Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-11-2018 23:06
Temat ten pojawił się w shoutboksie, więc otwieram gwoli wyrażenia opinii przez każdego, kto by był zainteresowany. Mam nadzieję, że podobnego wątku nie ma jeszcze na forum, a jeśli jest, proszę o wskazanie.

Jak wygląda obecnie pisarstwo i czytelnictwo w internecie, w szczególności na portalach takich jak ten? Czy jest tak samo jak, powiedzmy, 10 lat temu (gdy nasz Portal miał 2 lata), może dziś jest lepiej, a może gorzej? Czy liczba autorów rośnie, a czytelników spada, a może odwrotnie? Może czytelników jest więcej, a komentarzy mniej? Czy proza pod tym względem ustępuje poezji, czy poezja prozie? Jakie są tego przyczyny i jak temu zaradzić?

By rozpocząć: osobiście miałbym opinię, że od kilku lat liczba czytelników komentujących powoli spada (prozy i poezji), a liczba autorów powoli rośnie. Nie jest to jednak rzecz możliwa do bezpośredniej zmiany – te tendencje wynikają m.in. z upowszechnienia się internetu do wykonywania różnych zajęć oraz z rozwoju technologicznego. Te dwie rzeczy prowadzą do zwiększania się roli przekazu niepolegającego na namyśle i opinii, a jedynie na tym, by dokładnie odpowiadał potrzebom (słuchanie muzyki, dostarczanie informacji, zapisy w instytucjach). Być może to moje spaczenie zawodowe informatyczne, ale tak to widzę...

Liczba autorów jest większa, tak myślę, ponieważ więcej osób uważa dzielenie się informacją w internecie za oczywiste (vide portale społecznościowe). Liczba czytelników komentujących jest mniejsza, ponieważ jest więcej tekstów (także o mniejszym poziomie), a więc trudniej wybrać tekst do czytania, a nadto jeszcze do skomentowania.

Pragnąłbym, by temat nie zmierzał w stronę określania poziomu poezji i czytelnictwa – to znaczy, żeby żadna grupa utworów nie była wskazywana "te są złe", ani żadna grupa osób "ci robią źle".
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
dodatek111 Użytkownik
  • Postów: 493
  • Skąd:
Dodane dnia 22-11-2018 09:30
Tematem, a może problemem, jest aktywność użytkowników portalu. Niewiele jest osób, które mają czas i ochotę, aby komentować i robić korekty. Komentarze w dużej mierze są grzecznościowym rewanżem, często też podtrzymaniem układów towarzyskich. To jednak nie są zarzuty ani ocena. Tak po prostu jest. Rzeczywiście kiedyś było inaczej, ale po co wracać do przeszłości. Lepiej zastanowić się jakie działania mogą zwiększyć naszą aktywność. Może w dyskusji pojawią się jakieś ciekawe, warte wdrożenia pomysły, aby tak się stało, administracja powinna jakoś zachęcić do zabierania głosu w tym temacie.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
allaska Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 22-11-2018 10:12
Jedno jest pewne, świetność portali mamy za sobą. Ludzie przenieśli się na YT i Facebooka. Ogromny życiowy pęd, pośpiech też nie sprzyjają. Obniżył się poziom pisania, i masz rację Silvus, więcej jest piszących niż czytających.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-11-2018 11:26
Może rozwiązaniem byłoby zmniejszenie oczek sita przesiewającego napływające do redakcji utwory? Przyznam, że już prawie nic tu nie czytam, ale wiem, że istnieje kategoria twórców, którzy piszą, bo można (wyrafinowana rozrywka) i nie reagują na uwagi. Gdyby pojawienie się utworu było swego rodzaju nagrodą, to nagroda byłaby jednocześnie zachętą do wkładania większego wysiłku w utwory. Taka mała symulacja realnej publikacji. Myślę, że postawienie na jakość odcedzi potencjalnych literatów od bawiących się w literatów albo przynajmniej czytających zdanie po napisaniu od nieczytających.

