Przyjażń
Autor
RE: Przyjażń
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 20-07-2009 22:44
Przyjaźń? Gdzieś istnieje. Ale dla mnie jest przyjaźń i przyjaźń prawdziwa. Przyjaciółek, dobrych przyjaciółek mam bardzo wiele. Trzymamy się razem i choć gramy sobie na nerwach i się kłócimy - zawsze do siebie wracamy i się wspieramy. W każdej sytuacji. Już wiele razy pokazałyśmy sobie, ile nas łączy.
Przyjaźni prawdziwej jeszcze nie doznałam - może za wiele oczekuję, ale nie zamierzam wybrać na chybił trafił. Mam kogoś, kto jest bardziej moją Bratnią Duszą, ale nie mogę nazwać jej prawdziwą przyjaciółką. Niestety przekonałam się o tym nie raz. Poza tym żyjemy w dużej grupie, więc nie da się zrobić tak, bymy trzymały się tylko we dwie. Tak czy inaczej bardzo cenię sobie ją, jako właśnie Bratnią Duszę - mamy podobne zainteresowania, poglądy. Jesteśmy obie tak samo zwariowane i chociaż charaktery mamy zupełnie różne, mówią, że przeciwieństwa się przyciągają. I mam nadzieję, że uda nam się przetrwać wszystkie kłótnie, bo to jest więź silnie zakorzeniona w nas samych...
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
Red Użytkownik
  • Postów: 46
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-07-2009 15:57
Przyjaźń? A coś takiego w ogóle istnieje? Bo ja jeszcze nie spotkałam...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 26-07-2009 16:24
Przyjaźń? Nie, ja jej nie znam. Dla mnie istnieją Przyjaciele i przyjaciele.

Prawdziwy przyjaciel zawsze cię wysłucha, nie odwróci się od ciebie, nie zdradzi w momencie próby. Przyjaciel nie lubi cię za twoje talenty, za twoje bogactwo, za twą siłę.
Prawdę mówią słowa twierdzące, że mój przyjaciel to drugi ja.
Bo w świecie bez prawdziwej przyjaźni można liczyć tylko na samego siebie.
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 27-07-2009 00:55
dzisiaj prawdziwych przyjaciół już nie ma, tak myślę
wszyscy, którzy byli - umarli
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 27-07-2009 08:29
Matko kochana Gawędziarzu - nie dołuj mnie, bo zastanawiam się dlaczego ja jeszcze, żyję;)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Przyjażń
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-07-2009 10:04
Cytat:
dzisiaj prawdziwych przyjaciół już nie ma, tak myślę
wszyscy, którzy byli - umarli
nie ma? To ja mam poważne przywidzenia. Bo w sobotę piłem z moim przyjacielem i jego żoną mhm :confused:
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 27-07-2009 11:07
czy "przy jaźń", to byt przy naszej jaźni, a "przy ja ciel", to ten przy moim ciele?

ja tam nie wiem - moja przyjaciółka na pewno żyje. ta najbardziej wypróbowana - jedyna osoba spoza najbliższej rodziny, która odwiedza mnie teraz, to jest coś...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Przyjażń
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-07-2009 11:42
Przyjaciel to ktoś kto jest adoptowanym z własnego wyboru bratem.

A jakiej przyjaźnie literackie kojarzycie, zrobiły na was wrażenie?

Ja lubię duet Rastignac i Bianchon z komedii ludzkiej Balzaca, chociaż ich drogi się rozeszły. No albo Sherlock i Watson.

A z kinematografii to zdecydowanie Dr James Wilson i Dr Gregory House ze znanego nam wszystkim serialu ;)
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 27-07-2009 16:29
soczewico

"przy ja ciele" - czy to ma jakiś sens? bo musiało by chyba znaczyć "Ja przy cielęciu"

nie mogę sobie przypomnieć w tej chwili żadnych lepszych przykładów przyjaciół z książek

chyba że Frodo i Sam z władcy pierścieni
albo Gimili i Legolas z tego samego dzieła
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
Cute Użytkownik
  • Postów: 121
  • Skąd: Zielona Góra
Dodane dnia 27-07-2009 19:49
Przyjaźń chyba jest w nas. O ile, oczywiście, posiadamy tę cechę jej wykrzesania z siebie. To chyba jest łatwe, prawda?


Widzę, że jest temat o przyjaźni, więc nie tworzę nowego i chciałabym poznać wasze zdanie na temat liczy przyjaciół. Wyznajecie zatem zasadę znanego nam wszystkim filozofa, Arystotelesa: ''Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego''? Czy raczej odwrotnie - macie kilku przyjaciół i tylko ich uważacie za najważniejszych? Ale co z powiedzeniem, że ma się tylko jednego przyjaciela od serca? Piszcie, co o tym sądzicie, bo jest to dla mnie bardzo ważne. :)

Jeżeli chodzi o mnie.. Osobiście uważam, że ma się jednego przyjaciela, tylko i wyłącznie. Posiadam go, chociaż kilka razy zrywałam przyjaźnie.
Najchętniej zamieniłabym się w grubego czarnego kota,
lecz zamiast na płocie, życie
przespałabym na Twoich kolanach...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 27-07-2009 20:00
Cytat:
Vulpes napisał/a:
"przy ja ciele" - czy to ma jakiś sens? bo musiało by chyba znaczyć "Ja przy cielęciu"

nie rozróżniasz słów "ciele" - jako ciało i "cielę"?
:)
może nie używam dużych liter, ale polskich znaków nie pomijam...

co do przyjaźni z literatury, to przy mnie i mojej przyjaciółce nawet ania z zielonego wzgórza wymięka z dianą...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Przyjażń
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 27-07-2009 20:31
oczywiście że przyjaźń istnieje ;) bo chyba znajomość od zawsze z osobą na którą można liczyć w każdej sytuacji to przyjaźń? Czy coś przegapiłem i się pozmieniało na tym świecie przez noc?
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-07-2009 20:35
zdani przyjaciele z litertury?
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
Heri Makabreska Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd:
Dodane dnia 29-07-2009 22:46
Cytat:
Cute napisał/a:
''Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego''



Jeżeli osoba A jest Twoim przyjacielem oraz osoba B jest Twoim przyjacielem, to nie znaczy to, że osoba A automatycznie staje się przyjacielem osoby B.

