Świętość
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Świętość
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 25-04-2014 15:00
Dagil napisał/a:
Jakoś nie mam szczęścia do ciekawych dyskusji. Ani słowa o tym, jakim był Polakiem na tle innych, jakim był człowiekiem, jakim filozofem. No i milczenie na temat pozostałych "wielkich".


Chcesz dyskutować o wielkich i na wstępie wyciągasz Sejm i jego uchwałę??? A co to ma wspólnego??? Niby Sejm zajmuje się człowieczeństwem, filozofią i wielkością ludzi??? Nie, Sejm zajmują teraz wybory do parlamentu europejskiego i całą resztę ma głęboko w... tyle, liczy się wymienianie przez telewizję nazwy organizacji wnoszącej uchwałę. Chcąc dyskutować o wielkości, nie wyciągaj mamałygi, znacznie już podśmierdłej i poobijanej w tym tyglu nieprzyzwoitości. Nic Sejmowi do Wojtyły, jego wielkości (albo i nie), Sejmem kierują bardzo przyziemne i niskiego lotu emocje, aby wiązać te sprawy, a Ty udajesz, że kogoś ma to bardzo obchodzić, że ten czy ów głosowali tak a nie inaczej.

Jeśli chcesz porównywać osobowość, człowieczeństwo kogokolwiek i chociażby filozofię, to nie mieszaj do tego polityki, tym bardziej na poziomie depresji nadmorskiej. Poczytaj chociażby opracowania Leszka Kołakowskiego, albo W. Tatarkiewicza, lub też T. Kotarbińskiego i nie zajmuj się Kaczyńskim albo też Palikotem, czy Tuskiem. Szkoda czasu.
Do góry
Autor
RE: Świętość
labedz Użytkownik
  • Postów: 448
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-04-2014 21:58
Dagil: "Nie nadania lecz uznania"
To tak, jak z wymienionym przeze mnie szlachectwem. Tylko że uznanie tegoż, to jedno, a określenie tego stosownymi przedsięwzięciami, to drugie.
Bo wyrazy uznania dla czegoś nie zmieniają aż tak bardzo rzeczywistości, a akt nadania czegoś - dość istotnie. Kościół w najbliższą niedzielę nie tyle "uzna" świętość rzeczonego, co "każe" Go tak od dziś pojmować. I super, należy się chłopu. Tylko czemu miałby się nad tym Sejm pochylać? Co komu do domu, jak chałupa nie jego?

Silvus,
z tym polemizować nie chcę, to kwestia światopoglądu i wiary. Ja tam jestem chyba bliżej poglądu, że to człowiek stworzył sobie Boga/bogów, jako takie transcendentne superego, a naturę ma z gruntu zwierzęcą, zatem dość grzeszną, jakkolwiek by się tego nie wypierać. Ale - jak mówię - to spór o światopogląd, więc nie tutaj jego miejsce, bo zboczylibyśmy z tematu, że hej.;)
Wolał umrzeć, niż dać się zabić.
Do góry
Autor
RE: Świętość
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-04-2014 12:29
Z okazji tego tematu przeczytałem po raz wtóry rozdział z "Braci Karamazow" o tytule "Wielki inkwizytor". Moim zdaniem, to najdoskonalszy i najgłębszy portret Kościoła rzymskokatolickiego. Dostojewski przedstawił papieża (nie Polaka oczywiście) tak po ludzku ;-)

Bardzo polecam!
Do góry
Autor
RE: Świętość
KsiazkowyMol Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 09-05-2014 10:02
Świętość to według mnie uznanie zasług, postawy i duchowego wsparcia które wywołuje tylko pozytywne reakcje. Pluralizm jest obecny w kościele, dlatego też ciężko jest usłuszeć jednogłośny głos w wielu sprawach. Są jednak sprawy/osoby dzięki którym łączymy się :)
Do góry
Autor
RE: Świętość
amsa Użytkownik
  • Postów: 145
  • Skąd:
Dodane dnia 12-05-2014 23:26
całkiem przypadkiem, chociaż nie do końca:) poczytałam sobie tę dyskusję, chciałam tylko zauważyć, że w pojęciu Biblii, niezależnie od tego, czy ktoś wierzy w Boga czy nie, ale jeśli już chce się posługiwać definicją świętości chrześcijańskiej, to chyba właśnie należy jej szukać w Biblii. Może warto się temu przyjrzeć co tam jest napisane. Otóż słowo „święci” pochodzi z greckiego słowa „hagios”, które oznacza „poświęcony Bogu, święty, pobożny, uświęcony”. Prawie zawsze jest ono używane w liczbie mnogiej „święci” (67 razy i tylko jeden raz w liczbie pojedynczej. Samo słowo oznacza ludzi żyjących wg przykazań i mających świadomość, że ich ojczyzną jest Królestwo Boga, dlatego też oni sami uważają się za pielgrzymów tam zdążających, będących niejako w drodze. Ponieważ Bóg jest święty, więc i oni, jako społeczność są święci (uświęceni przez krew Chrystusa) a nawet zostali powołani do bycia świętymi (są tacy ze względu na relację z Bogiem i Chrystusem), w codziennym życiu. Taki jest biblijny opis znaczenia święty. A co za tym idzie, święci są żywi, a nie martwi, przy czym nie oni decydują o swoim byciu świętymi, bądź nie, tylko ich przynależność do kościoła Chrystusa (nie mam na myśli żadnej denominacji, bo nie na tym też polega ta przynależność).
Nadawanie przez ludzi jakiemuś człowiekowi rangi świętości jest wkraczaniem na nie swój teren, a poza tym sprzeczne z tym, co zostało napisane w Biblii, więc nie ma najmniejszego sensu merytorycznego