Wszystkiego jest za dużo, poziom spada, wszyscy są wszędzie i wszystko mogą, to jest choroba naszych czasów. Stawiam na jakość, jakość i jeszcze raz "elitarność" ;)

Przy okazji proponuję zwiększyć ilość redaktorów o tych, których teksty zawsze pojawiają się na górnej półce. Nie wiem, jaki mechanizm w "redakcji" panuje, ale może publikowanie nie-zbędnych tekstów byłoby szybsze, a nieprzyjemność obcowania ze zbędnymi nie ciążyłaby na jednej (dwóch?) osobie.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Leniwiec2 Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 22-11-2018 12:40
Myślę, że problemem portalu jest to, iż większość doświadczonych prozaików odeszła, bądź przeniosła się na inny portal, którego z nazwy nie będę wspominał. Teraz ze starej gwardii mamy tylko redaktorów(dwóch o ilę się nie mylę), Jolę S i Dobrą Cobrę. Nie ma wystarczająco wielu ludzi, którzy potrafią(albo chcą) wejść pod tekst i rzeczywiście z autorytetem coś o nim powiedzieć.

I to nie tak, że ludzie więcej piszą, a mniej czytają - komentarze na innym *ekhem* portalu potrafią iść w setki - wiadomo teksty siedzą w poczekalni, ale nawet tam mogą liczyć na o wiele większe zaangażowanie niż tutaj.
Przecież teraz zdarza się, że teksty z górnej półki prozy, co kiedyś było nie do pomyślenia, przechodzą zupełnie bez, albo z jednym komentarzem. O dolnej półce w poezji w ogóle nie wspomnę bo jak ktoś tam skomentuje, to cud.

Trzeba zachęcić ludzi do komentowania. Gdybyśmy mogli zmieniać funkcjonowanie strony to zrobiłbym coś w stylu osiągnięć/nagród za liczbę napisanych komentarzy, oznaczonych jako pomocne - jakieś medale przy imieniu, obrazki.

Ale że na wygląd strony nie mamy(raczej) wpływu, moglibyśmy inaczej nagradzać za komentowanie - na przykład co swój piąty(liczba do ustalenia) komentarz, osoba dostaje gwarantowany komentarz od redaktora pod swoim kolejnym tekstem. Jeśli osoba jest nowa automatycznie dostaje komenta plus informację o tej zasadzie.
Oczywiście obciąża to dodatkowo redaktorów, ale można by powołać kilku właśnie do takiej pracy, a moim zdaniem zwiększyłoby to zaangażowanie.

I ostatnia zmiana do wprowadzenia - według mnie fragmenty w ogóle nie powinny być dozwolone - cokolwiek z "część III" w tytule, z miejsca odrzucane. Sam z doświadczenia, automatycznie je ignoruję, a jeśli już wejdę, to zawsze zderzam się z tekstem średniej jakości. Portal powinien być dla pisarzy, ale dla czytelników też, krótkie formy o wiele lepiej nadają się do komentowania, długich prawie nikt nie czyta do końca.

Ode mnie tyle, jestem ciekawy co myślicie.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 22-11-2018 13:50
allaska napisała:
Jedno jest pewne, świetność portali mamy za sobą. Ludzie przenieśli się na YT i Facebooka. Ogromny życiowy pęd, pośpiech też nie sprzyjają.

To chyba dobrze. Poza tym, że być może niektórzy nie potrafią się w tym odnaleźć. Jeśli prawdą jest, że się przenieśli, a portale są społecznością (a nie odwrotnie), to one powinny same z siebie zmierzać do rozwoju ukierunkowanego na YouTube i Facebooka – lub inne media / formy mediów, na które ludzie się przenieśli.

Co do pędu i pośpiechu: im jestem starszy, tym bardziej zauważam, że niekoniecznie powinno się traktować ten stan jako ustalony; że "pośpiech" jest czymś, co z jednej strony łatwo w nas wchodzi (on się spieszy, więc ona się spieszy, w rezultacie ja podświadomie też), ale z drugiej – łatwo może też wyjść (po co ja się właściwie spieszę? Przecież nie muszę).

allaska napisała:
Obniżył się poziom pisania

Może zawsze był tak niski, tylko wcześniej nie można było tego zauważyć, bo nie publikowali Ci, którzy go zaniżaliby?