Następuje konflikt interesów, uczucie zaniedbania i odrzucenia.

Na własnej skórze poznałam, jak trudno jest podzielić swój czas, aby każdy czuł się zadowolony. Jednakże, na dłuższą metę okazało się to być niewykonalne i drogą naturalnej (choć brutalnej) selekcji, przetrwała tylko najsilniejsza więź.

Chyba jednak lepiej mieć jednego, niż mieć wielu, czyli żadnego.
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
TheEnd09 Użytkownik
  • Postów: 27
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 29-07-2009 23:38
Cytat:
Heri Makabreska napisał/a:
Jeżeli osoba A jest Twoim przyjacielem oraz osoba B jest Twoim przyjacielem, to nie znaczy to, że osoba A automatycznie staje się przyjacielem osoby B.


Też miałam sytuacje, gdzie tak na prawdę musiałam wybierać z kim spędzić wolny czas. Ale prawdziwy przyjaciel nie kazałby mi wybierać, ani nie szykanowałby tego drugiego w mojej obecności wiedząc, że na obu mi zależy. Dlatego do dzisiaj przetrwała prawdziwa przyjaźń.


Jeśli przyjaźń, to telefon: w środku nocy: "mam problem, muszę pogadać" i odpowiedz: "przyjedź do mnie, mam dobre wino, albo czekaj! ja tam zaraz będę", jeśli to jest radość i wspólny śmiech, jeśli to jest szczęście z cudzych sukcesów i pocieszanie po odniesionych porażkach, jeśli to jest rozmowa o przysłowiowej dupie Marynie, albo o głębokich przemyśleniach, jeśli przyjaźń jest słuchaniem po raz setny tych samych opowieści, jeśli to łzy wytarte o ramię drugiej osoby, chęć spędzania każdej minuty z tą osobą i nie uważanie tego czasu za straconego, jeśli przyjaźń, to fajka, wino i smuty o 4 nad ranem, jeśli to lata spędzone wspólnie na szczęściu, ale też kłótniach, to tak - mogę się pochwalić - MAM przyjaciela. :yes:

Nie na ilość, a na jakość! :)
" - To się nazywa obłęd [...].
- Wszystko się jakoś nazywa, wybierz sobie [...]."

Julio Cortázar — Gra w klasy
Do góry
Autor
RE: Przyjażń
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 30-07-2009 07:44
Cytat:
Heri Makabreska napisał/a:
Następuje konflikt interesów, uczucie zaniedbania i odrzucenia.

równie dobrze można mówić, że mając wiele dzieci nie jesteś w stanie wszystkich kochać.
wiem, że moja przyjaciółka ma dwie inne. mało tego - o jednej mówi, że to najlepszy człowiek na świecie. ale mimo to nie czuję się przez nią odrzucona. ale to taka wyjątkowa przyjaźń, która dopuszcza rozmowy w stylu:
-tłumaczę mu, że MUSZĘ kupować kosmetyki, bo on myśli, że ja z natury jestem taka piękna?
[jej rzut oka na mnie]
-wiesz co? zacznij kupować droższe!
i to jedna z tych "łagodniejszych". to nie to, że lubię, jak mnie ktoś obraża, ale lubię ją za to, że ma do mnie zaufanie - do mnie i mojego poczucia humoru. i nigdy nie obchodzi się ze mną jak ze zbukiem, więc nie boli mnie to, że ma kogoś, kto jest dla niej ideałem wrażliwości ludzkiej. bo ja nim nie jestem - i potrzeby obcowania z kimś takim nie potrafiłabym jej zaspokoić.

tak na dobrą sprawę, to dla mnie wyznacznikiem przyjaźni nie są nawet telefony o drugiej nad ranem, bo takimi obdarzam sporą część znajomych - są ludzie, do których zwracam się z konkretnymi problemami, w konkretnych sprawach...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Przyjażń
Eloe Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 30-07-2009 22:24
Ja uważam, że liczba przyjaciół tak naprawdę nie jest najważniejsza. Mam kilkoro przyjaciół, na których mogę polegać, którym mogę zaufać:) i więcej mi nie potrzeba.
Eloe
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
Vulpes Użytkownik
  • Postów: 546
  • Skąd: Zator
Dodane dnia 31-07-2009 08:45
Ja nie mam osób, którym mógłbym zaufać, więc dla mnie przyjaźń nie istnieje. A takich ludzi, na których mogę polegać (często wbrew ich woli) to ja mam wielu ];-{>
Wróciłem. Kurczę, wiele tu się zmieniło od ostatniej wizyty.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 31-07-2009 15:02
"Umiesz liczyć? Licz na siebie". Mam znajomych, przyjaciół nie posiadam. Nie potrzebuję.
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Przyjażń
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 31-07-2009 15:23
Cytat:
Satis-Verborum napisał/a:
Nie potrzebuję.

cóż - ja nie potrzebuję internetu, nie potrzebuję odtwarzacza mp3 i czterdziestej pary butów. co nie zmienia faktu, że z chęcią nabywam.
a przyjaciele po prostu są. liczę na siebie, ale dlaczego miałabym być sama?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]