Celebryci
Autor
Celebryci
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 22-01-2017 00:13
Od kilku lat obserwuję, jako odbiorca i obserwatorka, zjawisko celebrytyzmu w czasach portali plotkarskich i mediów społecznościowych. I to zjawisko daje mnie bardzo dużo do myślenia, jest to zresztą temat kilku moich wierszy.
Myślę, że mechanizm pojawiania się celebrytów(przynajmniej w naszym kraju) bardzo zmienił się w 2001 r., wraz z pojawieniem się w komercyjnych telewizjach reality show. Wcześniej za każdym znanym nazwiskiem stały realne osiągnięcia i dokonania. Teraz wystarczyło być. W telewizji.
Do dziś pamiętam lekcję polskiego w liceum, w którym omawialiśmy esej Baumana "Ponowoczesne losy życia i śmierci". Zacytowałam fragment: "Jak w przypadku pozostałych ludzkich emocji(...) zachęca się dziś ludzi cierpiących z powodu utraty bliskich, by dzielili się publicznie swym smutkiem i przygnębieniem i ze szczegółami, ze smakiem o nich opowiadali". Nasza polonistka powiedziała o tej postawie wprost: żerowanie na emocjach. Wskazała, że przełomem w tej kwestii był "Big Brother". I mój kolega Mateusz, bardzo inteligentny chłopak, sam piszący wiersze, powiedział: Co to?
Co sądzicie o zjawisku celebryctwa? I w ogóle o sytuacji, w której laureat Paszportu Polityki ma dużo mniej znane nazwisko od zespołu grającego szajsową muzykę na sołtysiadzie, świętach świni i festynach pierogów ruskich?
Do góry
Autor
RE: Celebryci
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 22-01-2017 16:19
„Święto świń” - to coś pięknego! Myślę, że ukuła Pani doskonałe określenie. Tak bardzo bliskie ciału, jak przysłowiowa koszula.
Nie każdego stać, by powiedzieć co naprawdę myśli, i ja też mam z tym pewien problem. Kluczę, wkręcam i sugeruję, starając się nie obnażyć do końca. Za prawdę grozi lincz. Dlatego posłużę się cytatem: „Społeczeństwo w swej masie jest dość debilowate” - Tymochowicz. Od siebie dodam, że słowo „dość” jest tutaj jakby nazbyt delikatnym określeniem.
Do sporządzonej przez Panią potrawy dodam zaś szczyptę pieprzu! Otóż pominęła Pani jedną z najważniejszych odmian współczesnego polskiego celebrytyzmu: CELEBRYTYZM TRUPI. Otóż od sześciu lat do grona celebrytów dołączyły trupy smoleńskie. Mają swoje miesięcznice, co mi się kojarzy z miesiączką, w sensie regularności. Niewiele kobiet ma tak regularny okres, jak smoleńskie trupy swoje miesięcznice.
Poza tym, to wielokrotne wyciąganie z trumien, przekładanie członków z trumny do trumny. Wydaje się, że droga do wiecznego spoczynku jest dla trupów smoleńskich jeszcze odległa. Jeszcze będą celebrować, może przeprowadzać się z jednego drewnianego domku do innego.
Przypomina mi to nieco tzw. Trupi Synod, kiedy to wykopano truchło papieża Formozusa, posadzono na papieskim tronie, osądzono, poćwiartowano, a szczątki wrzucono do rzeki. Jeszcze w tym samym roku papież Teodor II, nakazał wyłowienie szczątek Formozusa i pochowanie ich z należną czcią.

Święto świń nie jest więc nowym zjawiskiem. To już było wiele razy. Dziś świnie świętują w Polsce. Mimo protestu części rodzin smoleńskich. Mimo rażącej sprzeczności z naukami proroka, którym wycierają sobie mordy. Zatem czekamy Sądu.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Celebryci
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 22-01-2017 19:46
Szczepan Gender napisał:
„Społeczeństwo w swej masie jest dość debilowate” - Tymochowicz. Od siebie dodam, że słowo „dość” jest tutaj jakby nazbyt delikatnym określeniem.