Ekszyn Dupacycki napisał:
Gdyby pojawienie się utworu było swego rodzaju nagrodą, to nagroda byłaby jednocześnie zachętą do wkładania większego wysiłku w utwory.

Teoretycznie tak, ale praktycznie martwię się, czy ludzie nie oczekują czego innego od takich portali (tak kiedyś, jak obecnie). W rezultacie, czy nie zrezygnowaliby, gdyby mieli większe trudności?

Ekszyn Dupacycki napisał:
wszyscy są wszędzie i wszystko mogą

Ładnie powiedziane.

Leniwiec2 napisał:
Myślę, że problemem portalu jest to, iż większość doświadczonych prozaików odeszła, bądź przeniosła się na inny portal, którego z nazwy nie będę wspominał.

Mówisz o "ruchu poziomym". Czy jest to problem? Nie wiem. Dynamika społeczna jest potrzebna, tak myślę; gorzej, jak jest ukierunkowana w jedną stronę. Może inni przenoszą się do nas, kto wie?

Leniwiec2 napisał:
Gdybyśmy mogli zmieniać funkcjonowanie strony to zrobiłbym coś w stylu osiągnięć/nagród za liczbę napisanych komentarzy, oznaczonych jako pomocne - jakieś medale przy imieniu, obrazki.

Hm, hm… Byłbym ostrożny… Chodzi Ci o rangi pewnie.

Leniwiec2 napisał:
Ale że na wygląd strony nie mamy(raczej) wpływu

Myślę, że mamy. Nie ma co prawda rozwiązań ustawowych (vide nasz regulamin), ale można wskazywać i podawać argumenty (przekonywać), przykładowo w tym temacie. W moim odczuciu, problemem jest tu kwestia przejrzystości – czy wszyscy rozumieją, dlaczego czegoś na naszym Portalu nie ma, a dlaczego coś zostało wprowadzone. Nie mówię o niczym konkretnym (nie znam przykładu specjalnie), tylko o zasadzie.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 22-11-2018 14:33
Tak w dwóch zdaniach o porównaniu Leniwca z portalem Nowej Fantastyki, nie ma co owijać w bawełnę podczas konstruktywnej debaty. NF to marka, od kilkudziesięciu lat, Wiktorowi i tak udało się zrobić bardzo dużo od zera.
NF przyciąga ze względu na to, że jest NF i teoretycznie jest tam możliwość zauważenia przez redaktora i debiutu na łamach gazety. Z taką konkurencją ciężko jest wygrać.
Co do tekstów. Jest tam podobnie, Poczekalnia - tu dolna półka, tam Biblioteka - tu górna półka, tam nominacje piórkowe - tu redakcja poleca. Tam decydują o tym wszyscy użytkownicy, tutaj redakcja i uważam, że na razie to dobre rozwiązanie gdyż zbyt mało osób udziela się na PP regularnie, aby to zmieniać. Myślę podobnie jak Silvus, że na tym można poprzestać, jeśli chodzi o półki, to nie jest debata co jest dobrze napisane, a co złe i gdzie powinno trafiać.
Zgadzam się natomiast z publikacją w częściach, jedna z redaktorek ma podobne zdanie, o ile pamiętam. Nie zabraniałbym tego, ale chętnie widziałbym nową kolumnę "Powieści i fragmenty" na przykład. To odciąży półki z prozą i da lepsze rozeznanie.
Na stronie NF jest widoczna ilość komentarzy przy opowiadaniu, to dobre rozwiązanie, reklamuje utwór i napędza sieć czytelniczą.
Moim zdaniem, to są jednak drobiazgi. Żadna szata graficzna i strona nie przyciąga tak, jak ilość komentarzy. Jeśli utwory będą miały dużo komentarzy, strona będzie przyciągać nowych i starych użytkowników, a tym samym podniesie się poziom publikowanych utworów. Myślę, że to idzie ze sobą w parze.
A to zależy tylko od Was.
Inna sprawa, że kultura wypowiedzi na PP jest niestety niższa niż na NF. Tam w ogóle nie spotykam się z personalnymi wpisami, bardzo rzadko zdarzają się nadęte czy opryskliwe komentarze, gdzie tutaj bywają całe kampanie "za i przeciw". Nie istnieją także kluby TWA, tutaj wzajemne klepanie się po plecach jest czymś normalnym, choć nie mówię, że nagminnie spotykanym. Tego nie powinno być na poważnym portalu, to zniechęca nowe osoby.

