Jak pisać dramat ?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Jak pisać dramat ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-05-2016 16:41
Hej, mam do Was pytanie odnośnie pisania dramatu. Jakieś wskazówki jak się do tego zabrać, najlepsze sposoby aby sobie wyćwiczyć technikę ? Są może (najlepiej w okolicach Krakowa )jakieś warsztaty dramatopisarskie ? ;)
Do góry
Autor
RE: Jak pisać dramat ?
trawa1965 Użytkownik
  • Postów: 155
  • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 17-05-2016 06:52
Pisanie dramatu nie jest łatwiejsze(ani trudniejsze) od pisania pozostałych form literackich. Trzeba mieć dobry pomysł, wizję końcową utworu i... cierpliwość w pracy. Nic samo nie przyjdzie z siebie.
Do góry
Autor
RE: Jak pisać dramat ?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-05-2016 07:40
Trzeba mieć :
1. TALENT
2. czas
3. wyobrażnię

BO INACZEJ WYJDZIE DRAMAT A NIE ...
Do góry
Autor
RE: Jak pisać dramat ?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 18-05-2016 21:20
Najlepiej zacząć od pogrzebu, potem scena jak bliska rodzina mdleje i wpada do grobu za trumną, albo jeszcze lepiej jak skaczą do tego grobu. A grabarze nie przerywają pracy, bo mają zapłacone za zasypanie grobu i muszą skończyć jak najszybciej, ponieważ butelka czeka. Dalej żałobnicy mdleją masowo, nieliczni próbują wyciągać z grobu skoczków, ale ziemia się osypuje i jest z tym spory problem. Nagle z grobu dochodzi przeraźliwe rzężenie. Okazuje się, że nieboszczyk został przedwcześnie pogrzebany i teraz się dobija, bo chce wyjść na wolność. Ale nic tego, bo grabarze się uwijają, a ksiądz woła: Co Bóg pogrzebał, człowiek niech nie wygrzebuje! Kobiety spazmują, dzieci płaczą i wołają: mamusiu! A mamusi tylko ręka z gleby wystaje. Dramatyzm nieprawdopodobny.
Wreszcie jakiś mężczyzna wyrywa grabarzowi łopatę i z całej siły zdziela go nią w kark. Spada głowa grabarza i toczy się pod nogi spazmujących kobiet. Jedna z nich - z wyraźną odrazą kopie głowę i ta wpada w dół, z którego gramoli się niedoszły nieboszczyk.

Drugi z grabarzy w tej wyjątkowej sytuacji oddala się z miejsca pochówku, będąc w duchu uradowanym, ponieważ butelka czeka już tylko na niego samego. Tak bardzo się spieszy, że potykając się już za bramą cmentarza wpada wprost pod koła przyczepy z obornikiem, ciągnionej przez Ursus 2014! Miazga nieprawdopodobna. Płynna większość grabarza od razu spływa do znajdującej się kilka metrów dalej kratki kanalizacyjnej. Do sprzątania pozostaje naprawdę niewiele.

Tymczasem nieboszczyk wygramoliwszy się z grobu wzywa Boga Wszechmogącego na świadka i przeklina na wieki całą swoją rodzinę i wszystkich żałobników za próbę przedwczesnego pogrzebu. Przeklina ich synów do siódmego pokolenia wstecz. Nagle niebo robi się granatowe i biją z niego pioruny zwykłe, oraz kuliste. Uderzają w nagrobki, które pękają wzdłuż i w poprzek. A z powstałych szczelin wydostają się truchła przeklętych synów żałobnych do siódmego pokolenia wstecz. Cmentarz wypełnia się nieprawdopodobnym fetorem.

No jak? To jest dramat właśnie. Może ktoś dopisze dalszy ciąg?
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Jak pisać dramat ?
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 18-05-2016 21:23
Raczej groteska z elementami makabreski, ale brawa dla wyobraźni. ;p
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Jak pisać dramat ?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 18-05-2016 22:43
Teraz w kinie same takie dramaty. Dzieci to oglądają. A piszę w kinie, bo każdy dramaturg marzy, aby jego makabreska doczekała się ekranizacji. Ale Świstakos mogłeś wspomnieć, że masz na myśli dramat metafizyczny, a nie dosłowny.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Jak pisać dramat ?
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 18-05-2016 23:25
Klasyczny dramat trochę inaczej wygląda. :)
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Jak pisać dramat ?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 18-05-2016 23:33
Oczywiście! Ale kto dziś cytuje klasyków, poza tym forum i profesorem Niesiołowskim? Dziś sztuka i dramat ma inny wymiar, o wiele głębszy! Jak choćby śmierć Hanki Mostowiak w kartonach (dramat narodowy "M" jak miłość).
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Jak pisać dramat ?
protas Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2016 13:36
Czyngis1 - wszystko zależy od tego, jakie inne gatunki wcześniej poruszałaś. Z jednych łatwiej jest przejść do pisania dramatu z innych trudniej.
Do góry
Autor
RE: Jak pisać dramat ?
2memo Użytkownik
  • Postów: 28
  • Skąd:
Dodane dnia 29-09-2016 15:13
Aby napisać dramat, "dobrze" by było jakiś przeżyć. Albo przeżywać, co byłoby nawet "lepsze". Smutek, w tym przypadku, najlepszą z wen.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.