W komputerze czy na papierze?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Redigost Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd: W-wa
Dodane dnia 05-09-2008 13:43
Ja pisząc na papierze nie mogę oddać tego wszystkiego co bym chciał. Pisząc na komputerze jest łatwiej, poza tym czyta się to w ten sposób, jak np. książkę i widać, gdzie jest za dużo powtórzeń, co nie pasuje do klimatu, nie mówiąc już że podkreśla błędy. W dodatku komu by się chciało to później przepisywać. Mi nie :D
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Bonsai Użytkownik
  • Postów: 41
  • Skąd:
Dodane dnia 05-09-2008 14:17
Ze mną różnie. Czasem na kompie, czasem na papierze, jednak jak piszę na papierze to tak się lepiej czuję, takim wolniejszym się czuję :) i mogę bardziej rozwijać myśli :). Poezje i piosenki i takie te to piszę na papierze zwykle :), no ale opowiadania, czy powieści czy coś z tego;] to pisuję od razu na komputerze no bo więcej pisania i przepisywać na maszynę potem nie fajnie:p
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 05-09-2008 16:31
Cytat:
i takie te
>> coo??? :confused:
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-09-2008 18:10
Wolę pisać na komputerze przy włączonej muzyce.
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 05-09-2008 19:40
Jak pisałem na papierze, to potem w dziwnych okolicznościach rękopis zaginął i tyle z tego było. To już wolę komputer i robienie kopii bezpieczeństwa na różnych nośnikach.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 06-09-2008 00:35
No, jak by to Wam powiedzieć... piszę i na komputerze i na papierze i jeszcze robię kopie, a i tak nie wiem gdzie co mam ... To się chyba skleroza nazywa...B):D
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Mortimer_Grady Użytkownik
  • Postów: 28
  • Skąd: Dębica
Dodane dnia 23-01-2009 19:21
Ja tam mam swój gruby zeszyt i to w nim właśnie spisuje wszystkie "wersje pierwotne" swoich opowiadań, a także pomysły. Już nieraz zdarzało mi się budzić o 2-3 nad ranem i pisać, bo akuratnie naszła mnie wena twórcza:).
A jeśli chodzi o MS Office i WORD'a, to używam go głównie przy edytowaniu tekstów. Eliminowaniu błędów, poprawianiu fabuły, rozbudowywaniu itp..
Zresztą... Nawet po zedytowaniu tekstu na komputerze drukuje go i zasiadam do niego, najczęściej wieczorem, aby raz jeszcze wyłapać wszystkie niedociągnięcia.
"Nie jesteś każdym. To prawda. Zdecydowanie nie jesteś. Ale każdy jest kimś."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-01-2009 19:28
Nie wyobrażam sobie "luźnego" pisania bez komputera. Na kartce zapisuje zazwyczaj pomysły i urywki scen, jakie mi się w głowie kołatają, kiedy nadchodzi wena. Albo jeśli mam coś napisać w zeszycie od polskiego. :shy: Kiedyś próbowałam pisać książkę ręcznie, ale się szybko zniechęciłam. Faktem jest, że komputer jest wygodniejszy. Choćby dlatego, że wyłapuje błędy. :p
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-01-2009 20:18
A ja piszę w komórce :-)
Zawsze jest pod ręką gdy jestem nawalony... i nie mam problemu ze znalezieniem długopisu i papieru. A jak się obudzę i do niej zajrzę - i mam niespodziankę o którą bym się nie podejrzewał, że można napisać taki stek fajnych bzdur.
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Izuzyja Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd: Skrzyszów
Dodane dnia 23-01-2009 20:21
ja też w komórce, albo w komputerze :D

na papierze rzadziej :)
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 23-01-2009 20:39
papier. tylko i wyłącznie. potem przepisuję, ale papierowe pisanie ma jedną zaletę - jak daję komuś przeczyać, o dodatkowo jest jeszcze ubaw z tych moim poprawionych błędów.
:)
ale to nie jest główna zaleta. ja po prostu staromodna jestem, nie umiem na komputerze ani czytać, ani pisać.

