Adam Michnik
Autor
Adam Michnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2015 18:51
Kim jest A. M? Jaki według Was jest poziom publicystyki Gazety Wyborczej?

Pytam, bo nie rozumiem nagonki na Michnika i jego gazetę.
Do góry
Autor
RE: Adam Michnik
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2015 00:57
Myślę, że ta "nagonka" ma dwa źródła:

1)Dotyczące samej osoby Michnika - Michnik ma poglądy, które moglibyśmy zaklasyfikować jako socjaldemokratyczne, a dla części prawicy socjaldemokracja jest bardzo bliska "postkomunie". Michnik ma bardzo piękny solidarnościowy życiorys, byl internowany, wydalony ze studiów, poświęcił dużo dla walki z komuną. Ale część osób - ta sama, która prawdopodobnie nie mając na to żadnych dowodów będzie upierała się, że Wałęsa jest agentem, będzie wysuwała podobne zarzuty przeciwko Michnikowi, wyciągając różne brudy z jego życiorysu. Chociażby to, że w młodości pozostawał pod wpływem ideologii socjalistycznej, angażował się w działalność stowarzyszeń trockistowskich, itp.

2)Gazeta Wyborcza, jako najbardziej opiniotwórczy dziennik, stała się pewnym symbolem przemian w Polsce i III RP. Tylko że, chociaż od 89 roku nasz kraj tak bardzo rozwinął się, zarówno pod względem gospodarczym, jak i swobód obywatelskich to są grupy, które nie tylko nie skorzystały, lecz wręcz straciły. To ludzie często słabiej wykształceni, starsi, mieszkający na terenach wiejskich, w małych miastach, gdzie istnieje duże bezrobocie i brak perspektyw. Część z tych ludzi czuje się w pewien sposób oszukana (rozczarowana bądź wręcz zdradzona tym, co oferuje im IIIRP). Część ludzi w Polsce podświadomie uważa, że przekazanie władzy przy okrągłym stole było wydarzeniem zbyt prozaicznym, zbyt mało podniosłym i zbyt płytko przeżytym (w porównaniu do takich wydarzeń wpisujących się w narodową mitologię jak chociażby powstanie warszawskie lub katastrofa w Smoleńsku). Oni przez lata PRLu czekali na coś innego, donioślejszego, co gwałtownie odmieniłoby ich życie. Gazeta Wyborcza jest poniekąd jednym z tego symboli. Kiedy taki właśnie człowiek (przykładowo: słabo wykształcony, starszy, stracił pracę w PGRze, III Rp oznacza dla niego bezrobocie, brak perspektyw, walkę o przetrwanie, albo młodszy kolega przejmujący po nim część przekonań, rozczarowany rzeczywistością, pracujący na śmieciówce) sięga po Gazetę Wyborczą, pojawia się dysonans poznawczy. Wbrew temu, że większość ludzi wykształconych narzeka na poziom publicystyki w tej gazecie, dla bardzo wielu ludzi jest ona zbyt trudna w odbiorze, zbyt zniuansowana. Pojawia się poczucie zmanipulowania, oszukania, niezrozumienia. Odpowiedzią na emocje i odczucia takich grup społecznych jest pojawienie się pism podsycających myślenie spiskowe, wiele z nich związanych jest ze środowiskami prawicowymi np. Nasz Dziennik, Gazeta Polska, UważamRze, wPolitycepl i tym podobne.
Te środowiska tłumaczą rzeczywistość w sposób dwuwymiarowy, my-oni, źli-dobrzy, z tego powodu są bardzo przystępne dla czytającego. Większość artykułów w nich poświęconych jest tworzeniu atmosfery zdrady, spisku, tworzeniu alternatywnej narracji wobec tradycyjnych dzienników czy to bardziej lewicowych (Wyborcza) czy prawicowych (Rzeczpospolita). O ile w Wyborczej czy Rzepie dało się zauwazyć sympatie okreslonych redaktorów, to te "niemainstreamowe" jak same lubią się nazywać pisma - zdaja się istnieć jedynie po to, by tworzyć określoną narrację ideologiczną. Wyborcza jest oczywistym celem nagonki.

