Populizm
Autor
Populizm
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 237
 • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2017 17:08
"Uderzające było to, jak w ubiegłych latach redaktorzy lewicowych gazet łamali sobie głowy, jak nie dodawać skrajnej prawicy wiatru w żagle, podczas gdy te gazety własnymi wiadomościami od lat w te żagle dmuchają".
Tak napisał w posłowiu do swoich "Szokujących faktów z życia reportera" Joris Luyendijk.
W ostatnich miesiącach w kontekście polityki na Zachodzie dyżurnym tematem są właśnie populizmy. Brexit, Le Pen, Wilders, austriacka Partia Wolności.
Tyle, że populizm jako taki w polityce i demokracji nie jest niczym nowym.
Wydaje się, że po prostu mówi się o nim więcej niż wcześniej.
Do góry
Autor
RE: Populizm
Vigo Użytkownik
 • Postów: 63
 • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2017 20:33
Powiedziałbym że demokracja jest systemem populistycznym. Partia by rządzić, co jest celem każdej partii, musi zdobyć poparcie większości w wyborach parlamentarnych. Jednak większość, polityką się nie interesuje. Spór polityczny jaki trwa w naszym kraju, nie wynika wcale z zainteresowań polityką. Wystarczy stanąć obok i wsłuchać się w głos obu stron, na godzinę sporu, przypada pięćdziesiąt minut wygadywania kompletnych głupot.
Politycy dolewając obficie oliwy do ognia, spór zaostrzają, tworząc swoje "żelazne elektoraty", pozostaje jeszcze hojnie porozdawać "kiełbasę wybroczą" czyli liczne obietnice bez pokrycia, dla niezdecydowanych, bądź zagubionych i jeśli cała operacja zostanie przeprowadzona skutecznie, zwycięstwo zapewnione.
Ta choroba trawi demokrację niemal od chwili jej powstania i można ją leczyć tylko objawowo - rozliczając polityków z ich obietnic. Co jak się okazuje, w rozgrzanym sporem do czerwoności narodzie, jest niemal niewykonalne, ku wielkiej radości polityków.
Do góry
Autor
RE: Populizm
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 237
 • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2017 23:21
Vigo, sam wcześniej powiedziałeś: Populizm to drugie imię demokracji. Zgadzam się.
W miarę zdejmowania kolejnych cenzusów wyborczych(wykształcenia, koloru skóry, płci i majątku), demokracja poniekąd stała się coraz bardziej populistyczna.
Upatruję zresztą przyczyny zaostrzenia polskiego sporu politycznego nie tyle w samych wydarzeniach politycznych, ile w tabloidyzacji mediów. W pojawieniu się telewizji informacyjnych(TVN24, TVP Info, Polsat News), tabloidów("Fakt", jeszcze w latach 90. "Super Express";) czy eksplozji Internetu.
Do góry
Autor
RE: Populizm
Vigo Użytkownik
 • Postów: 63
 • Skąd:
Dodane dnia 18-03-2017 10:34
Termin populizm, istotnie odnosi się do woli mas, czy woli narodu. Z tej przyczyny demokrację szlachecką, jaka istniała w Polsce od XV wieku, trudno nazwać populizmem. Jednak sama demokracja, w tym przypadku szlachecka, była psuta przez tę samą chorobę. Interes Rzeczpospolitej na sejmikach, czy w trakcie elekcji viritim, często był spychany na plan dalszy, przez własne interesy szlachty, przekupstwa, czy układy. Powszechne prawa wyborcze, rozszerzyły tylko grupę ludzi których polityk musi przekonać, przekupić, czy ogłupić, by zdobyć władzę.
W Polsce mamy jedną z najstarszych demokracji w Europie, o czym często sami zapominamy i o czym nagminnie nie pamięta Unia Europejska. Demokracja szlachecka nie była samym złem, podobnie jak współczesna nam demokracja powszechna, to cały ten system jest niedoskonały, jednak nadziei na wymyślenie lepszego nie ma.
Można, a nawet trzeba poprawiać demokrację poprzez ciągłe edukowanie, jednak musi to być inicjatywa oddolna. Politycy boją się świadomych obywateli, boją się tego, że po czterech latach rządów świadomy Iksiński stanie przy urnie wyborczej i oświadczy rządzącym - z piętnastu obietnic, zrealizowaliście trzy, jesteście drodzy państwo zwolnieni, możecie zająć kolejkę w pośredniaku !
Tymczasem Iksiński w Polsce ma "swoją partię" na którą będzie głosował do upadłego, bez względu na to co ta partia wyprawia, bo przecież to "jego partia".
To owszem, nieco przerysowana wizja, jednak tak to mniej więcej w naszym kraju wygląda.
Tabloidy w gruncie rzeczy prezentują stanowisko ogółu, jaki więc naród taki tabloid, nie ma przecież obowiązku kupowania "Super Ekspressu".
Do góry
Autor
RE: Populizm
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 237
 • Skąd:
Dodane dnia 18-03-2017 14:15
Vigo napisał:

