To nie jest dobry czas dla poetów
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2017 16:17
Nie ma co pokpiwać ;) przynajmniej zwróciłem uwagę na bezdyskusyjny fakt, który jak widzę innym umyka, że powodzenie autora w dużej mierze zależy od jego podejścia, a nie tylko od ślepego losu i złego świata ;)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2017 17:26
Ekszynie,

Ekszyn Dupacycki napisał:
Nie ma co pokpiwać

byłam i jestem od tego jak najdalsza - przeciwnie, podziwiam fakt, że masz tak wysokie wymagania również w stosunku do samego siebie :) Też myślę, że wiele zależy od nas, a twórczy perfekcjonizm uważam za jedną z najbardziej niedocenianych artystycznych cnót.
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-07-2017 00:05
Ależ Ekszynie, nikt tu nie pokpiwuje, tylko dobrze Ci życzy :)

Zgadzam się, że nastawienie jest istotną rzeczą, ale bycie właściwym człowiekiem we właściwym miejscu i czasie, nie dotyczy tylko tego. Jest jeszcze druga strona medalu, do której doszłam dzięki tej dyskusji i własnym obserwacjom. Wnioski zachowam dla siebie, bo i tak za dużo się już tu nagadałam.

Powiem tylko tyle, że powodzenie w pisarstwie odnosi się analogicznie do powodzenia czegokolwiek w dzisiejszym świecie. Pisałam już o tym wcześniej. I może zabrzmi to enigmatycznie, ale gdybym chciała kupić sobie, na przykład, krem, to poszłabym do sklepu i kupiłabym krem, ale nie idę kupić kremu, tylko określoną markę kremu, najczęściej polecaną przez autorytety w postaci celebrytów, fachowców, artykułów, opinii, promocji i tym podobnym.

Jednak poeci też mają swój marketing, tylko taki metaforyczny, jak w wierszu. ;)

Dziękuję Wam bardzo za dyskusję. Owocna była dla mnie i potrzebna. Mam nadzieję, że nie tylko dla mnie.
Pozdrawiam :)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 14-07-2017 00:32
Również bardzo Wam dziękuję za dyskusję, była ciekawa i pouczająca. Żałuję tylko trochę, że tak niewiele osób się wypowiedziało - dyskusja wciąż jest otwarta, zapraszam wszystkich, także osoby początkujące i niezwiązane bezpośrednio z poezją :)

Wiktorio,

wiktoria napisała:
Wnioski zachowam dla siebie

a może jednak dasz się skusić? (ciekawam Twoich wniosków :)
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 18-07-2017 00:15
wiktoria napisała, że dla poetów to nigdy nie jest dobry czas. Coś mnie korci, żeby się zgodzić. introwerko, piszesz plastycznie o kryzysie w poezji. Co do Portalu, to nie wypowiem się, bo nie znam tych głosów. Ale powiem tak: przedstawiona sytuacja w mniejszym lub większym stopniu w mojej ocenie zdarzała się nie raz w dziejach, powiedzmy, Europy - w dziedzinie teologii. Ale nie chodzi mi o teologię, tylko o to, że bycie, że tak to nazwę, oddzielonym od świata (w swojej dziedzinie) jest naturalne, jeśli ma się dostatecznie nietuzinkowy charakter.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 23-07-2017 13:33
a teraz poeci, jeśli chcą z tego żyć, powinni pracować w reklamie :) czyż nie?
Jest to jakieś ogniwo które jest tubą pomiędzy twórczością a zastosowaniem jej w codziennym życiu

Dla poetów zawsze jest czas. Tylko trzeba być naprawdę "elastycznym" i mieć na tyle "ogarnięcia" żeby umieć odnaleźć się w czasach czy też epoce. I właśnie tu się sprawdza moja teza o nowej epoce literackiej.
Jeśli będziemy trzymać się mentalnie starej epoki to siłą rzeczy nie nadążymy w nowych czasach. A mamy już nowe czasy. Nową epokę.

Czyli może mieć coś w sobie przysłowie czy może nowe powiedzonko "OGARNIJ SIĘ" które kiedyś znaczyło coś innego a obecnie ma wydźwięk inny.
Ze wszystkim trzeba iść do przodu.
Natura to rozwój.
My też jesteśmy elementem natury.
I nasze ciała, i intelekty które mają w nich schronienie.
Jak coś mi jeszcze przyjdzie to głowy. Na pewno napiszę.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-07-2017 15:23
Chawendyk, przyczepię się do tego:

"Natura to rozwój."

Natura to cykliczne powtarzanie tego samego, bo chyba nie ewolucję miałeś na myśli, która ma się nijak do epok literackich.

Epoki literackie, jak natura, powtarzają wiecznie to samo, tylko inaczej, innymi środkami i na inne elementy kładą nacisk, co innego eksponują. Ale wszystkie krążą wokół tych samych tajemnic i prawd.

