Co decyduje o tym kim jesteśmy?
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Co decyduje o tym kim jesteśmy?
FeliciaM Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 24-09-2017 14:31
Krzysztof Konrad napisał:
Po części zgodzę się autorem. Rzeczywiście, nie mamy wpływu na to, kim jesteśmy, choć z drugiej strony możemy jednak pewne rzeczy kontrolować, jak to, jakimi ludźmi się otaczamy.

Nie musisz kontrolować tego kim jesteś, bo już RODZISZ SIĘ jakiś. Trzeba tylko w sobie odkryć to, jaki jesteś.

Krzysztof Konrad napisał:
Mam pewną teorię na temat samego intelektu. Otóż rodzimy się z pewną dawką inteligencji (nie mądrości, czyli nabytej wiedzy, a potencjału naszego mózgu) i choćbyśmy nie wiem jak, nie będziemy umysłowo sprawniejsi, niż jest nam to dane. Skoro tak, to jedni mają predyspozycje, by stać się doktorami, a inni nie kumają najprostszych prac. Pytanie więc jest takie - dlaczego dyskryminuje się ludzi mniej inteligentnych? Dlaczego matki gardzą zięciami o niskim wykształceniu, a nauczycielki tak zawzięcie używają zwrotu "ucz się albo będziesz rowy kopał" skoro człowiek o niskim iq nigdy nie zrozumie materiału na tyle, by dostać się do dobrej szkoły, a co najważniejsze, nie skończy studiów, bo nie ma wpływu na swoją umysłową nieporadność? Dlaczego coś, na co nie mamy wpływu - decyduje o naszym życiu i tym, czy będziemy w nim poważani lub szanowani? Dochodząc do meritum - moim zdaniem o tym, kim będziemy decyduje intelekt, choć jest to moim zdaniem najbardziej niesprawiedliwy podział ze wszystkich. Są ci, którzy naiwnie twierdzą, że i debil osiągnie coś, kiedy tylko się przyłoży. Rzeczywiście, zdałem maturę z matematyki za czwartym razem, ale zajęło mi to ponad dwa lata, gdy inny zaliczali przy pierwszym podejściu. Nie poszedłem na studia, bo najzwyczajniej w świecie jestem do nich zbyt głupi. Niestety, uważam się za człowieka niezbyt rozumnego. Nie kumam, co się do mnie mówi i często gubię się nawet przy własnych wypowiedziach. Czytam, piszę, jestem ciekawski - ale nigdy nie osiągnę niczego wybitnego tylko dlatego, że nie urodziłem się z trochę sprawniejszym umysłem.

Nie ma "debili". To są łatki nadawane przez społeczeństwo kiedy się wypada na niekorzyść w porównaniach, bądź nie mieści się w odgórnie narzuconych normach, co się powinno umieć na jakimś etapie życia.
Ja na przykład jestem dość nieporadna, jeśli chodzi o prace domowe. Nie przepadam za sprzątaniem, owszem, robię to, bo muszę, ale niespecjalnie zwracam uwagę np. to, czy jest plama na podłodze, czy nie, ale czy mam się z tego powodu nazwać "debilką"? Podobnie jest też z orientacją w terenie - po prostu trochę mi zajmuje, zanim zapamiętam jakiś określony punkt. Nie oceniam siebie ani nie nakładam sobie łaty "debilki". Po prostu mam taką cechę, i już. Za to koncentruję się na dziedzinach, w których mogę stać się "genialna".
Do góry
Autor
RE: Co decyduje o tym kim jesteśmy?
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 24-09-2017 22:59
Zauważmy przy tym, że inteligencja jest zagadką. Owszem są wysnuwane jakieś teorie naukowe na temat inteligencji, ale dlaczego dany człowiek rodzi się z wysoką inteligencją, a inny z niskim IQ, jest wciąż zagadką. Może jest to odpowiedź na pytanie dlaczego badania nad sztuczną inteligencją, trwające przecież od wielu lat, wciąż są w powijakach. Istnieje teoria, że do najbardziej inteligentnych ludzi zaliczają się dzieci pierworodne.
Trochę jest w tym prawdy, biorąc pod uwagę, że wśród amerykańskich prezydentów, noblistów, o monarchach już nie wspominając, większość była pierwszymi(lub jedynymi) dziećmi w rodzinie.
Z drugiej strony jednak większość obecnie rodzących się dzieci na Zachodzie to pierworodni, często zresztą jedynacy.
Do góry
Autor
RE: Co decyduje o tym kim jesteśmy?
FeliciaM Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 24-09-2017 23:04
KatarzynaKonopkaChludzinska napisała:
Zauważmy przy tym, że inteligencja jest zagadką. Owszem są wysnuwane jakieś teorie naukowe na temat inteligencji, ale dlaczego dany człowiek rodzi się z wysoką inteligencją, a inny z niskim IQ, jest wciąż zagadką. Może jest to odpowiedź na pytanie dlaczego badania nad sztuczną inteligencją, trwające przecież od wielu lat, wciąż są w powijakach. Istnieje teoria, że do najbardziej inteligentnych ludzi zaliczają się dzieci pierworodne.
Trochę jest w tym prawdy, biorąc pod uwagę, że wśród amerykańskich prezydentów, noblistów, o monarchach już nie wspominając, większość była pierwszymi(lub jedynymi) dziećmi w rodzinie.
Z drugiej strony jednak większość obecnie rodzących się dzieci na Zachodzie to pierworodni, często zresztą jedynacy.

