młodzi współcześni analfabeci
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: młodzi współcześni analfabeci
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 14-12-2008 22:47
a mi się wydaje, panie _VV_, że jest odwrotnie.
Kiedyś ludzie czytali. Choćby te gazety, ale czytali.
Teraz, pokolenia gadu gadu, epulsów..
To wszystko strasznie niszczy psychikę człowieka. Siedzisz, nie myślisz o niczym, tylko klikasz.
A potem, na maturze, *pyk* zadanie opisowe, i co.
Do góry
Autor
RE: młodzi współcześni analfabeci
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-04-2009 16:31
Połowa mojej klasy nie umie czytać ze zrozumieniem. :rol: Nie mówiąc już o samej nauce czytania. ;) A choć żaden na piśmie dysgrafii czy dysleksji nie ma, to jednak "byki" wskazujące na te dysfunkcje zdarzają im się notorycznie. :| Tak, myślę, że to brak czytania prawdziwej literatury - zaznaczam, PRAWDZIWEJ, nie jakichś szmatławców dla nastolatek w moim wieku czy SMS-ów - rodzi te problemy. :( Z pewnością można żyć z tymi chorobami, można je nawet w pewnym stopniu zwalczyć, ale to wymaga wysiłku i chęci. Niektórzy jednak wolą wykręcać się swoją dysfunkcją zamiast wprost przyznać, że są leniwi. :rol:

Hm, może nie ten temat, ale przypomniało mi się, jak to kiedyś na lekcji angielskiego musiałam poprawić nauczycielkę, bo napisała na tablicy "rentgen" przez "d" zamiast "t". B)
Do góry
Autor
RE: młodzi współcześni analfabeci
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 23-04-2009 18:44
Cytat:
unpapillon napisał/a:
ja należe do tego "pokolenia" które nie zostało wychowane w wirtualnym świecie, dzieciństwo spędziłam łażąc po drzewach i bawiąc sie w chowanego z innymi dziećmi itd... net pojawił sie później, kiedy byłam już dojrzalsza i potrafiłam bardziej rozróżnić pewne jego aspekty...

w tym momencie, 4-5 letnie dzieciaki przesiadują przed komputerem i to mnie martwi, nie będe wychowywac swoich dzieci w ten sposób.

właśnie - w podobny sposób myślę.
co do czytania ze zrozumieniem, nie można winić młodzieży, jeśli nie umie [aczkolwiek bliski kontakt mam z czterema osobami "poreformowalnymi", więc to nie wiele.
rozwój nauki bardzo ułatwił im życie - mają internet, więc biblioteki idą w zapomnienie, bo referaty w większości można pisać z użyciem elektroniki. podejrzewam, że sama bym je robiła używają "kopiuj-wklej", gdybym teraz miała coś opracowywać. rozumiem ich. poza tym - przełomem było odkrycie wszelkiego typu "dysfunkcji", co też wiele osób wykorzystuje, ale to na przykład wiem tylko od koleżanek, które mają kilkunastoletnie dzieci - że tak jak na moją klasę na maturze jedna osoba miała prawo do D na maturze, to teraz na klasę bywa dziesięć na przykład.
poza tym są jeszcze nauczyciele, którzy wymagają wkuwania na pamięć.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: młodzi współcześni analfabeci
minojek Użytkownik
  • Postów: 73
  • Skąd:
Dodane dnia 10-05-2009 12:40
Powróćmy do tematu. Niedawno słyszałem taką wypowiedź na ten temat: "polska młodzież nie potrafi się skupić". Myślę, iż jest to główny powód tego analfabetyzmu. Porównajmy sobie np. tę witrynę z książką, tu jest mnóstwo grafiki rozpraszającej uwagę i taki młody człowiek czytając tekst nie jest nawet przygotowany na uważne śledzenie i zapamiętywanie najważniejszych faktów z tekstu.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]