Reinkarnacja
Autor
Reinkarnacja
Damian907 Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2018 06:48
Co sądzicie o reinkarnacji? Czy znane są Wam badania profesora Iana Stevensona?
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-12-2018 23:51
Nie znane mi są badania profesora i nie wierzę w możliwość badania reinkarnacji, natomiast w reinkarnację wierzę wiarą bezpodstawną ;) A ściślej mówiąc, nie wierzę w nic po śmierci ani w jakąś postać Piekła/Raju.
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 21-12-2018 11:09
Cytat:
The major problem with Stevenson’s work is that the methods he used to investigate alleged cases of reincarnation are inadequate to rule out simple, imaginative storytelling on the part of the children claiming to be reincarnations of dead individuals. In the seemingly most impressive cases Stevenson (1975, 1977) has reported, the children claiming to be reincarnated knew friends and relatives of the dead individual. The children’s knowledge of facts about these individuals is, then, somewhat less than conclusive evidence for reincarnation


Cytat:
According to Ransom, Edwards wrote, Stevenson asked the children leading questions, filled in gaps in the narrative, did not spend enough time interviewing them, and left too long a period between the claimed recall and the interview; it was often years after the first mention of a recall that Stevenson learned about it. In only eleven of the 1,111 cases Ransom looked at had there been no contact between the families of the deceased and of the child before the interview; in addition, according to Ransom, seven of those eleven cases were seriously flawed. He also wrote that there were problems with the way Stevenson presented the cases, in that he would report his witnesses' conclusions, rather than the data upon which the conclusions rested. Weaknesses in cases would be reported in a separate part of his books, rather than during the discussion of the cases themselves. Ransom concluded that it all amounted to anecdotal evidence of the weakest kind


Żeby można było mówić o badaniach, które mają jakikolwiek sens, to te badania muszą być replikowalne X razy na ściśle określonych próbach, a sama metodologia musi być jasno i klarownie opisana. Pan Stevenson wygląda na może i na dobrodusznego, ale naiwnego hochsztaplera. Większość badanych przez niego przypadków dotyczyła Indii, gdzie wiara w reinkarnację jest dosyć powszechna, naukowcy zarzucają mu też tendencyjne zadawanie pytań z tezą, więc to po prostu parapsychologia, a od strony naukowej zwykłe junk science. Osobiście nie wierzę w reinkarnację ani życie po śmierci, ale nie mam problemu z tym, jeśli taka wiara komuś pomaga pogodzić się z bezsensem istnienia i nadać mu sens. ;)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-12-2018 11:21
Dodam jeszcze a propos badań. Gdzieś czytałem (chyba w "O relacji między myślą a językiem" A. Guta), że badano przypadki dzieci mówiące (bez nauki) obcymi językami lub operujące osobliwą wiedzą. Otóż zawsze docierano do tego, że dane dziecko we wczesnym wieku przebywało w otoczeniu, gdzie mówiono w tym języku albo o obcych mu sprawach. Przy czym to przebywanie nie było oczywiste, np.: w jego pokoiku było słychać głosy z targu, gdzie sprzedawali obcojęzyczni handlarze (zmyślam, nie pamiętam oryginalnego przykładu). Dziecko bezwiednie rejestruje wszystko, a im wcześniej, tym lepiej przyswaja.
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 21-12-2018 12:34
Ekszyn Dupacycki napisał:
Przy czym to przebywanie nie było oczywiste, np.: w jego pokoiku było słychać głosy z targu, gdzie sprzedawali obcojęzyczni handlarze (zmyślam, nie pamiętam oryginalnego przykładu). Dziecko bezwiednie rejestruje wszystko, a im wcześniej, tym lepiej przyswaja.


