Dostęp do broni
Autor
Dostęp do broni
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 03-10-2017 21:36
Jeden z posłów Kukiz`15 złożył ostatnio w Sejmie projekt ustawy liberalizujący dostęp do broni palnej(wykluczeni zostaną z niego jedynie osoby karane i z zaburzeniami psychiatrycznymi). Ten projekt jest poparty przez Prawo i Sprawiedliwość, zatem wydaje się, że zostanie uchwalony prędzej czy później.
Dzieje się to w czasie, kiedy wszystkie światowe media, w tym polskie, donoszą o wielkiej strzelaninie w Las Vegas. Podczas koncertu country zginęło 58 osób(w tej chwili nie jest to jeszcze zamknięty bilans), rannych zostało ponad 500.
Zgodnie z jednym z argumentów zwolenników liberalizacji dostępu do broni palnej uzbrojony naród w imię Boga Wszechmogącego zdoła odeprzeć ataki terrorystów. Z tą różnicą, że zagrożenie terrorystyczne w Polsce jest co najwyżej niewielkie. A i powojenna historia Polski praktycznie nie zna wielkich zamachów terrorystycznych.
A jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 03-10-2017 23:00
Skoro wszyscy wkoło (z łatwiejszym dostępem do broni) jeszcze żyją to i my przeżyjemy.

g3.dcdn.lt/images/pix/ilosc-broni-fotojakubmariancom-71103274.jpg
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2017 20:50
Jesteś myśliwym? Miałeś do czynienia z bronią kiedykolwiek w swoim życiu? Zabawy z bronią bywają bardzo niebezpieczne.
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2017 21:33
KatarzynaKonopkaChludzinska napisała:
Jesteś myśliwym? Miałeś do czynienia z bronią kiedykolwiek w swoim życiu? Zabawy z bronią bywają bardzo niebezpieczne.


Nie, nie jestem myśliwym. Tak, miałem do czynienia z bronią. Startowałem m.in. w zawodach strzeleckich. Broń jest narzędziem takim samym jak nóż. Kwestia nie w tym czy mamy do niego dostęp, ale w tym jak go używamy. Wiesz ile zabójstw jest dokonywanych za pomocą zwykłego noża kuchennego?

Zwróć uwagę na fakt, iż ułatwiony dostęp do broni nie jest równoznaczny z tym, że każdy "z ulicy" będzie mógł sobie taką broń sprawić. Badania będą nadal obowiązkowe tak samo jak rejestrowanie każdego pozwolenia i egzemplarza. Nie będzie szansy by świr legalnie zdobył broń, a nielegalnie może ją zdobyć w każdej chwili i bez liberalnych przepisów.
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 04-10-2017 22:38
Jacek_L napisał:
Wiesz ile zabójstw jest dokonywanych za pomocą zwykłego noża kuchennego?

Z ciekawości, ile?
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2017 06:16
Najwięcej broni przypadającej na jednego mieszkańca jest w Szwajcarii, czy ktoś kiedyś słyszał o strzelaninie w tym kraju?