W Polsce mamy jedną z najstarszych demokracji w Europie, o czym często sami zapominamy i o czym nagminnie nie pamięta Unia Europejska.
Tabloidy w gruncie rzeczy prezentują stanowisko ogółu, jaki więc naród taki tabloid, nie ma przecież obowiązku kupowania "Super Ekspressu".

Mam zresztą wrażenie, że dla europejskiej elity politycznej, tym bardziej dla Europejczyków w ogóle, polityczna historia Polski zaczęła się w XX wieku. Tymczasem korzenie polskiej państwowości są w średniowieczu.
A co do tabloidów- fakt, z założenia są to gazety prezentujące stanowisko ogółu społeczeństwa, Jednakże są to najczęściej czytane gazety, więc jest to prasa, która ma największy wpływ na obywateli.
W ogóle jedyny kontakt z polityką zdecydowanej większości Polaków jest przez media.
Do góry
Autor
RE: Populizm
Vigo Użytkownik
 • Postów: 63
 • Skąd:
Dodane dnia 19-03-2017 09:11
KatarzynaKonopkaChludzinska napisała:
Mam zresztą wrażenie, że dla europejskiej elity politycznej, tym bardziej dla Europejczyków w ogóle, polityczna historia Polski zaczęła się w XX wieku. Tymczasem korzenie polskiej państwowości są w średniowieczu.

Jeśli Polska o swojej historii politycznej nie opowiada, Europa i jej "elity polityczne" o niej nie wiedzą. To skutek braku odpowiedniej polityki historycznej państwa. Niestety, czy to się komuś podoba czy nie, cały liczący się świat prowadzi swoją politykę historyczną.
W Polsce jedyną partią jaka docenia rolę tego rodzaju polityki, jest PIS, tylko co z tego kiedy prowadzi tą politykę źle, a nawet tragicznie.
Mam wrażenie że dla PIS-u historia Polski = Martyrologia.
Patriotyzm kojarzy się z wieńcami składanymi przy dźwiękach werbli przed Grobem Nieznanego Żołnierza, pod pomnikami, z wielkimi obchodami klęsk narodowych, wreszcie z miesięcznicami katastrofy smoleńskiej. W Polsce nie ma nawet tradycji obchodzenia miesięcznic, mam wrażenie że próbuje się nam tu sprzedać "nową świecką tradycję". Nie tak prowadzi się skuteczną politykę historyczną !

Na przełomie X i XI wieku, kiedy Niemcy były zlepkiem skłóconych ze sobą księstw, nad którymi czysto iluzoryczną władzę sprawował cesarz, Polska była silnym, scentralizowanym i stabilnym jak na owe czasy państwem. Sojusz Ottona III z Bolesławem Chrobrym, był w istocie sojuszem słabego cesarza z silnym królem. O sile Polski przekonali się Niemcy, za czasów Henryka II, kiedy to zaatakowany Chrobry pobił sromotnie Henryka. W ogólnym rozrachunku stosunki Polsko - Niemieckie były w tamtych czasach raczej chłodne i wielokrotnie najeżdżana Polska, Niemców regularnie biła. O tym się raczej nie opowiada, najwyraźniej zdaniem odpowiedzialnych za politykę historyczną, nie wypada o tym wspominać. Cała jednak Europa nie ma podobnych skrupułów, choćby Francja która czci Napoleona, który bił całą Europę, z niewielkimi wyjątkami. Czy jakiś Europejczyk nie słyszał o Napoleonie ? - szczerze w to wątpię.
Decydujący o zwycięstwie udział wojsk polskich w bitwie pod Wiedniem, z Janem III Sobieskim który dowodził nie tylko wojskiem polskim ale też wojskami sojuszniczymi, jest faktem o którym Europa praktycznie nie ma pojęcia.
Marszałek Józef Piłsudski, był największym politykiem i wodzem ówczesnej Europy, o tym że zatrzymał najazd rosyjski na Europę, również Europa raczej się nie orientuje.
Zamiast o tym opowiadać, jesteśmy ekspertami w rozliczaniu naszych bohaterów narodowych.

