Książka
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Książka
Tenebris Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Świecie
Dodane dnia 07-03-2015 13:53
Mam nadzieję, że dobrze trafiłam z działem to tego tematu, ale tak mi się zdaje. Jeśli nie, z góry przepraszam ;)
Otóż, sprawa przedstawia się następująco: napisałam książkę.
No prawie, bo brakuje ostatniego rozdziału. Przede wszystkim brakuje jednak korekty, bo ostatni rozdział to kwestia czasu. Wstępna poprawa również w znacznej mierze zakończona, ale przydałoby się coś jeszcze. Co prawda i tak po napisaniu zamierzam historię odłożyć chociaż na miesiąc, bo z dystansu czasu łatwiej dostrzec pewne rzeczy. Jednakże może macie jakieś pomysły? Na co zwrócić uwagę? Czy macie jakieś swoje metody sprawdzania i chcielibyście doradzić?
Oczywiście mogłabym sprawdzać do bólu, ale w ten sposób zawsze będzie coś do poprawienia, a nie chciałabym popaść w skrajność.
I jest jedna rzecz, która niepokoi mnie w moich opisach. Sama odnoszę wrażenie, że są nie tylko ubogie, ale i jakby, dziwnie podobne do siebie. Nie jestem pewna, czy po prostu mam taki styl i nie muszę się przejmować, czy jednak powinnam nad tym popracować. Chociaż domyślam się, że popracować też nie zaszkodzi.
"I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką."
Do góry
Autor
RE: Książka
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 07-03-2015 14:26
Nie pomogę Ci, bo sama siebie absolutnie nie umiem sprawdzać. Nie widzę tego, co dostrzegę w czyimś tekście. To tak jak z belką i źdźbłem, chyba :)
Próbowałaś dać znajomym do poczytania? A tu na PP nie chcesz wystawić paru rozdziałów, by dostać fachową ocenę i pomoc?
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Książka
Tenebris Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Świecie
Dodane dnia 07-03-2015 15:57
Moi znajomi? Otóż niewiele z nich wie,o tym, że piszę. To taki mój mały sekret. Natomiast ci, którzy wiedzą, nie są zbyt chętni do czytania z tego, co wiem. Chyba tylko jedna osoba, traktuje moje pisanie poważnie.
Rozważałam, żeby wstawić tutaj. Zależało mi jednak, żeby wstawić to w jak najlepszej kondycji. Stąd ten post. Dodatkowo obawiam się, że historia na początku dopiero się rozkręca i wiele wątków nabiera sensu dopiero w 2 części, gdyż będą co najmniej 3. Toteż wydaje mi się, że lepiej byłoby to czytać już w całości, aniżeli w częściach. Jeśli jednak nie będę w stanie nic zrobić, zapewne wstawię tutaj chociaż parę fragmentów.
"I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką."
Do góry
Autor
RE: Książka
akacjowa agnes Użytkownik
  • Postów: 1597
  • Skąd: Lubasz
Dodane dnia 07-03-2015 16:03
A dlaczego ukrywać, że piszesz? Może wśród Twoich znajomych jest jakiś koneser i pomógłby, a Ty pisząc w sekrecie, tracisz cudownego redaktora :)
Jestem kudłata, łaciata i piegata, lecz koło pióra równo mi to lata ;)
Do góry
Autor
RE: Książka
Tenebris Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Świecie
Dodane dnia 07-03-2015 16:16
Nie, nie ukrywam, jednak widzę, jak ludzie patrzą na mnie z niedowierzaniem, więc już zbytnio nie przypominam o swoim zajęciu. Jak widać dobra książka to, jednie, taka już wydrukowana i opublikowana...
"I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką."
Do góry
Autor
RE: Książka
Heisenberg Użytkownik
  • Postów: 604
  • Skąd:
Dodane dnia 07-03-2015 16:59
Tenebris napisała:
Jednakże może macie jakieś pomysły? Na co zwrócić uwagę? Czy macie jakieś swoje metody sprawdzania i chcielibyście doradzić?

Polecam czytanie tekstu na głos, wtedy łatwiej dostrzec, gdzie tekst "zgrzyta", no i sprawdzić, czy dialogi brzmią w miarę naturalnie.
What's changed, Jesse?
Do góry
Autor
RE: Książka
Tenebris Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Świecie
Dodane dnia 07-03-2015 20:42
Heisenberg, rzucasz mi nie małe wyzwanie. Teraz nie będę tylko do siebie na głos gadać, ale czytać sobie głośno. Moi sąsiedzi będą mieli do myślenia :D
"I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką."
Do góry
Autor
RE: Książka
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-03-2015 21:31
Z mojej strony, polecam czytanie na głos za Heisenbergiem.

