Dolna półka
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
 • Strona:
 • 1
 • 2
 • »
Autor
Dolna półka
Gymea Użytkownik
 • Postów: 24
 • Skąd: Hamburg
Dodane dnia 09-10-2016 16:59
Hallo *
Portal Pisarski —Motto: „ wyjdź z szuflady, stań na półce!” I stanęłam – na dolnej.
Nie wiem, czy mam się powiesić czy pisać dalej. Nie poddam się i będę walczyć o każde słowo z mojej książki. Już z jej fragmentu oszacowano ją od lat 18-tu. Myślałam, że od 16-tu, bo to młodzież dzisiaj taka dojrzała. Biorąc pod uwagę niektóre dalsze rozdziały, podpisuje się pod tą dyrektywą.
Czy ocena PP jest niepodważalna? Zwracam się, więc, do współcierpiących, o eldorado lub golgotę lub coś między.
Gymea*
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
ApisTaur Użytkownik
 • Postów: 296
 • Skąd: Konin
Dodane dnia 09-10-2016 19:20
No cóż, zapewne powodem umieszczenia Twojego utworu jest wstępna ocena redaktora(rki) kwalifikującego w/w do kategorii półkowych. Może być wiele czynników tłumaczących taką decyzję (pomijam tu osobiste upodobania redaktora(rki)), większość z nich wymieniła Miladora w swoim komentarzu pod tekstem. Kwestia "zasłużenia" sobie na górną półkę jest czasami bardzo dyskusyjna, zdarza się tak, że całkiem mierny utwór jest na górze, a o wiele ciekawsza praca trafia na dół. C'est lla vie.;)
Nie zniechęcaj się, to nie jakaś dyskwalifikacja, tylko powód do krytycznego spojrzenia na tekst i poprawienia ewentualnych niedociągnięć. Zdarza się też tak, że poprawiony tekst przenoszony jest na górną .
Życzę weny i pozdrawiam.
ApisTaur

PS: Też mam trochę prac na dolnej.;-)
życie - powolny proces utylizacji materii organicznej (Ja)
Do góry
Strona WWW
Autor
RE: Dolna półka
trawa1965 Użytkownik
 • Postów: 155
 • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 10-10-2016 08:38
Ja już przestałem się w ogóle tym przejmować. Znam swoją wartość i wiem, że ta klasyfikacja jest bez sensu. Po okresie, gdy pisałem w dość klasyczny sposób, po prostu uznałem, że taki typ pisania jest niewystarczający i że potrzeba czegoś zupełnie nowego. To, jak przyjmą to inni, uważam za test prawdy i odpowiedź na pytanie, na ile przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
2memo Użytkownik
 • Postów: 29
 • Skąd:
Dodane dnia 10-10-2016 12:26
Gymea, dlaczego tak się tym przejmujesz - tą oceną?
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
Gymea Użytkownik
 • Postów: 24
 • Skąd: Hamburg
Dodane dnia 10-10-2016 14:02
Hallo, memo*tak…przejmuje się bardzo. To jest dla mnie, jak werdykt ostateczny. Osiem lat pisałam te książkę i każde słowo jest wypieszczone. Ale prawdopodobnie tylko ja kocham mą książkę, tak jak każdy inny autor swoją.
Fragment, który wybrałam, by opublikować został oszacowany wiekowo od lat 18-tu.
Pod tym się podpisuję, ponieważ zapewne nie jest to bajka dla dzieci.
Pragnę, byś przeczytał ten fragment, który nieco poprawiłam. Nie jest długi – mogłabym Tobie go przesłać? Ślę pozdrowienia, Gymea.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
Miladora Użytkownik
 • Postów: 7083
 • Skąd: Kraków
Dodane dnia 10-10-2016 14:33
Gymea napisała:
Osiem lat pisałam te książkę i każde słowo jest wypieszczone.

Niestety, Gymeo - z zamieszczonego fragmentu wynika, że nie potrafisz jeszcze dopracowywać tekstu.
Za dużo w nim błędów.
Żalisz się na dolną półkę, ale weź pod uwagę, że by znaleźć się na górnej, tekst musi już reprezentować pewien poziom literacki, którego jeszcze nie udało Ci się osiągnąć.
Nie wystarczy bowiem napisać książkę - trzeba jeszcze nauczyć się nad nią pracować.
A do tego potrzebne jest nie tylko dobre opanowanie języka, lecz i jego zasad - w tym również interpunkcji.