Pewnym środowiskom zależy na tym by Polak wstydził się własnej historii i przepraszał wszystkich za wszystko, inni znów z uporem maniaków robią z nas naród męczenników. W takim przekazie dla Europejczyka nie ma nic ciekawego, co sąsiednie państwa wykorzystują.

Tego rodzaju przekaz jest też rodzajem populizmu, Europa wie o naszej historii to co o niej powiemy.
Można zapytać jakie to wszystko ma znaczenie ? Liczy się pieniądz, liczy się gospodarka. Pewnie, tylko poleciłbym się przyjrzeć polityce prowadzonej przez Niemcy, jeśli dla kogoś polityka historyczna nadal będzie bez znaczenia, to najprawdopodobniej w ogóle nie rozumie na czy polega polityka. Za pieniądzem i gospodarką stoją przedsiębiorcy, którym politycy mają ułatwić funkcjonowanie, bo to oni robią pieniądz nie polityka, polityka służy czemuś zupełnie innemu.
Do góry
Autor
RE: Populizm
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 237
 • Skąd:
Dodane dnia 19-03-2017 15:53
Jeśli chodzi o miesięcznice katastrofy smoleńskiej, obchodzone są również dlatego, że jest to wydarzenie, które ciągle jeszcze wszyscy pamiętamy. Wszak 2010 rok to nie jest(jeszcze) odległa historia.
Ci, którzy teraz mają dość tematyki katastrofy smoleńskiej, za 10 lat nawet nie będzie znało jej daty.
A jeśli chodzi o rolę polityki historycznej w polskiej polityce- nie jest prowadzona z dość prozaicznego powodu: słabego zainteresowania Polaków historią.
Ważne daty historyczne dzisiaj można sprawdzić w każdej chwili w wyszukiwarce. Sęk w tym, że wielu z nas nawet tego się nie chce. Kiedyś Tomasz Sekielski nazwał Polskę "krajem wtórnych analfabetów nieczytających gazet".
I ci wtórni analfabeci nieczytający gazet głosują w wyborach na populistów.
Do góry
Autor
RE: Populizm
Vigo Użytkownik
 • Postów: 63
 • Skąd:
Dodane dnia 20-03-2017 01:36
Prezydent Lech Kaczyński był wielkim politykiem i wielkim prezydentem. Katastrofa smoleńska była największą tragedią jaka dotknęła Polskę po 1989 roku. W wyjaśnianiu jej przyczyn, powołane do tego organy państwa wykazały przerażającą nieudolność. Na temat pomylenia ciał ofiar tej katastrofy, nawet nie wspomnę, do dziś nie mogę uwierzyć tak przerażające niedołęstwo państwa. Zapytamy na ulicy o datę tej katastrofy, musiałbym się poważnie zastanowić. Nic z tego nie wynika, bo nie o daty w moim przekonaniu tu chodzi.
Na dzień dzisiejszy fakty są takie, że od ponad roku rządzi PIS, temat wyjaśniania przyczyn katastrofy jakby przycichł, a wrak prezydenckiego samolotu, własność państwa polskiego, wciąż leży w Rosji. Miesięcznice które dało się jakoś uzasadnić za poprzednich rządów, w tej chwili zaczynają zamieniać się w groteskę.

