Przyjażń
Autor
RE: Przyjażń
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-07-2008 17:54
uwielbiam jeden cytat dotyczący przyjaźni:

Nigdy się nie tłumacz. Przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie itak nie uwierzą.
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
wwwolekpl Użytkownik
  • Postów: 28
  • Skąd: Rzeszów
Dodane dnia 21-07-2008 18:55
Przyjaźń jest tym, co się buduje, tworzy. Nie bierze się sama z siebie - choćby pojawiła się niespodziewanie - ma swój początek, swoje źródło niczym rzeka. Zaczyna się często górskim potokiem, podziemnym źródełkiem - rozpoczyna się od zachwytu czyjąś osobą - może unikatowym sposobem spoglądania na świat, wspólnym przedmiotem zainteresowań. Przywiązanie tworzy się później - kiedy zostanie odnaleziona choćby wątła nitka porozumienia...
Z czasem rodzi się potrzeba "bycia dla kogoś" - nie tylko stania na uboczu. Przyjaźń jest byciem dla kogoś - byciem bezinteresownym - choć przecież oczekującym choćby uśmiechu...
Przyjaźń to nie "coś za coś" - tym niemniej przyjaciel często nie chce pozostać "dłużny" - nie dlatego jednak, by spełnić powinność, a po to by sprawić radość, dać coś z siebie - podzielić się szczerością, dobrym słowem, może jakimś wspólnym problemem - wspólnym nie przez to, że dwie osoby, dwójka ludzi znajduje się w podobnej sytuacji, a przez to, że dla przyjaciela jest się gotowym "nachylić" do jego problemów, próbować zrozumieć. Takie współodczuwanie z drugim człowiekiem - zwane empatią - jest wyjątkowo piękne. Człowiek ma wielką potrzebę zrozumienia - to wręcz głód świadomości - że ktoś rozumie jego motywy. Przyjaciel to ktoś, kto dostrzega nasze wady i zalety - a mimo to nas ceni. Z przyjacielem można rozmówić się, jak z własnym sumieniem.
Świat jest tylko polem bitwy która nie ma dna.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Przyjażń
Bonsai Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2008 11:25
Wszędzie, tylko trzeba umieć szukać.
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2008 16:19
Ja mam z pięcioro świetnych przyjaciół, kilku dobrych no i wielu dobrych znajomych :) Przyjaźn jest wspaniała :) Bez niej byłoby tak szaro. Najlepsi przyjaciele to ci wypróbowani, nie ci, którzy się z wami śmieją, ale ci, którzy również z wami płaczą
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
Natalia Julia Nowak Użytkownik
  • Postów: 70
  • Skąd: Starachowice
Dodane dnia 21-08-2008 18:28
Przyjaźń jest w... Internecie. W realnym świecie jeszcze jej nie spotkałam. ;)
No hope, no fear. Nie ma nadziei, nie ma strachu.
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
ANETA Użytkownik
  • Postów: 218
  • Skąd: Sochaczew
Dodane dnia 21-08-2008 20:01
Hmm... W Internecie nie ma przyjaźni. Za dużo tu rozmijania się z faktami.

Przyjaźń w realnym życiu? Cóż, nie ma osoby, której zwierzam się ze wszystkiego. 89% moich myśli i odczuć zachowuję dla siebie. Tylko nieliczni odkrywają te pozostałe 11%... ;) Jest kilka osób, które sprawiają, że czuję się dobrze mimo wszystko- ale nie chcę używać od razu słowa "przyjaźń"... Trochę za "duże" jest... Nie nadużywam go.
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
teresa481014 Użytkownik
  • Postów: 196
  • Skąd:
Dodane dnia 22-08-2008 09:33
Chyba nie dzielę przyjaźni na taką z internetu, z pracy, z bloku - nie bo albo rodzi się i jest, albo jej nie ma.
Wciąż jestem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-08-2008 11:00
internet nie jest dobrym miejscem na rozwijanie przyjaźni;)
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 22-08-2008 18:19
internet pozwla bez przeszkód mówic o tym co w nas siedzi. czasem ciężko mówić w cztery oczy.
przynajmniej mi osobiście jakoś łatwiej.
wystarzczy mi przyjaciel po drugiej stronie monitora. wiem, ze wyśłucha, bo jest sprawdzony, a nie krepuję się gdy chcę mówić o tym, co mnie boli..
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 22-08-2008 19:44
Ja wolę pogadać z kimś w 4 oczy. Zawsze jakiś przyjaciel wysłucha. Nie ma to jak bliska osoba
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 22-08-2008 20:45
przyjaciele nigdy nie odmawiają. ale to ja się krepuje mowic wprost. siadem na gadu i im wszytsko powiem. ale nie w oczka. ;) czasem tak łatwiej..
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 23-08-2008 09:36
Dla mnie to takie jakieś... sztuczne. Wolę być z przyjacielem, kiedy z nim rozmawiam. Widzieć jego wzrok, słyszeć głos, to mi bardziej pomaga, a tak tylko monitor i wyskakujące na nim literki, które nie wiadomo kto pisze :p ja mogę o wszystkim mówić przyjaciołom, a oni mi. Wszystko jasne i konkretne. 100 % szczerości i zaufania. To podstawa. Podobnie jak szacunek i lojalność
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 23-08-2008 12:42
heh. dla mnie to troszkę przereklamowane.. średniowieczne..
każdy ma swoje tajemnice.
internet nie jest sztuczny. to już część naszego życia. z nim łatwiej. dla mnie to beż różnicy czy rozmawiam z przyjacielem przez telefon, internet czy na żywo. wiem, że to PRZYJACIEL. i to jest najważniejsze..
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
Bifa Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd: Kobiór - takie małe coś na Śląsku ;p
Dodane dnia 11-02-2009 21:40
Trochę stary temat no ale...
Co do przyjaźni damsko- męskiej jest możliwa. Sama mam takiego przyjaciela :D
Zgodzę się z WholeTruth, że nie ważne czy rozmawiamy z przyjacielem w cztery oczy przez gg itp. , ale ważne, że zawsze możemy na daną osobę liczyć. ;)
A co myślicie o przyjaźni na odległość? Czy według was ma szanse przetrwać?
Ja myślę, że prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko. Jeżeli nie to nie jest to przyjaźń...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 12-02-2009 04:35
Zgadzam się z tym w zupełności ,bo to jest właśnie przyjaźń i na tym to polega ,że bez względu:);):) na wszystko ktoś jest z Tobą!
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Przyjażń
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-02-2009 14:02
Cytat:
Joanna napisał/a:
Ja nigdy nie miałam prawdziwego przyjaciela :rol:


może nie dostrzegłaś, nie dałaś szansy?
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 14-02-2009 15:36
co do prawdziwych przyjaciół nie mam ich za wiele gdyż żeby ktoś stał się przyjacielem musi być w 100% godnym zaufania człowiekiem (choć pies też podobno może być przyjacielem :p ), muszę się z nim dogadywać na każdy temat i bez obaw powierzać tajemnice mając pewność że ta osoba zachowa je dla siebie :) na swojej niespełna 19letniej życiowej drodze spotkałem 2 takie osoby i wierzę szczerze w to że lepiej mieć 2 prawdziwych przyjaciół niż wielu ale takim którym nie można zaufać

a przyjaźń jest niezbędna do życia, nawet w ostateczności pomaga gdy brak miłości, wtedy do przyjaciela się idzie i zapomina o problemach :)

co do przyjaźni damsko-męskiej, trudna jest wprawdzie ale możliwa :D ale najlepiej obrazuje to sentencja Nietzschego:
Cytat:
"Kobieta może być przyjaciółką mężczyzny, lecz by uczucie to trwało, niezbędne jest wesprzeć je odrobiną fizycznej antypatii."
i trochę się z tym zgadzam bo kiedyś przez brak takiej antypatii przyjaźń się posypała :p
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 14-02-2009 16:00
mam kilku przyjaciół. przyjaźnię się z moją mamą, ale potrzebowałam na to czasu, wiadomo.
dwie pozostałe to kuzynki. osoby, przy których nie muszę mieć oporów - po prostu są, rozumieją, czasem powiedzą, że jestem niemądra.
poza tym - jest mój mąż, bo nie wyobrażam sobie mieszkać sam na sam z kimś, kto nie byłby moim przyjacielem.
kolejni dwaj to faceci, którzy potwierdzają moją teorię, że kobieta z mężczyzną może się przyjaźnić, ale korespondencyjnie.
i najważniejsza - osoba, która znając mnie od 18 lat [w tym roku obchodzimy pełnoletniość naszej przyjaźni], nie dała się nigdy sprowokować do kłótni.
to są ludzie, którym ufam najbardziej na świecie. wiem, że zawsze za mną staną, nawet, kiedy sytuacja będzie wymagała skrajnych poświęceń. nie wiem, czy ja dla nich też jestem taką przyjaciółką. nie potrafię być dla nikogo wsparciem, a moja rola w ich życiu sprowadza się do tego, że "jest ktoś, komu są potrzebni"...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Przyjażń
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 14-02-2009 16:02
Wydaje mi się, że w przyjaźni nie ma różnicy płci, ani wieku, ani żadnej innej. Ważna jest bezwzględna akceptacja - człowieka - niekoniecznie jego wyborów, zaufanie i otwartość w dzieleniu się swoimi doświadczeniami i chęć do wzajemnego wspierania.

Nie ma osób, którym można powiedzieć wszystko - no bo co to jest "wszystko"? Mówi się więcej lub mniej w zależności od tego, co się czuje a oni - czym bardziej odmienni od Ciebie tym szerszy kontekst znajdują do Twoich problemów.
Bardziej od powierzania tajemnic cenię gotowość niesienia pomocy, pragnienie szczęścia dla drugiej osoby. A to spotyka mnie od najbardziej niespodziewanych osób. Ważna jest wzajemność w tej sympatii.

Oczywiście są przyjaciele "od zawsze" - i tu przyjaźń zmienia się i dorasta z nami. Przybiera różne formy, słabnie i zanika, ale raczej nie mija.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 14-02-2009 16:16
hm, wszystko? to jest to, że nie muszę się zastnawiać co i w jakiej formie im powiem. wiem, że nie wyciągną pochopnych wniosków, a w razie niejasności zapytają.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.