Powodzenia :)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dolna półka
2memo Użytkownik
 • Postów: 29
 • Skąd:
Dodane dnia 10-10-2016 16:01
Gymea, nie czytam. Nie przepadam. Wolę pisać. Wprawdzie mógłbym zrobić wyjątek i przeczytać Twój tekst, tym bardziej, że jest to niewielki fragment, ale nie znam się na recenzowaniu, ocenianiu, kadzeniu, karceniu ani segregowaniu. Już na samą myśl o Twojej pracy, skoro taka była ogromna, nie znajduję wyjścia z podziwu. Wprawdzie mógłbym przez okno, które uchylone, ale mieszkam na drugim piętrze... i mógłbym tego nie przeżyć. Wychodzi więc na to, że podziwiać Cię za to nie przestanę. Zapraszam do rozmowy, korespondencji, dla której, nota bene, jestem tu zalogowany.

PS: A recenzją się nie przejmuj. Naturą takich miejsc jest krytyka, która najczęściej nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
Gymea Użytkownik
 • Postów: 24
 • Skąd: Hamburg
Dodane dnia 11-10-2016 09:39
Hi, Macieju – rozumiem…niemniej poprzez Twój komentarz odzyskałam nieco równowagę psychiczną
i stwierdziłam, że mimoza nie ma tu, czego szukać. Myślę również, iż zapewne 25 lat pobytu
w Niemczech zwichnęło mi nieco piękną polszczyznę. Parę osób czytało moją książkę i niektórzy stwierdzili, iż bardziej nadawałaby się na film lub serial telewizyjny.
A teraz, co do Ciebie. Ciekawie się przedstawiłeś i chciałabym bardzo, coś Twojego przeczytać. Jestem również debiutantem i myślę, że rozumiem Twój tok myślenia. Jesteś wrażliwy i subtelny, nie jesteś egocentrykiem, czy megalomanem.
Zapewne tak przy świeczuszkach i koniaku, pewnego wieczorku, mielibyśmy temat bez końca.
Pozdrawiam serdecznie, Gymea.


Biada artystom, na których nikt nie pluje.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
trawa1965 Użytkownik
 • Postów: 155
 • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 12-10-2016 06:22
Piszę na forum akurat po to, by jak najwięcej osób zrozumiało moją ideę. Nie da się pewnych rzeczy wałkować w nieskończoność, tym bardziej że opowieści o seksie czy wspomnieniowe idą już w kierunku, w którym przeciętny czytelnik przestaje je rozumieć. Nawet ja, mimo iż jestem oczytany i naprawdę dobrze znam nie tylko polską literaturę, a posiadam IQ na poziomie 130, zupełnie się w tym gubię.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
Vanillivi Redaktor
 • Postów: 1047
 • Skąd:
Dodane dnia 12-10-2016 19:22
Witaj Gymeo,

powiem Ci, że doskonale rozumiem Twój ból. Kiedy w wieku kilkunastu lat po raz pierwszy trafiłam na portale pisarskie, na większości z nich panowała atmosfera tworzenia kółek wzajemnej adoracji i poklepywania się po plecach. Trafiłam jednak także w miejsce, gdzie teksty oceniano dość surowo. Powiem tylko, że pomimo iż znalazły się także osoby, które wskazywały na pozytywne strony tekstu, wytknięcie wszystkich błędów jakie popełniłam w mojej "powieści fantasy" o przygodach księżniczki bardzo otrzeźwiło moje spojrzenie na własne umiejętności. Byłam zdumiona, bo jak to? Polonistka zawsze wychwala pod niebiosa, same szóstki z wypracowań, tyle stron gotowego tekstu, a tu okazuje się, że to jest mało warte i jeszcze dużo pracy przede mną.

Byłam zła, ale na szczęście nie poddałam się, tylko bardzo dużo czytałam, dużo pisałam (nowych rzeczy, sama widziałam, że tej "powieści fantasy" już nie warto było ciągnąć) i poprawiałam swoje teksty. Z perspektywy czasu sama potrafię ocenić swoje wcześniejsze teksty jako słabe. I doskonale rozumiem, że to nie znaczy, że nie miałam potencjału - ale że potrzeba było jeszcze ogromnej pracy. Dzisiaj mam za sobą już pewne publikacje, ale teraz również jestem świadoma tego, że cały czas się rozwijam i za kilka lat mogę ocenić to, co piszę teraz jako słabe.

Cytat:
Już z jej fragmentu oszacowano ją od lat 18-tu. Myślałam, że od 16-tu, bo to młodzież dzisiaj taka dojrzała.

Śpieszę z wyjaśnieniem, że na portalu istnieje tylko jeden przycisk - ostrzeżenie "od 18 lat". Tutaj zdecydowaliśmy się je zastosować.