Na każdym etapie edukacji historycznej, wtłacza się do głów daty, daty i jeszcze raz daty. Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na zniechęcenie do historii. To że lwia część narodu, nie ma nawet ochoty sprawdzać dat w wyszukiwarce, wcale mnie w takiej sytuacji nie dziwi.
Polityka historyczna ma tworzyć przekaz ciekawy dla Europejczyka, jak i dla obywatela Polski. Na Europejczyku ma robić wrażenie, a w Polaku ma wywoływać poczucie dumy - to my ! Polacy !
Z całego narodu historyków nikt nie zrobi, można jednak sprawić że będą dumni, z tego rodzi się świadomość bycia Polakiem. Okazuje się że warto tu żyć, pracować, założyć firmę, produkować doskonałe produkty oznaczone "Made in Poland". Tylko że najczęściej wtedy właśnie dochodzi do zderzenia z naszą rzeczywistością, prawem, urzędem skarbowym i człowiek ma wszystkiego dość...
Wszystko to są elementy tego samego mechanizmu, który albo działa, albo nie działa i nie ma między tym działaniem i niedziałaniem żadnych stanów pośrednich. W Polsce wciąż niestety nie działa.

Generalnie nie ma w nas poczucia dumy, jesteśmy zniechęceni, zajęci przetrwaniem, kombinacjami. Jeśli komuś z nas się powodzi, w przekonaniu większości, musiał swój majątek ukraść bo inaczej się nie da. Rozładowujemy frustracje w internecie, za kierownicą, dajemy się wodzić politykom za nos, nie mając nawet pojęcia o co chodzi. Jesteśmy podatni na manipulacje, głosujemy na populistów lub wcale.

Jeśli my, naród, sami nie otworzymy oczu, jeśli nie zacznie nam się chcieć, będziemy tkwili w tym dołku jeszcze przez dziesięciolecia. Politycy pochodzą z narodu, spójrzmy na nich, tak właśnie wszyscy wyglądamy, to nie oni, to tak naprawdę my sami.
Do góry
Autor
RE: Populizm
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 237
 • Skąd:
Dodane dnia 20-03-2017 14:29
Taki już jest los śledztw politycznych w III RP. Zabójstwo Jaroszewicza- sprawcy nawet nie złapano, o skazaniu nie wspominając. Wokół późniejszego zabójstwa eks-komendanta głównego policji Marka Papały również nagromadziło się mnóstwo tajemnic, które zapewne nie zostaną wyjaśnione.
Ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej jest bardzo podobnie. Czy to dlatego, że jest to katastrofa związana z polityką?
A jeśli chodzi o antyislamski populizm w wydaniu różnych Frontów Narodowych i Partii Wolności- być może wpływ na to ma utożsamienie islamu z terroryzmem. W latach 70., gdy istniał terroryzm lewacki, odróżniano działalność włoskich Czerwonych Brygad czy niemieckiej Rote Armee Fraktion od socjaldemokracji. Nie utożsamiano tak silnie lewicowej ideologii z terrorem i przemocą. Islam, choć jest to religia 1,5 miliarda ludzi, już tak.
Do góry
Autor
RE: Populizm
Vigo Użytkownik
 • Postów: 63
 • Skąd:
Dodane dnia 22-03-2017 07:41
KatarzynaKonopkaChludzinska napisała:
Taki już jest los śledztw politycznych w III RP.

Co wynika w moim przekonaniu z całkowitego niedołęstwa, naszego - "wymiaru tak zwanej sprawiedliwości".

Islam jako obcy kulturowo, jest poważnym zagrożeniem dla Europy i dla europejskiej tożsamości. Poprawna politycznie Unia Europejska, nie tylko nie potrafi się przed nim obronić, stwarza wręcz wymarzone warunki do muzułmańskiej ekspansji.

Jeśli zapraszamy gości do naszego domu, oczekujemy od nich że będą się zachowywać zgodnie ze zwyczajami, w nim przyjętymi.
Zaproszeni do Europy muzułmanie (oraz spora grupa "gości na gapę" ), zaczyna nam przestawiać meble, ściągać obrazy i domagać się dla siebie absurdalnych, z naszego punktu widzenia praw.
Nikogo na siłę w naszym domu nie zatrzymujemy, jeśli się komuś nie podoba, może podziękować za gościnę i wyjść, a jeśli zaczyna się szarogęsić, chwytamy gościa za frak i wyprowadzamy.