Ja cię rozumiem, Tene (mogę tak do ciebie mówić?), jeśli chodzi o znajomych.
Inna sprawa, że może rzeczywiście książka "nabiera walorów" wraz z wydaniem jej? Do mnie na przykład książka trafia bardziej, gdy jest wydrukowana (a nie e-book). Myślę, że to sprawa indywidualna; jednak myślę też, że dużo ludzi to - uogólnię - wzrokowcy, i nie od parady jest strona wizualna. <zastanawia się> Ale nie żeby to była wskazówka dla ciebie - jeśli chodzi o wydanie, nie nie. ;)

No tak, wg mnie, żeby dobrze sprawdzić, to powinien to ktoś poza tobą przeczytać w całości.
Do góry
Autor
RE: Książka
Tenebris Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Świecie
Dodane dnia 07-03-2015 21:52
Silvus, może być i Tene ^^ Nie przeszkadza mi to.
Ja osobiście też rozumiem ludzi, którzy wolą wydrukowane książki. Mają w sobie coś, co po prostu przyciąga ludzi. E-booki są wygodne, ale to już nie to samo. A wydanie książki było moim celem od samego początku, chociaż mam świadomość, że to nie łatwe zadanie. Jestem gotowa nachodzić ludzi w wydawnictw i straszyć ich po nocach, bo jest to aktualnie coś, co obiecałam sobie zrobić. Wydać książkę, nie straszyć ludzi ;) Jeśli nie ta, w porządku, pomysłów mam jeszcze wiele. Jednak poświęciłam tej historii wiele czasu, a to dopiero pierwsza część. Byłoby naprawdę wspaniale, móc ją kiedyś opublikować.
Jedna osoba przeczyta na pewno ;)
"I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką."
Do góry
Autor
RE: Książka
Alicja225 Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2015 16:43
Wydaje mi się, że sama nigdy nie zrobisz dobrej korekty swej własnej książki. To chyba nierealne. Nikt nie jest na tyle obiektywny (moim zdaniem:) )
Ja również prawie napisałam powieść i zastanawiam się do dalej. ,,Prawie" - bo się się zastanawiam i to blokuje mnie przed pisaniem. Myślę jednak, że udam się do mojej polonistki z Liceum, kiedy już dopiszę te ostatnie rozdziały. Tobie również to polecam. Jeśli staniemy się pisarkami - czego się bać, Pani z LO będzie dumna. Jeśli nie - tym bardziej nie ma powodów do strachu, historia nie ujrzy światła dziennego.
Istnieje też opcja poproszenia kogoś tutaj (na priv), by przeczytał Twój utwór i zrecenzował. Ja jestem chętna (jeśli posłałabyś na maila). Wiadomo, tutaj również jest wielu amatorów, ale opinia drugiego - również lubiącego pisać i czytać - człowieka chyba zawsze jest cenna :)
Życzę powodzenia i samozaparcia!
Do góry
Autor
RE: Książka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2015 19:04
Czytanie na głos jest ok... ale nie polecam jeśli mieszkasz z kimś lub masz cienkie ściany. Moja mama kiedyś przez moje czytanie o mało zawału nie dostała ;)
Daj kilku osobom do poczytania, nawet tutaj. Jest pw i każdy ma e-mail. Wystarczy zagadać i poprosić ;)
Do góry
Autor
RE: Książka
Tenebris Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Świecie
Dodane dnia 05-04-2015 00:40
dark, a można wiedzieć, co czytałaś, że mama miałaby zawału dostać?
Ale tak, też się tego obawiam ze względu na współlokatorki i sąsiadów... Też mogą psychicznie nie przeżyć.
"I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką."
Do góry
Autor
RE: Książka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-04-2015 16:16
Swoje opowiadanie, a że miałam dość paskudne przeziębienie, to i głos miałam iście piekielny... opowiadanie oczywiście z serii "krwawe"... moja mama miała stan przedzawałowy. ;)
Do góry
Autor
RE: Książka
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 05-04-2015 18:29
Tenebris napisała:
Dodatkowo obawiam się, że historia na początku dopiero się rozkręca i wiele wątków nabiera sensu dopiero w 2 części, gdyż będą co najmniej 3.

To już sama wiesz, co zmienić :) Czytelnik potrzebuje na początku fajerwerka, takiego kopa, który każe mu czytać dalej, a nie odstawić tekst po pierwszych stronach, bo jest bez sensu. Oczywiście każda historia na początku się rozkręca, ale nie przez dwie części :) I musi być na początku właśnie bardzo wyrazista, jasno zarysować ciekawy wątek, pokazać niebanalnego bohatera, "chwycić". Fabuła winna być poprowadzona tak, żeby najpierw zaciekawić, później czytelnika zatrzymać i przytrzymać w napięciu do finału, który nie ma prawa rozczarować, bo rozczarowany czytelnik nie wróci. Nie możesz też liczyć na cierpliwość i wyrozumiałość, że się kiedyś rozkręci. Ja tam nie będę czekać na sens przez dwie części, bo nie czytam za karę. Możesz wprowadzić element tajemnicy i stopniowo zdradzać pewne elementy, ale musisz umiejętnie podsycać ciekawość.
Proszę, nie popełniaj błędu jednej z najbardziej poczytnych polskich autorek. Bo chociaż ona jest w każdej bibliotece i księgarni, to częściej jest krytykowana niż chwalona.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książka
Tenebris Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Świecie
Dodane dnia 06-04-2015 14:42
Może się źle wyraziłam. W drugiej wyjaśnia się dopiero część wątków. Ja jakoby, że znam już nawet zakończenie tej historii, nie potrafię ocenić jak spojrzy na sprawę czytelnik. Chociaż wydaje mi się, że akcja idzie dość wartko, są także jakieś drobne tajemnice.
"I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką."
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.