Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
esere Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 15-04-2016 08:59
Cześć,

pracuję właśnie nad książką autobiograficzną. Nie, nie jestem sławna i do sławy mi daleko, a ta książka to miałby być mój debiut wydawniczy. Nie wiem, czy to dobrze wróży, zaczynać własną twórczość, skierowaną do szerokiego grona odbiorców, od napisania autobiografii. Dotychczas sądziłam, że moje życie jest nudne jak flaki z olejem i nie mam nic w tej kwestii do napisania... Może i takie było do momentu, aż się rozchorowałam. I właśnie o tych zmaganiach z chorobą piszę w swojej książce. Przyświeca mi szczytny cel dania nadziei osobom chorym, a także dania informacji na temat kilku chorób osobom zdrowym. Nie chcę ani demonizować, ani gloryfikować tych chorób. Po prostu chcę opisać, z czym to się je. Napiszcie mi, proszę, co uważacie o debiucie z książką autobiograficzną? Czy to ma szansę wypalić? Dotychczas pisałam jedynie fantastykę. Kreowałam własne światy, własnych bohaterów i fabuły, a teraz chcę napisać coś, co wydarzyło się naprawdę i sama nie wiem, czy to dobry pomysł...
Do góry
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 15-04-2016 10:33
Witaj.
Jeśli tylko książka będzie ciekawie napisana, a przy tym - jak sama zaznaczyłaś - wniesie coś nowego i pozytywnego to Twój dorobek nie będzie miał znaczenia.
Nie myśl o tym, czy wypada. Po prostu pisz.
Powodzenia!

P.s. Jedną z książek, które wywarły na mnie ogromne wrażenie, była podobna pozycja. Napisał ją chłopak, który od dziecka zmagał się z chorobą (to był jego debiut i zarazem jedyna książka). Mimo upływu lat wracam do niej myślami - to chyba najlepsza odpowiedź na Twoje pytanie.
Do góry
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 15-04-2016 14:17
Ksiażka ma być dobra. Coś z sobą wnosić w życie czytelników.
Nie ma znaczenia czy to Twoja historia czy też opowiesć wymyslona.

Powodzenia :)
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 15-04-2016 16:36
Więc wypada. ;)
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 15-04-2016 16:46
Liczy się to, by książka była dobra, intrygująca i wciągająca, a czy o sobie, czy czysta fikcja, to już insza inszość :)

Sukcesów życzę :)
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 23-04-2016 00:59
Ja już dawno napisałem swoją autobiografię i czekam aż się do mnie zgłoszą wydawcy. Podpiszę kontrakt z tym, który zaoferuje mi najwyższe honorarium.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 23-04-2016 01:07
Zależy o czym miałaby to być książka i jak napisana. Z pewnością nie mają sensu "autobiografie" zupełnie przeciętnych osób, które wywewnętrzniają się ze swoich jakichś tam przeżyć, które nic czytelnika nie obchodzą. Książka o walce z chorobą to już inna inszość, bo tak jak piszesz, ona może pomóc innym zrozumieć chorobę, dać nadzieję. Tylko że musisz być świadoma tego, że takich książek było już bardzo dużo i ciężko do tematu wnieść jeszcze coś nowego.
Ale jeśli będziesz pracowała nad warsztatem, opiszesz to sprawnie, rzetelnie, to jak najbardziej warto spróbować.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
Celimena Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd: Ząbkowice Śląskie
Dodane dnia 23-04-2016 13:40
Zawsze warto pisać! Oczywiście istnieje kwestia polityki danego wydawnictwa i problem z potencjalnym odbiorcą - literatura niefikcjonalna jest mniej popularna. Jednak taki debiut nie jest niemożliwy. Spora część książek autobiograficznych utrzymuje się na rynku jako produkt wyłącznie komercyjny (nie piszę tu o na prawdę wielkich ludziach), a u ciebie podoba mi się idea - danie nadziei chorym i oświecenie zdrowych.
Do góry
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
esere Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 26-04-2016 11:53
JacekL
JaneE
Swistakos
Mike17
Szczepanie
Vanillivi
Celimeno

dziękuję za odpowiedzi. Bardzo mnie podbudowały, a jednocześnie zmotywowały. Wiadomo, trzeba pisać dobrze, obojętnie co by to nie było.
Do góry
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 26-04-2016 14:01
esere napisała:
Szczepianie

Szczepian to ja?
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
esere Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 26-04-2016 14:31
Przepraszam za tą podłą literówkę;)
Do góry
Autor
RE: Powieść autobiograficzna. Czy to wypada - nie będąc sławnym?
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 28-04-2016 17:12
Ale Szczepianie do Gendera nawet pasuje. ;p
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]