Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 25-03-2014 21:56
Uwaga, uwaga, uwaga! <Robię szum i wołam głośno tadam!> Bo oto przed Wami – FINAŁ!

Ważna decyzja, bo od niej zależy, kto w laurach się będzie rumienił i do czyich rąk słać będę nagrodę (przypominam, skoro jest okazja – Isabelle, którego Autorami są nasi Użytkownicy – Sabina Waszut i Mariusz Wieteska; mogę dodać nieznaczną ciekawostkę, że z moją redakcją i korektą – więc: trzy znajome nazwiska ;), do tego recenzja naszego Superadministratora Sagitariusa: http://www.portal-pisarski.pl/czytaj/38461/isabelle).

Zatem – głosujcie, moi Drodzy, przechylajcie szalę własnymi rękoma.


Zasady przedstawiają się tak:

1. Głosować może każdy Użytkownik portalu, który był zarejestrowany w chwili rozpoczęcia konkursu – oprócz mnie i Finalistów.
2. Przyznajecie punkt historii, która bardziej do Was przemawia.
3. Zwycięża opowieść z większą liczbą głosów, czyli jej Autor staje się szczęśliwym Zwycięzcą drugiej edycji „Słowa w kadrze”.
4. Głosy oddajemy do niedzieli 30 marca (do około godz. 21.00).

Poskramiacze tego, co pod płótnem, zmierzyli się tym razem ze zdjęciem Victorii Gische:

http://www.portal-pisarski.pl/galeria/zdjecie/4835


A historie powstały takowe (kolejność przypadkowa):



HISTORIA PIERWSZA


„Teściowa”

- Czy mamusia mogłaby więcej tego nie robić?
- Czego?
- No... moczyć... tu, w tym... Kto to widział taką sytuację?
Patrzy. Zdziwiona, jakby nie wiedziała, że robi coś złego, jakby mogła zrozumieć, że to coś złego, dopiero w zbliżeniu, pod lupą.
Zawsze się tak kończy, myślę. Podobno ożenić się, to jak umrzeć. Najpierw małżonka wykorzystująca każdą sytuację, by wypomnieć podniesioną klapę od sedesu, potem teściowa szukająca każdej okazji, by odmoczyć zęby w ulubionej szklance do herbaty.

Wyjazd do niej. Wieś jak malowana - „tam”. „Tam”, gdzie ludzie wchodzą pod pierzynę zaraz po tym, jak ostatnia kaczka o zachodzie słońca wczłapie do kurnika. „Tam” gdzie wszystkie dziewuszki po siedemdziesiątce obrabiają paznokcie stóp nożami do krojenia chleba.
Umalowana jak do trumny.
- Sku... skur... synku, mógłbyś przynieść wody na herbatę?
Wstaje, opuszcza spódnicę, płucze wiadro, w którym współzawodniczą zapachy kiszonej kapusty i tysiąca kocich cieczek. Wiadro nie kłamie, wiadro prószy rdzą z czasów starożytnej Troi, choć podobno świętej pamięci dziadek wyklepał je kilofem za panowania Bonapartego, z poniemieckiego czołgu, któren spłonął pod Kurskiem, a może Stalingradem, czy gdzieś pomiędzy.
Oczy – pięciozłotówki. Patrzę, myślę.
Zawsze się tak kończy. Najpierw małżonka wykorzystująca każdą podniesioną klapę od sedesu, by podporządkować sobie pewne sytuacje, potem teściowa parząca herbatę w ulubionej szklance do odmaczania zębów, której nawet nie musi szukać, bo od lat trzyma ją w tym jednym, jedynym, bezpiecznym miejscu – na komódce, pomiędzy Przenajświętszą Panienką, a Karolem Wszystkich Polaków.
Nie wierzę, pragnę zrozumieć tak bardzo, jak bardzo nie mogę zaakceptować zdarzeń, których przetrawienie to ledwie czterdzieści dni odosobnienia na pustyni lub kilka ciepłych słów od delfickiej Pytii szeptanych niby mantra, czule, na ucho: „Może jeśli wodę na herbatę nosi się w nocniku, odmaczanie zębów w szklance to już żadna zbrodnia? Może jeśli wodę na herbatę... Może jeśli wodę... Może...”




