To nie jest dobry czas dla poetów
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 25-07-2017 16:16
Ale jest tak.

Ten kto blefuje i ma dobrą strategię lub szczęście, zachodzi daleko pomimo tego że ściemnia.
A gdy uda mu się dojść bardzo wysoko to już nie ma kto go sprawdzać /bo to nie przystoi, bo nie ma się takiej mocy itd lub dochodzi do takiego kuriozum że staje się ten blefujący swego rodzaju autorytetem..i co wtedy? on leci to i leci cała gromada przyczepiona do niego/

A ten kto gra i na niskim pułapie ktoś go sprawdzi, ten szybko spada z drabiny i raczej już na nią nie wejdzie.

Najsmutniej jest gdy ktoś przyłapany na wczesnym blefie staje się "zdalnie sterowany"

A najbardziej chyba wartościowy to ten kto cały czas wyznaje swoje zasady i mało tego. Nie boi się o nich mówić.
Ale taki ma zawsze pod wiatr.


aaa no i dziękuję za komplement
nie cierpię dorosłych :)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-07-2017 18:11
No i wreszcie napisałeś coś mądrego, Chawendyk, tyle że nic nowego.

A odnośnie komplementu, to bardzo proszę. :)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 25-07-2017 21:27
Może nic nowego, lecz wszyscy udajemy że takiej sytuacji nie ma...
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-07-2017 23:04
Wszyscy to bardzo nieprawdziwe słowo, tak jak zawsze, nigdy i tym podobne.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 25-07-2017 23:14
....
no tak
ale jak bym przytoczył statystki poparte badaniami naukowymi, wtedy mógłbym dostąpić zaszczytu użycia jakiegoś konkretnego słowa...w stylu wszyscy
...niestety nie da się tego zbadać i udowodnić
tak samo jak nie da się zrobić badań na temat np wierności małżonków :)
wszyscy wiedzą że pióra lecą ale nikt nie jest w stanie podać innych danych niż szacunkowe
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 27-07-2017 16:17
No tak wszystko było i nic nie będzie, niestety wielu krytyków literackich tak myśli i jak ktoś próbuje przełamywać schematy to mu gadają, że nie ma warsztatu, a co to jest warsztat, to umiejętność pisania jak było, bo jak piszesz jak Różewicz czy Herbert z wieloma enterami, to nie możesz bo to oni mogli a u Ciebie to błąd, więc musisz pisać jak wszyscy dziś z małą ilością enterem i wtedy to nie jest błąd. Poezja ma zły czas, bo wszyscy nagle stali się jej znawcami i zamiast patrzeć na sens liczą ilość enterów.


P.S. nie wiem czy mój głos w dyskusji ma sens, bo jestem tylko głupim ignorantem i nie przeczytałem wszytkich wypowiedzi, ale jako przeciętniak postanowiłem dorzucić swoje trzy grosze.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 27-07-2017 21:17
Mądrego to i dobrze posłuchać
jest taki film
z lat 70
https://www.youtube.com/watch?v=GHB-L17dz14

"mieli gdzieś młodego i traktowali go z góry, że się nie zna itd, a potem okazało się że ryb nie łowili i nic nie działało bo sami to sknocili, oczywiście młody znalazł miejsce gdzie tkwił problem i wszyscy byli zadowoleni "

myślę że z tym nie czasem dla poetów to kwestia znalezienia klucza, czyli po prostu, dopuszczenie młodszych do głosu
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2017 09:08
Gramofon napisał:
(..) a co to jest warsztat, to umiejętność pisania jak było, bo jak piszesz jak Różewicz czy Herbert z wieloma enterami, to nie możesz bo to oni mogli a u Ciebie to błąd, więc musisz pisać jak wszyscy dziś z małą ilością enterem i wtedy to nie jest błąd. Poezja ma zły czas, bo wszyscy nagle stali się jej znawcami i zamiast patrzeć na sens liczą ilość enterów.



warsztat
1. «stół z narzędziami lub urządzeniami do wykonywania określonej pracy, zwykle rzemieślniczej»

2. «pomieszczenie wyposażone w urządzenia i narzędzia do wykonywania określonych prac, najczęściej rzemieślniczych; też: zakład wykonujący takie prace»

3. «ogół metod i środków stosowanych przez kogoś w pracy artystycznej, naukowej itp.»

źródło: https://sjp.pwn.pl/sjp/warsztat;2534709.html

Zgodzimy się chyba, Grafomanie, że mamy na myśli 3. znaczenie z wyżej przytoczonej definicji. Inaczej mówiąc chodzi o umiejętności, coś powtarzalnego, o to by za pomocą stosowanych środków osiągać zamierzone efekty. Dużym błędem jest lekceważenie warsztatu, warsztat to podstawa, sam talent nie wystarczy.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2017 12:49
Niestety nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi, ale to nie szkodzi.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2017 14:00
Z twojej wypowiedzi wynika, że warsztat to robienie w odpowiednich miejscach enterów z czym, sorry, ale się nie zgadzam.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2017 14:12
Enter to środek stosowany w pracy artystycznej, czyli według definicji, którą przytoczyłeś pasuje.