Podsumowując, jak będzie wyglądał portal w dużej mierze zależy od Was samych.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 22-11-2018 15:24
No troszeczkę sobie żyjemy w takiej bańce skostniałych portali literackich, które prężnie działały po 2000 roku, a teraz ich wartość spada z roku na rok. Młodzi siedzą Wattpadzie, a jak wejdą na PP czy nawet na Nową Fantastykę, to raczej na długo tam nie zostaną.

Wszyscy tutaj działamy trochę z doskoku i mówię zarówno w swoim imieniu, jak i redakcji, a to z kolei trochę zaprzepaściło szansę na skuteczniejsze rozwijanie inicjatyw, które często pojawiały się oddolnie. Każdy z nas ma swoje prywatne życie (także zawodowe), aspiracje i plany i ta codzienność była chyba zawsze naszym największym wrogiem. Gdyby Portal przekształcił się w stricte komercyjne miejsce to pewnie wyglądało by to nieco inaczej. Ja, w każdym razie, broni nie składam i powolutku pracuję w wolnych chwilach nad tym, żeby odpalić całą machinerię prac na nową wersją. Całość wykona profesjonalna firma, o szczegółach będę informował na bieżąco.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 22-11-2018 15:27
Cieszę się, że moje przemyślenia z SB doczekały się oddzielnego tematu.
Otóż na portalu dzieje się źle.
A dlaczego?
Pada dział prozy, i to z kilku powodów: odpływ wytrawnych, fantastycznych prozaików, od których się wiele nauczyłem, i których już tu nie ujrzymy, znaleźli lepsze gniazda, ponadto zalew tandety w odcinkach, o czym już wspomniałem na SB.
Za to pięknie kwitnie dział poezji, gdzie i ja się zapuszczam, by odreagować mizerię działu prozy.
I tak z wolna portal staje się portalem poetyckim.

Zgadzam się, że powinna powstać odrębna kategoria dla "dzieł" w odcinkach, co by nie zaśmiecały strony głównej.
Samo publikowanie w odcinkach uważam za błąd w sztuce, zwłaszcza na portalu, gdzie nikt nie ma cierpliwości czytać i śledzić, co też się urodziło w kolejnej odsłonie.

Jestem także za tym, by powstała jakaś zachęta do komentowania - ongiś były konkursy na komentatora, głosowania na najlepszego komentatora, może warto do tego wrócić?

Jeszcze słowo o tasiemcach w odcinkach: to zniechęca nowych użytkowników do czytania - bo gdy widzą, że większość strony głównej zapełniają odcinki automatycznie nie chce im się w to zagłębiać.

Ale czemu nie są czytane "zwykłe" opowiadania?
Winę temu stanowi rzeczy przypisywałbym masowemu odpływowi prozaików z portalu.
A nowi jakoś się nie garną do czytania.

Na koniec coś od siebie ze swojego podwórka: w lutym 2019 roku puknie mi 7 lat na portalu.
Przez ten czas wystawiłem prawie 7000 komentów, czyli przeciętnie 1000 rocznie, prawie 1600 pomocnych komentów.
Obecnie nieco odpuściłem, widząc, co się tu dzieje.
Staram się komentować, dostrzegając dobre strony tekstu, mniej skupiam się na minusach, no chyba że utwór to totalna
lipa - wówczas dobieram mu się do skóry.