O, to, to. Wiedza nie bierze się z tajemniczego źródła czy z platońskiej jaskini, tylko jest nabywana na drodze socjalizacji. Mniej to wszystko romantyczne i filozoficzne, badania i ich replikowanie też nie są takie ciekawe, więc tego typu pseudonaukowe udowadnianie zjawisk, które nie istnieją, mają się całkiem dobrze, a i wyznawcy takich teorii się zawsze znajdą.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Damian907 Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd:
Dodane dnia 22-12-2018 22:14
Ekszyn Dupacycki napisał:
Nie znane mi są badania profesora i nie wierzę w możliwość badania reinkarnacji, natomiast w reinkarnację wierzę wiarą bezpodstawną ;) A ściślej mówiąc, nie wierzę w nic po śmierci ani w jakąś postać Piekła/Raju.


Czyli materializm?

[Dodano 22-12-2018 22:21]
Wiktor Orzel napisał:




Żeby można było mówić o badaniach, które mają jakikolwiek sens, to te badania muszą być replikowalne X razy na ściśle określonych próbach, a sama metodologia musi być jasno i klarownie opisana. Pan Stevenson wygląda na może i na dobrodusznego, ale naiwnego hochsztaplera. Większość badanych przez niego przypadków dotyczyła Indii, gdzie wiara w reinkarnację jest dosyć powszechna, naukowcy zarzucają mu też tendencyjne zadawanie pytań z tezą, więc to po prostu parapsychologia, a od strony naukowej zwykłe junk science. Osobiście nie wierzę w reinkarnację ani życie po śmierci, ale nie mam problemu z tym, jeśli taka wiara komuś pomaga pogodzić się z bezsensem istnienia i nadać mu sens. ;)


To nie jest chemia, gdzie jeśli dodasz pierwiastek X do Y do otrzymasz substancję A. Mówimy o ludzkim doświadczeniu, które nie poddaje się tak łatwo metodzie naukowej. W dodatku nie mówimy o każdym dziecku, a tylko o wyjątkowych dzieciach, które pamiętają swoje poprzednie wcielenia. Z racji swojej wyjątkowości, nie łatwo takie badania powtarzać. W dodatku tylko odważni naukowcy się ich podejmują, większość w obawie o swoje kariery nie kwestionuje materialistycznego paradygmatu.
Poza tymi badania są jednak argumenty logiczne za reinkarnacją.

[Dodano 22-12-2018 22:23]
Ekszyn Dupacycki napisał:
Dodam jeszcze a propos badań. Gdzieś czytałem (chyba w "O relacji między myślą a językiem" A. Guta), że badano przypadki dzieci mówiące (bez nauki) obcymi językami lub operujące osobliwą wiedzą. Otóż zawsze docierano do tego, że dane dziecko we wczesnym wieku przebywało w otoczeniu, gdzie mówiono w tym języku albo o obcych mu sprawach. Przy czym to przebywanie nie było oczywiste, np.: w jego pokoiku było słychać głosy z targu, gdzie sprzedawali obcojęzyczni handlarze (zmyślam, nie pamiętam oryginalnego przykładu). Dziecko bezwiednie rejestruje wszystko, a im wcześniej, tym lepiej przyswaja.


Stevenson brał to pod uwagę, odsyłam do jego książki "Dwadzieścia przypadków wskazujących na reinkarnację".
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-12-2018 00:13
Damian907 napisał/a:
Czyli materializm?

Nie wiem dlaczego materializm. W ogóle co dzisiaj miałby znaczyć ten termin, skoro materia utraciła ścisłą definicję? Od ponad stu lat znowu jest taką zagadką, jaką była dla Arystotelesa (potentia i substantia).

Mówiąc "wierzę w reinkarnację" wyrażam wiarę w istnienie nie ginącej świadomości oraz jakieś mądre (na poziomie przyrody) rozwiązanie zagadnienia człowieczeństwa. Nie wierzę, że człowiek jest tylko najbardziej rozwiniętym zwierzęciem. Nie umiem też obejść narzucającej się intuicji, że żyje się w relacji do wieczności, a nie tylko do doczesności. Na przykład zdumiewa mnie, z jaką lekkomyślnością giną najmniej rozwinięte (a zatem najmniej oddalone od natury) istoty. Taka mrówka jest bardziej mrowiskiem niż sobą, a raczej momentem całej natury.
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-12-2018 11:32
Damian907 napisał/a:
To nie jest chemia, gdzie jeśli dodasz pierwiastek X do Y do otrzymasz substancję A. Mówimy o ludzkim doświadczeniu, które nie poddaje się tak łatwo metodzie naukowej.


