Opisy postaci albo ich brak
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Opisy postaci albo ich brak
furgon Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 05-02-2017 18:15
Witam.
Czy błędem są wyrywkowe opisy wyglądu postaci? W takim sensie, że jedną postać opiszę, a inną nie.
Czy błędem jest opis (głupi przykład) samych włosów bohatera, żeby resztę zostawić wyobraźni czytelnika?
Piszę historię, która leje mi się przez palce bez najmniejszego przystanku, aż w końcu łapię się za głowę i przypominam sobie, że nie opisałem postaci. Momentami czuję jakby to był jakiś przykry obowiązek, nie pasuje mi to do dynamizmu i mam wrażenie, że psuje to styl (może po prostu źle to robię). Żeby nie przerywać ciągu pisania, w którym jestem, co ważniejsze postaci opisuję nawet jednym zdaniem, ale nie wiem czy robię dobrze.
Proszę o odpowiedź na powyższe pytania i.. jeszcze na dwa. Jak Wy radzicie sobie z tymi opisami i jak to wygląda u Waszych ulubionych pisarzy?
Do góry
Autor
RE: Opisy postaci albo ich brak
swistakos Użytkownik
  • Postów: 972
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 05-02-2017 19:52
Opisy postaci nie zawsze są potrzebne, a jeśli chodzi o sposób ich opisywania to zależy od stylu tekstu i samej inwencji pisarza.
A życie jak pijany zając mknie zygzakiem do przodu.
Do góry
Autor
RE: Opisy postaci albo ich brak
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 05-02-2017 22:46
Jeśli chodzi o wygląd fizyczny postaci, to jak na razie skupiam się na charakterach i decyzjach życiowych postaci. Z dwóch powodów- wygląd pozostawiam wyobraźni czytelnika i z racji tego, że jak na razie wybieram krótsze formy. Pierwsze opowiadanie miało pięć stron, drugie- siedem, trzecie(jeszcze nie ma go na tym portalu)- sześć.
Do góry
Autor
RE: Opisy postaci albo ich brak
oldakowski2013 Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 01-03-2017 23:04
Opisy postaci przy dłuższych opowiadaniach powinny być koniecznie. Nie wyobrażam sobie czytania czegoś wielowątkowego bez opisu bohaterów. Muszę wiedzieć jak wyglądają co robia itd. Przy krótkich opowiadaniach niekiedy jest to zbyteczne.
Do góry
Autor
RE: Opisy postaci albo ich brak
ewamyszka Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 19-04-2017 12:43
Twórcze pisanie nie powinno być ograniczane przez takie "zasady". Sam zadecyduj, czy umieścić opis, czy nie. Być może bez tych opisów powstanie coś genialnego!
Do góry
Autor
RE: Opisy postaci albo ich brak
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-04-2017 14:47
Mnie się wydaje, że opisy postaci i sceny wydarzeń są tym dla literatury, czym perspektywa (ukazanie głębi) w obrazie. Perspektywę natomiast można realizować na wiele sposobów, nie tylko przez jej fotorealistyczne odwzorowanie. Gogol w "Martwych duszach" każdą postać opatrzył niekiedy tylko jedną cechą, a mimo to uzyskał bezbłędną psychologicznie osobowość. Tak działa karykatura.
Dialogi Platona nie zawierają opisów, bo postacie są doskonale scharakteryzowane tym, co mówią, no i tam jest akcja na poziomie myśli, a nie w czasie i przestrzeni.
Dostojewski psychologizuje figury swoich powieści, a więc odmalowuje je w całości.

Myślę, że opis można potraktować jako konieczną rzemieślniczą robotę. Malarz też wymyśli sobie nagą kobietę na brzegu morza o wschodzie słońca i ten obrazek "leje mu się przez palce", ale dopiero praca nad perspektywą, kompozycją, szczegółem zrobi z rysunku obraz.
Chyba trzeba wiedzieć, co jest główną wartością tekstu i to wyeksponować. Jeśli fabuła, zadbaj o opis lokalizacji, porozstawiaj postacie, a je same opatrz kilkoma różnicami, żeby wydarzenia nie działy się w języku, ale tworzyły obrazy w głowie.

Temu co powiedziałem na końcu przeczy stwierdzenie Sapkowskiego, który zarzekał się, że nie wizualizuje sobie tworzonej treści. Porusza się - jak sam twierdzi - od początku do końca w języku, pisanie - mówi - to rzemieślnicza praca z tekstem. Ja temu przewrotnemu bucowi (pardon) nie ufam ;) no ale też nic jego nie czytałem.
Do góry
Autor
RE: Opisy postaci albo ich brak
Infernus Użytkownik
  • Postów: 11
  • Skąd: mroczne Bieszczady
Dodane dnia 27-07-2017 22:16
Zanim zaczniemy pisać, dobrze jest ułożyć plan wydarzeń, a wraz z nim charakterystykę postaci przynajmniej pierwszoplanowych. Wtedy siadając do tekstu roboczego nie muszę zastanawiać się czy Józek ma mieć wąs, czy nie. Szczerze to skończyłem tylko jedną powieść i leżakuje sobie w wersji papierowej w szufladzie, więc nie piszę tego po wieloletnim doświadczeniu, lecz po warsztacie samouka. Dopiero, kiedy wezmę się za przerzucanie na komputer, zwrócę uwagę, które postacie są dostatecznie opisane. Popieram też pozostawienie wielu dla wyobraźni czytelnika.
Proponuję sięgnąć po twórczość Aleksandra Dumas (nie koniecznie przypadnie Ci do gustu), barwne opisy postaci są tak wkomponowane, że nie zauważymy, kiedy tempo zostało zwolnione, co też w dynamice jest ważne.
" Autorstwo jest manią i nie ma tak silnych argumentów, aby ją przezwyciężyć" (M.G. Lewis)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.