Ludzie to debile, czy będzie dostęp czy nie, to wiele nie zmieni, kwestia podejścia. Lepiej żeby obywatel miał się czym bronić od przestepcy czy nie? Kwestia dobrych regulacji i odpowiednich ludzi te broń wydających, obecnie jak ktoś moco chce to bedzie miał broń i strzelał.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Markiz25 Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2017 09:02
Dostępność broni to bardzo poważny temat. W naszym kraju są gorący zwolennicy łatwiejszego dostępu do broni, a także z drugiej strony równie zdecydowani przeciwnicy. Ci pierwsi twierdza, że przeciętny Polak nie ma czym się bronić przed ewentualną napaścią i głoszą amerykańskie hasło „mój dom, moja twierdza”. Czyli jak ktoś nas napadnie (w domyśle nasz dom), to mamy prawo użyć dowolnych środków żeby go powstrzymać w tym także broni palnej. Chodzi o to, żeby potencjalny napastnik zdawał sobie sprawę, że nawet najbardziej niepozorny obywatel może mieć przy sobie pistolet.
Jednym z powodów podnoszonych przez tych, którzy chcą ułatwić Polakom dostęp do broni jest choćby ilość morderstw. Twierdza oni, że główną przyczyną wielu z nich jest brak środka ochrony przed napastnikiem. Zwolennicy wychodzą z założenia, że jedynym skutecznym środkiem obronny w razie napaści to strzelać do napastnika i pokazują jako przykład Czechy, gdzie broń jest w prawie każdym domu, a zabójstw jest połowę mniej na głowę mieszkańca niż w Polsce. Podobnie wygląda to choćby w Szwajcarii, gdzie broń ma każdy obywatel.
Pomijam w tym wykazie Stany Zjednoczone, gdyż tam w niektórych stanach takich jak Teksas ludzie mają broń od bardzo wielu lat (nieraz od pokoleń). Bardzo często możemy zobaczyć jak ojciec bierze swoich synów w wieku lat nastu, jedzie z nimi na pustynię i tam wszyscy trenują strzelanie zarówno z pistoletów, jak i karabinów (czasem nawet maszynowych). Może nas to szokować, ale tego gościa tak uczył jego ojciec itd. To u nich tradycja.
Można tu także przytoczyć bardzo częste wypowiedzi Amerykanów typu: jak ktoś napadnie na mój dom chcę go bronić skutecznie także za pomocą broni.
Jest jeszcze jeden argument. Otóż obecnie łatwy dostęp do broni mają tylko przestępcy, co ogranicza nam zwykłym ludziom możliwość obrony. W Polsce uzyskanie pozwolenia na broń palną jest najtrudniejsze w całej UE. Tymczasem w tych krajach świata, które zliberalizowały dostęp do legalnej broni, maleje przestępczość. Amerykańskie badania prowadzone od wielu lat potwierdziły spadek przestępczości w tych stanach gdzie jest łatwy dostęp do broni.
Można tez przytoczyć tezę: polityka subiektywnego wydawania pozwoleń stoi w sprzeczności z gwarantowanym przez Kodeks karny z 1997 r. prawem podmiotowym obywatela do obrony swojego domu i rodziny. Skazuje osobę praworządną na przegraną w niemal każdej konfrontacji z przestępcą posługującym się pistoletem lub karabinem pochodzącym z nielegalnego źródła.

Jednak z drugiej strony odzywają się głosy, że Polacy nie są przyzwyczajeni jak choćby Amerykanie do posiadania broni. Tam niektóre rodziny traktują to wręcz jako tradycję sięgającą czasów dzikiego zachodu. Kolejnym argumentem przeciwko jest charakter przeciętnego Polaka. Uważa się, że w skrajnych przypadkach mogą przy pomocy broni sami wymierzać karę dla kogoś, kto ich zdaniem zrobił coś nie tak (np. zajechał nam drogę, obraził nas, czy zaczepiał naszego syna, czy córkę itd.).
Jak już napisałem to trudny temat. Nie ma idealnego rozwiązania. Rację mają jedni i drudzy. Jednak w obecnych coraz bardziej niepewnych czasach wydaje się, że ułatwień dostępu do broni nie da się zatrzymać.
Ja osobiście czuł bym się dużo lepiej mając w domu Kałacha z 3 magazynkami. Uprzedzam zapytania: byłem w wojsku i strzelałem zarówno z AK-47, jak i z broni krótkiej. Miałem także okazję postrzelać z wersji snajperskiej kałacha, czyli mam podstawowe wyszkolenie.

Markiz25
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2017 09:57
Silvus napisał:
Jacek_L napisał:
Wiesz ile zabójstw jest dokonywanych za pomocą zwykłego noża kuchennego?

Z ciekawości, ile?