Przecież to, czy nasza inteligencja jest wysoka, czy niska, to rzecz względna. Ktoś kiedyś ją zdefiniował, wyznaczył jakieś kryteria miary inteligencji ludzkiej i wszyscy do tych umownych kryteriów równamy.
Do góry
Autor
RE: Co decyduje o tym kim jesteśmy?
verum-scribo Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 11-05-2018 19:28
KatarzynaKonopkaChludzinska napisała:
Od wielu lat zastanawiam się, co ma większą rolę w tym, kim jesteśmy. Czy są to nasze wybory, czy może jednak przypadek?
I...dochodzę do takiego wniosku, że tak naprawdę na to, co nas kształtuje w życiu, nie mamy większego wpływu.
Primo- nie wybieramy daty i miejsca urodzenia.
Secundo- nie wybieramy swojego pierwszego języka.
Nie wybieramy rodziny, w której przychodzimy na świat.
Jest taki film "Przypadek", w nim trzy wersje życiorysu głównego bohatera.
W pierwszej- wskakuje do odjeżdżającego pociągu, poznaje tam starego komunistę, on wprowadza go w struktury środowiska partyjnego.
W drugiej- pech na dworcu i bójka z sokistą zaprowadzają Witka przez sąd, gdzie zostaje skazany. W trakcie robót poznaje późniejszego przyjaciela, zasila szeregi solidarnościowej opozycji.
W trzeciej- pogoń za pociągiem nie udaje się, spotyka się z koleżanką ze studiów. Witek powraca na studia, żeni się i wiedzie spokojne, udane zawodowo i prywatnie życie z dala od polityki.
O losach Witka decyduje to, czy ma zdążyć na odjeżdżający pociąg. Coś bardzo prozaicznego, błahego, nawet nie zależącego w całości od nas.


Należy skupić uwagę na dramatycznych wydarzeniach, dotyczących każdego z nas, które są po to, żeby zmienić świadomość, że Biblia jest instrukcją życia w systemie duchowo-informacyjnym. Jezus Zbawiciel wzorem człowieka dla człowieka. Aby człowiek nie poniósł wiecznej śmierci w tunelu swoich uczynków, udowodniony naukowo, [EDIT]

To nie jest miejsce na Twoją reklamę, przyp. red. EF
Nie znalazłeś pociechy w pysze, to poszukaj jej w pokorze
Do góry
Autor
RE: Co decyduje o tym kim jesteśmy?
Jundi Użytkownik
  • Postów: 38
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 14-05-2018 21:51
Wiele najprzeróżniejszych czynników decyduje o tym kim jesteśmy, np:
Nasze przeżycia, społeczeństwo, rodzina, wrodzone predyspozycję, wybory i szczęście, a przede wszystkim zbieg okoliczności, który został nazwany przez matematyków i logików "rachunkiem prawdopodobieństwa", a przez poetów i humanistów "przeznaczeniem" ;)

Jeśli chodzi zaś o inteligencję, na którą rozwinął się temat chciałbym wspomnieć o czymś takim jak EQ, Inteligencja Emocjonalna. Mało się o tym mówi, ale to też bardzo istotna rzecz, którą to niestety nie każdy z nas posiada.

Reasumując zdaję mi się, że największy problem jednak tkwi w edukacji, która jest za przeproszeniem Ch..owa. (uzupełnij kropki)
Kiedyś Einstein powiedział:
"każdy jest geniuszem. ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia"
Każdy z nas ma jakieś wrodzone predyspozycje, które moim zdaniem to właśnie rolą szkoły i rodziców jest je odnaleźć i umiejętnie nas pokierować, abyśmy dalej rozwijali się w swojej pasji i udoskonali swoje talenty. Edukacja powinna pomagać nam odnaleźć nasze dobre strony, a nie udupiać i hejtować dobijać i... za dużo złych wspomnień ;)
Tyle, że to tak naprawdę praktycznie niemożliwe, gdyby tak było to każdy musiałby być indywidualnie nauczany przez osobę bardzo dobrze wykwalifikowaną pod względem pedagogiki i psychologii. Może w przyszłości sztuczna inteligencja będzie się tym zajmować i bezbłędnie rozpoznawać nasze talenty, albo to badania genetyczne rozwiążą za nas problem w DNA odczytają nasze zdolności i od razu Alfa Plus jak u Huxleya.

B)
/Sukces/____
__________|___
_____________|___
________________|___/Ja/
Do góry
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.