Fantastyka się starzeje
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Fantastyka się starzeje
Ayer Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd: Nowy Sącz
Dodane dnia 09-12-2015 22:35
Witam serdecznie wszystkich!
Zdecydowałam się tu napisać, gdyż mam pewne dylematy związane z moją pracą licencjacką, której temat widnieje u góry.
Co prawda nie będzie to praca pisana po polsku, ale po hiszpańsku, mimo to chciałabym poprosić Was o refleksje.
Czy faktycznie fantastyka się starzeje? Jeśli tak, to na jakich szczeblach? W których powieściach zauważacie tę tendencje? Które motywy nadal są "na czasie", a które odeszły na dobre?
Z niecierpliwością czekam na Wasze odpowiedzi, gdyż z pewnością przydadzą mi się one podczas pisania.
Pozdrawiam uprzejmie i życzę natchnienia!
Bez ryzyka nie ma zabawy.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka się starzeje
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 10-12-2015 09:50
Moja odpowiedź brzmi - nie. W fantastyce, jak i w całej literaturze pojawiają się pewne zjawiska, które mogłyby przyczyniać się do takich wniosków. Jednym z nich jest łatwość wydania powieści. Kiedyś było to zarezerwowane tylko dla najlepszych, książki recenzowane były przez jajogłowych i zatwierdzane do druku. Dzisiaj wydać książkę może każdy, nawet bez korekty. Jest wiele wydawnictw oferujących opcję self publisher. A czym to skutkuje? Pojawia się dużo tytułów, ale wiele z nich jest wątpliwej jakości. Zauważ, że na żadnej książce nie znajdziesz już ilości nakładu. Nie drukuje się książek w 100 000 egzemplarzy, tylko 2-3, czasami 5 tys. i nikt nie chce się tym chwalić, bo nie ma czym. Uboga jest wiedza obecnych pisarzy, uśredniając oczywiście. I co za tym idzie zubożona jest fantastyka, ale to raczej skutek rozwoju cywilizacji w takim kierunku, a nie świadomego wyboru samych piszących. Ubolewam nad tym, że w najbliższym czasie prawdopodobnie nie powstaną takie dzieła, jak Diuna Franka Herberta. I nie dlatego, że nie ma komu jej napisać, ale dlatego, że coraz mniejsze grono by ją zrozumiało. Fantastyka się nie starzeje, fantastyka się zmienia. Kiedyś był Herbert i Dick, a teraz pisze się książki na podstawie scenariuszy z gier komputerowych.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka się starzeje
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 10-12-2015 16:49
Fantastyka się po prostu zmienia, ale nie starzeje.
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka się starzeje
Ayer Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd: Nowy Sącz
Dodane dnia 10-12-2015 19:11
Hmm... Czyli wychodzi na to, że moja prowadząca, która podsunęła mi owy temat, kompletnie nie zna się na fantasy.
Ja osobiście uważam, że raczej następuje skostnienie tegoż gatunku, ale nie jego starzenie. Owszem, niektóre motywy odchodzą powoli do lamusa, ale tak jak zostało powiedziane wyżej, jest to spowodowane ubogą wiedzą dzisiejszych pisarzy.
Chyba faktycznie muszę zmienić temat pracy.
Bez ryzyka nie ma zabawy.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka się starzeje
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-12-2015 21:54
Nie wiem o jaką dokładnie fantastykę chodzi autorowi tematu, ale literatura fantastyczna była często wyrazem interesowania się światem możliwym, potencjalnym albo przyszłym. Piszący był przepełniony nie tyle fajnościami, chcącymi zauroczyć czytelnika, ile chciał uwrażliwić go na rzeczywistość, powołując do istnienia alternatywne punkty widzenia lub przybliżyć przyszłość (sci-fi), co zawsze wymagało ogromnej wiedzy i inteligencji.
Co prawda nie poznaję nowych pozycji fantastycznych, ale zdarza mi się czytać amatorów i komentarze pod ich tekstami. Widzę więc dążenia i oczekiwania fantastów. To faktycznie przykra lektura i sprawia wrażenie martwego nurtu, jakiejś takiej rzeki płynącej w kółko (osobliwe zjawisko), nie mającej ujścia. Chociażby do oceanu rzeczywistości.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka się starzeje
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 12-12-2015 09:10
Bo fantastyka nie jest rzeczywista, choć czasami przyszłość choć częściowo ją urzeczywistnia.
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka się starzeje
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2015 15:54
W dobrej fantastyce jest rzeczywistość.
Do góry
Autor
RE: Fantastyka się starzeje
PAN Nikt Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd:
Dodane dnia 29-01-2016 11:38
Ekszyn Dupacycki napisał:
W dobrej fantastyce jest rzeczywistość.


Zgadzam się z przedmówcą. W fantastyce widać odzwierciedlenie rzeczywistości, w której żyli autorzy. Trzeba tylko umieć ją dostrzec. Inna sprawa jest taka, że Fikcję Naukową dziś pisze każdy dla fanu, bo się sprzedaje. Choć wiedza naukowa po prostu kuleje. Jakiego zwykłego zjadacza chleba interesuje choćby fizyka cząstek elementarnych, czy teoria super strun?
Do góry
Autor
RE: Fantastyka się starzeje
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 29-01-2016 16:36
Mnie interesuje, a chleb też zjadam codziennie. :)
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]