HISTORIA DRUGA


To już tak niedaleko, na wyciągnięcie ręki! Im bliżej studni byli, tym mocniejsze ogarniało ją podekscytowanie. Hamowała się trochę z okazywaniem entuzjazmu, bo wciąż musiała ocierać łzy z jego policzków, a głupio było się tak cieszyć, gdy ktoś płakał.
- I zobaczysz - sapnął pomiędzy kolejnymi spazmami szlochu. - Spełni się wszystko, ale to wszystko, co sobie zamarzysz! Zdrowie, szczęście, kucyki... – załkał, przytulając ją mocno do siebie. Za ich plecami rozlegały się strzały.
- Kucyki! - zawołała, wtulając buzię w dziadkowe ramię, by nie patrzeć na jasne rozbłyski w oddali. Było prawie jak na Nowy Rok, głośno i jasno. Ludzie też krzyczeli i przytulali się na ulicach. Ostatnio było znacznie zimniej, lecz może w tym roku święto wypadło akurat w sierpniu. Nie interesowała się tym zbytnio, bo całą jej uwagę pochłonęły opowieści dziadka o magicznej studni. Trochę gniewała się na niego, że tak długo to przed nią ukrywał, miała w końcu już całe sześć lat. Wspaniałomyślnie postanowiła wybaczyć mu tę zniewagę.
- Ale pamiętasz, pamiętasz jaki jest jeden warunek, by magiczna studnia była magiczna? - upewnił się po raz setny. Minęli jakiegoś pana w zielonym stroju, który strzelał fajerwerkami niebezpiecznie blisko innych ludzi, chyba nawet mignął jej tam Tymek z przedszkola. Bardzo niebezpiecznie tak stać tuż obok sztucznych ogni. Dziwne, że tyle osób było dziś w zielonym. Może to jakieś inne święto, łączone z maskaradą?
- Tak – żachnęła się. - Muszę być cicho. Cichutko. Jak myszka - szepnęła.
- Przez ile? - dopytywał się płaczliwie. Szkoda było strasznie, że nie mogli pójść tam razem, ale podobno był limit wieku. Akurat do sześciu lat! Ogromna z niej szczęściara.
- Dwa dni – wyrecytowała dumnie i została posadzona na bardzo niewygodnym wiadrze. Dziadek włożył jej sznurki w dłonie, kazał trzymać się mocno, pocałował w czoło i opuścił na sam dół studni. Było zimno, ciemno i okropnie, lecz była dzielną dziewczynką i nawet nie pisnęła. Wiadro zostało wciągnięte na górę.






Zapraszam bardzo entuzjastycznie do głosowania.
Działajcie, bo to już FINAŁ! :)
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 25-03-2014 22:08
1.
Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 25-03-2014 22:11
2.


ależ trudna decyzja... już gratuluję finału! ;)
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 25-03-2014 22:15
1.
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
blaszka Użytkownik
  • Postów: 32
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 25-03-2014 22:15
Bardzo trudny wybór. Ale ktoś musi zacząć pierwszy.
Głosuję na: 1

[Dodano 25-03-2014 22:16]
Jak zaczynałam czytać, to nie było nikogo przede mną ;)
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
Marxxx Użytkownik
  • Postów: 47
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 26-03-2014 02:23
2
Na horyzoncie topi się słońce...
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 26-03-2014 09:32
Chyba tak trudnego wyboru nie miałam jeszcze w żadnym z konkursów :confused:
Jednak po tym co mi pozostało w głowie po przeczytaniu wybieram - 2
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-03-2014 09:35
Story number 1 :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
kolbertyna Użytkownik
  • Postów: 118
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-03-2014 09:55
2
wśród szeptów i szampana, i gwiazd
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
amsa Użytkownik
  • Postów: 145
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2014 11:06
1
Maniak tolkienowskiego śródziemia, z którym podróżuje przez Gwiezdne Wrota, zafascynowany Wraith i Todd'em (czy te oczy mogą kłamać...), odpoczywam na Babilonie 5, czytając portalowe utwory...
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
Dobra Cobra Użytkownik
  • Postów: 643
  • Skąd: https://www.dobracobra.pl/
Dodane dnia 26-03-2014 11:07
2

DoCo
Dobra Dobra - autor nieco surrealistycznych opowiadań - przez czysty życiowy przypadek realizuje w swojej twórczości motto: Życie stoi do każdego otworem. Ale nie do każdego tym samym.

Oficjalna strona DoCo - https://www.dobracobra.pl

Zapraszam!
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
kamyczek Użytkownik
  • Postów: 218
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2014 12:37
2
Trudno uchwycić właściwy czas, lecz łatwo go przegapić. (Sima Qian)
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-03-2014 13:42
1. :)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
pablovsky Użytkownik
  • Postów: 431
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 26-03-2014 14:46
Moja Tajna Maszyna Losująca o imieniu Matylda, którą w ukryciu przed sąsiadami trzymam w piwnicy- na dziesięć zakręceń korbką trzykrotnie wypluła piłeczkę z numerem jeden i aż siedmiokrotnie pluła dwójką!

Tak więc zdaję się na los i oddaję głos na historię nr 2 (słownie: dwa).
pablo pablovsky vel Zły Zaskroniec - człowiek o niewielu twarzach.
Redaktor naczelny kwartalnika "No czytaj mi, ciociu!"
Publicysta miesięcznika "Jak zostać gangsterem"
Prezes stowarzyszenia "Klub WeSZołego SZampona"
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 26-03-2014 18:13
2
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2014 18:55
1
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
darek i mania Użytkownik
  • Postów: 68
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2014 19:40
obie historie nie zachwycają
z dwojga złego wybieram :

HISTORIA DRUGA
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
Wierszybajka Użytkownik
  • Postów: 184
  • Skąd: mam wiedzieć?
Dodane dnia 26-03-2014 20:04
Druga historia.
Zdobyć na wczoraj: Bezkresny kawałek nieba i dziurę pełną słońca.
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
Druus Użytkownik
  • Postów: 211
  • Skąd: Tanger
Dodane dnia 26-03-2014 21:09
1
Straciłem kontakt z rozumem.
Do góry
Autor
RE: Słowo w kadrze - edycja druga. Głosowanie FINAŁOWE!
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 27-03-2014 12:06
1
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.