Czy LIKANTROPIA to oklepany temat?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Czy LIKANTROPIA to oklepany temat?
paweldepl Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 13-11-2013 16:19
Wydaje mi się, że zamiana ludzi w zwierzęta jest prostym, pospolitym i nieoryginalnym motywem w fantastyce. Myślę jednak, że całkiem fajnie się o tym czyta.

Co wy sądzicie na ten temat?
Do góry
Autor
RE: Czy LIKANTROPIA to oklepany temat?
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-11-2013 16:38
Ciężko jest wymyślić coś oryginalnego, choć warto się starać. Ja mam takie zdanie, że każdy pomysł, nawet ten powtórzony milion razy, może być ciekawy, jeśli odpowiednio się go przedstawi, tu: opisze. Można również wprowadzać pewne modyfikacje, łączyć, szukać nowych rozwiązań, a tam, gdzie mamy sztampę, starać się o urozmaicenie słowne, tak, by to co ograne zdało się czytelnikom niezwykłe i magiczne.

Mówisz, że fajnie się o tym czyta. A co o tym decyduje? No właśnie słowo, to subtelne, lekkie lub wulgarne, dosadne itd. Tolkien np. nie miał zaskakujących rozwiązań fabularnych (z drobnymi wyjątkami), Władca Pierścieni to typowa trylogia bazująca na epickiej historii. Pan Ciemności i jego armia chcą zawładnąć światem i zniszczyć ludzkość. Dorzućmy wybrańca, który musi ocalić świat i gotowe. Coś oryginalnego? Raczej nie, ale jak się czyta!
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy LIKANTROPIA to oklepany temat?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-11-2013 17:47
Hmmm zależy jeszcze w jakie zwierzęta się postacie zmieniają... toleruję, wilki, psy i koty.. nietoperze odpadają :)
Myślę, że to zależy od opisu... jeśli jest ciekawy, to może wiele zdziałać, ale jeśli jest oklepany, np że wilk jest duży, szary i ma kły.. no to już nie :)
Do góry
Autor
RE: Czy LIKANTROPIA to oklepany temat?
Emily Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Luben/Breslau
Dodane dnia 13-11-2013 17:49
Osobiście jestem zdania, że wszystko już było (i to nie jest kwestia ostatnich n lat, vide Księga Koheleta i "nic nowego pod słońcem" etc.) i bez sensu gimnastykować się nad wymyślaniem zbudowanych z mlecznej pianki rekino-wilko-łosi zamieszkujących bąbelkowe groty na Księżycu etc. etc. Myślę, że ważniejsze jest oryginalne zrealizowanie oklepanego tematu - świeży albo zaskakujący język, jak najlepsze dopasowanie języka do sytuacji i inne drobnostki, niuanse i detale, które odróżniają dobrze napisany tekst od średnio napisanego.
niechaj cię pochłonie morze sargassowe

zanurkuj w wątpiach
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy LIKANTROPIA to oklepany temat?
Norules Użytkownik
  • Postów: 284
  • Skąd: Cracow
Dodane dnia 13-11-2013 20:28
Odpowiadając tylko na pytanie będące tematem posta: NIE.
Czemu? Bo ja znam chyba tylko dwa utwory które NAPRAWDĘ podeszły do tematu poważnie. Chyba że nie chcesz pisać o likantropii, tylko o romansie ponad wymiarowym czy inne pierdu pierdu. Żaden temat nei jest na tyle oklepany żeby nie można było go podjąć w lepszy sposób.
To jak z grą na gitarze - niby już wszystkie możliwe chwyty znamy, ale liczb ich wariacji zbiega do nieskończoności, więc kto powiedział, że musimy na siłę wymyślać coś nowego? Opieranie się na mocnych podstawach jest korzystne dla opowiadania. tylko trzeba uważać, żeby nie powielać.
Nie dla idiotów :)

Nie mów mi: „Bądź realistką”
Ja, kochanie, chcę mieć wszystko
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy LIKANTROPIA to oklepany temat?
paweldepl Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 13-11-2013 21:18
Dzięki wszystkim za ciekawe odpowiedzi! :D

A co do jednej z fajniejszych...
Cytat:
Chyba że nie chcesz pisać o likantropii, tylko o romansie ponad wymiarowym czy inne pierdu pierdu.

Takie powieści bardzo mnie irytują, a często właśnie próbują podejmować te (likantropii) tematy. Ostatnio znów spotkałem się z książką podanego przez ciebie rodzaju i zacząłem się zastanawiać czy zamiana w zwierzęta nie kojarzy się z czymś oklepanym, błahym, i tak powstała ta dyskusja ;D
Do góry
Autor
RE: Czy LIKANTROPIA to oklepany temat?
Seweryn Użytkownik
  • Postów: 54
  • Skąd: Gliwice
Dodane dnia 14-11-2013 19:07
Oklepany? Czyli jaki? Zbyt wielu pisarzy już go wzięło na warsztat?
To jest właśnie efekt myślenia: wartościowe jest to realistyczne; usankcjonowane, zdefiniowane.
Liczy się Twoja wersja, percepcja, Twój klimat.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]