Więc zamiast rzucać definicjie słownikowe, jak już się z czymś nie zgadzasz, to napisz prawdę objawioną, niech i ja się czegoś nauczę, bo napisać, że się nie zgadzasz i nic więcej to wiele nie wnosi, a ja lubię się uczyć i dowiadywać nowych rzeczy, więc chciałbym przeczytać co i jak i być choć trochę mniej głupi. :)
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2017 14:14
Nie uważam, że jesteś głupi a o warsztacie napisałem post wcześniej, obejmuje wiele środków artystycznych, także te które sobie wymyślisz sam.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2017 14:33
Nikt Ci nie każę, ale ja tak uważam, więc tak napisałem o sobie :)

Gdzie wcześniej? Wcześniej widzę tylko 3 definicje warsztatu, ogól metod i środków to dość ogólnikowo, ja pisałem o enterach w konkretnym przypadku odnosząc się do ogólnych wypowiedzi krytyków i jaki to wszystko ma sens a raczej jego brak. Bo Ci co się znają manipulują tym wszystkim na swoje modły, będąc zatwardziałymi ;] tak samo jak słynne dopełniaczowe metafory, co są ogólnie przyjęte za grafomaństwo (tu wstaw definicji, która również jest bardzo ogólnikowa, a jej interpretacja to jak przy wierszu, jest względna), po czym ci sami krytycy, robią wyjątki, no bo niektóre takie metafory są nowatorskie i im się podobają, czyli wszystko jest względne, szczególnie w poezji. :) i to co jest dla jednego grafomańską metaforą dopełniaczową dla drugiego jest fajnym wyjątkiem. Rzecz sprawdzona, gdyż wysłałem swego czasu kilka takich samych wierszy do różnych osób i np to co mi jedna wytknęła za bardzo słabe, druga za to samo zabiła mi brawo. :)
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
chawendyk Użytkownik
  • Postów: 48
  • Skąd: Polska
Dodane dnia 28-07-2017 18:07
Można i umieć walczyć nożem i pisać wiersze.
Tylko trzeba mieć jaja:)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2017 20:50
Gramofon, Daniel Madej, wyrażę swoje zdanie na temat Waszego sporu, bo je mam ;)
O użyte środki wyrazu trzeba umieć walczyć, przekonać o ich zasadności i roli w utworze, a nie: z jednej strony odrzucać z założenia, na mocy jakiegoś prawa poetyckiego, a z drugiej - trzymać się ich, bo tak i uszanuj moje szaleństwo. To przecież może prowadzić do rozwoju obu stron (odbiorcy i twórcy), budowania artystycznej komunikacji.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Brudnopis Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 14-08-2017 07:26
Poezja jest po stronie posłannictwa, dlatego słowo jest przed tym, kto ją pisze. Niestety świat ludzi skonstruowano odwrotnie. A dlaczego mamy cię czytać, pytają wpierw. I to jest po części, a może nawet przede wszystkim, wina środowiska artystycznego. Zamknięcie się we własnym kręgu wzajemnej adoracji, przychylności, a może raczej pochlebstwa. Zresztą jest tak również w kręgach innych, jak chociażby pośród fotografików.

Zgadzam się z opiniami – nigdy nie było dobrego czasu dla poetów - i dodam, zawsze jest dobry czas na poetów. Jedyny problem jaki widzę, to brak miejsca dla poezji w mediach, wszelakich. Poeci, w związku z tym, skazani są na wydeptywanie własnych nowych ścieżek do ludzkich serc, a Internet po trosze sprzyja, chociażby dlatego, że nie można poety odizolować, jak to było możliwe przed Internetem.

Podobnie jest z brakiem zapotrzebowania na poezję. Nie zgodzę się z takową opinią, to pozorny brak. Zapotrzebowanie na myśli, na świeże spojrzenie jest zawsze, i temu też służy poezja. Wyznaję podejście Mickiewicza, docierać pod strzechy, a to oznacza taki sposób wyrażania myśli, aby jak najszersze grono potrafiło uchwycić przesłanie, opis, czy dumkę. Oczywiście rozumiem tych, których aspiracje sięgają usadowienia się pośród tymi poetami, gdzie częściej pada pytanie, po przeczytaniu ich prac, ale o co chodzi? Czasami wpadam w tą pułapkę sam, całkiem nieświadomie, i zazwyczaj odreagowuję całkowicie banalnym tekstem, aby się nie ukisić.

