Wiem, że nic nie wiem?
Autor
Wiem, że nic nie wiem?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 03-05-2016 22:40
Oto jedna z sentencji, którą wyrażał Sokrates. Przyznam się Państwu, że czuję wielki dyskomfort, kiedy sam wmawiam ludziom, ze ja: "wiem, że mało wiem", ponieważ to mnie stawia ponad Sokratesem (mało, to więcej niż nic), któremu po prawdzie ja do pięt nie dorastam. Jestem ciekaw jaki macie Państwo stosunek do myśli człowieka, na którego cześć poprzedzającą go epokę nazwano przedsokratejską. Czyżby to była pochwała niewiedzy? Choć z mojej obserwacji wynika, że ludzie intelektualnie się odkuli, bo rzadko słyszę, żeby ktoś czegoś nie wiedział, a Państwo?
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wiem, że nic nie wiem?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 03-05-2016 23:01
Szczepan Gender napisał:
ponieważ to mnie stawia ponad Sokratesem

Szczepan Gender napisał:
Czyżby to była pochwała niewiedzy?

W tych momentach albo ironizujesz, albo bardzo trzymasz się dosłownego znaczenia, dobrze myślę?

Nie znam się na Sokratesie; można powiedzieć, że filozofię grecką zakończyłem poznawać w liceum. Co mogę powiedzieć na temat tej jego myśli - dobrze powiedział. Podpisuję się pod nią, ale nie jako "Michał", tylko jako człowiek ogólnie.

PS. Czy dobrze robię, mówiąc do Pana per "ty" (we wszystkich postach jak dotąd) ?
Do góry
Autor
RE: Wiem, że nic nie wiem?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 03-05-2016 23:10
Silvus napisał:
W tych momentach albo ironizujesz

Jeśli podejmuję się ironizować to jedynie w stosunku do siebie, ewentualnie osób spoza forum.
Silvus napisał:
PS. Czy dobrze robię, mówiąc do Pana per "ty" (we wszystkich postach jak dotąd) ?

Ja nie mam żadnego wpływu na to jak się do mnie mówi, ani prawdę powiedziawszy nie ma to dla mnie specjalnego znaczenia. Natomiast sam mam pewną manierę i generalnie zwracam się do obcych Państwo, Pan, Pani. To nie powinno nikomu uwierać, bo niby tak w szkole uczą. Nie mogę napisać jak ludzie na mnie mówią, ponieważ regulamin nie zezwala na używanie słów wulgarnych, czy obelżywych. Jeśli Pan ma jakieś wątpliwości, to mogę prywatnie to Panu udowodnić, żeby mi Pan nie sugerował ironii, ponieważ za to grozi mi ban. I ja sobie nie pozwolę wmówić tutaj ironii.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wiem, że nic nie wiem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2016 23:14
Ujęć postawy Sokratesa jest kilka, ale co to jednego raczej nie ma wątpliwości - był przełomowy. Pierwszy subiektywista, a według Nietzschego pierwszy "człowiek teoretyczny": oderwany od korzeni, człowiek doniczkowy, samowystarczalny intelektualnie i poddający wszystko w wątpliwość, którą od tej pory każdorazowo rozwiązuje intelektem na drodze dialektyki. Ustanawia w ten sposób dystans do siebie i całego świata. Nie ma bezpośredniej z nim relacji, a tylko poprzez rozum i jego instrumenty - pojęcia. Tworzy kulturę, która jest rakiem natury i która najwyżej opisuje tę ostatnią, nigdy jednak jej nie wyraża ("wszystko musi być rozumne, by być piękne"). Według Nietzschego Sokrates zredukował człowieka. Musi on teraz wiedzieć tylko to, co rozumie, a więc i umie wyrazić. W efekcie nie wie nic.

To jedna z odsłon Sokratesa.
Do góry
Autor
RE: Wiem, że nic nie wiem?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 04-05-2016 00:59
Ekszyn Dupacycki napisał:
Nietzschego


Z Nietzschem mogę polemizować, bo to nikt z forum i w żaden sposób go nie urażę. On bardzo dobrze rozumiał ludzi i stworzył wspaniałą filozofię ze świetną osią podziału - zgodną z predyspozycjami. A zatem ja Nietzschemu wierzę i skoro on Sokratesa poniża, to jeszcze pełniejsze staje się moje rozumienie pańskiego przekazu. Zdecydowanie Nietzsche wymyślił prostsze rozwiązania niż Sokrates, na co są historyczne dowody. Nie potrafię zatem nie ulec pańskiej argumentacji - Panie Dupacycki! Ale też mnie Fryderyk niezmiernie podnieca, gdyż ja czerpię z masochizmu niewysłowioną rozkosz.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wiem, że nic nie wiem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-05-2016 13:37
Nie należy uważać, że Nietzsche poniżył Sokratesa. Grek zainicjował kulturę, przez którą człowiek (=półczłowiek) musiał przejść, by powrócić do siebie jako nadczłowiek (=pełny człowiek). Według mojego rozumienia Fryderyka. Poza tym, Sokrates to najpewniej ironista nieodgadniony do końca. Zaraził żywością myśli, ukazując jej siłę w ruchu, w dyskusji.

Piękny temat. Nie narażajmy go na jakieś przytyki portalowych bożen i jadź, nauczycielek klas I-III.
Do góry
Autor
RE: Wiem, że nic nie wiem?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 04-05-2016 14:19
Ekszyn Dupacycki napisał:
Piękny temat. Nie narażajmy go na jakieś przytyki portalowych bożen i jadź, nauczycielek klas I-III.


Panie Szanowny Dupacycki! Podążasz Pan ciemną doliną, usłaną cierniami i suspozycjami. Ja bym się nie odważył na takie. Poza tym, kto nasze bachory uczy miłości, jak nie te Panie kochane?
Co do Nietzschego i Sokratesa, to w tym powierzchniowym ujęciu ja się z Panem jak najbardziej zgadzam, choć z drugiej strony, gdyby nie pańskie nazwisko cudowne, to ja bym pańską przemianę człowieka przedstawił w innym świetle. W każdym razie podoba mi się pańskie dookreślenie "człowiek pełny". Muszę jeszcze wiele poczytać Nietzschego, bo na razie jestem pusty jak dzban. Dopiero co Pan mnie nieco wypełnił.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wiem, że nic nie wiem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-05-2016 14:42
Cóżeś taki strachliwy? Ciemna dolina, to przyjemny plener.
Do góry
Autor
RE: Wiem, że nic nie wiem?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 04-05-2016 15:11
Ekszyn Dupacycki napisał:
Cóżeś taki strachliwy? Ciemna dolina, to przyjemny plener.


Bardzo przyjemny, gdyby nie świszczące baty Bogów obserwujących nasze poczynania z Olimpu. Ja już posiadam bolesną pręgę, a kolejnych mógłbym nie przeżyć, w związku z czym unikam jak ognia ściągania gniewu naszych Olimpijczyków. Ale ciemną doliną podążam jako i Pan, tyle że trzymam się cienia wielkich Baobabów, a nawet często chowam się w ich pniach przepastnych, dopóki armia ciemności za mną się nie ustawi. Jeden centurion tu jeszcze armii nie czyni, Panie Dupacycki.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Wiem, że nic nie wiem?
markd Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 04-07-2016 15:00
Bardzo przyjemny, gdyby nie świszczące baty Bogów obserwujących nasze poczynania z Olimpu.
african mango
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]