I już zupełnie kończąc - brak jest napływu świeżej krwi prozatorskiej, ludzi, którzy by zwycięsko wdarli się na portal i zakozaczyli, tego mi brak, bo ta sytuacja nie może trwać wiecznie.
Jeśli to się nie zmieni, pozostaną same wiersze...
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 23-11-2018 02:34
Wiktor Orzel napisał:
No troszeczkę sobie żyjemy w takiej bańce skostniałych portali literackich, które prężnie działały po 2000 roku, a teraz ich wartość spada z roku na rok.

Ładne podsumowanie. :)

Wiktor Orzel napisał:
Ja, w każdym razie, broni nie składam i powolutku pracuję w wolnych chwilach nad tym, żeby odpalić całą machinerię prac na nową wersją. Całość wykona profesjonalna firma, o szczegółach będę informował na bieżąco.

Hm, hm... Brzmi zachęcająco...

mike17 napisał:
ponadto zalew tandety w odcinkach

Jednak wstrzymałbym się z określaniem poziomu utworów. Każdy ma swoje aspiracje i umiejętności, a pojęcie "tandety" źle się kojarzy (przynajmniej mi).

mike17 napisał:
brak jest napływu świeżej krwi prozatorskiej, ludzi, którzy by zwycięsko wdarli się na portal i zakozaczyli

Właśnie, właśnie.


Myślę, że to, co Wiktor napisał o skostnieniu, jest jednym z ważniejszych punktów rozwoju społeczności online (zarówno czytelników, komentatorów, jak i pisarzy).

Patrząc na nasz Portal: czy chcemy (my! tak, My!) wyjść do świata (albo zachęcić świat do przyjścia)? Czy też może chcemy dalej eksplorować niszę? (Celowo nie dopowiadam pojęcia "świata" ani "niszy"; chciałbym ująć je możliwie najbardziej neutralnie). Ale pytanie: czy nisza jest zła? Czy wyjście do świata jest złe?

Przykładowo: nie-radykalna zmiana wyglądu Portalu moim zdaniem może wyjść jedynie na dobre. Dodanie rang może wyjść na dobre i na złe. Jeśli będzie można, wprowadziłbym inne udogodnienia znane z innych portali, niekoniecznie literackich, ale czy to jest istotne dla każdego? Ile z nas przychodzi tu tylko poczytać? Czy obecnym komentującym potrzebne są zmiany, żeby więcej/lepiej komentowali? Mike i Darcon podali przykłady, jak zachęcić innych (poza Portalem) do aktywności. Więc może należałoby, wśród wszystkich proponowanych zmian, skoncentrować się na promocji treści na Portalu? Czy takie zachęcanie ma w ogóle sens? Do kogo chcemy wyjść, jeśli chcemy?

Być może nie potrzeba nic robić, być może większości z nas (Nas!) odpowiada obecny stan (na razie wypowiada się mniejszość).
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-11-2018 12:00
Celujmy w różnicę, a nie w podobieństwo. Ja serdecznie proszę, nie bądźmy jak wszyscy i w tym g.wnianym wirtualu zadbajmy o jakość, a nie o ilość. Po co się kopać z koniem? Większego g.wna od FB nie zrobimy. Po co komu słabe, znudzone sobą, niczego nie wymagające od siebie ludziki, które przychodzą tu tylko po głask, być może jedyny w ciągu ich całego dnia przepędzonego na marzeniu o lajkach i heheszkach? W tym momencie obrażam wszystkich, bo w każdym jest taki słaby ludzik, który wyłazi, gdy jest ku temu okazja. Póki co, moim zdaniem, portal nie zachęca do żadnego wysiłku. Ja tu co jakiś czas wpadam i to, co czytam, układa się w komunikat: piszcie cokolwiek, komentujcie jakkolwiek. Wygląda, jakby portal musiał istnieć, ale nie wiadomo dlaczego, chyba przez jakąś tajną umowę lojalnościową. Ale jeśli tu się nie wypracowuje żadnej wartości, nie tworzy środowiska z pasją, to po co to? Dlaczego trzeba się zmuszać do czytania? - Zjedz moją k..., to ja zjem twoją. Przepraszam za to fekalium, ale chcę wymalować pewien nastrój, który jest nastrojem błędu. Tutaj jest głęboki error. Nie ma po co być na PP.

