Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 29-12-2016 15:32
Bardzo rzadko zaglądam na Portal, choć kilka lat temu tu właśnie zaczęła się moja przygoda z pisaniem.
Poczułam się wywołana do odpowiedzi, ponieważ można powiedzieć, że jestem jedną z tych osób, którym się (mówiąc potocznie) udało.
Napisałam książkę, wysłałam do kilku dużych wydawnictw, jedno z nich się odezwało i książka została wydana. Potem w tym samym wydawnictwie wydałam jeszcze dwie książki. Na kolejną mam podpisaną umowę.
Tak po prostu. Pewnie stało za tym dużo szczęścia.
Ale można. Naprawdę można wydać książkę, tylko dzięki własnej pracy
To tyle
Chętnie odpowiem na Twoje pytania. Może jakoś pomogę.
pozdrawiam serdecznie
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
Ozonator Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 29-11-2017 10:45
Oczywiście, że można wydać książkę. Uważam jednak, że potrzeba talenu i szczęścia. jeśli ktos nie jest pewien swego talentu zawsze może wydac krótkie opowiadania w formie ebooka - nawet do pobrania za darmo i poprosić o opinie
Do góry
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
bukaX Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2017 13:51
@JaneE jeśli możesz zdradzić ile dostajesz za taką jedną książkę? Myślę, że dużo osób po prostu chciałoby wiedzieć czego się można spodziewać, oraz jakie warunki wynegocjować z agencją ;)
Do góry
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-12-2017 14:08
bukaX napisała:
@JaneE jeśli możesz zdradzić ile dostajesz za taką jedną książkę? Myślę, że dużo osób po prostu chciałoby wiedzieć czego się można spodziewać, oraz jakie warunki wynegocjować z agencją


Nie oczekuj odpowiedzi od Autora w kwestiach honorariów. Z reguły w umowach jest zapis dotyczący zachowania poufności. Procentowo zyski za jedną sprzedaną książkę kształtują się od 5% do 20%. Uśredniając półkową cenę netto książki, można przyjąć, (zawsze trzeba upraszczać, jak to Perec pisał) że na jednym sprzedanym egzemplarzu zarabiasz około 2 zł. ;-)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
BlazejWnet Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2018 10:38
Temat od półrocza zgasł, a przecież wielu z nas pisze. W temacie selfpub-a jest jeszcze inna opcja. Otóż przeszukując strony i profile różnych wydawców natknąłem się na coś takiego, https://www.facebook.com/rozpisani/. Czasu jest mało, ale może warto spróbować? Wiem, że rozpisani to selfpub, ale tutaj jest opcja na cały pakiet po ich stronie. Pisałem nawet na skrzynkę i dowiedziałem się, że zwycięzcy oferowany jest "pakiet marketingowy" - więc jest szansa na niewpadnięcie w martwą ciszę po wydaniu... To jest kolejna edycja. Ktoś ma doświadczenie???
Do góry
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 18-06-2018 23:11
W takich przypadkach sugeruję zawsze zapoznać się dokładnie z regulaminem konkursu. Często niestety okazuje się, że warunki oferowane zwycięzcy nie są wcale dla niego zbyt korzystne. Jak jest w tym przypadku?


Cytat:
Nagrodami w konkursie są:
sfinansowanie przez Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. wydrukowania papierowej edycji zwycięskiego Utworu w liczbie 100 egzemplarzy przeznaczonych do dystrybucji (tj. do dystrybucji drukowanych egzemplarzy Utworu poprzez skierowanie oferty ich nabycia do wszystkich kontrahentów Organizatora, z którego to tytułu laureat Konkursu otrzyma wynagrodzenie za sprzedaż) i 20 egzemplarzy przeznaczonych do użytku własnego autora – w oparciu o zawartą przez Organizatora i laureata Konkursu umowę dystrybucyjną, o której mowa w § 3 ust. 3 Regulaminu.
nagroda dodatkowa w postaci czytnika książek InkBOOK Prime


Już nawet pomijam to, że propozycja wynagrodzenia za sprzedaż może być nieakceptowalna dla autora. Skoro wydawnictwo pokryje koszt wydania tylko 100 egzemplarzy, to niby co ma się sprzedać? To żaden konkurs, tylko pułapka na frajerów, żeby później ktoś z własnej kieszeni zapłacił za wydanie jeszcze ze trzystu egzemplarzy.