Oczywiście, że ocena redaktora jest zawsze w jakiś sposób subiektywna i może się on mylić. Sama segregując teksty często znajduję takie "średniaki", gdzie mam wątpliwości co do klasyfikacji, bo niby błędów wiele nie ma, ale fabuła nie powala. Tutaj jednak nie zaważyły kwestie subiektywne, a jakość języka. Miladora bardzo dobrze wypunktowała Ci błędy i nielogiczności. Jeśli myślisz na poważnie o pisaniu i wydawaniu, to jeszcze długa droga przed Tobą, praca nad językiem właśnie. Niestety, to że autorowi tekst wydaje się dopracowany, nie znaczy, że on taki faktycznie jest. Najczęściej samemu swoich błędów nie widzimy.

Oczywiście, na pewno znajdziesz takie portale, gdzie powiedzą Ci, że Twój tekst jest genialny i będą poklepywać po plecach. Znajdziesz firmy wydawnicze, które powiedzą wydamy Ci to (w kilkuset egzemplarzach, jeśli nam zapłacisz kilka tysięcy). Sugeruję jednak, byś nie wybierała drogi na skróty, lecz dopracowała swój tekst, najpierw ten krótki fragment, który wkleiłaś, kierując się wskazówkami, które otrzymałaś.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Strona WWW
Numer GG
Autor
RE: Dolna półka
Gymea Użytkownik
 • Postów: 24
 • Skąd: Hamburg
Dodane dnia 13-10-2016 17:04
Pisałam na brudno, ponieważ używam klawiatury niemieckiej, jednakże od czasu do czasu, trafi się jakiś błąd, przepraszam.

Pozdrawiam Cię, Vanillivi*

Tak bardzo się ucieszyłam z Twojego komentarza. Nie ma argumentu, który by podważył Twój tok myślenia. A ja zrozumiałam, iż przesadzona nadwrażliwość, nie ma tu, czego szukać.
Miladora przebudziła mnie ze snu. Dzięki cierpliwości Miladory, jej sugestii, rezolucji i koncepcji, zmieniło się moje życie. To była tylko jedna strona z mojej książki, wyrwana z kontekstu. Jej poprawianie trwało dwa dni, długo w noc. Chciałabym Wam przedstawić ten poprawiony tekst,
ale jeszcze się boję – niech się „uleży”.
Książka ma 560 stron, ale przecież nie chodzi o ilość tylko, o jakość. Mam, więc, co robić, przez cały następny rok. Pisałam tę książkę osiem lat, więc jeszcze jeden roczek nie zaszkodzi.
Każdą stronę, analizuję od początku i znajduje rojowisko błędów, wszelkiego rodzaju. Rozpędziłam się fabułą
i zapomniałam o pięknie polskiego języka.
Co do mnie: mieszkam w Niemczech od 25 lat i bezsprzecznie wpłynęło to negatywnie na moją polszczyznę. Buduję np.za długie zdania, umieszczam czasownik na końcu, robię błędy stylistyczne i inne. Jeśli chodzi o logikę myślenia w podanym fragmencie – poddaje się. Nacja nie gra tu roli.
Jestem przekonana o fabule mojej książki. Trzyma w napięciu. Parę osób z tych, które ją czytały, stwierdziły, iż nadawałaby się bardziej na film, lub serial telewizyjny.
Miałam w planie rzeczywiście, zgłosić się do wydawnictwa, by oddać książkę do korektury, redakcji itd. – kosztuje słono. Doszłam jednakże do wniosku, że nikt nie poprawi mojej książki, tak, jak ja bym sobie życzyła. Do tego trzeba serca
i przekonania, a to mam tylko ja.
Vanillivi – Ty zrezygnowałaś z "powieści fantasy", a przecież włożyłaś w nią tyle pracy. Było tak źle, że nie mogłaś jej uratować i kontynuować dalej?
Ja nigdy nie zrezygnuję z mojej książki…nigdy…to jest, „my Baby”.
Książka ma tytuł „Cry me A River”. Czy może ten angielski tytuł zostać? Tyle się za nim kryje…

Miłego wieczorku, Gymea.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
trawa1965 Użytkownik
 • Postów: 155
 • Skąd: Mogilno k. Nowy Sącz
Dodane dnia 14-10-2016 12:00
Wielki żal, że część swoich tekstów muszę sam komentować. Tak absolutnie nie powinno być! My tu jesteśmy na najlepszym portalu w kraju, tak jak powiedział mike17 i skupiamy ludzi o różnej wrażliwości i różnych poglądach.