Przewidywałem upadek Portalu, gdy przestano rozmawiać na forum. W tym czasie gromiłem postacie, które hamowały rozmowy. Gdy tylko było jakieś spięcie, które ożywiało Portal i, co by nie mówić, wiązało ludzi ze sobą, choćby negatywnie, to pojawiał się jakiś chamulec (od chama), anioł dobroci i kończył życie tematu. Forum, to była taka grzybnia, gdzie każdy miał zapuszczone korzenie swoich poglądów, wiedziało się, jak odbierać czyjeś utwory. Czasem ktoś ciekawie się wypowiadał, a stosunkowo słabo pisał, nie umiał się wyrażać większą formą, inny z kolei gadał truizmy, a fajnie pisał. W każdym przypadku to tło, wiedza o autorze, rzucała światło na jego twórczość, którą się przyjemniej dzięki temu czytało. Nie trzeba było nikogo do czytania zmuszać, bo się było ciekawym człowieka, całkiem po ludzku. Teraz w d.... mam, co napisał ktoś, o którym nic nie wiem. Nawet jak dobrze składa słowa, to co z tego? Bez żywotnego forum, grzybni portalowej, skazujemy się na płytką, bezemocjonalną algebrę słowną, czysto gramatyczną ocenę poprawności.

Mowa była o dehumanizacji.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 23-11-2018 13:44
Ekszyn Dupacycki napisał:
Przewidywałem upadek Portalu, gdy przestano rozmawiać na forum.


To akurat szerszy trend. Nie tylko nasze forum podupadło. Ale powoli, powoli, w skali krajowej i globalnej, widać nieśmiałe nawroty do społeczności budowanych poza FB. Jak już przeniesiemy się na nowe środowisko portalowe, to forum będzie znacznie usprawnione i mam nadzieję, że trochę nam tutaj dyskusje odżyją.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Darcon Redaktor
  • Postów: 173
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 23-11-2018 15:06
Moim zdaniem możliwość publikowania przez wszystkich wszystkiego jest fundamentalnym założeniem portalów takich, jak ten. To wolność słowa i nie ma znaczenia, że duża część utworów jest/może być słaba. Tak samo jest na portalu Nowej Fantastyki i innych podobnych.
Używasz dużo mocnych słów Ekszynie, ale nie serwujesz żadnego rozwiązania, widzę tylko narzekanie. Jak to się mówi, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Byłem dyżurnym na NF i jestem redaktorem tutaj, inaczej patrzę na portal, gdy byłem użytkownikiem. Wszystko jest bardziej złożone. Łatwo jest powiedzieć, wszystko jest do dupy.
Jeśli Wiktor pracuje nad nową odsłoną, fajna sprawa. Ale przydałby się jakieś konkrety od użytkowników, oprócz ogólnego zdania.
Oddzielnie publikacji powieści w częściach i fragmentów od prozy wydaje mi się dobrym rozwiązaniem, czy macie jeszcze jakieś propozycje? Ale konkretne? Powiedzenie, że forum umiera i trzeba ruszyć forum nie jest niczym specjalnie konkretnym. I nie chodzi o to, abym się Ciebie czepiał, Ekszynie, ale o szukanie sprecyzowanych rozwiązań.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 23-11-2018 15:20
Ekszyn Dupacycki napisał:
Po co komu słabe, znudzone sobą, niczego nie wymagające od siebie ludziki, które przychodzą tu tylko po głask, być może jedyny w ciągu ich całego dnia przepędzonego na marzeniu o lajkach i heheszkach?

Nie bardzo rozumiem, o kim konkretnie mówisz, ale nie uważam, by należała im się taka pogarda, którą odczytuję z tych słów.

Ekszyn Dupacycki napisał:
Póki co, moim zdaniem, portal nie zachęca do żadnego wysiłku.

To źle?

Ekszyn Dupacycki napisał:
Wygląda, jakby portal musiał istnieć, ale nie wiadomo dlaczego, chyba przez jakąś tajną umowę lojalnościową.