Jeśli o mnie chodzi, to w Wyborczej cenię przede wszystkim Wydanie Świąteczne, mają też całkiem niezły dział zagraniczny (inne dzienniki zdecydowanie bardziej koncentrują się na polskim podwórku). Ogólnie to (śledzę zagraniczną prasę) Gazeta Wyborcza, mimo iż wypada na tym tle lepiej niż polskie odpowiedniki, przede wszystkim ma ten problem, że jest nadal zbyt lokalna, by być opiniotwórcza na świecie, chociaż w niektórych europejskich państwach jest łatwo dostępna w wersji anglojęzycznej.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Adam Michnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2015 23:27
Vanillivi napisała:
Gazeta Wyborcza, jako najbardziej opiniotwórczy dziennik, stała się pewnym symbolem przemian w Polsce i III RP. Tylko że, chociaż od 89 roku nasz kraj tak bardzo rozwinął się, zarówno pod względem gospodarczym, jak i swobód obywatelskich to są grupy, które nie tylko nie skorzystały, lecz wręcz straciły.

"Wie­lo­krot­nie za­sta­na­wia­łem się nad tym fe­no­me­nem i przy­szło mi do gło­wy, że ist­nie­je coś ta­kie­go jak syn­drom uwol­nio­ne­go wię­źnia. Ci z Pań­stwa, którzy czu­ją tę kon­dy­cję czło­wie­ka wię­zio­ne­go, zro­zu­mie­ją ła­two, o co mi cho­dzi. Otóż, jak czło­wiek sie­dzi w wię­zie­niu, za kra­ta­mi, to ma­rzy o jed­nym: wyjść na wol­ność. I oto które­goś dnia wy­cho­dzi i świat wy­da­je mu się prze­pięk­ny - tra­wa jest zie­lo­na, oran­ża­da ma swój praw­dzi­wy ko­lor, pta­ki śpie­wa­ją, dziew­czy­ny sie­dzą w ka­wiar­niach i w par­kach. I tak so­bie cho­dzi, cho­dzi, cho­dzi, i na­gle so­bie uświa­da­mia, że on jest wol­ny, ale nie wie, gdzie bę­dzie spał, co bę­dzie jadł, gdzie się umy­je. I oto za­czy­na tę­sk­nić za świa­tem, w którym wiedział, gdzie będzie spał, co bę­dzie jadł, kie­dy za­pro­wa­dzą go do ła­źni. I to jest tęsk­nota za wię­zie­niem, które da­wa­ło opie­kę i zwal­nia­ło od nie­do­god­no­ści wy­bo­ru, od prze­kleń­stwa wol­no­ści, kie­dy trze­ba żyć na wła­sny ra­chu­nek. I w tym kli­ma­cie no­stal­gii za bez­pie­czeń­stwem po­ja­wia­ją się pro­gra­my i ru­chy po­pu­li­stycz­ne." (A. Michnik "Wściekłość i wstyd")

Moja teoria jest prosta, Michnik rozumie ideę wolności, a Polacy do tej pory nie rozumieją. Wszystko się rozbija o tę zdobycz-wolność, która pasuje tylko intelektualistom i ludziom kreatywnym, dynamicznym. Stąd dysonans poznawczy wynikający z innego zestrojenia mentalnego. Poza tym, dla Michnika Unia Europejska, jak zresztą cały świat, jest procesem, w którym ciągle można coś poprawiać, przekierowywać, jest dziełem w trakcie tworzenia, stąd jego, Michnika - dla niektórych ślepy - optymizm.

