Jak szukać adresy do wydawnictw?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Jak szukać adresy do wydawnictw?
Robi Użytkownik
  • Postów: 14
  • Skąd:
Dodane dnia 02-05-2015 12:31
Chciałbym prosić o pomoc w prawidłowym odnajdywaniu adresów do różnych wydawnictw. Załóżmy że chciałem wysłać moją książkę do największego wydawnictwa w Wielkiej Brytanii. Największym wydawnictwem na świecie przypuszczam że jest Pearson. Jednak gdy wejdziemy na oficjalną stronę to jest tam bardzo wiele różnych adresów i e-maili. Nie wiem gdzie konkretnie wysłać moją książkę w celu jej wydania?
Byłbym wdzięczny jeśli ktoś przeglądnąłby poniższą stronę i wskazał jeden lub kilka maili, pod które warto wysłać swoją pracę? (Najprościej do odczytu byłoby wkleić na tym forum link danych e-maili).
https://www.pearson.com/about-us.html
Bardzo dziękuję za pomoc.
Do góry
Autor
RE: Jak szukać adresy do wydawnictw?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 02-05-2015 15:14
Robi, nie mam żadnego doświadczenia w wydawaniu za granicą, ale z tego, co się orientuję, wygląda to inaczej.
Decydując się na wydanie w Anglii, nie kontaktujesz się bezpośrednio z wydawnictwem, lecz z agentem literackim, który za opłatą dopiero próbuje sprzedać Twój tekst wydawnictwu.
I od razu mam pytanie: czemu chcesz w ten sposób?

Niestety, będę musiała chyba wylać Ci kubeł zimnej wody na głowę. Jeśli jesteś debiutantem, który nie ma na swoim kącie jeszcze sukcesu w Polsce, to Twoje szanse na odniesienie go za granicą są bliskie zeru. Przy czym w realiach brytyjskich wydawnictw nakłady Pilipiuka (podaję to nazwisko, bo łatwo się z nim skontaktować w internecie i często o tym rozmawia na różnych portalach) to jednak troszkę mało.
No i... pozostaje kwestia języka. Jeżeli nawet mieszkasz w UK od lat i posługujesz się sprawnie językiem angielskim na codzień, to może być to niewystarczające, by pisać językiem literackim. Można zawsze zlecić tłumaczenie, ale to oczywiście generuje koszty, a szanse na sukces dla debiutanta z Polski na tym rynku są niewielkie.

Może napisz, co skłania Cię do pomysłu publikowania za granicą? Uważam, że jeśli nie ma ku temu żadnych szczególnych przesłanek to masz o wiele większe szanse próbując w polskich wydawnictwach.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak szukać adresy do wydawnictw?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-05-2015 23:24
Na tej stronie nie znalazłem nic ciekawego, ale znalazłem taką stronę: http://www.pearsoned.co.uk/Authors/.../PreparingSubmittingyourProposal/
Do góry
Autor
RE: Jak szukać adresy do wydawnictw?
Robi Użytkownik
  • Postów: 14
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2015 16:46
Vanillivi napisała:

Może napisz, co skłania Cię do pomysłu publikowania za granicą?


Po prostu pomyślałem że zacznę od samej góry i z czasem będę się zniżał.


Vanillivi napisała:

Można zawsze zlecić tłumaczenie, ale to oczywiście generuje koszty, a szanse na sukces dla debiutanta z Polski na tym rynku są niewielkie.

Książkę mam napisaną tylko w języku polskim i najlepiej bym chciał aby od razu zagraniczne wydawnictwo zechciało ją przetłumaczyć na język angielski.

Vanillivi napisała:
Decydując się na wydanie w Anglii, nie kontaktujesz się bezpośrednio z wydawnictwem, lecz z agentem literackim, który za opłatą dopiero próbuje sprzedać Twój tekst wydawnictwu.

Mam nadzieję że nie jest to prawdą.


Silvus, dziękuję ci za pomoc. Najlepiej byłoby aby istniała jakaś strona internetowa na której widnieją e-maile wielu liczących się wydawnictw z całego świata. Widzę jednak że nie jest to takie proste i trzeba samemu wyszukiwać co się da.