Ludzkie doświadczenia to w gruncie rzeczy wypadkowa procesów biochemicznych, którym nadajemy rangę wyjątkowości, bo wydaje nam się, że człowiek jest jakimś supergatunkiem. ;-)

Damian907 napisał/a:
W dodatku nie mówimy o każdym dziecku, a tylko o wyjątkowych dzieciach, które pamiętają swoje poprzednie wcielenia. Z racji swojej wyjątkowości, nie łatwo takie badania powtarzać.


Badania, których nie możesz powtórzyć, których metodologia jest wątpliwa (na co wskazują poprzednie cytaty) nie są badaniami, tylko pozorowaniem nauki pod tezę.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-12-2018 12:19
Wiktor Orzel napisał:
Ludzkie doświadczenia to w gruncie rzeczy wypadkowa procesów biochemicznych, którym nadajemy rangę wyjątkowości, bo wydaje nam się, że człowiek jest jakimś supergatunkiem. ;-)

A Twoim zdaniem pomiędzy człowiekiem, który z powodzeniem wysłał sondę na Marsa, a np. małpą nie ma super-przepaści gatunkowej? Jaki byś argument postawił za tym, że człowiek nie jest "supergatunkiem" albo że myślenie ("wypadkowa procesów biochemicznych") nie jest czymś wyjątkowym? Nie dziwi Cię, że bezmyślna, ślepa natura wykształciła cywilizację i organ, który sam siebie kontempluje?
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Damian907 Użytkownik
  • Postów: 18
  • Skąd:
Dodane dnia 24-12-2018 22:56
Wiktor Orzel napisał:


Ludzkie doświadczenia to w gruncie rzeczy wypadkowa procesów biochemicznych, którym nadajemy rangę wyjątkowości, bo wydaje nam się, że człowiek jest jakimś supergatunkiem. ;-)


Kolejna wypowiedź o charakterze materialistycznym...
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 27-12-2018 12:33
Ekszyn Dupacycki napisał:
A Twoim zdaniem pomiędzy człowiekiem, który z powodzeniem wysłał sondę na Marsa, a np. małpą nie ma super-przepaści gatunkowej? Jaki byś argument postawił za tym, że człowiek nie jest "supergatunkiem" albo że myślenie ("wypadkowa procesów biochemicznych";) nie jest czymś wyjątkowym? Nie dziwi Cię, że bezmyślna, ślepa natura wykształciła cywilizację i organ, który sam siebie kontempluje?


Człowiek podlega takim samym procesom jak cała reszta gatunków, które wykształciły się na ziemi. O świadomości ludzkiej wiemy prawie tyle, co nic, o nieświadomości jeszcze mniej, w porównaniu z innymi obszarami nauki to w tej materii mamy przepaść. W dyskursie naukowym przyjmuje się obecnie, że świadomość jest ubocznym efektem procesów biochemicznych, który wykształcil się u nas na drodze ewolucji. Wszystko zależy też od punktu widzenia - z jednej strony mamy humanizm, który stawia człowieka w centrum i idealizuje byt ludzki, z drugiej strony człowiek doprowadził do zagłady 60-70% gatunków, zafundował własnemu gatunkowi holokaust, a teraz za nic ma zmiany klimatu, które może go (i całą resztę istot żyjących na ziemi) wpędzić w jeszcze większe tarapaty. Średnio to świadczy o nas, jako o supergatunku, mimo całego postępu, który się dokonał, mentalnie dalej na wielu obszarach jesteśmy w lesie.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Reinkarnacja
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-12-2018 15:25
Gdyby jakiś gatunek owadów niszczył planetę, nazwałbym go supergatunkiem. Ale zgadzam się, że antropocentryzm fałszuje rzeczywistość.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.