Co do GW, to wiele zarzutów typu: błędy, pochopne oceny, wrażenie pisania artykułów "na kolanie", ciągnięcie tematów/błahych spraw itp... wynika z faktu, że jest to dziennik, który musi być zapychany z dnia na dzień i nie można go porównywać z np. miesięcznikami. Dużo tekstów typu "zapchajdziura" się pojawia.
Innym zarzutem jest coś, co według mnie powinno być walorem, żeby nie powiedzieć koniecznością, bez której gazeta nie powinna istnieć. Chodzi o linię gazety, o posiadanie punktów ciężkości, tematów wiodących, które według niej są istotne i rysują światopogląd - realizuje misję. Wyborcza ma bardzo łatwo zauważalne tematy, które śledzi: kościół, nacjonalizm, Unia Europejska i wieczne tłumaczenie się z decyzji okrągło stołowych.

Wyleciał mi klimat Wyborczej z głowy i improwizuję trochę. W każdym razie, najlepiej pamiętam książki Michnika, w których świetnie wykładał komplikacje okresu wychodzenia z komunizmu. Oni naprawdę robili wszystko w ciemno, "na czuja", bez żadnych gwarancji, bez konkretnych planów. To było gigantyczne ryzyko, jedyna tak wielka pionierska robota Polaków, której nie wolno nie docenić ;)
Do góry
Autor
RE: Adam Michnik
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2015 00:27
Myślę, że cytat, który wskazałeś, bardzo dobrze ilustruje kwintesencję tego, co chciałam powiedzieć o Michniku, i o społeczeństwie.
Uważam, że my, Polacy, jako naród, bardzo cenimy wolność jako wartość, nie potrafimy uginać głowy przed obcymi i o tym świadczy bardzo długa tradycja niepodległościowa. Tylko że lata komunizmu jednak w jakimś stopniu nas okaleczyły, wielu z nas nie rozumie tego, co dla na przykład przeciętnego Amerykanina jest oczywiste - że wolność często bywa "trudniejsza". Zawsze wiąże się z osobistą odpowiedzialnością, z ryzykiem, czasem oznacza biedę, porażkę.
Wielu Polaków zachowuje się dzisiaj troszkę tak, jakby pragnęło sukcesów kapitalizmu, jednak chciało jakiejś furtki, pewnych narzędzi socjalizmu, na wypadek, gdyby nie wyszło. Tak jak było np. z frankowiczami. Póki kurs był niski, wszyscy się cieszyli, że mogą grać na walutach, super opcja, hura, kapitalizm, a kiedy frank poszedł do góry, to nagle niektórzy by chcieli, żeby państwo ratowało ich przed ich złymi decyzjami. A to nie tak funkcjonuje...

Ekszyn Dupacycki napisał:
Poza tym, dla Michnika Unia Europejska, jak zresztą cały świat, jest procesem, w którym ciągle można coś poprawiać, przekierowywać, jest dziełem w trakcie tworzenia, stąd jego - dla niektórych ślepy - optymizm.


Ja uważam, że mimo iż tak jak mówisz, Unia jest procesem w trakcie tworzenia, to już dzisiaj możemy powiedzieć, że dużo zyskaliśmy na członkostwie, chociaż nie jest to organizacja (jak żadna inna) pozbawiona wad i problemów.

Ekszyn Dupacycki napisał:
W każdym razie, najlepiej pamiętam książki Michnika, w których świetnie wykładał komplikacje okresu wychodzenia z komunizmu. Oni naprawdę robili wszystko w ciemno, "na czuja", bez żadnych gwarancji, bez konkretnych planów. To było gigantyczne ryzyko, jedyna tak wielka pionierska robota Polaków, której nie wolno nie docenić ;)


Z pewnością zawsze jest łatwiej być analitykiem-obserwatorem, który ma lata na to, żeby wyciągać wnioski, snuć refleksje, co innego być politykiem, który musi decyzje podejmować szybko, nie mając często pełnego obrazu rzeczywistości/nie mogąc przewidzieć wszystkich konsekwencji.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Adam Michnik
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2015 23:58
Vanililivi, wykończyłaś temat, nic nie umiem dodać :)

Oczywiście ze wszystkim się zgadzam.

Pozdrawiam.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.