdwojenie jaźni czy coś mi nie grozi i nie pałam do siebie żadnym szczególnym uczuciem. Bo po co? Całą uwagę serduszka koncentruje druga połówka i niechże tak zostanie.
Nie dla idiotów :)

Nie mów mi: „Bądź realistką”
Ja, kochanie, chcę mieć wszystko
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-10-2013 17:36
Hmmm powiem tak, wytrzymać z sobą jest ciężko ale jeszcze gorzej jest gdy siebie nie mamy :)
Jestem chyba przykładem narcyzmu, bo kocham siebie, ale umiem też kochać innych, tak mi się wydaje, bo jeszcze nikt reklamacji nie zgłaszał... a więc moi drodzy KOCHAJMY SIEBIE :D
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 22-10-2013 19:36
A dla mnie różne są rodzaje miłości. Kochać siebie - tak, ale w znaczeniu przenośnym, bo dla mnie to inaczej nazwany egoizm. :) Można kochać inną/innego, co popieram, jak ma się kogo. Można też kochać wszystkich ludzi - albo w każdym razie próbować - ale już inną miłością. :)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 22-10-2013 20:49
Ok, ale czy można prawdziwie kochać i odbierać miłość, jeśli nie kocha się siebie i nie akceptuje? Zna chyba każdy przykazanie miłości: Kochaj bliźniego, jak siebie samego. Czyli żeby prawidłowo kochać, trzeba również kochać siebie. Prawidłowo, znaczy budująco, pozytywnie, bez szkód dla żadnej ze stron. Tak myślę :)
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 22-10-2013 20:53
akacjowa agnes napisała:
Kochaj bliźniego, jak siebie samego.

Oj, a ja zawsze inaczej rozumiałam to przykazanie. Jako przestrogę przed egoizmem.

Myślisz, że potrafiłabyś powiedzieć, czy ktoś kocha siebie po tym, jak traktuje innych ludzi? To takie pytanie typowo ciekawskie, bez żadnych podtekstów.

Psychologowie zawsze powtarzają, by najpierw pokochać siebie, a potem innych. Niewątpliwie dobrze jest kochać siebie, ale nie jest to prostym zadaniem, bo trzeba sobie wiele wybaczać. ;)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 23-10-2013 17:11
Nie można oczekiwać, że ktoś nas pokocha, jeśli sami siebie nie kochamy. Jak komuś jest ze sobą źle, trudno wymagać, żeby innym było z nim dobrze. Kochać siebie, to akceptować siebie, swój wygląd, swoje wady, to dbać o siebie, dbać o swoje ciało, talenty, osobowość, rozwój. Też patrzyć na siebie serdecznie, nie nazywać nieudacznikiem, ale wyciągać wnioski, walczyć, doskonalić siebie, dążyć do ideału, ale też stawiać sobie cele i wzory. Tak ja to pojmuję.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 23-10-2013 17:22
Elwira napisała pięknie.
Jednym słowem warto siebie kochać, a przynajmniej bardzo lubić. :) mimo wad.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 23-10-2013 17:42
Elwiro, właśnie o to mi chodzi. Trafiłaś w sedno. Nie chciałam tego opisywać, by niczego nie sugerować a byłam ciekawa, czy ktoś też podobnie myśli.

Oczywiście, że można stwierdzić po traktowaniu innych, czy ktoś siebie kocha. Im lepiej traktujemy innych, im mniej oceniamy, krytykujemy, tym większe szanse, że ze sobą mamy poukładane. Mnie się wydaje, że powinniśmy być dobrzy dla innych, ale nie zapominać o swoich potrzebach, o swojej woli i swoim dobru.

Człowiek, który krytykuje, obraża i źle zachowuje się wobec otoczenia, raczej siebie nie kocha w taki sposób, o jakim myślę. Bo nie chodzi tu o egoizm, samouwielbienie i wieczny auto-podziw, a tym bardziej o poniżanie innych.
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 23-10-2013 21:49
Mnie się wydaje, że człowiek jest dla innych taki, jak dla siebie. Jeśli od siebie wciąż wymaga i nigdy nie jest zadowolony, to innych traktuje podobnie. Oczywiście wchodzą tu jeszcze uwarunkowania rodzinne, ale jeśli najbliżsi nie pokażą, że o siebie należy się troszczyć najpierw, że trzeba dbać o ciało, o duszę, doceniać siebie, nawet nagradzać, to ten ktoś tego nie będzie umiał. Myślę, że w każdym domu powinien być czas na podzielenie się radościami, choćby małymi. Uznanie do bliskich dużo znaczy, wtedy taki ktoś w swoich oczach jest Kimś. Uczy się też dostrzegać sukcesy innych, bo jego dostrzegają. To zaklęte koło. Jedno bez drugiego nie może istnieć. Właśnie dlatego, żeby nie popaść w bufonadę.
Myślę, że to też działa w drugą stronę. Jeśli mówię komuś o tym, co nie wyszło, jest mi lżej, zrzucam z siebie ciężar, nabieram do niego dystansu. Bo w życiu powinien być czas na radość i na smutek, na miłość do innych i do siebie.
Ktoś kiedyś powiedział, że ludzie inteligentni się nie nudzą. Ludzie, którzy mają poukładaną miłość do siebie też się nie nudzą we własnym towarzystwie, ostatecznie przebywają z Ktosiem, a o niego mają dbać.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy warto kochać siebie?
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 24-10-2013 08:06
Kochanie siebie, jeśli nie jest to ta jedyna, największa, najsilniesza itp miłość, jest ok, ze wszystkim, co za tym idzie. Obecnie jednak przy coraz częstszych przypadkach nieakceptowania siebie i wynikających z tego chorobach, kompleksach, czy nie daj Boże jakichś czynach godzących we własny byt, skłonny bym był postawić na początek inne wymaganie: nie nienawidzieć siebie. Jak to się ma zaliczone, to podnosić popzreczkę do tolerowania siebie, lubienia i wreszcie kochania :)
black number one
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]