Pozdrawiam

B)
Maniak tolkienowskiego śródziemia, z którym podróżuje przez Gwiezdne Wrota, zafascynowany Wraith i Todd'em (czy te oczy mogą kłamać...), odpoczywam na Babilonie 5, czytając portalowe utwory...
Do góry
Autor
RE: Świętość
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 13-05-2014 00:25
amsa napisała:

Nadawanie przez ludzi jakiemuś człowiekowi rangi świętości jest wkraczaniem na nie swój teren, a poza tym sprzeczne z tym, co zostało napisane w Biblii, więc nie ma najmniejszego sensu merytorycznego


A kto takową nadaje? Wydaje mi się, że wszyscy, jak tu zabraliśmy głos (ja też), powinniśmy wcześniej zapoznać się z dokumentami i przestać pieprzyć głupoty. Bo fakt, że jacyś dziennikarze i ogólne mniemanie jest takie, ze jest tu nadanie jakiejś rangi, wcale nie oznacza, ze tak jest naprawdę. Proszę zapoznać się z nazwą i znaczeniem, a także treścią dokumentu, który podpisuje papież, a którego znaczenie symbolizuje sentencja, którą ogłasza. O uznaniu kultu, który i tak już istnieje! Mam nadzieję, że pamiętacie wołania "santo subito" na placu Św. Piotra w dniu pogrzebu. One były autentyczne.
Do góry
Autor
RE: Świętość
amsa Użytkownik
  • Postów: 145
  • Skąd:
Dodane dnia 13-05-2014 08:03
wykrot napisał:
O uznaniu kultu, który i tak już istnieje!
- kult satanistyczny też istniej... czy to oznacza, że jest zgodny z Biblią? zauważ, że pisałam odnośnie znaczenia pewnego słowa, wokół którego kręci się cała dyskusja, zresztą dotycząca tylko KRK, ponieważ w innych to zjawisko nie występuje. Wielkim ludziom stawia się pomniki, organizuje dni itp., po to żeby przypomnieć ich idee, i to też jest rzecz umowna, bo jedni będą uznawać ich wielkość, inni nie, a ja nie życzę sobie, żeby Sejm zajmował się takimi sprawami. Forum Sejmu jest od zupełnie czegoś innego. Posłom płacimy za pracę, z naszych podatków, oni nic nie produkują (poza bublami legislacyjnymi), więc muszą być utrzymywani z naszej pracy. Idąc do mojej - nie zajmuję się rzeczami pobocznymi, nawet jeśli są dla mnie ważne - nie za dyskusje dostaję wynagrodzenie, tylko za konkretną pracę. Sejm jest reprezentantem, czy może powinien być - całego narodu, narzucanie temuż narodowi poglądów pewnej grupy społecznej jest przegięciem, bo nawet w środku tej grupy istnieje sprzeciw do wykorzystywania środków politycznych do spraw sacrum, a z tym mieliśmy do czynienia.
Maniak tolkienowskiego śródziemia, z którym podróżuje przez Gwiezdne Wrota, zafascynowany Wraith i Todd'em (czy te oczy mogą kłamać...), odpoczywam na Babilonie 5, czytając portalowe utwory...
Do góry
Autor
RE: Świętość
wykrot Użytkownik
  • Postów: 333
  • Skąd: znad Tanwi
Dodane dnia 13-05-2014 11:04
amsa napisała:
wykrot napisał:
O uznaniu kultu, który i tak już istnieje!
- kult satanistyczny też istniej... czy to oznacza, że jest zgodny z Biblią? zauważ, że pisałam odnośnie znaczenia pewnego słowa,


Nie bardzo wiem co odpowiedzieć, bo ja pisałem o sensie pewnego stwierdzenia, które jest wg mnie nieprawdziwie przedstawiane, lub nieprawdziwie rozumiane. Piszesz później np. o Sejmie, mniej więcej to, co i ja pisałem...
Do góry
Autor
RE: Świętość
amsa Użytkownik
  • Postów: 145
  • Skąd:
Dodane dnia 13-05-2014 12:27
być może się nie zrozumieliśmy:)
Maniak tolkienowskiego śródziemia, z którym podróżuje przez Gwiezdne Wrota, zafascynowany Wraith i Todd'em (czy te oczy mogą kłamać...), odpoczywam na Babilonie 5, czytając portalowe utwory...
Do góry
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.