Dookreślony światopogląd
Autor
Dookreślony światopogląd
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 03-05-2016 20:08
Stawiam pytanie absolutnie związane z forum światopoglądowym z czystej ciekawości. Absolutnie nie interesują mnie cudze światopoglądy, a chodzi mi jedynie o zaspokojenie własnej ciekawości - która nie stoi w niezgodzie z regulaminem. Otóż każdy ma poglądy i ja też. Ale moje pytanie brzmi: Czy one są dookreślone?
Zacznę od siebie: większość moich poglądów nie jest, lecz się zmieniają pod wpływem nowych informacji, logicznej argumentacji strony przeciwnej i innych czynników. A teraz marzę o tym, aby kto zechce oczywiście - napisał choćby jednym zdaniem swoje odczucie w tej materii i wszystko mi jedno jakie ono będzie.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Dookreślony światopogląd
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2016 20:35
są.
Do góry
Autor
RE: Dookreślony światopogląd
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 03-05-2016 21:07
Jeśli jest Pan szczery, to ja Panu zazdroszczę, ponieważ z mojej analizy wynika, że jest Pan jednostką bardziej wartościową i przydatną społecznie niż ja. Dlatego że z mojej niedookreśloności można wywieść, że jestem osobą chwiejną, które ulega silniejszym od siebie jednostkom i można ją "przekabacić". Wystarczy posługiwać się informacjami opartymi na faktach i logiką, której nie jestem w stanie odeprzeć. Dlatego społeczeństwo słusznie eliminuje, bądź spycha na margines takich jak ja. Wiecznie wątpiący. Proszę o kolejne opinie.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Dookreślony światopogląd
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-05-2016 22:52
Dobrze mówisz, Szczepanie... Jednostki bardziej wartościowe to rzeczywiście te, które są pewne swego - hm... mogą je narzucać innym, lub przeciwnie, bronić się przed wpływem innych. "Pewność swojego zdania" nie jest zła, tak sobie myślę.

Ja także jestem taki, że mnie łatwo "przekabacić". Nie czuję się z tym źle, przynajmniej ogólnie mówiąc.
Do góry
Autor
RE: Dookreślony światopogląd
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 03-05-2016 23:17
Silvus napisał:
Ja także jestem taki, że mnie łatwo "przekabacić". Nie czuję się z tym źle, przynajmniej ogólnie mówiąc.


Pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to taka, że powinienem Panu współczuć, chociaż napisał Pan, że źle się z tym nie czuje. Ale ta myśl o współczuciu jakby wynikła z pewnego podobieństwa, jakie Pan wyraził. Potem szybko się zastanowiłem i jasno piszę: Nie! Nie współczuje Panu! Tym razem uniknę nawet cienia podejrzeń o ironię! Żadnej ironii! Ani krzty! W tym poście niczego Pan nie znajdzie. Po prostu przyjmuję pańskie stanowisko do wiadomości i bardzo dziękuję za podzielenie się opinią.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Dookreślony światopogląd
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-05-2016 13:01
Te jednostki pewne siebie dzielą się na:
1. Mające ugruntowany pogląd, który aby obalić trzeba się napracować (samo dojście do poziomu gruntu bywa wymagające).
2. Nie mające ugruntowanego poglądu, a tylko osobowość lubiącą widzieć swoją rację na wierzchu.

Pierwszy typ ludzi, to rzadkość, w zasadzie "białe kruki". Nie zgadzam się z tym, co zostało powiedziane w pierwszym poście, że każdy ma poglądy, przeciwnie - prawie nikt.
Do góry
Autor
RE: Dookreślony światopogląd
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 04-05-2016 15:20
Ekszyn Dupacycki napisał:
Pierwszy typ ludzi, to rzadkość, w zasadzie "białe kruki". Nie zgadzam się z tym, co zostało powiedziane w pierwszym poście, że każdy ma poglądy, przeciwnie - prawie nikt.


Ooo! Panie! To zamach! Uuuu! Jesteś Pan bardzo blisko wykolejenia z organizmu społecznego, w którym ludzie mają poglądy ugruntowane poprzez swoich krasomówców, z których ust nabożnie prawdę spijają. A że każdy krasomówca ma własną prawdę, to i w społeczeństwie świetnie funkcjonuje światopoglądowy pluralizm. A Pan tutaj się zamachasz nań toporem!
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Dookreślony światopogląd
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-05-2016 17:02
Mówisz o posiadaniu cudzych poglądów. Łatwo je rozpoznać po tym, że w pewnym momencie rozmowy recytujący je odsyła rozmówcę do źródeł, rzucając link, tytuł książki, autora etc.
Mający swoje poglądy umie się poruszać w temacie własnymi słowami, na każdej głębokości.
Do góry
Autor
RE: Dookreślony światopogląd
markd Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 04-07-2016 15:01
Silvus napisał:
Dobrze mówisz, Szczepanie... Jednostki bardziej wartościowe to rzeczywiście te, które są pewne swego - hm... mogą je narzucać innym, lub przeciwnie, bronić się przed wpływem innych. "Pewność swojego zdania" nie jest zła, tak sobie myślę.

Ja także jestem taki, że mnie łatwo "przekabacić". Nie czuję się z tym źle, przynajmniej ogólnie mówiąc.

Zgadzam sie !
african mango
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]