Jaką formę narracji preferujecie?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Jaką formę narracji preferujecie?
paweldepl Użytkownik
  • Postów: 4
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 01-12-2013 19:25
1. Trzecioosobowa w czasie przeszłym:
- nie identyfikujemy się z żadną z postaci
- musimy wiedzieć wszystko
- możemy opisywać wydarzenia z punktu widzenia każdej z postaci
2. Pierwszoosobowa w czasie przeszłym/teraźniejszym
- identyfikujemy się z głównym bohaterem
- więcej opisów przeżyć, emocji
- piszemy wydarzenia które dotyczą tylko jednego bohatera
- nie musimy od razu znać całej fabuły

Ja nie mogę się zdecydować :(

PS Piszę fantastykę :)
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 01-12-2013 20:02
Punkt 2, i lubię pisać na zasadzie, jakby to było wspomnienie, opierając opowiadanie w głównej mierze na dialogach.
Niech czytelnik dowie się o przebiegu akcji z rozmów, uważam to za bardziej dynamiczną formę niż opowieść narratora wszechwiedzącego.
Niby luźno rzucone zdania, a akcja posuwa się i czytacz w ten sposób zaczyna ogarniać całość :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
Wierszybajka Użytkownik
  • Postów: 184
  • Skąd: mam wiedzieć?
Dodane dnia 01-12-2013 20:45
Każda historia wymaga specyficznego podejścia do narracji. Nikt nie nakazuje ci ciągnąć jednej przez jej całość. Taki zabieg też tworzy dynamikę. ;) (o ile nie powielasz zdarzeń)
Zdobyć na wczoraj: Bezkresny kawałek nieba i dziurę pełną słońca.
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 01-12-2013 20:47
Obydwie są fajne i, moim zdaniem, ostateczna ocena to przede wszystkim wykonania. Czyli, jeśli autor dobrze pisze, to mi wsio rybka jak prowadzi narrację.
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
historynKA Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 04-08-2014 15:05
Wierszybajka napisała:
Każda historia wymaga specyficznego podejścia do narracji. Nikt nie nakazuje ci ciągnąć jednej przez jej całość. Taki zabieg też tworzy dynamikę. ;) (o ile nie powielasz zdarzeń)


O, zgadzam się w zupełności, tylko myślę, że jeśli zmieniamy narrację trzeba to jakoś graficznie odróżnić, by czytelnikowi nie pomieszało się później w głowie ;)
Zapraszam http://zakurzone-stronice.blogspot.com/ (blog własny z recenzjami)
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
labedz Użytkownik
  • Postów: 448
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-08-2014 17:21
historynKA napisała:
by czytelnikowi nie pomieszało się później w głowie ;)

Czytelnik sobie poradzi, spokojnie.;)
A co do narracji. Trzecioosobową narrację w czasie przeszłym z wszystkowiedzącym narratorem uważa się za narzędzie literacko już przestarzałe i zużyte. W naszych czasach, gdzie dominuje indywidualność i subiektywność, lepiej sprawdza się ten drugi sposób narracji. Ale - wszystko zależy od opowieści jaką przedstawiasz i jaki styl lepiej do niej pasuje.
Wolał umrzeć, niż dać się zabić.
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
historynKA Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 04-08-2014 17:57
labedz napisał:
historynKA napisała:
by czytelnikowi nie pomieszało się później w głowie ;)

Czytelnik sobie poradzi, spokojnie.;)


Hm, nie byłabym tego taka pewna, bo to czytelnicy są różni, a większość z nich to zjadacze chleba, którzy niekoniecznie używają swojej inteligencji. A wtedy zastanawiają się, co z książką jest nie tak. Mówiłam o wyróżnieniu, na przykład kursywą. To nie boli i jeszcze ładnie wygląda.

Jeśli chodzi o narrację zmienną - kiedy ją stosować, by nje było zbyt chaotycznie.? Czy pisać fragmenty z punktu widzenia postaci i każdy inną narracją ? A może fragmenty, na przykład, rozmyślań narracją pierwszoosobwą, a resztę trzecio?
Jakby nie było, ciekawy temat.
Zapraszam http://zakurzone-stronice.blogspot.com/ (blog własny z recenzjami)
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
labedz Użytkownik
  • Postów: 448
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 05-08-2014 23:08
historynKA napisała:
Hm, nie byłabym tego taka pewna, bo to czytelnicy są różni, a większość z nich to zjadacze chleba, którzy niekoniecznie używają swojej inteligencji.