Masz rację, Gender i Tymochowicz też i tak jak wy, nie dodam nic od siebie bo w sumie ten cytat dość dobrze oddaje stan umysłu PO, Nowoczesnej i KODu :)
"...podziwiam komunistów/ za ich upór bezmyślne oddanie/ czemuś tak bezwzględnie błędnemu"

Leonard Cohen
Do góry
Autor
RE: Celebryci
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 22-01-2017 20:29
Slavek napisał:
Masz rację Gender i Tymochowicz też i tak jak wy, nie dodam nic od siebie bo w sumie ten cytat dość dobrze oddaje stan umysłu PO, Nowoczesnej i KODu


Już pisałem o tym, że pozwalam się szarpać za nogawki i urągać do czasu. Nie wiem czy Pan nie doczytał, czy nie zrozumiał, ale dla mnie to wszystko jedno, a zatem:

Nie jestem w stanie ogarnąć i pojąć pańskiej wypowiedzi, więc ją rozbiorę, stawiając pytania pomocnicze, na które mniemam, że Pan odpowie. Otóż: Kim są wy? W czym mam rację, że Gender i Tymochowicz też i tak jak wy? W jaki sposób mój cytat oddaje stan umysłu PO, Nowoczesnej i KODu, poza tym, że oddaje dość dobrze?

W moim subiektywnym odczuciu, rzuca pan jakimś bełkotliwym zdaniem, zbudowanym wbrew wszelkim regułom języka polskiego. W dodatku robi to Pan nie na jarmarku, lecz na portalu pisarskim. Naprawdę trudno się jest ustosunkować. Może ktoś się za Panem wstawi, bo jeśli nie, to sam smutek - Panie Slavku. I ŻENADA. Uwaga: w moim komentarzu znajdują się pułapki, w które Pan wpadnie, jeśli podejmie ze mną polemikę. A ja wtedy pewnie wsiądę na walec. Pozdrawiam.

Jeszcze coś:
Tymochowicz szkolił także Millera -czołowego polityka SLD, której Pan nie wymienił. Andrzeja Leppera, Witalija Kliczkę, oraz wielu polityków, który nie wymienię, bo to pocałunek śmierci prawda? Natomiast dodam, że pan Mariusz Błaszczak jest kuzynem pana Tymochowicza. Jeśli chodzi o podobne szkolenia, to prowadzą je bardzo znani aktorzy, oraz profesorowie językoznawcy, uwielbiani przez publiczność. Jest mi bardzo przykro, ale przypuszczam, że jeślibym opublikował suty i rzetelny raport dotyczący rzeczywistości w jakiej Pan żyje, to... może się kiedyś o to pokuszę. Oczywiście napiszę prawdę, bo nie stać mnie na przegrane procesy. Zresztą materiału już trochę dałem. Można przejrzeć czy coś się nadaje na proces.
To się robi tak:
Trzeba wypisać artykuły wraz z paragrafami, które nam leżą na sercu, a następnie analizować wypowiedzi. Należy to robić wnikliwie i pod różnym ujęciem. Wymaga to koncentracji, cierpliwości i uporu, ale zapewniam że w każdym dłuższym tekście znajdą się treści, które - tak to ujmę:"da się podciągnąć". Kiedy już znajdziemy, trzeba się z tym udać do odpowiedniego proroka, czyli nie takiego od spraw kryminalnych, a od interpretacji. W konkretnej prokuraturze rejonowej, może się taki nie znajdować, więc warto znać sędziego, który by ewentualnie sprawę mógł przekierować. Biegły biegłym, ale dobry prorok to podstawa, żeby się nie dał zamotać. Cwany musi być i obyty ze słowną żonglerką. Inaczej najczęściej jest lipa w sprawach literatury i publicystyki. Powodzenia!
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Celebryci
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 22-01-2017 22:48
Jeśli chodzi o celebrytyzm trupi, nie ogranicza się to do katastrofy smoleńskiej. Dość wspomnieć medialny spektakl związany ze sprawą Katarzyny Waśniewskiej, która zamordowała swoją półroczną córeczkę. Teraz to obserwujemy przy procesie o zabójstwo Ewy Tylman(pierwsza rozprawa była transmitowana w TVP Info i TVN24).
Do góry
Autor
RE: Celebryci
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 23-01-2017 03:29
KatarzynaKonopkaChludzinska napisała:
Jeśli chodzi o celebrytyzm trupi, nie ogranicza się to do katastrofy smoleńskiej. Dość wspomnieć medialny spektakl związany ze sprawą Katarzyny Waśniewskiej, która zamordowała swoją półroczną córeczkę. Teraz to obserwujemy przy procesie o zabójstwo Ewy Tylman(pierwsza rozprawa była transmitowana w TVP Info i TVN24).