Być może dopóki są czytelnicy i pisarze, to rzeczywiście jest taka umowa: chcemy czytać, niech ktoś napisze; chcemy pisać, niech ktoś przeczyta. Wydaje się to być naturalną rzeczą w przyrodzie. Ale celnie ująłeś: działania społeczności u nas można określić jako pozbawione konkretnego celu.

Ekszyn Dupacycki napisał:
Nawet jak dobrze składa słowa, to co z tego? Bez żywotnego forum, grzybni portalowej, skazujemy się na płytką, bezemocjonalną algebrę słowną, czysto gramatyczną ocenę poprawności.

Co potwierdza tezę, że (nasz) wybór jest między globalizacją i anonimowością, a większą niszą i także większą znajomością innych użytkowników.

Darcon napisał:
Jeśli Wiktor pracuje nad nową odsłoną, fajna sprawa. Ale przydałby się jakieś konkrety od użytkowników, oprócz ogólnego zdania.

Ja mam zamiar przedstawić parę pomysłów – może niewielkich – gdy już je dopracuję.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-11-2018 16:40
Silvus napisał:
Nie bardzo rozumiem, o kim konkretnie mówisz, ale nie uważam, by należała im się taka pogarda, którą odczytuję z tych słów.

Kolejne zdanie jest odpowiedzią.
Silvus napisał:
Ekszyn Dupacycki napisał:Póki co, moim zdaniem, portal nie zachęca do żadnego wysiłku.

To źle?

Źle.

Wiktor Orzel napisał:
Ekszyn Dupacycki napisał:Przewidywałem upadek Portalu, gdy przestano rozmawiać na forum.

To akurat szerszy trend. Nie tylko nasze forum podupadło. Ale powoli, powoli, w skali krajowej i globalnej, widać nieśmiałe nawroty do społeczności budowanych poza FB. Jak już przeniesiemy się na nowe środowisko portalowe, to forum będzie znacznie usprawnione i mam nadzieję, że trochę nam tutaj dyskusje odżyją.

To prawda. Wygląda trochę tak, jakby większość się skompromitowała na wszelkiego rodzaju forach albo wystrzelała z poglądów i teraz obchodzi je szerokim łukiem ;) A potrzeba dyskusji jest już nie tylko ważna, ale i niezwykle pilna, o czym świadczą nieprzenikalne podziały, radykalizacja itd. Po miejscach takich jak to spodziewałbym się promocji kultury dialogu. W końcu uczymy się pisać, wyrażać w słowie. Nie wiem, czy tylko mnie to dziwi, że ludzie piszą powieści, a nie mają od siebie nic do powiedzenia.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 23-11-2018 17:13
Ekszyn Dupacycki napisał:
Nie wiem, czy tylko mnie to dziwi, że ludzie piszą powieści, a nie mają od siebie nic do powiedzenia.

Mnie nie dziwi, o tyle, o ile przyjmuję, że dane miejsce (społeczność) zachęca do aktywności w dany sposób. Rozumowałbym, że jeżeli człowiek (np. młody) nie jest pewien, czy wolałby wyrazić swoje zdanie w komentarzach i na forum, czy też pisząc opowiadania, a przyjdzie np. na portal taki jak nasz – to jeżeli większość osób tu piszących nie komentuje, to i on nie będzie. Przyjmuję tutaj, że nie będzie się wyłamywał ze wspólnoty. Takie przypadki się zdarzają, ale chyba rzadko.
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Leniwiec2 Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 23-11-2018 17:17
Darcon napisał:
czy macie jeszcze jakieś propozycje? Ale konkretne?

Tak jak już wcześniej wspomniałem, moim zdaniem powinny być wprowadzone jakieś oznaczenia związane z aktywnością komentatorską na portalu.
Licznik komentarzy oznaczonych jako pomocne(czyli tych na które rzeczywiście poświęcono czas i ochotę) pod awatarem, byłby dobrym rozwiązaniem na początek. Chodzi o to, żeby czas poświęcony na pomaganie ludziom nie wydawał się czasem zmarnowanym - a do tego wystarczy nawet coś małego, na przykład powiększająca się cyferka pod imieniem właśnie.