Postulat, żeby zerwać z przeszłością jest błędny, natura nie zrywa z przeszłością.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 23-07-2017 18:42
Krążą wokół tych samych tajemnic i prawd które być może były już dawno rozbite na atomy w "Bibliotece Aleksandryjskiej"

Tysiące artystów opisało już więc świat od każdej strony.
To dobrze.
Warto więc teraz rozwijać ich dzieła.

Umysły wciąż się udoskonalają pokoleniami, ale od czasu do czasu są resety i to całkiem twarde w postaci "inkwizycji wszelakiej maści" czy jakiś wojen totalnych.

Odcinając pępowinę nie zrywasz z przeszłością. Na jej bazie budujesz nowe.
Chociaż teraz jest trend.
Do 40 z rodzicami. /powody rożne a skutek ten sam/

A jak się za często ma opinie inne lub krytyczne, to zostaje się hejterem, a jak się gada o tym więcej niż dwa razy to pewnie trolem
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-07-2017 00:03
Ekszyn Dupacycki napisał:
Chawendyk, przyczepię się do tego:

"Natura to rozwój."

Natura to cykliczne powtarzanie tego samego, bo chyba nie ewolucję miałeś na myśli, która ma się nijak do epok literackich.

Epoki literackie, jak natura, powtarzają wiecznie to samo, tylko inaczej, innymi środkami i na inne elementy kładą nacisk, co innego eksponują. Ale wszystkie krążą wokół tych samych tajemnic i prawd.

Postulat, żeby zerwać z przeszłością jest błędny, natura nie zrywa z przeszłością.


Ekszynie, dokładnie to samo przyszło mi na myśl. :)

chawendyk napisał:

Tysiące artystów opisało już więc świat od każdej strony.
To dobrze.
Warto więc teraz rozwijać ich dzieła.


Obawiam się Chawendy, że niczego nie rozwiniesz. Możesz co najwyżej ująć to samo w innej formie. Też tak kiedyś myślałam, że można stworzyć coś nowego, czego jeszcze nie było. Ale po wnikliwej obserwacji świata doszłam do wniosku, że nie ma niczego, czego jeszcze nie było. Wszystko, co było, było jest i będzie. Tyle, że w nowej odsłonie.

chawendyk napisał:
Umysły wciąż się udoskonalają pokoleniami, ale od czasu do czasu są resety i to całkiem twarde w postaci "inkwizycji wszelakiej maści" czy jakiś wojen totalnych.


Nie byłabym przekonana czy obecne umysły się udoskonalają. Chyba raczej idą w drugą stronę.
Nasz fizyczny świat jest skończony, taki od do. Granice wyznacza mu umysł i jego postrzeganie, a ono nie rozciągnie się zbyt daleko poza ciało w uwsteczniającym się otoczeniu.

chawendyk napisał:
A jak się za często ma opinie inne lub krytyczne, to zostaje się hejterem, a jak się gada o tym więcej niż dwa razy to pewnie trolem


To zależy co się gada i jak się gada. ;)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 24-07-2017 22:34
Jak już czytam że fizyczny świat jest skończony.
No tak.
Nic dodać nic ująć.
Położyć się w łóżku i odpalić YT, albo jego wersję red ;)

smutkiem wieje
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-07-2017 22:37
chawendyk napisał:
Jak już czytam że fizyczny świat jest skończony.

Nie wiem czy jestem upoważniony, ale wiktoria chyba chciała przez to powiedzieć: nihil novi sub sole
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-07-2017 00:30
Ekszynie, tak dokładnie to chciałam powiedzieć. :)

Chawendyk, widzę, że rozpiera Cie energia i optymizm, ale w tym pędzie do nowego doczytaj proszę zdanie do końca, ok? ;)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 25-07-2017 08:51
genialna dyskusja, aż wiersz wyszedł mi kiedy pisałem tu trzy razy odpowiedzi i trzy razy je kasowałem
Pozdrawiam
Serdecznie
acha no tak macie rację
"wszystko było, nic nie będzie, hahahahah:)"

no i jeszcze dodam żeby Państwa utwierdzić: to nie jest dobry czas dla poetów, bo wszyscy gadają że wszystko było i nic nowego nie będzie. I tu jest problem. W świadomości.