Od lat nóż kuchenny jest na pierwszym miejscu w statystykach morderstw. Drugie miejsce zajmuje siekiera, a trzecie pałka.
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 06-10-2017 00:26
Markiz25 napisał:
Jednym z powodów podnoszonych przez tych, którzy chcą ułatwić Polakom dostęp do broni jest choćby ilość morderstw. Twierdza oni, że główną przyczyną wielu z nich jest brak środka ochrony przed napastnikiem. Zwolennicy wychodzą z założenia, że jedynym skutecznym środkiem obronny w razie napaści to strzelać do napastnika i pokazują jako przykład Czechy, gdzie broń jest w prawie każdym domu, a zabójstw jest połowę mniej na głowę mieszkańca niż w Polsce. Podobnie wygląda to choćby w Szwajcarii, gdzie broń ma każdy obywatel.

Jeśli sprawca ma przed sobą osobę nieuzbrojoną i słabą fizycznie, wystarczą mu pięści. Napada na osobę wysportowaną, przewagę zapewnia mu nóż czy siekiera. Gdy napastnik napada na osobę posiadającą broń(np. myśliwską), to żeby utrzymać przewagę, sam sięga po pistolet. Często są to karabiny wojskowe, niekoniecznie zdobyte legalnie.
Mamy zatem do czynienia z eskalacją środków.
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 06-10-2017 06:20
Zwykły bandzior spod bloku nie załątwi sobie karabinu, bo go nie stać i jest na to za głupi więc nie masz racji o eskalacji, to nie wojny gangów.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 06-10-2017 09:08
KatarzynaKonopkaChludzinska napisała:

Jeśli sprawca ma przed sobą osobę nieuzbrojoną i słabą fizycznie, wystarczą mu pięści. Napada na osobę wysportowaną, przewagę zapewnia mu nóż czy siekiera. Gdy napastnik napada na osobę posiadającą broń(np. myśliwską), to żeby utrzymać przewagę, sam sięga po pistolet. Często są to karabiny wojskowe, niekoniecznie zdobyte legalnie.
Mamy zatem do czynienia z eskalacją środków.


Jesteś w błędzie. Wedle wszystkich badań, doświadczeń, a przede wszystkim praktyki, pospolity przestępca rezygnuje z ataku jeśli podejrzewa, że ofiara jest uzbrojona, że stawi opór

Wszędzie, gdzie wprowadzono liberalne przepisy, liczba przestępstw maleje. Próbujesz to podważyć opierając się na swojej wyobraźni? To trochę mało... Szczególnie, gdy dopuścisz do siebie myśl, że dziś każdy poważniejszy bandzior ma broń, w tym często broń automatyczną. Dziś, teraz.

Nie zapominaj też o tym, że nawet po liberalizacji, będzie trzeba spełnić szereg wymogów. Nie każdy będzie miał prawo do posiadania broni. Sebix, który chce od Ciebie 5zł na flaszkę, nie dostanie pozwolenia, tak jak jego kumpel recydywista, bo kartoteka im nie pozwoli, ani badania. Ty za to dostaniesz. Pomyśl o tym gdy będziesz następnym razem szła wieczorem przez miasto.
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 06-10-2017 15:16
No dobrze, wprowadźmy nowe przepisy - należałoby się zastanowić, ile uprawnionych osób skorzysta z nich, a ile nadal nie będzie posiadać żadnej broni - z własnego wyboru. W zasadzie, opierając się na statystyce, to jest dobrze - liczba obywateli zarówno skorych do obrony, jak i posiadających broń, w społeczeństwie zwiększy się.

Patrząc zaś z perspektywy jednostki, która nie ma broni - nowe przepisy nie mają większego znaczenia. Może negatywne - zwiększy się liczba broni "dookoła" tej jednostki, a więc będzie większe prawdopodobieństwo, że broń legalnie uzyska ktoś, kto będzie chcieć tę jednostkę zaatakować.
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 06-10-2017 16:48
Silvus napisał:
"dookoła" tej jednostki, a więc będzie większe prawdopodobieństwo, że broń legalnie uzyska ktoś, kto będzie chcieć tę jednostkę zaatakować.

