nieszczerość w komentarzach
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 17:05
Cytat:
Miladora napisał/a:

Jesteś pewien, Martin?
A może są to ludzie, którzy znając się już od długiego czasu po prostu lepiej potrafią wyczuć swoje utwory, ich sens i przekaz?
Może widzą jednocześnie, w porównaniu z poprzednimi, że ich "znajomy" czyni postępy?


Nie rozumiem jaki to ma związek z wystawianiem ocen, czynnością, którą o ile dobrze rozumiem, trzeba wykonywać w sposób obiektywny. Załóżmy że czyjś wiersz jest lepszy od poprzedniego, autor czyni postępy, ale to że zasłużył na ocenę dobrą nie znaczy że należy mu ją podnieść o jedno oczko do góry tylko ze względu na okoliczności o których mowa powyżej.
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 17:15
Akurat PP, co trzeba przyznać:), na tle innych portali literackich jest chyba daleki od wzajemnej adoracji (tzn, występuje ona w bardzo ograniczonym stopniu).
Zresztą łatwo mówić, że oceniamy utwór a nie autora, ale często, nawet nie do końca świadomie, jednak więcej sympatii bądź antypatii okazujemy komuś, kogo znamy - to chyba naturalne.
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2010 17:19
Oczywiście, że nie, Martin. Ale do tego dochodzi także subiektywna ocena komentującego. Jego własny odbiór tekstu.
To, co Ty uważasz za przeciętne, ktoś inny uzna za dobre i w dodatku to uzasadni.
Jaką masz pewność, że to on się myli, a nie Ty?
Także subiektywną, prawda?

Powiem Ci zupełnie szczerze, że to właśnie "znajomi" najbardziej mnie zawsze ścinali. Bo wiedzieli, że się nie obrażę, a w dodatku doszlifuję tekst.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 17:26
No tak, subiektywna. Ale nawet jeśli większość osób oceni wiersz jako dobry, to i tak nie ma pewności że taki jest i odwrotnie.
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 18:33
ja oceniam obietkywnie raczej szczerze mowiac. Jesli widze ze wiersz mi sie nie podoba bo uwazam go za slaby to nie dostanie u mnie dobrej ani oceny ani komentarza jak mam zjechac to raczej zjade:) a jak jest dobry to tez napisze:) ze dobry . Jest np osoba na pp ktora mnie zdenerwowala i nie raczej poki co nie trawie jej ale pisze calkiem niezle i raczej nie moglbym dac jej slabej oceny skoro pisze dobrze:)
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 25-02-2010 18:49
Hmpf... Uważam, że poprawa powinna zostać nagrodzona. Mniejsza, czy chodzi o prozę, czy poezję. Jeśli ktoś po serii gniotów wyciągnie wnioski, i będzie widać, że się przykłada, to na wyrost dostanie ode mnie wyższą ocenę - żeby wiedział, że inni doceniają to, że się postarał.

Motywacja jest ważna, nawet jeśli czasem może się wydać niesprawiedliwa.

Poza tym jeśli widać, że ktoś umie więcej, to zazwyczaj traktuję go surowiej. Z tego względu, że jest już na etapie, w którym dąży się do perfekcji. Tam nie ma źle postawionych postawionych przecinków - tam czepiam się melodii zdania.

Nie da się oceniać obiektywnie, bo człowiek z natury jest subiektywny. Jeden lubi fiołki, drugi bratki. I tak właśnie powinno być.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-02-2010 19:56
Cytat:
Miladora napisał/a:
Niezły chwyt... :lol:

Kochani, ktoś się zamieni ze mną? :D
Ciekawa jestem, co by z tego wynikło, chociaż starzy bywalcy pewnie by zauważyli zmianę stylu u obydwóch osób.


Tak na forum się nie deklaruj :lol:

Pomysł bardzo ciekawy z zamianą. Ciekawe, co by z tego wyszło u nas. Hm... może kogoś namówię do takiego eksperymentu?:confused:
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 20:37
Ja się zgłaszam na ochotnika :lol:
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2010 21:10
To ze mną, Eska... ;)
(może obie dostaniemy dobre oceny, chociaż Tobie grozi niestety ścinka moich znajomych z TWA, którzy nie zwykli przepuszczać mi żadnych błędów) :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Esy Floresy Redaktor
  • Postów: 5986
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 21:13
Ja tam ścinania się nie boję zwłaszcza, że mniej emocjonalnie podchodzi się do nie swojego tekstu nie ;) :lol:
Możemy być tylko tym kim jesteśmy, nikim więcej i nikim mniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Sceptymucha Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 22:18
Czekam na wyniki eksperymentów z publikowaniem "pod nieswoim nickiem". Pewnie będzie wesoło.
By nie łamać regulaminu wystarczy poprosić znajomego by założył konto i użyczył na wpis, dwa.
Choć z drugiej strony czego taki wynik może dowieść? Że czytamy "sprawdzonych" autorów i im więcej "wybaczamy"?
"Szaleństwo, szaleństwo, szaleństwo."
"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
"Po długim i dogłębnym procesie tentegowania w głowie..."
"Jak ja lubię się śmiać... to takie ciekawe doświadczenie!"
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-02-2010 23:03
Ale po jakimś czasie przebywania na portalu czy portalach pisacz uczy się wyciągać z komentarzy to, co dla niego ważne i po jakimś czasie wie, że wytykane błędy, czy też widzimiesie czytacza/-czy wychodzi na dobre, a nie odwrotnie. Oczywiście pod warunkiem, że jest to zdrowa krytyka, a nie krytykanctwo. Jednak z odróżnieniem tych dwóch tych po jakimś czasie nie ma się problemów.
Dużo złego (i powiem szczerze zawsze byłam przeciwna) wyrządzają oceny i ta nieszczęsna tabelka najlepszych tekstów.
Dla mnie to masakra, no ale w nowej odsłonie ma tabelki nie być, więc czekam cierpliwie ;)

Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-02-2010 01:34
A kiedy ta nowa odsłona będzie?
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Sceptymucha Użytkownik
  • Postów: 25
  • Skąd:
Dodane dnia 26-02-2010 09:03
Do malpica:
Według mnie to o odróżnianiu krytyki od krytykanctwa jest najważniejsze i prawdziwe.
Ale już w drugą stronę- odróżnianie komplementów dorzecznych i niedorzecznych- rzadko działa.
"Szaleństwo, szaleństwo, szaleństwo."
"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
"Po długim i dogłębnym procesie tentegowania w głowie..."
"Jak ja lubię się śmiać... to takie ciekawe doświadczenie!"
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 26-02-2010 11:53
Mój profesor psychologii zwierzył mi się raz ze swych obaw, iż szczególnie ładnym studentkom być może zaniża na egzaminie oceny, bo kiedy chce takiej postawić wysoką, sądzi, że to jej uroda na to wpływa i stawia niższą, a potem ma wątpliwości. (Wkładam to potem w usta bohaterowi z "Tej nadchodzącej";). :smilewinkgrin: Dla wyjaśnienia dodam, że ja byłam tylko jego asystentką, a dostawałam u niego zawsze 5, i nie wiem, czy to coś znaczy.
Jak komentarze mogą być "różne" świadczą zamieszczane w czasopismach recenzje : pro i kontra, gdzie to, co jeden recenzent wychwala, drugi potępia w czambuł.
Czymże więc jest ocena, recenzja, komentarz w świecie humanistyki? :smilewinkgrin: Rzecz wyjątkowo dobrą, albo szczególnie złą łatwo poznać, ale na resztę ma wpływ nasz nawet niezamierzony subiektywizm.:yes:
My "niefachowcy" w ocenianiu robimy to tak, jak zwykli czytelnicy, gdzie kryteria oceny wynikają z naszej psychiki, doświadczenia życiowego, skojarzeń, oczytania i nastroju chwili.
Ale pisarz jest niestety zdany na subiektywizm czytelników.:yes: I krytyków. :mad:
Sok
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2010 22:12
Sokół

Napisałaś: „pisarz jest niestety zdany na subiektywizm czytelników. I krytyków.” To prawda, ale dlaczego NIESTETY? To przecież dobrze, gdy nasze oceny nie są jednakowe. Mamy wszak różne gusta i doświadczenia. Reasumując: tylko w sądach na temat interpunkcji i gramatyki śpiewamy JEDNYM głosem. Chyba, że chodzi Ci o tendencyjne poglądy.

Pozdrowienia
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 26-03-2010 22:27
zgadzam się w 100%. No może w 99% bo z interpunkcją czasem bywa różnie, zwłaszcza u autorytetów.
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2010 22:33
ale jak kruszy kopie o przecinek, to nie jest autorytet z niego, tylko pajac.

pozdrowienia
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Darksio Użytkownik
  • Postów: 765
  • Skąd: Bad Vilbel
Dodane dnia 20-04-2010 00:50
Nie wiem dlaczego, ale mam nieodparte wrażenie, że o ile prozaicy autentycznie i szczerze się wspierają, próbując pomóc tym, którzy są troszkę bardziej nieporadni w swojej twórczości, o tyle poeci bezkrytycznie wychwalają się nawzajem pod niebiosa. Czy nie uważacie, że to troszkę dziwne? Prozaicy są zazwyczaj neutralni i naprawdę pomagają. Poeci zamknęli się w jakimś "uduchowionym" klanie i (przepraszam za wyrażenie, ale aż ciśnie się to na usta), liżą sobie tyłki nawzajem, niezależnie od chłamu jaki wyprodukują.
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 20-04-2010 01:48
A mnie się wydaje, że tutaj nie da się powiedzieć, że poeci to tak, a prozaicy to tak. Poeci pochopniej dają wysokie oceny, ale ich komentarze często są bardzo pożyteczne, zwracają uwagę na szczegóły. Może dlatego, że wiersze często są bardzo krótkie. Szczerze mówiąc, do prozy zaglądam i też czasem zdarzają się puste i wazeliniarskie wypowiedzi.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]