No ja tam mam lepsze zdanie o swoich potencjalnych czytelnikach.;) Myślę, że każdy, kto jednak po książkę sięga, jakoś tam tej swojej inteligencji próbuje używać (inna sprawa z jakim skutkiem, ale generalnie, w większości właśnie, czytanie to jednak sport dla używających inteligencji). A i jako czytelnik, też na ogół nadążam za połapywaniem się w narracjach. W zasadzie myślę, że piszący zawsze i wszędzie powinien uważać, że jego czytelnik jest mądrzejszy, inteligentniejszy i bardziej obyty niż on sam. Na ogół na zdrowie wychodzi to literaturze, ale też i... najczęściej taka jest prawda.
Ale co do jednego zgoda - jeśli w obrębie jednego tekstu pojawia się narracja trzecioosobowa, ale także i pierwszoosobowa, albo i nawet jeszcze jakaś inna (drugoosobowa też może się zdarzyć, sam takiej w paru tekstach używałem, a co), to jednak należałoby je graficznie odróżnić.
Wolał umrzeć, niż dać się zabić.
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
historynKA Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 06-08-2014 11:08
labedz napisał:

No ja tam mam lepsze zdanie o swoich potencjalnych czytelnikach.;) Myślę, że każdy, kto jednak po książkę sięga, jakoś tam tej swojej inteligencji próbuje używać (inna sprawa z jakim skutkiem, ale generalnie, w większości właśnie, czytanie to jednak sport dla używających inteligencji). A i jako czytelnik, też na ogół nadążam za połapywaniem się w narracjach. W zasadzie myślę, że piszący zawsze i wszędzie powinien uważać, że jego czytelnik jest mądrzejszy, inteligentniejszy i bardziej obyty niż on sam. Na ogół na zdrowie wychodzi to literaturze, ale też i... najczęściej taka jest prawda.


Widać nie szanuję swoich czytelników. Wiesz, to chyba zależy od tego, z kim się spotykasz i jakich masz znajomych. Ja już nieco dzięki moim [znajomym utraciłam wiarę w ludzkość, ale to nie jest ważne. Dużo też zależy od grupy docelowej Twojego pisania. Jeśli piszesz dla inteligentych czytelników, a Twoje powieści mają ambicję być czymś więcej niż tylko opowieścią, to jest nazwet, moim zdaniem, wskazane, żebyś bawił się narracją. Ale jeśli piszesz dla czytelników mniej wymagających, na przykład kolejne schematyczne romansidlo czy kryminał ( a zakładam, że tak nie jest), to wybacz. Już nie mówiąc o nastolatkach. Cóż - w końcu może masz rację, ale prawdziwych czytelników, już prawie nie ma. Smutne.
Zapraszam http://zakurzone-stronice.blogspot.com/ (blog własny z recenzjami)
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
Olaf Tumski Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 06-08-2014 11:53
Piszę w trzeciej osobie w czasie przeszłym, ale nie mogę powiedzieć, że jako narrator wiem wszystko. Wiedzą mają moi bohaterowie (niektórzy), a ja stopniowo odkrywam ich tajemnice. Czasem wprowadzam elementy w pierwszej osobie np. list lub dziennik jednego z bohaterów, a także jego wewnętrzne przemyślenia.
Też piszę fantastykę.
pozdrawiam
OT
http://olaftumski.blogspot.com/
Pisanie jest najlepszą odtrutką na wszystkie śmieci tego świata
https://www.facebook.com/tumskiolaf/
https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/olaf-tumski.html
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
historynKA Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 06-08-2014 14:48
Olaf Tumski napisał:
Piszę w trzeciej osobie w czasie przeszłym, ale nie mogę powiedzieć, że jako narrator wiem wszystko. Wiedzą mają moi bohaterowie (niektórzy), a ja stopniowo odkrywam ich tajemnice. Czasem wprowadzam elementy w pierwszej osobie np. list lub dziennik jednego z bohaterów, a także jego wewnętrzne przemyślenia.
Też piszę fantastykę.
OT