Dlatego nie może być tak, że za swoje poglądy poetyckie konsekwentnie jestem wyrzucany do dolnej półki. Tego nie doświadczył tu nikt oprócz mnie! Dzieje się tak od pierwszej chwili, od momentu pojawienia się przeze mnie na PP. Z początku moje błędy wynikały z faktu, że nie do końca znałem współczesne reguły pisania wierszy. Przyznaję to bez bicia. Teraz jednak, gdy mam ambicję tworzenia własnych, nowych standardów(oczywiście po opanowaniu starych), działanie takie jest oczywistą dyskryminacją.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
swistakos Użytkownik
 • Postów: 972
 • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 16-10-2016 21:36
Drogi trawo. Czy uważasz się za dyskryminowanego? Co maja wspólnego twoje prywatne poglądy z umieszczaniem Cię akurat tam? Widocznie Twoja twórczość nie jest jeszcze dostatecznie doskonała.
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 241
 • Skąd:
Dodane dnia 13-11-2016 15:28
Jestem na Portalu Pisarskim od miesiąca i z 27 dotychczas opublikowanych utworów poetyckich na górną półkę trafił zaledwie jeden. Reszta na dolną. Powiem jedno- taka proporcja to nie jest przypadek. Dodając do nich komentarze pod nimi "to nie jest wiersz", "to nie jest poezja", powiem jedno- poziom moich utworów został brutalnie i to bardzo zweryfikowany. Może dlatego rozpoczęłam pracę nad debiutanckim opowiadaniem. Początkowo miało być opowiadanie fantastyczno-naukowe, ale nie potrafiłam go rozwinąć i musiałam zmienić jego gatunek na obyczajowy. Być może to proza, a nie poezja jest moim literackim powołaniem.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
Szczypta Karu Użytkownik
 • Postów: 7
 • Skąd:
Dodane dnia 14-11-2016 16:06
A ja tak z innej beczki, bo dotąd nie zauważyłam: o co chodzi z góną i dolną półką? Rozumiem, że to chodzi o publikowane teksty, ale gdzie znajdę podział półek? :)
Rozdam się innym, by odnaleźć własną drogę.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
faith Redaktor
 • Postów: 769
 • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 14-11-2016 18:35
Szczypto, żeby trochę rozjaśnić, przytoczę może fragment Regulaminu:

5.9 Zgłoszony przez Użytkownika tekst trafia do poczekalni, gdzie oczekuje na weryfikację i kwalifikację.

5.10 Weryfikacja i kwalifikacja tekstu jest dokonywana przez Grono Redakcyjne w terminie siedmiu dni od daty zgłoszenia.

5.11 Tekst może zostać opublikowany na Dolnej Półce, o czym decyduje grono redakcyjne w drodze głosowania. Decyzja zapada większością głosów.

5.12 Tekst opublikowany na Dolnej Półce może być przeniesiony do rubryki Górna Półka poezja/proza, kiedy zostanie dopracowany/poprawiony i poddany ponownej weryfikacji przez grono redakcyjne.

5.13 Ponowna weryfikacja może odbyć się na wniosek autora tekstu lub z inicjatywy Redakcji.


Więcej na ten temat znajdziesz też w rubryce FAQ:

Jak mam rozumieć rubrykę „Dolna Półka”? Jakie teksty tam trafiają?
Dolna Półka to część działu Poezji lub Prozy.
Rubryka Dolna Półka została utworzona z myślą o tekstach niedopracowanych, słabych warsztatowo, nieposiadających odpowiednich walorów literackich albo z innych przyczyn niespełniających wymagań publikacji (błędy, literówki, niechlujstwo), ale dobrze rokujących. Publikacja w tej rubryce umożliwia doskonalenie umiejętności literackich. Utwór dostaje szansę na ocenę czytelniczą, a Autor dowiaduje się, jakie błędy popełnił, jak może poprawić tekst i na co zwracać uwagę podczas pracy nad kolejnymi utworami. Spełnia zatem funkcję dydaktyczną, pozwalając zarówno twórcy jak i komentującym na analizę tekstów niezbędną do doskonalenia warsztatu poetyckiego i prozatorskiego.
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dolna półka
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 241
 • Skąd:
Dodane dnia 28-04-2017 13:36
Cóż, jeśli istotnie rubryka "Dolna Półka" spełnia funkcję dydaktyczną, to znacznie bardziej udało się to w moim wypadku w prozie. Dwa moje ostatnie opowiadania weszły na górną półkę. Wiersze nadal(może przez nadmierny dydaktyzm, niewypracowanie do końca własnego stylu) trafiają na dolną.
Czyżbym była znacznie lepszym prozaikiem niż poetką?
Choć przyznam, że znacznie bardziej dopracowuję tekst w opowiadaniach niż w twórczości poetyckiej.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
Vanillivi Redaktor
 • Postów: 1047
 • Skąd:
Dodane dnia 28-04-2017 14:17
Katarzono, niestety, bardzo widać to, że w ogóle nie pracujesz nad swoimi tekstami poetyckimi. Piszesz ich dużo i od razu publikujesz. Pomijając już kwestie dydaktyzmu i stylu - nad każdym wierszem powinnaś się uważnie pochylić, zastanowić się nad trafnością każdego zdania, słowa. Zadać sobie pytanie, czy jest ono niezbędne? Czy coś wnosi? (Bardzo dużo z wierszy można powyrzucać bez straty dla treści, wtedy brzmią lepiej), czy dana metafora jest udana, czy lepiej byłoby ująć to inaczej?

