Dlaczego władza ludowa zabierała ludziom paszporty?
Autor
Dlaczego władza ludowa zabierała ludziom paszporty?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 24-05-2016 18:00
Dlaczego władza ludowa zabierała ludziom paszporty?
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Dlaczego władza ludowa zabierała ludziom paszporty?
Zoska Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd: Kobenhavn
Dodane dnia 24-05-2016 18:16
Marne prowo
Zepsuty człowiek zepsutym świecie
przed siebie mnie blant i wóda niesie
Lecę kiedy nie lecę
I inne tego typu pierdoły
Do góry
Autor
RE: Dlaczego władza ludowa zabierała ludziom paszporty?
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 25-05-2016 19:07
Panie Gender..zlituj się pan
"...podziwiam komunistów/ za ich upór bezmyślne oddanie/ czemuś tak bezwzględnie błędnemu"

Leonard Cohen
Do góry
Autor
RE: Dlaczego władza ludowa zabierała ludziom paszporty?
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 25-05-2016 20:08
Slavek napisał/a:
Panie Gender..zlituj się pan


Już dobrze, już nie bedę!
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Dlaczego władza ludowa zabierała ludziom paszporty?
Zoska Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd: Kobenhavn
Dodane dnia 26-05-2016 10:19
Nie ma władzy ludowej, a ja pozdrawiam z emigracji
Zepsuty człowiek zepsutym świecie
przed siebie mnie blant i wóda niesie
Lecę kiedy nie lecę
I inne tego typu pierdoły
Do góry
Autor
RE: Dlaczego władza ludowa zabierała ludziom paszporty?
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 07-11-2016 19:13
Co do paszportów w okresie PRL-u jako osoba interesująca się powojenną historią Polski powiem jedno: bywało różnie, w zależności od okresu. Najtrudniej o paszport było między 1947 a 1956 rokiem. Wówczas paszporty dawano niemal wyłącznie na wyjazdy służbowe(dyplomaci i politycy, sportowcy, dużo rzadziej artyści i naukowcy). Na wyjazdy turystyczne nie dawano nikomu. Również partyjnym. Dość powiedzieć, że groziła kara śmierci nawet za samo posiadanie dolarów(!). Dlatego tak szerokim echem odbiła się w latach 50. ucieczka z Polski Józefa Światły(nawet on jako wysoko postawiony urzędnik państwowy nie mógł legalnie opuścić Polski).
Późniejsze okresy- to już było nieco inaczej. Już w połowie lat 60. możliwe już były zagraniczne wyjazdy turystyczne(głównie do demoludów) w zorganizowanych grupach. Częściej zaczęto dawać paszporty również artystom. Poza tym wtedy polscy specjaliści(budowlańcy, inżynierowie) zaczęli otrzymywać kontrakty w Iraku i Libii.
Osobnym rozdziałem jest czas studenckich protestów w 1968 r. Niektórym osobom wyrzucanym z kraju(głównie pochodzenia żydowskiego, wszak był to czas antysemickiej nagonki) dawano tzw. Dokument Podróży w jedną stronę, bez prawa powrotu.
W dekadzie gierkowskiej zaczęto dawać paszporty turystyczne osobom całkowicie prywatnym(niekoniecznie należącymi do partii). W pewnym okresie do NRD można było pojechać nawet nie mając paszportu, ale z odpowiednimi wkładkami w dowodzie osobistym. Popularne były tzw. wkładki paszportowe, które pozwalały na wyjazdy do ZSRR, Bułgarii, Rumunii, Czechosłowacji i NRD. Funkcjonowała specjalna agencja Polservice, która wysyłała obywateli PRL do zagranicznej pracy(również na Zachodzie).
Co ciekawe funkcjonariuszom reżimu(poza komunistycznymi bonzami) milicjantom, wojskowym i cenzorom było trudniej otrzymać paszport niż zwykłym obywatelom Polski Ludowej, a stosunkowo często dostawały osoby związane z opozycją(władze często liczyły wręcz na emigrację danego opozycjonisty).
W strukturach, które wydawały paszporty(jak również w Służbie Bezpieczeństwa) panował bałagan. Zdarzały się absurdalne powody odmowy wydania paszportu. Bałagan w strukturach państwowych był zresztą typowy dla tamtych czasów(jak się okazuje ten bałagan pozostał do tej pory).
Paszporty wieloletnie i na wszystkie kraje świata wprowadzono w grudniu 1988 roku. Tym samym zakończono reglamentację paszportów.
Do góry
Autor
RE: Dlaczego władza ludowa zabierała ludziom paszporty?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2016 18:37
Mnie się śniło, że po mieście chodziły watahy łysych łbów, które zaczepiały ludzi i przepytywały z biografii Pileckiego, a także naklejały flagi Polski na samochody. Kto nie chciał, dostawał wpier.ol.
Taki trochę offtop.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]