Powieść
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Powieść
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 03-07-2008 14:08
Pisał ktoś z Was powieść, mini-powieść, nowelę? Cokolwiek dłuższego niż opowiadanie? Jeśli tak, to gdzie można to zobaczyć? I ogólna dyskusja o pisaniu powieści.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-07-2008 14:31
Ja piszę coś takiego :D
Tu jest początek:
http://portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=1235
, a końca nie widać.

I co ja mogę powiedzieć? Hmm. Że pisanie powieści jest trochę trudniejsze niż pisanie opowiadań.
Trudność polega na tym, że powieść to 100 opowiadań, które musi coś łączyć np. postaci (najlepiej jednak jeśli jest to sens), a ostatecznie cała setka opek zgrabnie musi się zlepić się w jedno Wielkie Opo. :D
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-07-2008 14:31
Zaczęłam kiedyś pisać coś o kocie, nawet chyba tu jest jeszcze, ale umarło śmiercią naturalną i faktem, że preferuję jednak poezję. Ale na pewno jest wiele osób na portalu, którzy mają coś napisanego/są w trakcie pisania (wiem, że są takie osoby wśród "nowych";) także zgłaszajcie się. :)
Do góry
Autor
RE: Powieść
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-07-2008 15:50
Heh, ja mam napisane dwie książki. KAżda z nich to zbiór dłuższych opowidań, które łączą się w całość motywem. ale, póki co, leżą w szufladzie. Wydawnictwa nie są zainteresowane:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 03-07-2008 17:12
Valdens, to na portalu nie jest długie. Masz napisane więcej?
Milla, jak to? Wysyłałaś to gdzieś?
Ja na razie tylko myślę o powieści:)
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-07-2008 17:57
80 stron maszynopisu. Nie wiem, czy na portalu jest wszystko, chyba nie.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 03-07-2008 18:07
80 stron tekstu tzw. znormalizowanego? :)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
tusiaaa Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd: Bełchatów
Dodane dnia 03-07-2008 18:18
W jednej książce jestem na połowie, ale dokończę ją w innym czasie, bo na razie wzięłam się od razu za kontynuację. W ten sposób przynajmniej dowiem się, co następnie stanie się z bohaterami (i co niesamowite okazało się, że powrócą do punktu wyjścia, tyle że poprzestawiani psychicznie w porównaniu z dawnymi czasami). Może to przez tą dziwną niecierpliwość. W każdym razie błądzę po ostatnich rozdziałach i się zastanawiam, czy nie stają się one co raz bardziej trudne w zrozumieniu. Teraz odczekuje aż mi wróci namysł, bo - a zresztą za chwilę spróbuję. Nie licząc tego, że za każdym razem okazuje się, że zmieniam znaczenie tego, co wcześniej napisałam. Przynajmniej jednak coś się dzieje. W tym czasie poprawiam całość tego, do czego doszłam, czyli króciutkich XXV rozdziałów, a zwłaszcza te ostatnie, bo byłam w takiej fazie, że to zupełnie wydaje się napisane jakoś tak bez pojęcia i trochę wstyd, a ostatnio znalazłam trochę rozumu i widzę, że to faktycznie jest z lekka niepoprawne, gdyż raczej za dużo wstawek. Podałabym adres, ale ostrzegam, że to jest na razie w stanie generalnej przeróbki, czyli od podstaw i takie tam malutkie porządki. Z resztą na razie nie warto... To jeszcze nabierze kolorów, bo na razie tylko o zielarstwie i o roślinkach - wszystko przez Teofila. Chciałam na ten portal wysłać pierwszy rozdział, ale coś się nie pojawił. Może nie tak jak trzeba go wysłałam.
"Prawdziwa legenda jest najbardziej kolorowa" :)
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Powieść
kate-rama Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd:
Dodane dnia 03-07-2008 18:33
Ja piszę, w zasadzie nawet nie jedną powieść, ale trzy w cyklu. Pierwszy rozdział III częsci Autor tematu już tu czytał i nawet skomentował. To, co tutaj jest, to jakaś 1/100 całości albo i to nie. Wszystko jest ze sobą mocno powiązane, nie są to luźne opowiadania, ale spójna (tak myślę) całość.
pozdrawiam Kasia :)
we're growing much older
Do góry
Autor
RE: Powieść
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-07-2008 19:34
Oczwywiście TYler. Rozesłałąm do najważniejszych wydawnictw, poczynając od Literackiego:) jedną z nich. odmowy póki co. Książka przeszłą przez kilka par rąk, różnej maści polonistów i co z tego, zę dostałam niezłe opinie. a za kasę to mi się nie chce póki co.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-07-2008 19:55
Ja próbowałem kilkakrotnie napisać coś dłuższego 'nie-wierszem'. Póki co niczego nie doprowadziłem do końca, chociaż w jednym przypadku osiągnąłem ponad 70 stron (choć to nie na strony powinno się liczyć).