Potwierdzam, genialna dyskusja:)
Jesteście cudowni.
Przełom przed 10 rano :)
Buziaki i nie wiem co jeszcze.
No sam bym tego nie wymyślił, tylko dzięki wspaniałym osobom które piszą cudowne komentarze:
"Bo wszystko już było"
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-07-2017 09:59
Chawendyk, tutaj nikt nie twierdzi, że nie ma szansy na nowość. Spróbuj przeanalizować książkę, którą uważasz za nowość (nową jakość) i na jej podstawie odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki charakter ma nowatorstwo tej książki. Bo chodzi o charakter "nowości", czym jest "nowość".
Zaproponuję taką analogię. Dla jednych nowościa pośród ludzi byliby kosmici albo wampiry. Nie znajdując ich, mówią, że ludzie są nudni, tacy sami i nie ma w nich nic nowego. To jednak nieprawda, każdy człowiek, gdy się do niego zbliżyć i poznać, jest zupełni wyjątkowy i jedyny-taki. Moja teza brzmi: nowość leży codziennie na ulicy, tylko wymaga wrażliwości by ją dojrzeć, intelektu by ją ująć (w myśli) i talentu (plus warsztatu) by ją wyrazić.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 25-07-2017 10:39
Sama prawda co piszesz absolutnie się zgodzę.
Masz rację i super definiujesz fakty :)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-07-2017 11:10
Chawendyk, napisałam tylko, że interpretujesz moje wypowiedzi nie do końca właściwie. Moim zdaniem nie można stworzyć niczego nowego, można jedynie ująć to samo w nowej, innej odsłonie. I nie musisz się z tym zgadzać.
Więc nie wiem po co ten sarkazm odnośnie dyskusji. Ma prawo Ci się nie podobać, ale w takim razie jaka dyskusja Ci się podoba? Taka, w której ktoś tylko potwierdza Twoje tezy?

Skoro się z czymś nie zgadzasz, to podaj argumenty dlaczego, bo w tej formie to tu dla mnie nie ma żadnej dyskusji.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 25-07-2017 13:26
sarkazm ująłbym ";) " ale ja się z większością argumentów naprawdę się zgadzam, z tym że uważam że one prowadzą jak kamienie z których składa się ścieżka...wszystko w określonym kierunku do czegoś...
wszystko to droga do czegoś przed nami
150 lat temu gdyby ktoś powiedział /głośno i w formie powszechnej/ że ludzie będą latać godzinami w powietrzu, został by wyśmiany i wsadzony w miejsce izolacji

wiesz, walisz motto "życie to sztuka udawania" ....ciężko po takiej sentencji dać wiarę w autentyczność, może tylko grasz ? żeby wygenerować iskry które złapiesz, by wskrzesić własny ogień

jeśli zatrzymamy się w rozwoju i nie zrobimy "skoku" czy jak by tego "ruchu" nie nazwać
to czeka nas taki los ja w eksperymencie Calhouna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Calhouna
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-07-2017 15:15
Chawendyk, mówisz coś takiego: zgadzam się, że słońce wschodzi na wschodzie, a zachodzi na zachodzie, ale zróbmy coś, żeby było odwrotnie. To niepoważne. Podajesz przykład samolotu dla zilustrowania swoich pragnień, ale to zły przykład, bo idea latania była już w micie o Dedalu i Ikarze, a potem były liczne nieudane próby oderwania się od ziemi. Nie widzę tutaj owego skoku w nowość ani tymbardziej takiego, który byłby ufundowany na zerwaniu z przeszłością.

Nauka też z nią nie zrywa, tylko się rozbudowuje z troską o jak najlepszą integrację z dotychczasowym dorobkiem (Einstein bardzo ładnie o tym pisał i sam zarzekał się, że niczego nie odkrył, tylko przeniósł mechanikę Newtona w relatywistyczne środowisko; Newton z kolei stwierdził, że dlatego tyle mógł dla nauki zrobić, bo stał na ramionach gigantów, np. Galileusza, a Galileusz... itd.).

Pisarzy zmieniających tory literatury należy właśnie porównywać do odkrywców, a nie wynalazców. Pierwsi odczytują prawa natury, a drudzy szukają zastosowania (samolot) dla odkryć. Montaine stworzył luźną formę eseju, którą po nim zaczęto używać. Skok był na poziomie formy.

Sprecyzuj swoje zastrzeżenia, bo na razie wygląda na to, że tkwisz w jakimś ciemnym podekscytowaniu.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 25-07-2017 15:31
No dobrze ujęte:), jak ja lubię słuchać mądrych ludzi:) uśmieszek nie jest ironią. Naprawdę tu można brać pełnymi garściami i wiedzę i inspirację.
Ale inspirację, a nie małpowanie.
Tu każdy post jest rozwijający.

Czyli wszyscy jesteśmy tylko odkrywcami, bo wszystko już jest.
W kamieniu jet rzeźba, artysta tylko zdejmuję coś co będzie gruzem i walało się pod stopami.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-07-2017 15:38
chawendyk napisał:
wiesz, walisz motto "życie to sztuka udawania" ....ciężko po takiej sentencji dać wiarę w autentyczność, może tylko grasz ?


Chawendyk, walę motto, a właściwie to aforyzm: Życie to sztuka udawania. Udaje się nam lub nie.

Znów nie doczytałeś do końca. Wybacz, ale mi się w taki sposób nie chce rozmawiać. Od pewnego czasu nie pracuje już w szkole i chyba straciłam cierpliwość do dzieci.
Miłego.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.