Polski język, trudny język - imiesłowy
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Polski język, trudny język - imiesłowy
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2013 16:08
W związku z rozpoczętą dyskusją pod wierszem 'kolacja' (tutaj: http://www.portal-pisarski.pl/czytaj/43979/kolacja) na temat imiesłowów, przekierowuję ją na forum, gdyż ważna i, jak widać potrzebna nam wszystkim. Piszcie wszystkie swoje wątpliwości, dzielcie się wiedzą z innymi, zapraszam...
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Polski język, trudny język - imiesłowy
Kaero Użytkownik
  • Postów: 864
  • Skąd: Wałcz/Poznań
Dodane dnia 15-12-2013 16:19
coś takiego mi się nawinęło w google:
http://www.polonistyka.fil.ug.edu.pl/?id_cat=300&id_art=1009&lang=pl
A ja leżę i leżę i leżę i nikomu nie ufam i nikomu nie wierzę.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Polski język, trudny język - imiesłowy
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 15-12-2013 16:38
W sprawie pisowni "nie" z imiesłowami przymiotnikowymi jest dość prosto. Możemy spokojnie pisać łącznie i z im. czynnymi, zakończonymi na - ący, i biernymi, zakończonymi na -ny. To jest obowiązująca pisownia.
Jednakże Rada Języka Polskiego wciąż pozwala pisać im. przymiotnikowe rozdzielnie, jeśli są zgodne z dawną zasadą- mają charakter czasownikowy. A tu już się rzecz komplikuje, bo to nie jest łatwa kwestia i z jej powodu dawne zasady uproszczono. Zatem: nie rzucajmy a priori: BŁĄD ( a to nagminne na portalu), bo ktoś zastosował rozdzielną pisownię. Jeśli nie jesteśmy pewni, nie mamy dość wiedzy, czy zrobił to źle, nie wypowiadajmy się.
Do góry
Autor
RE: Polski język, trudny język - imiesłowy
ks-hp Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Międzywody
Dodane dnia 15-12-2013 17:32
Mede_o, odpowiadając na Twój komentarz pod wierszem absynta: wiem, jak się dzielą imiesłowy, bo i tej lekcji języka polskiego w szkole nie opuściłem. Nie nazwałem też niczego błędem, a jeżeli nie jesteś z językoznawstwem na bakier, powinnaś wiedzieć, czym jest elipsa, a takową zastosowałem. A co do znaczenia przymiotnikowego czy czasownikowego imiesłowu przymiotnikowego, którego użył absynt w swoim tekście, w moim odczuciu jest to znaczenie przymiotnikowe, tak jak i w odczuciu pozostałych komentujących.
Mówienie prawdy, mawiała, to luksus, na który nie możemy sobie pozwolić, więc kłamstwo stało się cnotą, ograniczeniem, z którym musiałyśmy się pogodzić. Mówienie prawdy wyrządzało krzywdę, więc kłamstwo stało się dobrym uczynkiem.
Jeanette Winterson, Zapisane na ciele
Do góry
Autor
RE: Polski język, trudny język - imiesłowy
mede_a Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Mazury
Dodane dnia 15-12-2013 18:56
Ja tak tylko na marginesie:) Cieszę się, ze nie spałeś na lekcjach z imiesłowami, ale- uwierz, ja nie spałam nie tylko na lekcjach:) Oczywiście wiem, co to elipsa ( i nie tylko to;-)) i wiem, że nie zawsze jest dla komunikatywności języka pożądanym zabiegiem stylistycznym :)- to raz. A dwa- większość nie zawsze ma rację, racja jest w racji, nie w większości tak sądzących, bo gdybyż inaczej -do tej pory Słońce kręciłoby się wokół Ziemi :) Tyle w kwestii.

Chciałam tylko zwrócić uwagę, by nie walić od razu: BŁĄD! ludziom pod tekstem (a takie podejście widziałam na PP wiele razy, wręcz nagminnie przy każdym użyciu pisowni rozdzielnej z imiesłowami i prostowałam, bo wielu użytkowników nie ma świadomości o dopuszczalności pisowni rozdzielnej), a pochylić się "gramatycznie" nad słowem.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]