Bardzo dziękuję wam za cenne porady.
Do góry
Autor
RE: Jak szukać adresy do wydawnictw?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2015 18:59
Ech... Nie chcę Ci podcinać skrzydeł, ale mam wrażenie, że słabo się orientujesz w realiach wydawniczych. Załóżmy, że duże wydawnictwo zagraniczne bedzie chciało nawet zerknąć na to, co im nadesłałeś, że dogrzebią się do tego wśród propozycji wydawniczych od swoich gwiazd, agentów literackich i współpracujących wydawnictw z zagranicy, gdzie rozpychają się o uwagę różne takie Pilipiuki i Sapkowskie z całego świata.

Po pierwsze i najważniejsze: uważasz, że w takim wydawnictwie znajdzie się od razu gość, który będzie znał jezyk polski i twoją książkę przeczyta? W 99% przypadków to, co napisałeś od razu zawędruje do kosza. Jeśli coś już planujesz publikować w UK, to musisz dysponować albo tekstem napisanym od razu po angielsku, albo tłumaczeniem.
Musisz się również zorientować, czy to, co nadsyłasz pasuje do profilu wydawniczego wydawnictwa.
Pearson np. słynie głównie z podręczników, słowników, poradników biznesowych i wydawnictw profesjonalnych, więc zanim się im wyśle propozycję beletrystyki, warto się dowiedzieć, czy w ogóle to ich interesuje.

Po drugie, jak pisze Andrzej Pilipiuk na forum Weryfikatorium:

Cytat:
generalnie szanse że obcy wezmą polskiego debiutanta i wydadzą go u sienbie za granicą sa zerowe. Szanse że wezmą kogoś uznanego w Polsce są minimalnie wieksze - ale też nie za duże.
Ujmę to tak: ja mając na koncie 20 wydanych książek, pięciocyfrowe nakłady niektorych pozycji, regularne wizyty na listach bestselerów, majac przekłady na czeski i rosyjski, znając osobiście M.Kandela uważam podbój dalszych rynków za niemoż... tzn. bardzo trudny.

Ludziska kochane - przestańce w kółko teoretyzować o gruszkach na wierzbie tylko najpierw spróbujcie coś wydać w Polsce. Cokolwiek.

Dlatego lepiej najpierw maksymalnie wykorzystać możliwości polskiego rynku.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak szukać adresy do wydawnictw?
Heisenberg Użytkownik
  • Postów: 604
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2015 20:18
Piszesz, ze chcialbys aby ktos w angielskim wyd. przeczytal Twoja ksiazke po polsku a potem przetlumaczyl na angielski. A ja bym chcial zeby przyjechal do mnie Kevin Spacey i powiedzial, ze proponuja mi role w 4 sezonie House of Cards. Szanse mamy podobe :) Vanillivi slusznie prawi. Dodam ze podbijanie nawet lokalnego rynku wyd. bez jako tako wyrobionego nazwiska lub znajomosci, tez jest szalenie trudne. Dlatego zazwycxzaj zaczyna sie od nizszych szczebli i wspina na gore, a nie probuje jednym krokiem wskoczyc na Mont Everest. Sorki za brak pl znakow
What's changed, Jesse?
Do góry
Autor
RE: Jak szukać adresy do wydawnictw?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-05-2015 20:19
Myślę, że warto, byś zszedł na ziemię.
Jakoś nie wierzę, byś mógł zawojować zagraniczny rynek, już by było o Tobie głośno tutaj.
By zaatakować zagranicę, warto mieć już jakiś dorobek, to jest kartą przetargową.
Sam wydałem już trzy książki, ale minie jeszcze wiele lat, zanim pomyślę jak Ty.
Wolę raczej skupić się na scenariuszach, wejść do filmu, to jest przyszłość, pomyśl o tym.
Polecam szkołę Bogusia Lindy, gdzie nieźle uczą pisać scenariuszy :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Jak szukać adresy do wydawnictw?
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 03-05-2015 21:24
Heinsenberg rolę masz załatwioną, tylko musisz go zaprosić do Polski. Tak, rzekł ten, który to wie. :p
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.