jeden raz próbowałam, to mi komp zjadł całe - według mnie świetne - opowiadanie.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 23-01-2009 20:44
a ja różnie: papier, nozyce kamień... :D:D nawet w komórce pisuję, się przyznam. Oczywiście to notatki: potem zrzucam do kompa i tam sę odbywa redakcja :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Sim69 Użytkownik
  • Postów: 59
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 23-01-2009 20:50
Papier czy komp? Dla mnie to bez różnicy :)
Komp jest takim samy narzędziem jak papier czy pióro. Zauważyłem, że dużo robi dobór czcionki w kompie (szeryfowe sąd dobre do papieru a bezszeryfowe do kompa)
Dodatkowo, jeśli chodzi o korekty to dla mnie komp jest dużo lepszy - trzeba tylko opanować wersjowanie w wordzie i ma się wszystko od początku do końca ;)
Robert W.
www.artbazar.pl - Gdy dusza mnie dusi ...
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Mark Użytkownik
  • Postów: 201
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 23-01-2009 22:15
Jak nie mam kompa pod ręką to tylko papier. Zwykle właśnie od papieru się zaczyna - taki pierwotny szkic utworu. Potem przepisuję na kompa, gdzie mogę go obrabiać na wszystkie strony nie marnując cennego surowca ;) .
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
kalka3dbms Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2009 10:38
Zawsze piszę na papierze, a dopiero potem trafia to na komputer i ... już całkowicie zmienione przy przepisywaniu...
Kalka 3d bms
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
TheEnd09 Użytkownik
  • Postów: 27
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-01-2009 12:29
to ja chyba należę już do tego zmechanizowanego pokolenia, bo piszę na komputerze - szybciej mi idzie, błędy mi podkreśla, wszystko jest przejrzyście i mogę "manewrować" zdaniami, a nie robić tysiące strzałek, bo jednak powinno być ono gdzie indziej. Zanim zdążę wykaligrafować coś na papierze, to przeważnie zapomnę o czym chciałam napisać. a jeszcze jak przyjdzie to wszystko rozszyfrować... oj, biada mi. ;)
" - To się nazywa obłęd [...].
- Wszystko się jakoś nazywa, wybierz sobie [...]."

Julio Cortázar — Gra w klasy
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 24-01-2009 12:31
Piszę na papierze, a potem przepisujęc na komputer wprowadzam poprawki. Jakoś nie mogę się skupić przy komputerze. Zawsze ktoś coś ode mnie chce i przez to często pomysł mi częściowo wylatuje z głowy i to już nie to samo, co miało być.
No poza tym nie potrafię zacząć tekstu na komputerze. Idzie jak po grudzie. A na kartkę słowa same mi spływają ;)
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 24-01-2009 13:57
U mnie to bardzo różnie wygląda. Zależy co mam pod ręką, ale zazwyczaj jest to mój laptopik :) Bynajmniej nie obawiam się, że ktoś niepowołany dostanie to w swoje ręce. Czasem zdarza mi się jednak napisać coś w zeszycie, albo na różnych kartkach, ale potem wszystko to ląduje do mojej mądrej maszynki ;)
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 24-01-2009 14:07
Cytat:
Nathien napisał/a:
No poza tym nie potrafię zacząć tekstu na komputerze. Idzie jak po grudzie. A na kartkę słowa same mi spływają ;)


A ja mam - całkowicie odwrotnie! Prawie nigdy nie mam weny, kiedy piszę na kartce (dlatemu nie piszę tak), a na kompie jakoś tak łatwo kleję...
Do góry
Autor
RE: W komputerze czy na papierze?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 24-01-2009 14:18
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
Jak pisałem na papierze, to potem w dziwnych okolicznościach rękopis zaginął i tyle z tego było. To już wolę komputer i robienie kopii bezpieczeństwa na różnych nośnikach.

nigdy mi się nie zdarzyło, żeby mi rękopis zginął na amen. wręcz mogę dokładnie powiedzieć o wszystkich zaginięciach, które się odnalazły - jedno opowiadanie u koleżanki, jeden zeszyt z wierszami nauczycielka oddała mi po pół roku i8 jeden maleńki zeszycik, w którym pisałam, jak sobie nauczycielka czytała ten wcześniejszy - znalazł się przy przeprowadzce. za to jak na kompie piszę, to właśnie drażni mnie to, że muszę mieć kilka kopii na różnych nośnikach, bo nie wiadomo, które z nich szlag trafi...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]