To są fantastyczne przykłady! Ja teraz głębiej czuję Pani pisanie w dziale literackim. Myślę, ze mogłaby Pani stosować ostrzejszą terminologię dla uzyskaniu efektu większej wyrazistości, jak np. "święto świń". Zdaje się, że duża część Pani twórczości o tym traktuje i ja to popieram. Ono co prawda trwa od zawsze i od zawsze jest piętnowane, ale cóż... Nazwisko Tylman wyryło mi się w głowie, choć proszę o wybaczenie: NIGDY nie kliknąłem na link żeby zobaczyć o co chodzi. Wiem, że jakieś zwłoki tylko wyławiają co drugi dzień od roku, czy dłużej, jakiejś kobiety o nazwisku Tylman. Tyle wiem o tej sprawie. Jeśli kogoś tutaj uraziłem, to z góry przepraszam, ale nie interesowałem się tą sprawą, natomiast po gałach mnie biło nazwisko Tylman. No i połów zwłok.
Usprawiedliwię się: kiedyś się przejadłem sprawą Waśniewskiej i jakoś mnie od tamtej pory nie interesują takie newsy. Dla mnie są uciążliwe. Zdaje się to prorocy robią na tym kariery, albo i kończą je (swoje kariery). Trenujący przed Pulitzerem, komentatorzy itd. Kupa ludzi żyje z trupów. Nie mówiąc o grabarzach. A gdzie księża? A baronowie pogrzebowi? Widziałem obiekty pogrzebowe w kształcie Koloseum. Cztery pogrzeby i wesela jednocześnie! Jak we filmie "Cztery pogrzeby i wesele"(każdy widział)! Profesor Balcerowicz forsował ukrócenie zasiłków pogrzebowych, ale się nie przyjęło, to teraz w małych miastach są baronowie pogrzebowi. Wkrótce bogatsi będą powszechnie wynajmować orkiestrę pogrzebową, zaś na końcu orszaków żałobnych będą podążać żonglerzy, połykacze ognia i błazny.

Ale skoro mamy już taką trupią tematykę, to warto nadmienić, że celebrze niejednokrotnie towarzyszyło wycie. Choćby w trakcie przemówień podczas uroczystości pogrzebowych na powietrzu, bądź w Kościele. Nie wiem kto wyje na świeżym powietrzu, ale mam nadzieje, że ateiści jeszcze nie chodzą do kościołów, by w nich wyć. W dodatku są miejsca zapalne, jak Wawel, czy Powązki. Tam się może jeszcze wiele rozegrać.
Jakiś starszy pan (znajdziesz w sieci) ciepnął słoikiem wypełnionym fekaliami w tablicę upamiętniającą tragedię smoleńską. Nie na złość, nie dla profanacji. Absolutnie nie! Jego pobudki były szlachetne: otóż tablica była niegodna, zbyt skromna na taką okoliczność. Pan Kaczyński podnosił, że jacyś osobnicy gasili papierosy na karkach osób zgromadzonych wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu, ktoś inny, że pod krzyżem oddawano urynę.

Myślę, że ludziom już zdrowo się poprzewracało, ale będzie jeszcze ciekawiej. Nie będzie wiadomo, kto żyje, a kto już trup. Stare trupy wywlekają, w sieci wyglądają jak żywi. Daty się chrzanią i już.
2,3% obywateli wyznaje system ptolemejski, co ma głębokie uzasadnienie w logice - gołym okiem widać, że Słońce po lewej ręce wschodzi, a po prawej zachodzi. Albo na odwrót - zależy jak się stanie. Oznacza to, że Słońce jest kulą żaru, która okrąża Ziemię - centrum wszechświata. Jeśli chodzi o galaktyki, to są one rozmieszczone we wszystkich kierunkach, co jest dowodem, że Ziemia znajduje się w środku, a więc jest punktem centralnym wszechświata. To proste. Milion obywateli uznaje ten dowód prostej logiki za oczywistą oczywistość. W przyszłości podam inne procenty społeczne dotyczące oczywistych oczywistości. Tu nie mogę, bo temat jest w zasadzie żałobny i dotyczy celebry.
Skłodowska Maria, to ta pani feministka, która wczoraj udzielała wywiadu, a Jaruzelski to hetman, który zwyciężył po Grunwaldem w 1791 roku. Kogo z rzeki już wyłowili, a kogo jeszcze nie. Takie czasy idą. Ale na święto świń przyjdą wszyscy.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
Autor
RE: Celebryci
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2017 00:55
Takim telewizyjnym świętem świń dla mnie jest pokazywany w MTV Polska "Warsaw Shore"(bazujący na "Ekipie z New Jersey";). Świętem bezwstydnej, skrajnie hedonistycznej zabawy suto zakrapianej alkoholem. Program prymitywny niczym Edek z "Tanga", doczekał się 6 edycji. Mało tego, będą następne. Przy nim pierwsza edycja "Big Brothera" to niewinna bajeczka dla 10-letnich dzieci. To właśnie nasza polska, bardzo wtórna, ale przecież swojska telewizja.
Przykład Trybsona pokazuje, że celebrytą wystarczy być. W telewizji.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.