Jeśli chodzi o fantastykę, doskonały wybór, moim zdaniem :)
Zapraszam http://zakurzone-stronice.blogspot.com/ (blog własny z recenzjami)
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
labedz Użytkownik
  • Postów: 448
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 06-08-2014 18:32
Narrator trzecioosobowy ma kilka wad praktycznych: po pierwsze, nie da się nim "skłamać". W sensie, taka narracja nie pozwala rozegrać przedstawienia tego czy tamtego jako manipulację, mijanie się z prawdą, sprowadzanie na fałszywy trop. Po prostu - jeśli narrator mówi, że białe jest czarne, to ewidentnie tak jest. Czytelnik nie ma prawa nie wierzyć: narratora zabawki, narratora więc zasady. Gdy mówi tak narrator pierwszoosobowy, aaa, to już inna bajka: może faktycznie tak być, może mu się tak z jakiegoś powodu wydawać, może wreszcie ten narrator z jakiegoś powodu próbować czytelnika okłamać. I tu jest zabawa.
Po drugie, narracja pierwszoosobowa pozwala się bliżej zintegrować z bohaterem. Bardziej go nienawidzić, kochać, szlochać, itd, bo to z nim się wchodzi w relację. Narracja trzecioosobowa ukazuje bohatera zawsze jednak z boku, jako tego - właśnie - trzeciego. To jak obserwować rybki w akwarium. Dlaczego dobre gry komputerowe są bardziej emocjonujące niż dobry film, z punktu widzenia psychologii? Bo gry pozwalają na współistnienie w zaistniałej sytuacji, film - pozwala być tylko biernym widzem.
Po trzecie - narracja trzecioosobowa nie ma jak sobie pozwolić na zbyt szeroką ekspresję. Na obrazowanie stanów emocjonalnych. To znaczy - może, ale nie bezpośrednio. Nie może się wkurzać, kląć, płakać i lamentować, itd, itp. A narracja pierwszoosobowa - a i owszem. W konsekwencji narracja trzecioosobowa musi być obiektywna, a więc i stonowana. Behawioralnie przyglądać się przedstawianym obiektom, a nie przeżywać w nich istnienie.
Po czwarte - dużo nudniej wygląda w niej stylizacja. Po prostu trąci to sztukaterią, a nie celowym zabiegiem.
Parę innych powodów też jacyś mądrzy na pewno by znaleźli.
Do fantastyki jednak trzecioosobowa narracja pasuje jak ulał. Dlaczego? Ano dlatego, że ja, jako czytelnik, gdy czytam o światach i zjawiskach nierealnych, nieznanych mi z bezpośredniego doświadczenia, chcę mieć przewodnika (narratora), któremu zaufam w pełni. Który będzie wiedział o świecie o którym mówi wszystko i że tak ten świat wygląda, jak on mówi. Żeby się nie zastanawiać, czy to aby nie mistyfikacja, bo wtedy, to już dramat.;)
Wolał umrzeć, niż dać się zabić.
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
Ange1u5 Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 05-09-2014 18:19
u mnie tylko trzecia osoba. Nie potrafię pisać w pierwszej osobie. Z automatu nadaje bohaterowi moje cechy (żaden czytelnik nie polubi takiej postaci xD).
Zapraszam do siebie: http://lukaszmigura.com
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
DanutaEml Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Zbąszynek
Dodane dnia 06-09-2014 18:51
Ange1u5 napisał:
u mnie tylko trzecia osoba. Nie potrafię pisać w pierwszej osobie. Z automatu nadaje bohaterowi moje cechy (żaden czytelnik nie polubi takiej postaci xD).

dokładnie. Trzecia osoba bardzo ułatwia pisanie.
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 06-09-2014 18:57
Tylko w pierwszej, wtedy jest niesamowita dynamika, bo jakby ktoś opowiadał sam o sobie, a takie opowieści mają jaja.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 10-09-2014 21:17
Lubię pisać w trzeciej osobie, ale pozwalam sobie na pierwszą tylko w przypadku wprowadzenia przemyśleń bohatera. To dodaje powieści smaka i intryguje bardziej czytelnika.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Jaką formę narracji preferujecie?
Brat Pianisty Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd: z dupy
Dodane dnia 11-09-2014 14:09
U mnie to zależy, nie ma ogólnej zasady, choć mam wrażenie, że teksty z narracją pierwszoosobową lepiej mi się udają.
Poza tym lubię formę hybrydową: niby piszę w trzeciej osobie, ale od czasu do czasu wtrącam zdanie czy dwa w pierwszej. Brzmi może dziwnie, ale działa.
Wulgarnie życzę miłego dnia.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]