Przed rokiem zacząłem pisać dłuższe opowiadanie. Obecnie traktuję tamten fragment jako szkic do "Opowieści z miasta powiatowego" (rozdział 1. jest dostępny na niniejszym Portalu), które zamierzam, choćby wbrew sobie :) dopisać.
Ogólnie, jeżeli chodzi o pisanie powieści, wydaje mi się, że wpierw potrzebny jest rodzaj konspektu, rys poszczególnych postaci - potem można ten "szkielet" wypełniać treścią - akcją i opisami. Ja zawsze robiłem inaczej - "leciałem na żywioł", dawałem się ponosić i patrzyłem, co z tego wyniknie. Jest to całkiem fascynujące, tyle że źródełko może w każdej chwili wyschnąć... I bez "konspektu" bardzo trudno jest w takiej sytuacji kontynuować. Pozdrawiam :)
Do góry
Autor
RE: Powieść
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-07-2008 22:14
Miałem tak z potępionymi. Wyszło w graniach 30 stron w wordzie. Niestety zamieszałem z narracją i stało się to trochę nierówne. Ze względu na przestrzeń czasową ukazujących się części, prawie nikt tego nie czytał już potem oprócz burego wilka. Psowałoby to jakoś zakończyć ;)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Powieść
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 04-07-2008 10:33
To widzę, że jednak lepiej mieć plan jeszcze zanim się zacznie, żeby nie zgubić się gdzieś w trakcie. Pytanie do tych bardziej doświadczonych, jeśli chodzi o powieść: Uważacie, że trzeba wcześniej dużo krótszych tekstów napisać?
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-07-2008 11:38
Myślę, że niekoniecznie. raczej nie ma tutaj utartych schematów. jA np zaczęłam od 180 ston napisanych rónolegle z pracą magisterską. Potem było 120 stron. pOtem pierwsza z książek przeznaczonych do wydania -88, kolejna - 35 (na nią składają się wszystkie moje shorty. Czyli kurde, pisze coraz krócej i nie wiem, co to wróży:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 04-07-2008 12:03
A czemu wydawnictwa jej nie chciały? Odpisali coś?
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-07-2008 12:42
Że nie są zainteresowani, nie skorzystają. Musisz albo napisać coś wybitnego, albo napisać idealnie pod publikę, albo mieć plecy, cokolwiek. Najgorzej smakuje pierwsza odmowa, potem to już jak zwykła korespondencja:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 04-07-2008 14:00
milla, a może tak byś spróbowała później? Mam na myśli... po śmierci. hahaa ;)
Pozwalam tu sobie na angielski humor, ale tylko dlatego, że millę już nieco znam. Wiem, że to rock&roll`owa babka i się tylko uśmiechnie z głupiego valdensa :D
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
kate-rama Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd:
Dodane dnia 04-07-2008 16:29
W życiu nie pisałam krótkich tekstów, oprócz tego wszystkiego, czego wymagali w szkole :) Za to już od najmłodszych lat gryzmoliłam jeszcze drukowanymi literami kawałki mojej "książki" jak to dumnie nazywałam. Mniej więcej co roku powstawała jakaś nowa wersja... Rekordem było 130 stron, które miałam gdzieś w 3-4 klasie podstawowki ;) a później już w LO jakieś 148 stron. A potem wywaliłam wszystko, to znaczy do lamusa, i zaczęłam od nowa, efekty gdzieś tam są. Jak na razie mi się podoba, stąd moja teoria, że krótkie teksty nie są do niczego potrzebne. Styl można wyćwiczyć i na wyrzucaniu do kosza dłuższych rzeczy. Ale myślę, że to zależy od osoby, nie każdy jest takim oszołomem jak ja i musi mieć wszystko w jednym miejscu, w dodatku uporządkowane :)
we're growing much older
Do góry
Autor
RE: Powieść
Tomi Użytkownik
  • Postów: 170
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 04-07-2008 21:53
Ciekawy temat :) Nasunęło mi się pytanie do bardziej doświadczonych, tzn. takich, którzy już coś dłuższego spłodzili. Otóż, w jaki sposób zabieraliście się do pisania swoich utworów (powieści) ? Domyślam się, że najpierw należy 'stworzyć' głównych bohaterów, ich wizerunki literackie itp. Czy tworzycie schemat powieści, poszczególnych rozdziałów ze streszczeniem treści, a następnie po kolei każdy z nich 'ubieracie' w słowa? Może jakieś wskazówki? :) Pozdrawiam
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 04-07-2008 22:06
Właśnie, dobre pytania. Też chciałbym zobaczyć odpowiedzi.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]