Nie rozumiem też co złego byłoby w "rangach" jak to określa Silvus? Nie chodziło mi o rangi związane z talentem pisarskim, bądź ilością i jakością tekstów, tylko z ilością komentarzy właśnie. Zmiana koloru imienia co x komentarzy, plus jakiś tytuł pod avatarem typu "pomocny duszek" itd itp.
Z własnego doświadczenia wiem, że często nie chce mi się komentować, bo mógłbym robić milion innych rzeczy(głównie pisać), a takie rozwiązanie dawałoby przynajmniej pretekst.

Ktoś pytał czy powinniśmy starać się przyciągać ludzi, czy promować portalową twórczość, czy zostać w naszej niszy. Nisza to wydaje mi się złe określenie - mamy może 30 osób które regularnie(co dzień - trzy dni) odwiedzają portal, z czego tylko połowa(albo i mniej) komentuje, także wydaje mi się, że nie powinniśmy zostawać przy status quo.
Co do tego, że nie ma talentu i trzeba promować twórczość - jak portal będzie popularniejszy to i dobra twórczość się znajdzie. A będzie popularniejszy jak ludzie wejdą i zobaczą, że strona tętni życiem i jest społeczność z którą można wchodzić w interakcje, a teksty spotykają się z jakimkolwiek odzewem. Obecnie tego nie ma(albo jest ale w zbyt małym natężeniu).
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 23-11-2018 17:47
Jeśli nie będzie zachęty do komentowania, pies z kulawą nogą nie da żadnego komenta.
Bo po co mu to?
Wielu czyta, ale nie komentuje, choć im się podoba.
A tu trza zmobilizować ludzi, by im się chciało.

Komentowanie innych sprawi, że sami zostaniemy komentowani, oczywiście, jeśli autor zna prawo rewizyty.

Sprawa z forum wydaje się drugorzędna.
W końcu to portal pisarski, a nie dyskusyjny.
Acz jeśli znajdą się chętni, czemu nie.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
Silvus Użytkownik
  • Postów: 1661
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 23-11-2018 17:51
Leniwiec2 napisał:
Co do tego, że nie ma talentu i trzeba promować twórczość - jak portal będzie popularniejszy to i dobra twórczość się znajdzie. A będzie popularniejszy jak ludzie wejdą i zobaczą, że strona tętni życiem i jest społeczność z którą można wchodzić w interakcje, a teksty spotykają się z jakimkolwiek odzewem. Obecnie tego nie ma(albo jest ale w zbyt małym natężeniu).

Właśnie. Ta dychotomia jest problemem:

Czy promować Portal prawie jak miejsce związane komercyjnie z biznesem (vide usługa Wattpad), dostępne dla wszystkich? Czy też jako miejsce, w którym także każdy może napisać coś swojego, ale poza tym musi wykazać się aktywnością, by to miejsce nie "skostniało" (vide nasz Portal obecnie, tak jak go widzę).
Do góry
Autor
RE: Pisarstwo i czytelnictwo w internecie obecnie
KatarzynaKonopkaChludzinska Użytkownik
  • Postów: 246
  • Skąd:
Dodane dnia 26-11-2018 15:37
Trzeba zauważyć, że Internet zmienia się bardzo szybko, jak piszemy o czytelnictwie i piśmiennictwie tamże. Wiele portali internetowych w ogóle zrezygnowało z prowadzenia osobnych forów, a komentarze do artykułów są pisane za pośrednictwem Facebooka. Choćby przykład forum Onetu- niegdyś jednego z najpopularniejszych forów internetowych w Polsce, dziś praktycznie przestało istnieć. Ten sam Onet zlikwidował również swoją platformę blogową.
Z innego Internetu korzystaliśmy w 2008 r., z innego korzystamy dzisiaj, z jeszcze innego będziemy korzystać już nawet nie za 10 lat, a za 2-3 lata.
To kwestia regulacji prawnych, ale też zmian zainteresowań i potrzeb użytkowników. Internet w znacznie większym stopniu stał się częścią kultury obrazkowej(stąd tak wielki sukces Instagrama czy Snapchata).
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.