Te warunki są bardzo niekorzystne dla autorów. Odradzam.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
Przemir Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd: Cairns
Dodane dnia 13-05-2019 05:28
Chcę skontaktować się z kimś obeznanym z polityką wydawnictw, kto na podstawie krótkiego streszczenia mojej powieści oraz dodatkowych objaśnień, wyrazi swoją, kompetentną, opinię czy schemat fabuły mojej książki zwiastuje sprzedanie nakładu i możliwość dodruku. Czy wydawca może uznać, że zrobi na tym biznes? Jakość mojego pisania to sprawa odrębna. O tym, na razie, nie mówimy. Moje nazwisko nie jest znane nikomu.
Sprawa druga, pytanie:
Swoje teksty rozsyłamy, od razu, do wydawnictw, czy raczej powinniśmy zaczynać od streszczenia i dosłać całość, gdy wyrażą zainteresowanie?
Do góry
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 13-05-2019 17:11
"Swoje teksty rozsyłamy, od razu, do wydawnictw, czy raczej powinniśmy zaczynać od streszczenia i dosłać całość, gdy wyrażą zainteresowanie?" - Raczej na stronie wydawnictwa zawsze jest instrukcja na jakiej zasadzie przyjmują materiał. Z tego co pamiętam przeważnie wymagane jest jakieś streszczenie, nikt przecież nie będzie ci czytał całego utworu, jeśli ma tego sporo w skrzynce.
Do góry
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
Przemir Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd: Cairns
Dodane dnia 14-05-2019 00:32
TomaszObluda napisał/a:
Raczej na stronie wydawnictwa zawsze jest instrukcja na jakiej zasadzie przyjmują materiał. Z tego co pamiętam przeważnie wymagane jest jakieś streszczenie, nikt przecież nie będzie ci czytał całego utworu, jeśli ma tego sporo w skrzynce.


Wcale nie zawsze. Tam, gdzie patrzyłem jeszcze nie widziałem. Na moje pytanie o adres, gdzie mogę wysłać streszczenie, tekst, odpowiedziano mi bardzo lakonicznie: „może Pan wysłać tu”. Domyśliłem się, że „tu”, to tam, gdzie wysłałem moje pytanie, czyli do jakiejś recepcji. Nie napisano mi co mam wysłać. Na poświadczenie otrzymania już nie liczę. Im naprawdę na niczym nie zależy.
Do góry
Autor
RE: Dwie pensje dzielą Cię od zostania pisarzem
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 14-05-2019 01:06
TomaszObluda napisał/a:
"Swoje teksty rozsyłamy, od razu, do wydawnictw, czy raczej powinniśmy zaczynać od streszczenia i dosłać całość, gdy wyrażą zainteresowanie?" - Raczej na stronie wydawnictwa zawsze jest instrukcja na jakiej zasadzie przyjmują materiał. Z tego co pamiętam przeważnie wymagane jest jakieś streszczenie, nikt przecież nie będzie ci czytał całego utworu, jeśli ma tego sporo w skrzynce.


Bzdura. Tekst jest niezbędny (nawet jeśli nie zawsze wydawca przeczyta całość), by ktokolwiek mógł się w ogóle wypowiedzieć, czy wydawnictwo jest chociażby wstępnie zainteresowane. To absolutna podstawa. Bez tego niby na jakiej podstawie ma zapaść decyzja? Co z tego, że autor ma nawet fajny pomysł na powieść, skoro nie potrafi jej napisać?

W niektórych przypadkach możliwe jest wysłanie kilku pierwszych rozdziałów + konspektu całości. To jednak większe ryzyko dla wydawcy, bo są autorzy, którzy piszą fajne konspekty, a później całości nie potrafią skończyć.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.