Chyba że na nasze nieszczęście, jesteśmy mieszkańcami Unii Europejskiej ...
Do góry
Autor
RE: Populizm
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 237
 • Skąd:
Dodane dnia 22-03-2017 23:15
Jeśli chodzi o polski wymiar sprawiedliwości, to jest na dobrą sprawę oddzielny temat. Jeśli w ramach polskiego systemu sprawiedliwości może trwać latami spór sądowy o spadek po zmarłym dziadku czy teściu, to jak możliwe było osądzenie PRL-owskich zbrodni politycznych? Wyjaśnienie zabójstw Jaroszewicza, Ziętary i Papały? Czy wreszcie ustalenie przyczyn katastrofy smoleńskiej?
Co do obcości kulturowej islamu- zależy od regionu Europy. Dla nas, z polskiej perspektywy tak. Jak bardzo- pokazuje przykład ustawy o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, od czasów II wojny światowej w ogóle niezmienionej. Nawet fragmentu "Siedzibą muftiego jest miasto Wilno"- fragmentu absurdalnego o tyle, że Wilno nie jest częścią naszego kraju.
Ale dla Bośniaków, Albańczyków czy Tatarów(ci ostatni żyją także w Polsce)- islam to jest część ich kultury i tożsamości.
Do góry
Autor
RE: Populizm
Vigo Użytkownik
 • Postów: 63
 • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2017 08:30
Europa ma chrześcijańskie korzenie kulturowe. Islam wyrasta z tego samego pnia co judaizm i chrześcijaństwo, jednak różnice kulturowe, w porównaniu z dwiema ostatnimi religiami są ogromne.
O ile można mówić o tradycji judeochrześcijańskiej, o tyle islam stoi często w jaskrawej opozycji do niej.
Nie oznacza to że nie ma w Europie enklaw muzułmańskich, są, jednak są one zasymilowane ze społecznością w której żyją.
Tatarzy w Polsce, o których wspomniałaś, zachowują własną odrębność kulturową, jednak nie wywierają wpływu na swoich chrześcijańskich sąsiadów. Poza tym społeczność tatarska, to nie narzuceni nam uchodźcy, ludzie ci od XVI wieku służyli wiernie Rzeczpospolitej, są Polakami innego wyznania.
Tymczasem współczesna nam inwazja Islamu, jest narzucona przez instytucje unijne. Muzułmanie którzy przybywają masowo do Europy nie mają zamiaru z nikim się asymilować, narzucają nam swoje prawa, tradycję i wysuwają absurdalne żądania.
Dzisiejsza Europa na każdym kroku zaprzecza swoim chrześcijańskim korzeniom, co jest całkowicie niedorzeczne.
Jeśli własne dziedzictwo kulturowe zastąpimy polityczną poprawnością, w jaki sposób chcemy się obronić przed zalewem islamu.
Ci ludzi nie mają jakichkolwiek skrupułów, każdy żart z ich religii, kończy się krwawą rzezią.
Nie generalizuję, nie każdy muzułmanin to terrorysta, jednak fanatyzm religijny w tej społeczności jest ogromny.
Wreszcie najważniejsze, islam jako taki jest wrogi chrześcijaństwu. Bez względu na bzdury jakie w tej sprawie wygadują przedstawiciele Unii Europejskiej, dla muzułmanów jesteśmy chrześcijańską Europą.
Do góry
Autor
RE: Populizm
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 237
 • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2017 16:36
Chciałabym Ci przypomnieć, że przez stulecia zmagaliśmy się z analogicznym problemem asymilacji Żydów. Czym się to skończyło?
Do góry
Autor
RE: Populizm
Vigo Użytkownik
 • Postów: 63
 • Skąd:
Dodane dnia 24-03-2017 08:18
Omówienie, choćby pobieżnie, stosunków między chrześcijańską Europą a Żydami na przestrzeni dziejów, przekracza możliwości tego forum, a bez pomocy naukowych i stosownej literatury, przekracza też moje możliwości.
