natura człowieka
Autor
natura człowieka
BeNeK Użytkownik
Dodane dnia 16-03-2018 21:35
Temat pewnie wałkowany setki razy, ale ciekawi mnie wasz pogląd na naturę człowieka. Czy uważacie, że ludzie są dobrzy z natury, czy raczej źli? A może rodzimy się neutralni i to otoczenie nas tworzy? :p
Tęskno mi do czegoś, czego nie dane mi było poznać...
Do góry
Autor
RE: natura człowieka
Ekszyn Dupacycki Użytkownik
Dodane dnia 18-03-2018 19:32
W tym temacie poszedłbym za intuicją Nietzschego. Moralność jest tworem kultury, a więc człowieka. Przyroda nie zna dychotomii dobro-zło. Człowiek z natury jest naturalny, dlatego nawyk dzielenia na dobre i złe jest dla niego sztuczny i wytwarza wewnętrzną dynamikę, wyrzuty sumienia, całe niespokojne życie wewnętrzne.
Z drugiej strony, podziałów i wartościowania wymaga cywilizacja, współżycie z innymi.
(...) nic to nie ma do rzeczy, jak wielu ludzi znać będzie twoją bezstronność.

Seneka
Do góry
Strona WWW
Autor
BeNeK Użytkownik
Dodane dnia 20-03-2018 16:54
Też myślę podobnie do ciebie. Że dobro i zło jest wytworem cywilizacji i postrzeganie tych wartości zależy przede wszystkim od tego w jaki sposób zostaliśmy wychowani. Bo my, urodzeni i wrośnięci w w filary naszej cywilizacji: kultura hellenistyczna i romańska, nauka katolicka inaczej postrzegamy wartości niż np. Japończycy, dla których samobójstwo było sposobem wyzbycia się hańby.
Z drugiej strony pewne wartości są wspólne dla wszystkich cywilizacji, więc do końca człowiek neutralny chyba nie jest.
Tęskno mi do czegoś, czego nie dane mi było poznać...
Do góry
Autor
Ekszyn Dupacycki Użytkownik
Dodane dnia 21-03-2018 00:58
Dlaczego miałby być neutralny? Natura nie jest neutralna, jest adekwatna do okoliczności. Człowiek też, tyle że zmuszony jest trzymać swoją naturalność w obowiązujących w danej kulturze granicach.
(...) nic to nie ma do rzeczy, jak wielu ludzi znać będzie twoją bezstronność.

Seneka
Do góry
Strona WWW
Autor
Jundi Użytkownik
Dodane dnia 04-04-2018 21:06
Bóg grzesznych ukarze! ;)

Tak już z nami jest, że żyjemy na tej błękitnej planecie i nie wiadomo skąd się tu wzięliśmy,
ale nie przeszkadza to nam w kształtowaniu świata według naszego widzimisię i decydowaniu o tym co jest dobre a co złe...
/Sukces/____
__________|___
_____________|___
________________|___/Ja/
Do góry
Autor
verum-scribo Użytkownik
Ludzie dzielą się, na nieświadomych i nielicznych świadomych, że Biblia jest instrukcją życia w systemie duchowo-informacyjnym. Jezus Zbawiciel wzorem człowieka dla człowieka. Aby człowiek nie poniósł wiecznej śmierci w tunelu swoich uczynków, udowodniony naukowo.
Nie znalazłeś pociechy w pysze, to poszukaj jej w pokorze
Do góry
Strona WWW
Autor
Usunięty Gość
Dodane dnia 12-05-2018 20:37
zadne fanatyki zydowskiego bekarta nie beda za mnie decydowac co jest dla mnie sluszne
Do góry
Autor
verum-scribo Użytkownik
jskslg napisał:
zadne fanatyki zydowskiego bekarta nie beda za mnie decydowac co jest dla mnie sluszne

Teraz jesteś świadomy w podejmowaniu decyzji, jedną już podjąłeś, którą obraziłeś Jezusa Zbawiciela, który poniósł śmierć w zastępstwie twojej wiecznej śmierci w tunelu swoich uczynków, udowodniony naukowo.
Nie znalazłeś pociechy w pysze, to poszukaj jej w pokorze
Do góry
Strona WWW
Autor
Usunięty Gość
Dodane dnia 12-05-2018 21:50
Żydowski to obraza? Chyba mamy tutaj antysemitę, bardzo nieładnie.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Niczyja
  • 16/08/2018 22:39
  • Muzyka potrafi złagodzić najgorszą czynność... [link]
  • Zola111
  • 15/08/2018 22:12
  • Jakie ja mam zaległości w czytaniu Waszych wierszy! Przepraszam moich Ulubionych autorów. Powolutku nadrobię. Obiecuję.
  • JOLA S.
  • 15/08/2018 11:27
  • OK, bardzo dziękuję :)
  • JOLA S.
  • 15/08/2018 10:47
  • Szukam mojej ostatniej wirtajki, została opublikowana,:) ale gdzie? Znalazłam w wykazie moich tekstów i tyle.:) Może czegoś nie wiem?:)
  • Gramofon
  • 14/08/2018 21:03
  • ano świetny cover
  • allaska
  • 14/08/2018 20:55
  • Pozdrawiam wszystkich gorąco :)
Wspierają nas