Taki tam pierwszy komentarz na Forum. Dziękuję z góry za wyrozumiałość dla świeżaka.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 15-08-2017 12:59
Brudnopisie,

dziękuję za ciekawą wypowiedź. Odniosę się do „posłanniczej” misji poezji - wydaje mi się, że między czasami naszymi a Mickiewicza istnieje zasadnicza różnica, polegająca na tym, że nie mamy obecnie zaborcy zewnętrznego, dzięki czemu poezja do pewnego stopnia może być uwolniona od funkcji posłanniczo-narodowowyzwoleńczej, w tym sensie, że nie musi to być jej główna rola. Nie musi to oznaczać niezrozumiałości „sztuki dla sztuki” - jest wielu poetów, którzy owocnie realizują obecnie szeroko zakrojoną krytykę polityczną lub społeczną. Aczkolwiek rzeczywiście, w czasach zmierzania do dyktatury wszelki wyraźnie wyartykułowany głos sprzeciwu społecznego jest coraz bardziej w cenie.
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Brudnopis Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 15-08-2017 16:02
Introwerko,

nie postrzegam pisania posłanniczego wyłącznie jako formy walki, czy też podnoszenia ducha narodu, chociażby. Są takie okresy historii i będą, kiedy poeci włączają się w bieg wydarzeń, są zauważani wówczas. Bardziej być może dostrzegani, a co za tym idzie, korzystający z tegoż świecznika.Tak to widzę. Poza tym warto mieć na uwadze, że zaangażowani politycznie poeci czasami więcej straci niż zyskali w danym czasie. A mam tu na myśli nazwisko, a nie finanse. Słuch może zaniknąć, gdy poeta wybierze przyszłych przegranych, z czego najprawdopodobniej nie zdaje sobie sprawy, bo musiałby być jasnowidzem, aby znać przyszłość historyczną. Na fusach z kawy, również nie opierałabym własnych aktów reakcyjnych na otaczającą mnie rzeczywistość polityczną. Podobnie porywy serca, są wspaniałe, gdy trafiły na właściwy zbieg okoliczności.

W pierwszym wpisie zarysowałem coś innego. Poeta, to ktoś, kto ma, posiada albo otrzymał, jak kto woli, taki specjalny kluczyk, tak mi się wydaje. Tym kluczykiem może otworzyć niejedną głowę czy serce. Pokazać barwniejszy świat, zabawniejszy, bardziej czuły, itd. Krótko mówiąc nieograniczony świat. Może to zabrzmi dla kogoś pompatycznie, a nie powinno. Boimy się mocnych słów dopóty się z nimi nie oswoimy.

Dobry i niedobry jest czas na poetów teraz, gdyż poezji się nie czyta, lecz wybiera.
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
introwerka Użytkownik
  • Postów: 292
  • Skąd:
Dodane dnia 15-08-2017 17:49
Brudnopis napisał:
Poeta, to ktoś, kto ma, posiada albo otrzymał, jak kto woli, taki specjalny kluczyk, tak mi się wydaje. Tym kluczykiem może otworzyć niejedną głowę czy serce. Pokazać barwniejszy świat, zabawniejszy, bardziej czuły, itd. Krótko mówiąc nieograniczony świat. Może to zabrzmi dla kogoś pompatycznie, a nie powinno. Boimy się mocnych słów dopóty się z nimi nie oswoimy.

Pięknie to napisałeś :) Pytanie brzmi, co zrobić, by nie tylko „niektórzy lubili poezję”? Masz rację co do braku miejsca na poezję w mediach (w związku z czym nie oceniałabym tak krytycznie zamykania się przez poetów we własnych enklawach - one są raczej zamykane z zewnątrz niż od wewnątrz). Myślę, jak już wspominałam, że kluczowy mógłby być lepszy dobór programu nauczania języka polskiego do szkół - skupianie się na tekstach martyrologicznych nie służy poznawaniu i docenianiu przez młodzież walorów „innej mowy” :|
"miłość
jest jedyną fortecą
dość mocną, by jej zaufać".
(Marianne Moore)
Do góry
Autor
RE: To nie jest dobry czas dla poetów
Brudnopis Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 15-08-2017 19:54
introwerka napisała:
Pytanie brzmi, co zrobić, by nie tylko „niektórzy lubili poezję”? |


To chyba zależy od poetów bardziej, niż odbiorców. Poezja najczęściej jest osobista. Siłą rzeczy będzie niszą, węższą albo szerszą, w zależności od tego, jakie tematy porusza. A może tu chodzi o sól? Coś co nadaje smaku, co sprawia, że chcemy spróbować jeszcze kosztować czyjeś wyobraźni. Nie wiem tak naprawdę, czy jest dobra odpowiedź na twoje pytanie Introwerko.

Co do doboru literatury w szkołach. Szkolnictwo ma służyć Państwu, a nie człowiekowi. Człowiek jest w drugiej kolejności póki co, i nie zanosi się na zmiany. Byłoby dobrze aby pokolenie, które właśnie ma dzieci zadbało samodzielnie o strawę umysłową ich pociech i nie zdawało się wyłącznie na szkolnictwo. Tym samym ich dzieci poniosą to dalej, przynajmniej jest większa szansa. Nie miałem takowego szczęścia w okresie edukacyjnym, dlatego wiem, jak to jest ważne. A że dorosła już pociecha jest oczytana, tom rad, i to bardzo.
Nie ma co się łudzić. Żaden Rząd nie zadba o to dostatecznie, tak jak byśmy tego oczekiwali. Edukacja państwowa ma służyć państwu, takie są założenia ogólnoświatowe, nie tylko krajowe. Dzisiaj bijemy się o Miłosza. Może zyska na braku obowiązkowości lekturowej? Zawsze "podziemne" wydawnictwa miały więcej czytelników. ;)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.