Bardzo często od razu po zapisaniu tekstu nie mamy do niego odpowiedniego dystansu na tyle, by go właściwie, krytycznie ocenić. Z tego powodu bardzo ważne jest, by dany tekst odleżał trochę przed publikacją - dzięki temu zyskuje się nowe, świeże spojrzenie.

Mam taką sugestię - nie wrzucaj kilkudziesięciu wierszy na portal. Skup się na jednym i postaraj się go maksymalnie dopracować.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Strona WWW
Numer GG
Autor
RE: Dolna półka
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 241
 • Skąd:
Dodane dnia 28-04-2017 16:18
Sęk jednak w tym, że gdy skończę pisać, w wypadku poezji nie jestem w stanie ocenić czy jest to dobre, czy złe. Potrzebuję do tego oceny innych.
Tego nie widać po ostatecznych wersjach, ale uwierz, że przy pisaniu naprawdę sporo skreślam. Tyle, że wiem to tylko ja i moje lustro. :)
Staram się teraz odejść od moralizatorstwa i dosłowności. Ta druga była pewnie dlatego, że nie radziłam sobie z metaforyką.
Troszkę inaczej jest z prozą. Po napisaniu pierwszego opowiadania nie do końca byłam z niego zadowolona(z racji odejścia od przewodniego wątku). Teraz widzę, że wtedy napisałam coś w rodzaju telenowelowego harlequina, w dodatku z toporną narracją.
Do góry
Autor
RE: Dolna półka
chawendyk Użytkownik
 • Postów: 48
 • Skąd: Polska
Dodane dnia 16-07-2017 18:51
Prawda sama się obroni.

Jak będzie dobre to pójdzie w świat.

i znalazłem się na dolnej półce:) no i czwarty od góry, przynajmniej tak mi się wyświetliło
no i w prozie :) ale wolał bym być poetą, wiadomo :)

No i w poezji też się znalazłem na dolnej :)
Całkiem fajne statystyki.
Do góry
 • Strona:
 • 1
 • 2
 • »
 • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
 • Dobra Cobra
 • 18/08/2019 11:24
 • [link] Pełna wersja pięknej opowieści Ponad czasem w wydaniu dźwiękowym. Interpretuje głosowo najlepszy z polskich aktorów - Jarosław Boberek, znany z wielu ról.
 • mike17
 • 15/08/2019 20:25
 • Pozdrówki z wakacji :)
 • czarnanna
 • 15/08/2019 10:14
 • To teraz ja. Zaslyszane podczas pobytu w szpitalu: Błogosławieni ci, którzy wierzą w wypis tego samego dnia
 • Decand
 • 13/08/2019 19:20
 • Niektórzy wierzą też, że maksymalny czas tekstu w poczekalni wynosi pięć dni. Trzeba powoli, małymi kroczkami, jak nauka o nieistniejącym Mikołaju
 • Dobra Cobra
 • 13/08/2019 15:03
 • Niektórzy znow wierzą, że jak zostawisz 40 komentarzy różnym osobom to te 40 osób wróci do ciebie i da tobie takze 40 komentów
 • Dobra Cobra
 • 12/08/2019 18:38
 • Najprostsza rzecz to załatwić sobie klakierów ;)
 • Joefrind1
 • 11/08/2019 00:51
 • Nikt nie komentuje mojego wiersza :(
 • Joefrind1
 • 10/08/2019 20:52
 • A to przepraszam, juz nie przeszkadzam
 • Dobra Cobra
 • 10/08/2019 19:20
 • Prozaicy piszą kolejne wersy, poeci kolejne rymy spisują. Nikt nie ma czasu ma oglądanie pogody, gdy Ojczyzna w potrzebie.
 • Joefrind1
 • 10/08/2019 16:25
 • Ale dzisiaj fajna pogoda
Wspierają nas