Jaki program wybrać do pisania książki.
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Mam pytanie
Autor
Jaki program wybrać do pisania książki.
drogadoeldorado0 Użytkownik
  • Postów: 24
  • Skąd:
Dodane dnia 11-01-2018 22:15
Witam. Zaczołem pisać swoją książkę, ale robie to narazie na papierze. Jaki program wybrać darmowy i najlepiej po polsku do pisania książki na komputerze. Dobrze by było by program posiadał funkcje formatowania tekstu, etc. Zauważyłem też w Libre Office(próbowałem w nim pisać), że dialogi dziwnie wyglądają, tzn. napisalem myślnik i zdanie, a pod tym w następnej lini myślnik i zdanie i tekst ma różne odstępy w miejscu od myślnika do początku tekstu, przykład poniżej:


- lalalalala
- la lallala
- lal la la
- lalalala

Jak temu zaradzic, ustawilem justowanie.
Pozdrawiam i czekam na pomoc.
Do góry
Autor
RE: Jaki program wybrać do pisania książki.
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 12-01-2018 15:38
Open office.
Do góry
Autor
RE: Jaki program wybrać do pisania książki.
drogadoeldorado0 Użytkownik
  • Postów: 24
  • Skąd:
Dodane dnia 12-01-2018 21:32
Jak wyłączam justowanie tylko robie wyrównanie do lewej to problem z nie równymi dialogami sie rozwiązuje. Ale czy aby tekst nie powinien byc wyjustowany?
Do góry
Autor
RE: Jaki program wybrać do pisania książki.
Jacek_L Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 12-01-2018 23:33
Justowanie może być chorągiewkowe, czyli tylko do jednej strony, bo sama nazwa odnosi się do formowania bloku. Choć faktycznie potocznie nazywa się justowaniem wyrównanie do lewej i prawej jednocześnie.

Program justuje operując kerningiem (odstępami między znakami) i stąd różne ich wielkości w różnych linijkach. Są one bowiem zależne od ilości znaków jaka na linijkę przypada.

Jeśli zależy Ci bardzo na tym, aby były takie same: pisz z wyrównaniem do lewej (justowanie chorągiewkowe).
Możesz też włączyć dzielenie wyrazów. Dzięki dzieleniu edytor uzyska mniejsze różnice w ilości znaków na linijkę niż bez dzielenia (przy justowaniu pełnym).

Niemniej na Twoim miejscu nie przejmowałbym się takimi pierdołami, a w zamian skupił na tym aby tekst był jak najlepszy.

Pozdrawiam
Do góry
Autor
RE: Jaki program wybrać do pisania książki.
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 13-01-2018 04:35
drogadoeldorado0 napisał:
Zauważyłem też w Libre Office(próbowałem w nim pisać), że dialogi dziwnie wyglądają, tzn. napisalem myślnik i zdanie, a pod tym w następnej lini myślnik i zdanie i tekst ma różne odstępy w miejscu od myślnika do początku tekstu, przykład poniżej:

Jacek_L napisał:
Jeśli zależy Ci bardzo na tym, aby były takie same: pisz z wyrównaniem do lewej (justowanie chorągiewkowe).Możesz też włączyć dzielenie wyrazów. Dzięki dzieleniu edytor uzyska mniejsze różnice w ilości znaków na linijkę niż bez dzielenia (przy justowaniu pełnym).

Ja korzystam z LibreOffice (choć nie do pisania stricte książek), bardzo sobie je chwalę, a co do myślniików, to możesz to zachowanie zmienić tak, jak napisał @Jacek , albo też możesz postawić za myślnikiem zamiast zwykłej spacji tzw. twardą spację (lub inaczej mówiąc spację nierozdzielającą) - w LibreOffice Writer osiąga się ją naciskając CTRL+SHIFT+Spacja (w Windowsie i w Linuksie). Jest to spacja posiadająca jednakowy rozmiar (nie zmieniający się) oraz nie dzieli ona wyrazu przy jego przenoszeniu (zamiast tego przenoszone są do następnej linijki oba słowa rozdzielone taką spacją).
Do góry
Autor
RE: Jaki program wybrać do pisania książki.
kenjen Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 08-05-2018 14:57
Zwykły word nie wystarczy? :D
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]