Pismorgana
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
Pismorgana
Szczepan Gender Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Jestem stamtąd.
Dodane dnia 07-08-2017 13:45
Każde dziecko wie, co to fatamorgana, ale ja przypomnę: iluzja taka w postaci fałszywego obrazu. Może nawet niekoniecznie fałszywego, ale oddalonego nie o rzut beretem – jak widać, ale o szmat drogi. Zjawisko pojawia się na skutek różnicy gęstości powietrza, które w różnych miejscach ma inne współczynniki załamania światła. Ma to zwykle miejsce nad pustyniami i morzami.

Piszę o tym, bo dziś przeżyłem podobne zjawisko. Nie nazwałabym tego fatamorganą, bo przecież nie żyję na pustyni, lecz w ojczyźnie naszej ukochanej i słynącej. Chociaż teren trochę zbliżony do pustyni: ziemia spękana, szczeliny w niej od upałów, tylko zamiast kaktusów, pniaki. Chociaż piaskiem w oczy nie sypie. W powietrzu unosił się dym: lipowy, wierzbowy, klonowy, dębowy, akacjowy, morwowy, topolowy, grabowy, bukowy, jesionowy i Szyszko wie jaki jeszcze. To ludzie palili konary, których teraz wszędzie pełno. Przeschły i ludzie palą masowo, bo co z tym zrobić? Żar się zatem leje z nieba i z ziemi żarem bucha. Piszę o tym, bo przypuszczam, że właśnie przez to wszystko miałem morganę.

Morgana zaczęła się jak w Egipcie, od plagi. Otóż niebo nagle pociemniało. Ni stąd, ni zowąd, pojawiła się czarna chmura, ale ani kropli deszczu! Żadnych błyskawic, ni grzmotów. Cisza! Nagle zrozumiałem: to chmura korników leciała na Brukselę! Nasi drwale wzięli się za wylęgarnie tego szkodnika, a on uchodzi! Brawo! – pomyślałem. Przypomniała mi się kronika filmowa, gdzie relacjonowano inwazję stonki ziemniaczanej z zachodu. Nasi dzielni lotnicy opryskiwali wówczas plaże nad Bałtykiem, bo jak relacjonował sprawozdawca, stonka leciała od morza. No to, kur… wasza mać – teraz za was się wezmą nasze korniki!

Morgana zmieniała się. Rozmazywała, by ułożyć w całkiem inny obraz. Najpierw uformowały się zaciśnięte pięści. Uniesione jak do bloku. Krzyczały, że zwyciężą. Dziwne, bo ułożone jak do bloku. Przypomniało mi się powiedzenie, które z tymi piąstkami było jakoś emocjonalnie związane: „złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma”. Tatarzyn od zaciśniętych pięści, jednak się nie pojawiał. Za to mijały miesiące. Ludzie nieśli je na grzbietach jak wielbłądy. Zwyciężymy! Zwyciężymy! – krzyczały miesiące. Zalała je fala nienawiści. Morgana znowu się zmieniała. Na fali pojawiła się kaczka. Tak sprytnie przebierała nóżkami, że unosiła się na jej wierzchołku. Wreszcie nienawiść rozlała się, a kaczka brodziła w niej, kwakała i mlaskała. Wreszcie, pośród błota odgrzebała kamienną tablicę, a na niej wyryty był zapis:

Zabrania się używania wyrazów, które zawierają sylabę: PiS.

Jawa to, czy pismorgana?
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]