Albo obronić.
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2017 00:07
Owszem, dzisiejsze statystyki policyjne ujawniają małą ilość przestępstw(w tym zabójstw) z użyciem broni palnej.
Jednak ten zwykły bandzior spod bloku, który teraz nie może załatwić sobie rewolweru, po zmianie przepisów będzie miał łatwiejszy dostęp do amunicji.
Rzecz jasna nie będzie to taki dostęp jak w Stanach, gdzie broń można kupić w Wal-Marcie, ale jemu będzie łatwiej o broń i udawać bohatera filmów gangsterskich.
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2017 10:11
KatarzynaKonopkaChludzinska napisała:
Owszem, dzisiejsze statystyki policyjne ujawniają małą ilość przestępstw(w tym zabójstw) z użyciem broni palnej.
Jednak ten zwykły bandzior spod bloku, który teraz nie może załatwić sobie rewolweru, po zmianie przepisów będzie miał łatwiejszy dostęp do amunicji.
Rzecz jasna nie będzie to taki dostęp jak w Stanach, gdzie broń można kupić w Wal-Marcie, ale jemu będzie łatwiej o broń i udawać bohatera filmów gangsterskich.


Mam wrażenie, że nie czytasz ze zrozumieniem i zamiast logiką kierujesz się fantazją. Przeciwstawiasz wieloletnie doświadczenie z różnych części świata swoim lękom, a to zawsze prowadzi na manowce. Rozmowa ani dyskusja nie mają więc sensu.

Otwartym na argumenty zalecam lekturę:
https://www.hoplofobia.info/strzelaniny-w-usa-strefy-wolne-od-broni/

Pozdrawiam i w zakresie tematu bez odbioru :)
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2017 10:44
Nawet jak ktoś nie będzie chciał mieć tej broni, to potencjalny bandzior nie wie kto ją ma a kto nie ma, a ryzyko, że ewentualna zaatakowana jednotka ją będzie miałą będzie w jego głowie, no chyba, że jest totalnym kretynem, więc i tak może się zastanowi dwa razy, szczególnie jak np wcześniej w tv usłyszy, że inny bandzior przy napadzie został zastrzelony ;]
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 07-10-2017 21:16
Jacek_L napisał:
Silvus napisał:
"dookoła" tej jednostki, a więc będzie większe prawdopodobieństwo, że broń legalnie uzyska ktoś, kto będzie chcieć tę jednostkę zaatakować.
Albo obronić.

A... nie pomyślałem. Chyba mam bardzo złe zdanie o ludziach...
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
Gramofon Użytkownik
  • Postów: 173
  • Skąd:
Dodane dnia 07-10-2017 21:22
Silvus to niech wszyscy się wybiją i będzie spokój, rozdajmy każdemu kałacha i będzie cisza i spokój, planeta odetchnie bez człowieczków.
https://www.facebook.com/geopoeta/
Do góry
Autor
RE: Dostęp do broni
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 09-10-2017 00:57
Dostępność do broni to poważny i trudny temat. Zwolennicy powszechnego dostępu do broni uważają, że broń daje bezpieczeństwo. Przeciwnicy twierdzą, że przeciwnie- tak powszechny dostęp do broni zwiększa zagrożenie.
Starcie broń palna przeciwko broni palnej rzadko kończy się na złamanych żebrach i posiniaczonej twarzy. Przegrany dostaje cztery, pięć kulek, bywa, że nawet więcej.
Od maleńkości mieszkam na wsi(historycznie pogranicze północnego Mazowsza i Warmii) i tam nigdy nie zetknęłam się z przejawami przestępczości. Być może dlatego mam negatywny stosunek do powszechnego dostępu do broni(także dlatego, że jestem przeciwniczką myślistwa).
Naprawdę chcemy opłakiwać swoje dzieci zabite w szkolnej strzelaninie?
Zupełnie czym innym jest oglądanie filmów akcji, a oglądanie sytuacji rodem z tych filmów na żywo.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.