Historia ma wpływ na czasy obecne, jednak nie ma bezpośredniego przełożenia między minionymi stuleciami, a czasami nam współczesnymi.
Nie będziemy przecież omawiać dzisiejszego napływu Islamu do Europy, w kontekście średniowiecznych wypraw krzyżowych.
Ja nie widzę w tym żadnego sensu.
Do góry
Autor
RE: Populizm
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 237
 • Skąd:
Dodane dnia 25-03-2017 14:37
A skąd wzięła się w ogóle ostatnia fala populizmu?
Czy istotnie politycy uważani za populistycznych są bardziej populistyczni od polityków głównego nurtu?
Do góry
Autor
RE: Populizm
Vigo Użytkownik
 • Postów: 63
 • Skąd:
Dodane dnia 27-03-2017 04:25
Jeśli o mnie chodzi, to nie widzę jakiejkolwiek "fali populizmu", można powiedzieć że zawartość populizmu w demokracji utrzymuje się na stałym poziomie.
Polecam program "Kawa na ławę" w TVN 24, wszyscy ci warczący na siebie politycy (niekiedy, choć rzadko, z pewnymi wyjątkami) biorący udział w tym programie, mają jedną cechę wspólną, są tak samo pretensjonalni i żałośni.
Marszałek Piłsudski powiedział kiedyś do posłów: "Kury szczać wam prowadzać, nie politykę robić !", zwykle po "Kawie na ławę" chciałbym to samo powiedzieć współczesnym nam politykom.
Do góry
Autor
RE: Populizm
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
 • Postów: 237
 • Skąd:
Dodane dnia 28-03-2017 02:34
Charakterystyczną cechą populizmu jako takiego jest wykorzystanie ludowej niechęci do elit. Chociaż wydaje się, że akurat z polskimi elitami jest zupełnie inaczej niż z elitami brytyjskimi. Przedstawiciele polskich elit wciąż stosunkowo rzadko są nimi w drugim czy trzecim pokoleniu(w brytyjskich jest zupełnie inaczej).
W pewnym sensie ta niechęć jest zrozumiała. Zwykle, choć nie zawsze zazdrości się akurat tym, którzy mają więcej, a nie mniej pieniędzy i dóbr materialnych.
Do góry
 • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
 • Decand
 • 19/06/2018 06:43
 • Za mocno uderzył swoją dziewczynę i mu się ręka urwała? Ja wiem, talentom się zdarza.
 • jskslg
 • 19/06/2018 01:19
 • umarł dzisiaj jeden z większych talentów naszych czasów xxx
 • AntoniGrycuk
 • 18/06/2018 20:10
 • A jak ja widzę kogoś w sandałach i skarpetach, to od razu darzę go małą sympatią. Też mi PROBLEM - jak się ubrać...
 • jskslg
 • 18/06/2018 19:17
 • noszenie koszuli z krótkim rękawkiem, która nie jest hawajska jest gorsze niż skarpety i sandały
 • Decand
 • 18/06/2018 18:49
 • Dzięki wspaniałym motywatorze @allaska "zjebka" poszła. Enjoy
 • allaska
 • 18/06/2018 15:44
 • niż gniotami świecić na górnej, bo to kompletnie nie rozwija, wręcz uwstecznia, lepsza fuksiarzu szczera dobra zjebka niż zachwyt nad gniotem,tu życzliwych nie brakuje,jak poprosisz to ktoś skomentuje
 • allaska
 • 18/06/2018 15:41
 • Później i tak się wszystko wyrówna, bo chcąc przejrzeć dzieła danego Autora nie wiadomo która to była półka, ciesz się fuksiarzu z dobrej krytyki, lepiej na dolną wylądować, to uczy pokory, niż
 • Krzysztof Konrad
 • 18/06/2018 14:13
 • Mój tekst został kiedyś przeniesiony z dolnej na górną. Więc tak, jest to możliwe.
 • viktoria12
 • 18/06/2018 08:54
 • A, Fuksiarzu, napisałeś coś i znalazło się na dolnej?
 • viktoria12
 • 18/06/2018 08:52
 • Było jednego razu tak, że przewędrował z dolnej na górną. Autor wziął sugestie do serca, zajął się poprawkami, czym ucieszył czytaczy i dostał nagrodę. Z górnej lepiej widać.
Wspierają nas